Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 77 of 77

Thread: Concurs de pronosticuri: clasamente!

  1. #64
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by deep purple
    Pai e si bine si rau. Daca eu nimeream toate partidele in prima etapa si apoi nu mai participam? Nimeni nu ma mai dadea jos din fruntea clasamentului. Ramaneam campion pana-n vara viitoare. Nu-i corect.
    Daca le nimereai pe toate si apoi nu ai mai fi participat, nu ai fi intrat in clasamentul final de medii, deoarece e nevoie de minim 15 etape. Doriti sa ridicam numarul minim de etape care sunt necesare pentru participare? OK, hai sa ne dam cu parerea!

    Quote Originally Posted by Albastreata
    ... clasamentul cu medii si nr. de prezente obligatorii va da rezultate eronate, cum deja se poate observa dupa doar 2 etape! Ia acordati-le la cei care nu au participat un zero, adaugati si etapa (astfel incat toti sa aiba acelasi numar de etape) si sa vedeti adevarul... Pe de alta parte se pot tine mai multe clasamente si se pot observa diferentele.
    Albastreata, eu am propus sa se intocmeasca si un clasament pe baza de totaluri, si unul pe baza de medii. Asa ar putea fi impacati si cei care au solicitat un lucru, si cei care au solicitat pe celalalt. Ratiunea utilizarii mediilor este ca unii participanti ar putea rata un numar de etape sau ar putea intra in joc mai tarziu.

  2. #65
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Tudose, cred ca pentru a reduce 'temperatura' discutiilor legate de cele doua clasamente, ar fi bine sa clarificam un aspect : castigator al concursului de pronosticuri va fi desemnat cel care dupa 30 de etape aduna cel mai mare numar de rezultate 'ghicite', deci cel aflat pe primul loc in clasamentul simplu.
    Am propus chestia cu clasametul 'pe medii' deoarece exista riscul ca dupa 20 de etape o mare parte din cei aflati spre sfasitul clasamentului simplu sa renunte la participare si sa ne trezim in ultimele etape cu numai 6-7 participanti. Daca in joc ar fi 'mega premii' ar fi de inteles. Tinand insa seama de faptul ca e practic un concurs 'de amorul artei', nu cred ca ar fi bine sa fie incurajata renuntarea la participare pentru cei care intra in joc mai tarziu, 'rateaza' un numar de etape sau pierd orice sansa de a se clasa pe primele locuri in clasamentul simplu.

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu unul propun sa se intocmeasca si un clasament cu cine ghiceste cele mai multe victorii ale oaspetilor ca si asa Ady nu prea are ce face... )))))

  4. #67
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Eu unul propun sa se intocmeasca si un clasament cu cine ghiceste cele mai multe victorii ale oaspetilor ca si asa Ady nu prea are ce face... )))
    EDMOND_ daca tu zici ca nu am nimic ce face ,e yo iti zic ca pe 7 septembrie incepe scoala si nu o sa mai am asa timp precum am avut inainte. Cear fi sa te ocupi tu de clasamente cat timp voi lipsi yo.Va voi anunta pe toti cand nu voi putea alcatui clasamente .
    Solutiile de rezerva ar fi EDMOND_ si Edgar
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #68
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adbogdan
    Tudose, cred ca pentru a reduce 'temperatura' discutiilor legate de cele doua clasamente, ar fi bine sa clarificam un aspect : castigator al concursului de pronosticuri va fi desemnat cel care dupa 30 de etape aduna cel mai mare numar de rezultate 'ghicite', deci cel aflat pe primul loc in clasamentul simplu.
    Am propus chestia cu clasametul 'pe medii' deoarece exista riscul ca dupa 20 de etape o mare parte din cei aflati spre sfasitul clasamentului simplu sa renunte la participare si sa ne trezim in ultimele etape cu numai 6-7 participanti. Daca in joc ar fi 'mega premii' ar fi de inteles. Tinand insa seama de faptul ca e practic un concurs 'de amorul artei', nu cred ca ar fi bine sa fie incurajata renuntarea la participare pentru cei care intra in joc mai tarziu, 'rateaza' un numar de etape sau pierd orice sansa de a se clasa pe primele locuri in clasamentul simplu.
    Eu am zis sa fie doua clasamente, unul pe baza totalului si unul pe baza mediilor. Fiecare clasament ar avea un castigator, iar concursul ramane "de amorul artei" in oricare din situatii. De vreme ce calculele sunt simple iar ady_azzuro a invatat sa le faca, putem mentine ambele solutii.

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ady , nu pot sa te incurc , eu tot plec prin strainatate , plec , vin...si apoi eu iubesc poezia mai mult decat matematica.... De fapt stau si ma uit si nu inteleg de ce atata agitatie ...este premiul final chiar asa mare!!???

  7. #70
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1

    Re: Parerea mea...

    Quote Originally Posted by tudose
    Albastreata, eu am propus sa se intocmeasca si un clasament pe baza de totaluri, si unul pe baza de medii. Asa ar putea fi impacati si cei care au solicitat un lucru, si cei care au solicitat pe celalalt. Ratiunea utilizarii mediilor este ca unii participanti ar putea rata un numar de etape sau ar putea intra in joc mai tarziu.
    Eu zic ca in primul rand trebuie diferentiati cei care sunt fideli si isi sacrifica timpul aici fata de cei care se distreaza o etapa, doua! Cei care vor sa scrie au timp berechet intre doua etape! Cei care stiind ca risca sa ia zero si totusi nu scriu, inseamna ca oricum nu-i intereseaza rezultatul final, iar daca vor un clasament pe baza de medii sau alte calcule cu integrale nu-i retine nimeni sa-l intocmeasca! Asi putea fi mai radical si sa amintesc ca la fotbal neprezentarea chiar se penalizeaza! Si sa nu-i uitam pe cei carora chiar trebuie macar sa le multumim pentru efortul facut in plus la calcule si intocmirea clasamentelor...
    (A)

  8. #71
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ar fi o solutie sa ridicam numarul de prezente obligatorii la 20 sau chiar 25. Nu cred ca se poate spune ca cineva care a participat la 25 de etape nu e interesat si fidel, dar poate ca, din motive independente de el, nu a putut bifa toate prezentele.
    In plus, daca tot s-a gasit cineva care sa faca aceste calcule, totusi simple (de unde integrale? ), pledez pentru a mentine ambele clasamente, nu incurca pe nimeni.

  9. #72
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    la 19.30 era topicul de pronosticuri inchis
    m-ati facut
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  10. #73
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    risca cineva un pronostic la Milan - National? dar daca bate...Nationalul? pastrand proportiile, si la Craiova - Bacau (et. II) s-a jucat 1 solist (s-a dat chiar si scorul si marcatorii) .
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  11. #74
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Raman la parerea ca intocmirea clasamentului pe baza mediilor este o munca inutila, deoarece se bazeaza pe presupunerea ca cei care nu au participat, ar fi indicat corect un numar egal cu media reusita in etapele la care au avut bunavointa sa ia parte, lucru total eronat, adevarul fiind ca ei au indicat exact zero rezultate corecte in respectiva etapa. Asa ca un clasament pe etapa si unul general sunt suficiente....
    (A)

  12. #75
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    ei uite ca ceea ce ziceam eu mai in gluma, mai in serios s-a chiar intamplat . acum imi pare rau ca n-am dat un pronostic clar: Milan-National 2
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  13. #76
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    la 19.30 era topicul de pronosticuri inchis
    m-ati facut
    Regret, inter, dar nu pot intotdeauna sa stau sa il inchid fix la ora cand incepe primul meci. Am si scris pe topicul aferent ca va rog sa va grabiti, cum de nu ai vazut tocmai tu, care navighezi tot timpul?

    Quote Originally Posted by Albastreata
    Raman la parerea ca intocmirea clasamentului pe baza mediilor este o munca inutila, deoarece se bazeaza pe presupunerea ca cei care nu au participat, ar fi indicat corect un numar egal cu media reusita in etapele la care au avut bunavointa sa ia parte, lucru total eronat, adevarul fiind ca ei au indicat exact zero rezultate corecte in respectiva etapa. Asa ca un clasament pe etapa si unul general sunt suficiente....
    Propun sa ridicam nivelul minim cerut de participare la 25 de etape. Cred ca nici tie, Albastreata, nu ti-ar placea daca ai rata, nu din vina ta, una sau doua etape. Clasamentul cu totaluri sa ramana, iar mediile sunt usor de facut, ady_azzuro abia mai exerseaza pentru scoala
    Nu deranjeaza pe nimeni daca sunt facute doua clasamente!

  14. #77
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Eu am spus doar ca acel clasament pe baza de medii nu reflecta realitatea indiferent cate etape vor fi obligatorii sau se vor impune alte conditii, in timp ce intr-un clasament general in care toti participantii obtin zero puncte pentru neparticiparea la o etapa, poti sa te inscrii oricand si sa joci la orice etapa sau sa absentezi stiind ca rezultatul tau va fi oricum nul pentru respectiva etapa. Desigur ca se pot tine nenumarate clasamente, fiecare cu regulile sale mai mult sau mai putin complicate...
    (A)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •