Results 1 to 11 of 11

Thread: Cum se poate trai din tenis de la > 250 atp ?

  1. #1
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1

    Cum se poate trai din tenis de la > 250 atp ?

    Ma uit acum la un futures la Cluj pe tvr 3 (meciul G.Olaso - R. Machado 2-6, 0-6) si comentatorul prezinta cum se distribuie punctele si banii la acest turneu:

    Puncte: caștigător 27p, finalist 13p, semifinaliști 8p, sfert 3p

    Bani: câștigător 2000 $ , turul 2: 250 $ (nu le-am retinut si pe celelalte).

    Si punctele si banii toate sunt mizere. Intrebarea e cum se poate descurca omul ăla cu 250$ (aceștia fiind cei din turul 2, cei din turul 1 primesc si mai putin). La acest turneu sunt jucatori din toata Europa(unii chiar si din afara continentului). Cum îți platesti tu avion, cazare, mancare si alte necesitati ? Cum traiești din tenis de la locul 250 atp încolo ?

    si pe panouri apar tot felul de sponsori(in special bănci) ai turneului. ce platesc acesti sponsori daca premiile sunt f. mici ?

    Dezechilibrul este uriaș in atp. Primii 4 jucatori atp incaseaza aproape toti banii pusi in joc iar restul iau frimituri.
    Last edited by Taquito; 23rd June 2013 at 14:25.

  2. #2
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Primii 4 primesc si bani suplimentari doar ca sa participe la anumite turnee.Fedex a semnat pe 10 ani cu organizatorii de la Gerry webber .Cand sever muresan facea combinatii ,si organiza open-ul de la bucuresti,i-a dat un onorariu gras lui Agassi.Bineinteles ca Agassi a pierdut in tur 1 sau 2...

  3. #3
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Asta e si motivul pentru care s-a facut mare tam-tam cand au aparut FU-urile in RO. Pentru ca jucatorii nu mai aveau cheltuielile cu deplasarea, cazarea etc.
    Totusi e normal ca un jucator mediocru de locul 700-800 sa nu iasa niciodata pe plus. De asta se si lasa de tenis!
    Iar cheltuielile cu organizarea sunt de vreo 20-25K, deci sponsorii nu sunt degeaba. Iti dai seama ca cel putin federatia din RO nu are atatea fonduri. La americani si alte tari superdezvoltate, lucrurile stau putin diferit pt ca bugetul lor este unul extrem de solid.

    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Cand sever muresan facea combinatii ,si organiza open-ul de la bucuresti,i-a dat un onorariu gras lui Agassi.Bineinteles ca Agassi a pierdut in tur 1 sau 2...
    Ai scris o fraza care contine termenii "Agassi", "Open Romania", Sever Muresan"!? The heck you talkin' about, mate?!
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  4. #4
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Asta e o problema si pe la locul 100-150, nu doar dincolo de top 300. E foarte greu pentru unul care nu obtine performanta, in conditiile in care nu vine dintr-o familie cel putin cu venituri peste medie. Stakhovsky povestea acum ceva vreme despre chestiile astea. De abia pe la turneele de 500 de puncte poti sa faci ceva si sa iesi pe plus. La challenger si futures a aproape imposibil sa iesi pe plus, pentru ca ai cheltuieli imense, mai ales daca mai ai si un staff in spate.

  5. #5
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Si Hanescu cred ca a zis cam la un an dupa revenirea in top 100 acum cativa ani ca de abia si-a amortizat investitiile si ca nu e foarte mult pe plus.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  6. #6
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adrian_str View Post


    Ai scris o fraza care contine termenii "Agassi", "Open Romania", Sever Muresan"!? The heck you talkin' about, mate?!
    mai uita-te peste ce-a scris taquito.chiorule.

  7. #7
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    mai uita-te peste ce-a scris taquito.chiorule.
    Daca tu-mi spui anul in care a venit Agassi sa joace la Bucuresti, eu o sa-mi pun ochelari pentru ochii mei chiori si o sa incerc sa mai citesc o postare care nu are nicio legatura cu ce discutam noi!
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  8. #8

  9. #9
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Din cate am inteles, Australian Open a marit de anul asta premiile pt calificari si primele tururi de pe tabloul principal. Este posibil ca aceasta initiativa sa se transmita si celorlalti organizatori. Intr-adevar sindicatul jucatorilor profesionisti ar trebui sa lupte pt amaratii din coada clasamentului pt ca la aceleasi incasari si cheltuieli din ce in ce mai mari din ce in ce mai multi jucatori pro se vor lasa de circuite. Din pacate in fruntea sindicatului sunt cei din top si nu prea-i intereseaza de fomisti... Mai ales Federer care tine mult la imaginea lui pt a mai scoate ceva bani din contracte de publicitate ca de pe teren nu se vad sanse sa mai scoata bani multi.
    Numai spun ca sunt prea putini bani directionati pt premii. Din cate imi aduc aminte, US Open plateste pt premii doar 6% din banii incasati - asta da afacere!
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #10
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Bine ai revenit , Optimistul !

    Articolul pe care vi-l propun sa il cititi mi se pare unul EXCELENT : http://jamesmcgeetennis.com/2013/06/...cing-the-tour/

  11. #11
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    am citit articolul, f. trist.

    astfel de povesti ar trebui facute publice, noi la tv vedem interviuri numai cu jucatori din top ten.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •