View Poll Results: Ce parere aveti despre eutanasie ?

Voters
4. You may not vote on this poll
  • Sunt Pro daca situatia o impune

    2 50.00%
  • Sunt Contra

    2 50.00%
  • Nu stiu / Nu ma pronunt

    0 0%
Results 1 to 11 of 11

Thread: Ce parere aveti despre eutanasie ?

  1. #1
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,640
    Reputatie
    0

    Ce parere aveti despre eutanasie ?

    https://adevarul.ro/stiri-externe/eu...n-2335776.html

    Un caz care a facut ocolul internetului. Asadar ce parere aveti despre eutanasie ?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    o parere mixta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,640
    Reputatie
    0
    Detaliaza !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    in principiu e bine sa fie dreptul asta cand omul sufera crunt si e fara de scapare sau e in coma prelungita de multe luni de zile si fara sanse de a reveni.
    Dar e problema asigurarii de viata/deces pe care daca o ai atunci o poti pierde in caz de eutanasiere. La noi nu sunt multi asigurati, insa in alte parti mai dezvoltate e cazul.
    In plus cred ca ar putea apare si abuzuri discrete si sa te trezesti eutanasiat din diverse interese mai repede decat ar fi cazul.

    Pentru credinciosi pot fi dileme aditionale, de ex a-ti cere singur eutanasierea poate fi echivalat cu sinuciderea si deci niama slujba de inmormantare. Dar e treaba lor sa decida, asta nu impiedica existenta eutanasiei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,640
    Reputatie
    0
    Viata iti este data de Dumnezeu doar Dumnezeu Ti-o poate lua!
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #6
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,474
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    Viata iti este data de Dumnezeu doar Dumnezeu Ti-o poate lua!
    Realitatea te contrazice.

    Parerea mea e asemanatoare cu cea a lui Utilizator.

  7. #7
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,640
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Realitatea te contrazice.

    Parerea mea e asemanatoare cu cea a lui Utilizator.
    Detaliaza acest aspect.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,001
    Reputatie
    1
    Foarte complicat subiectul, mult mai complex ideologic si biologic fata de prima vedere.
    Din reflex pot spune ca sunt contra.
    Dar nu ma pot exprima deoarece ma consider incompetent dpdv medical, religie sau altele ...

    Personal am avut parte de situatii dificile in familie, decizii in trecut indepartat care au consecinte si in prezent ... complicat pt mine.

    (In plus a trebuit sa iau decizii si in legetura cu animale de companie ... pisica batrana bolnava pe care veterinarul a sfatuit sa terminam chinul )

    Sa revenim la umani.
    Azi, o persoana in coma, nu exista diagnostic medical in legatura cu durata de rezistenta a situatiei medicale. Coma este o stare de protectie a organismului viu, prelungita in asteptare de mai bine. Nimeni nu stie cat va dura. Teorii sunt cum ca poate dura peste cei care sunt prezenti si constata acest fapt. De aici si argumentul religie din trecut. Miracol. Miracolul este posibil sa fie explicat medical deoarece dupa doua generatii, oameni in coma acum 1000 ani s-au trezit dupa 100 de ani.
    Azi lumea e grabita. Trebuie tot rezolvat repede, castigat bani repede, terminat viata repede

    Pe acest thd am un singur lucru de spus.
    Rabdare.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,474
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    Detaliaza acest aspect.
    Pai ce sa detaliez?
    Sunt n cazuri care contrazic prostia aia religioasa pe care ai zis-o.

  10. #10
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Din reflex pot spune ca sunt contra.
    Din reflex ma opun opunerii tale.

    Aici eu si Dieci ne asemanam se pare.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    (In plus a trebuit sa iau decizii si in legetura cu animale de companie ... pisica batrana bolnava pe care veterinarul a sfatuit sa terminam chinul )
    Am inteles ca poate fi dificil, dar e vorba de o nisa doar. Adica un grup select de situatii in care acest demers sa fie permis. Nu e vorba de animale de companie sau de rude apropiate, e vorba doar de propria persoana. Aceasta nisa proprie si personala cred ca ar trebui sa fie permisa. Nu ai dreptul sa decizi tu pentru altii, la asta nu ma opun dar unde trag linie e la dreptul de a decide macar pentru tine. Sa decida altii pentru tine d.p. meu d.v. e mai injust, ca nu-ti traiesc ei viata ca sa stie cum e.

    Pana la urma putem sa ne sinucidem cand vrem noi, dar doar daca suntem apti fizic ca s-o facem, aici e ipocrizia si cretinatatea. Cei care sunt incapacitati fizic in diferite moduri oribile si de necontinuat si care chiar ar fi beneficiarii in sensul propriu al cuvantului de un astfel de demers, si care in mod evident n-au la dispozitie puterile proprii necesare ca s-o faca, nu au dreptul sa ceara ajutorul ca li se impotrivesc niste delaparisi, culmea.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Pe acest thd am un singur lucru de spus.
    Rabdare.
    Perfect de acord. Dar nu se refera la nisa la care am batut eu.




    Exemplu (mai ales pentru Uti). S-a facut un film cu un actor indragit noua, Al Pacino intitulat "You Don't Know Jack" in care se arata foarte clar unele situatii in care legea este inumana si doar un om cu-adevarat pasator de nevoile si durerea altora in pofida legii, poate lua dreptatea in propriile-i maini, cu riscul condamnarii propriei persoane.
    Last edited by Johnny D; 12th February 2024 at 10:43.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #11
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,640
    Reputatie
    0
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •