In sf am mai poposit si pe aici , cu toate ca in ultima vreme nu prea mai am timp de citit, tot am ramas restanta cu cateva carti:

Casa de la Riverton de kate Morton-mai mult decat celelate carti ale autoarei ,aceasta se axeaza pe starile, emotiile si actiunile personajelor ce au dus la evenimentele ce au dus la moartea poetului Robie Hunter ,dar si la despartirea iremediabila a surorilor Hannah si Emmeline , intamplari narate peste ani de Grace,martora la acele evenimente
K. M. realizeaza si o fresca a nebunilor ani '20 , ani plini de stralucire dar si decadenta,in stilul noir al inceputurilor cinematografiei
Luminile din septembrie de Carlos Luis Zafon-o carte mai de la inceputuri ,dar ce poarta pecetea stilului inconfundabil a lui Zafon, plina de mister, secrete, o doza considerabila de suspans, ce are si un puternic mesaj moralizator: intotdeauna puterea, indiferent de ce fel ar fi, are un pret, si tb sa cantarim f atent daca suntem dispusi sau nu sa-l platim
Privind soarele in fata de Irvin D. Yalom-o carte, inspirata din cazurile avute de-a lungul carierei de psihoterapeut , ce are ca subiect centrel moartea, cum sa o accepti si sa te confrunti cu ea, dar si cu neimplinirile, regretele si incertitudinile propriei vieti
Pofta de ciocolata de Care Santos -dupa cum insasi titlul spune,in roman este vorba despre ciocolata, autoarea ne poarta in universul fascinant al producatorilor de ciocolata, ne spune povestea a trei femei puternice si fascinante din trei epoci diferite , dar din aceeasi Barcelona,plina de farmec si mister O carte plina de gust, arome si savoarea , ce tb "savurata" ,neaparat ,cu o ciocolata buna langa
Cartea oglinzilor de Eugen Chirovici-inca o data se adevereste proverbul " la pomul laudat sa nu te duci cu sacul" ,o carte f bine cotata pe piata dar si de catre critica de specialitate , dar care mie mi s-a parut extrem de slaba , pt un roman politist ii lipseste intriga, dozarea actiunii si a misterului, dar mai ales stilul narativ o face plictisitoare, chiar fada, as spune, singurul plus il acord personajelor principale , care sunt bine creionate si evidentiate
Si am spus da ( o poveste de iubire) de Elizabeth Gilbert -continuarea romanului "Mananca, roaga-te , iubeste", ne spune ce s-a intamplat dupa cu Elizabeth si Felipe dupa intalnirea lor proveidentiala din Bali. Nici unul nu mai vrea sa se casatoreasca dar sun obligati de legi si birocratie sa se avante din noi in acest "iures". Cartea este si o domentare despre casatorie, ce inseamna ea ca institutie in diferite epoci si culturi, uneori prea multa divagatie, ceea ce alaturi de stilul autoarei, care nu e unul f alert si slefuit,o face plictisitoare , oricum ramane o carte de "weekend"
Douazeci de poeme de amor si un cantec de disperare de Pablo Neruda-unul din cele mai cunoscute volume de poezie ale lui Neruda, poeme scrise la tinerete, dar care iesea deja la suprafata imensul talent sau talent Pe langa poeziile traduse sunt pastrate cele din original, ceea ce mai si mai usor de observat jocurile de cuvinte, figurile de stil folosite, imaginile create,elogiul adus iubirii, le recomand oricarui iubitor de poezie !
In aerul rarefiat de Jon Krakauer-o carte inspirata din experient traita de autor , ce a participat la expeditia de cucerire a Everestului din 1996, cand in urma unei furtuni de zapada dar si ca urmare a mai multor greseli umane,peste 80 de persoane si-au pierdut viata. Romanul poate fi considerat o cronica a celor evenimente, tehnica si bine documentata, explicand si analizand ce a stat la baza acestei imense tragedii, ce din pacate putea fi evitata O recomand doar pt pasionatii genului...