Page 138 of 189 FirstFirst ... 3888128136137138139140148188 ... LastLast
Results 2,878 to 2,898 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #2878
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    iacov asta e penibil rau de tot si ne face o imagine proasta. nu se gandeste si el ca oricum ne bat aia de ne suna apa in cap? o sa ajungem de rasul tuturor.

  2. #2879
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Tu vorbesti serios ? Nu ne bat , stai linistit. In cel mai rau caz facem egal.

  3. #2880
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce sa zic...Doamne ajuta!Ramane de vazut ce o sa se intample

  4. #2881
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    La Parchet!
    Corina Marinaş, Dan Udrea


    "Centralul" Cristi Balaj a sesizat organele de anchetă ale statului, după ce a primit, înaintea partidei FC Naţional - Dinamo, un mesaj ciudat

    "Am informaţii că, marţi, Cristi Borcea şi Cristi Balaj s-au întîlnit la Federaţie. Iar duminică vom fi arbitraţi de Balaj", a acuzat înaintea meciului de duminică seara preşedintele "bancarilor", Constantin Iacov. Imediat, Balaj a reacţionat: "Ne-am întîlnit întîmplător pe holul Federaţiei şi ne-am salutat, ca doi oameni civilizaţi, dar nu am discutat nimic pe marginea partidei pe care urma să o conduc". "Doar am dat mîna şi atît. Trebuia să-i întorc spatele?!", a spus şi oficialul "cîinilor".

    Sîmbătă, "centralul" a venit de la Baia Mare în Bucureşti cu avionul. Cînd şi-a deschis telefonul, a găsit un mesaj ciudat de la un număr pe care nu-l cunoştea. "Îţi transmit mesajul de pe telefonul unei cunoştinţe. Discuţia de marţi a căzut. O să-ţi spun eu de ce. Nu mă suna şi nu vorbim înainte de meci. O să înţelegi", scria în SMS-ul primit.

    Telefonul aparţine unei tinere

    "N-am avut nici o înţelegere cu nimeni şi era normal să le spun tuturor, atît timp cît nu am nimic de ascuns. Am anunţat obsevatorii, în raportul meciului, şi le-am zis şi colegilor mei din brigadă la şedinţa tehnică dinaintea partidei despre mesajul pe care l-am primit", a povestit Balaj. "Eu nu am avut niciodată vreo legătură cu un conducător de club sau alt oficial. N-am nimic de ascuns, aşa că am informat Poliţia, Procuratura şi aştept să îşi facă datoria", a continuat băimăreanul.

    Ieri, pe numărul de la care a fost trimis mesajul a răspuns o tînără. "Cred că este vorba de o greşeală, pentru că de 7 zile nu a mai fost trimis nici un mesaj de pe acest telefon", a explicat fata. "Nu am sunat pe acest număr pentru că zilnic sînt sunat de multă lume de pe numere necunoscute şi nu le dau importanţă. De multe ori sînt fani nemulţumiţi de vreo decizie a mea. Eu aştept ca organele abilitate să descopere cine a trimis SMS-ul", a comentat Balaj.

    "De pe numere pe care nu le ştii poţi să primeşti orice. Probabil a vrut cineva să-i facă o glumă proastă şi e cineva dintre cei care se ţin de poante. Am primit şi eu mesaje ciudate cînd eram arbitru"
    Constantin Gheorghe, preşedinte CCA

    "Nu comentez, pentru că nu interesează. Oricine poate să facă astfel de glume"
    Constantin Iacov, preşedintele CA FC Naţional

    "Nu mă băgaţi pe mine în mizeriile astea! M-am întîlnit cu Cristi Balaj, dar acolo mai erau vreo 10 persoane, Emil Săndoi, Kassai, Constantinovici..."
    Cristi Borcea, director executiv Dinamo



    "N-a greşit involuntar!"
    Ieri, Constantin Iacov l-a atacat iar pe Cristi Balaj, despre care spune că a greşit voit împotriva echipei sale în meciul cu Dinamo (1-2). "După ce am văzut caseta meciului, mi-am dat seama că nu e cum credeam eu. Nu au fost greşeli involuntare. Dar nu mă mai miră, atît timp cît arbitrii noştri sînt trimişi acasă de la turnee finale. Balaj a fost trimis acasă de la Campionatul European Under 19 pentru că a făcut nişte greşeli şi apoi e pus să arbitreze în campionat", a acuzat Iacov. "Nu vreau să polemizez cu domnul Iacov întrucît îl respect foarte mult. Dar este informat greşit. Eu am avut cele mai mari note de acel turneu final. Dacă nu crede, să verifice rapoartele de la Federaţie. Mă bucur că jocul din Cotroceni a fost televizat şi s-a văzut cum am arbitrat. Din păcate, este foarte greu să nu comiţi absolut nici o greşeală", a replicat Balaj.

    1 august 2006

  5. #2882
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Imi pare rau sa o spun, dar Iacov se face singur de ris. Ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte sa scoata ceva pe gura, mai ales la TV.

    Orice om cu experienta ar fi spus ca dupa ce va revedea meciul isi va putea da cu parerea despre calitate arbitrajului. El nu, s-a grabit sa declare ca arbitrajul a fost bun spre foarte bun, ca apoi sa retracteze.

    Poate sunt eu nebun, dar ceva in zimbetul lui imi aduce aminte de un mic smecheras care se da zmeu (aka un leu cu cap de musca si picioare de lacusta)

  6. #2883
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Este mai degraba lipsit de rutina intr-un astfel de mediu de...afaceri, in care massmedia este implicata. Zambetul lui tradeaza de fapt tocmai nesiguranta determinata de acest mediu compensata de un anumit comportament perceput superior si menit sa mascheze acest mic complex. Ar trebui sa merga la un curs in care sa invete cum sa se comporte in contactul cu massmedia. Are multe interventii de luat in seama, prin comparatie cu cei care...populeaza fotbalul autohton, dar este precum...vaca (sic) aia care la ultima strangere de...tate, da cu piciorul la galeata plina cu lapte. Eu, totusi, il prefer multora si ii doresc sa ramana presedinte la club. Prevad ca, in curand, voi ramane singur cu acesta impresie. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #2884
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ba nu a retractat nimic. Eu am vazut emisiunea de ieri, de la Oglinda, si am vazut ce a zis. A zis ca per total nu are ce sa reproseze arbitrului decat neacordarea a 2 cartonase. Nu a facut caz de faza cu lovitra libera din careu. A zis ca nu a fost si a incercat sa incheie subiectul. A zis ca Dinamo a meritat victoria, iar eventualele greseli de arbitraj nu au scuzat jocul echipei noastre. Este clar ca presa vrea sa il ia de fraier si sa ii bage in gura tot soiul de chestii. Ca si faza cu mesajul pe mobil. Mai da-o-n ma-sa! Asta a zis ca o sa reactioneze daca va fi ceva dupa ce presa a scris ca Borcea s-a intalnit cu Balas. Sincer sa fiu Ivanovici a fost supermagar pentru ca il tot tachina si il sicana. Omul a zis, Iacov, ca a fost conatctat si i s-a relatat intalnirea. Atat!
    Iar despre lovitura nu a fost singurul care a zis ca nu se cuvenea sa o dea. Si la Recursul etapei au zis. In plus Balas a zis ca Nae a vrut sa faca stop pe piept si a ezitat si apoi a prins-o. Ceea ce e eronat total pentru ca Nae a prins mingea fara nicio ezitare.
    Va spun sincer - si noi cautam ***** acolo unde unu este. Nu e bine ca e fair play, pentru ca trebuie sa dea in Dinamo. Nu e bine sa isi apere punctul de vedere pentru ca e scandalagiu. Nu e bine sa se ia de dragomir ca ne taraste in rahat. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa se retraga si atunci sa vedeti ce de subiecte vom avea. In ultima etapa din returul viitor ne trezim la ora 5.30 sambata ca sa vedem un meci pe Antilopa. Sper ca nu a aruncat mama termosul. Pe vremuri asa rezistam pe Dr. Staicovici. Ceai fierbinte la termos. Poate ne-ar prinde bine un matineu.

  8. #2885
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Bine ca nu am ramas singur! Ceai, ai zis? Mai bine-l luam la five o'clock si la cesca ca aristocratii, pe vremuri, cu sange...stiti voi ce vreau sa spun.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #2886
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Iata ce am gasit in Sport Total :


    Varga, out cu Bulgaria
    Echipa nationala de tineret s-a reunit duminica seara la Mogosoaia, in vederea meciului amical pe care il va disputa miercuri, de la ora 20:00, in compania Bulgariei. In lotul convocat initial, antrenorul Emil Sandoi a operat o singura modificare: Daniel Marin, de la FC National, in locul "studentului" Varga, care a suferit o intindere.

    Tehnicianul tricolorilor mici a avut programat ieri un antrenament de la ora 18:00, in timp ce azi vor fi doua sedinte tactice. "Sper sa ne prezentam cit mai bine la acest joc", a punctat Sandoi.

    http://www.spt.ro/?section=41&subsec...&articol=10531


    Avem din nou doi jucatori la reprezentativa de tineret. Herea si Daniel Marin.

  10. #2887
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Am avut chiar si trei, in primavara. O veste buna care sper ca-l va stimula pe Marin. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #2888
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Eu l-m vazut pe Iacov pe RRI imediat dupa meci, si atunci a spus ca arbitrajul a fost bun spre foarte bun.
    El a starnit toate discutia despre arbitru si Borcea.. poate a facut bine, a fost un fel de vine lupul.

    Insa el este departe de a fi un profesionist in domeniu. Iacov este actionarul majoritar (este el oare, s-a clarificat aceasta problema?) si ar trebui sa ramana asa. Conducerea clubului trebuie incredintata unui manager profesionist (eventual unul din strainatate) cu experienta in fotbal. Prin iesirile lui la rampa nu face neaparat un bine echipei noastre.

    Eu am fost la matinee cu Progresul, inclusiv pe Motoare Diesel si Vulcan, si pot spune ca aerul de dimineata este placut :-)))) Insa intarirea clubului si ruperea de mafia fotbalului romanesc nu trebuie sa insemne neaparat matineul pentru noi.

    Nu spun acum sa dam cu c..at in el. Nici pe departe, insa eu l-as privi cu multa circumspectie. Macar pina cind va face ceva real pentru acest club, in afara de vorbe, yachturi si masini luxoase.

  12. #2889
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    A cumparat actiunile tiganului ala,si acum are 90si ceva la %.Daca nu ma insel tiganu a plecat acum.

  13. #2890
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    George, nu e tigan e rrom si nu a plecat ci se pare ca mai are 3%.
    Iacov a zis ca juristul Registrului Comertului, unde a fost inregistrat actul cu pricina, i-a dat dreptate. A mai spus ca aia doi pot atava in instanta hotararea, insa dupa aproximativ o luna nu o facusera. Nu e timpul pierdut.
    Herculis, eu nu ma refeream ca ori mafioti ori la matineu. Din contra. Totusi in Romania de azi nu poti sa fii si bogat si cinstit. Speram ca asta e unul mai civilizat si mai putin rau decat restul. Si eu as vrea sa vina actionar regele Mihai, desi ma indoiesc ca are atatia bani.

  14. #2891
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Herculis, sincer, yachtul si masinile de lux nu ne privesc si nu intra in argumentatie, stangaciile lui, da, dar este pe departe mai echilibrat fata de majoritatea, prin comparatie. Asta nu inseamna ca nu se poate mai bine...Progresului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #2892
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Siman e vinovat!" (SPT)

    Plecat de la Sportul Studentesc la FC National, Liviu Rusu rupe tacerea. Afectat de situatia in care se afla fostii sai colegi, fundasul stinga crede ca patronul studentilor este principalul responsabil pentru situatia dramatica in care se afla in acest moment clubul din Regie. El crede ca echipa isi va reveni greu din soc. Jucatorul a dezvaluit ca Dan Petrescu a fost singurul care a pus piciorul in prag.
    Transferat in aceasta vara in Cotroceni, Rusu nu uita de unde a plecat si deplinge felul in care Sportul Studentesc a iesit din prim-planul fotbalului romĺnesc. Chiar daca se bucura ca a parasit echipa, jucatorul nu-si uita fostii coechipieri, impreuna cu care a format o formatie redutabila. "Imi pare foarte rau de cele intimplate cu Sportul. Chiar daca nu mai evoluez acolo, tin legatura cu baietii si acum", a afirmat acesta.

    Cind vorbeste de echipa din Regie, Rusu este transant: "Mitul ei a inceput cind am promovat prima oara, iar noi aveam intre 18 si 20 de ani. Acum s-a stins si, din pacate, gasca nebuna nu mai exista". Iritat de cele petrecute cu gruparea la care s-a format, fostul numar 13 al alb-negrilor spune ca vina pentru retrogradarea Sportului o poarta conducerea clubului, in speta Vasile Siman.

    "El este principalul vinovat. Chiar daca ma doare sufletul, este normal ca fiecare club sa-si plateasca datoriile. Iar Sportul isi merita soarta. Prostia si domnia se platesc. Siman este omul care ori isi plateste datoriile in ultima secunda a ultimei zile posibile, ori nu o face deloc", a dezvaluit fundasul. Multumit de conditiile din Cotroceni, el afirma ca in Regie ducea o viata grea, mai ales in cantonamente, unde cazarea era improprie unei echipe de Liga I: "Cind mergeam in stagiul montan de la Codreanu, eram cazati intr-un hotel cu conditii de nefamilisti".

    Singura perioada mai buna petrecuta la trupa lui Siman a fost o data cu venirea pe banca tehnica a lui Dan Petrescu. "El a fost singurul care a dat cu pumnul in masa, cum se spune, si a reusit sa ne asigure conditii excelente. De exemplu, hotelul la care eram cazati era de 5 stele, nu cum era inainte", adauga fotbalistul. In final, jucatorul le-a dat citeva sfaturi fostilor sai colegi, cu care a ramas prieten. "Sa fie tari si sa fie constienti ca au valoare, dar sa plece cit mai repede si sa cistige bani adevarati".

    LIVIU RUSU (FC National):" La Sportul a fost o perioada foarte grea, in care jucatorii nu si-au primit banii timp de sase luni. Cu toate aceste greutati, baietii au terminat campionatul pe locul patru. Ei merita numai felicitari si cuvinte de lauda pentru tot ceea ce-au facut in aceste conditii vitrege"

    Cu fotbalul in singe
    Fundasul bancar a tinut sa-i faca o scurta caracterizare lui Dan Petrescu, fostul sau antrenor: "Acest om e un profesionist desavirsit. Se antrena cot la cot cu noi", a declarat Rusu. "Dan Petrescu are fotbalul in singe", a tras concluzia bancarul.

    Ii e dator
    Suparat de situatia in care Vasile Siman a dus clubul din Regie, Liviu Rusu a spus ca, pe linga datoriile catre stat, patronul Sportului mai are sa-i dea bani si lui. Jucatorul a afirmat: "Nici acum nu mi-am vazut banii. Pentru a scapa de datoria catre mine, Siman m-a amendat fix cu suma datorata, deoarece am plecat in aceasta vara la FC National".
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #2893
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Gloria 2 - 0 FC Naţional
    Vineri, 4 August 2006

    Gloria Bistriţa a învins, astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia FC Naţional, în primul meci al etapei a II-a din Liga I.

    În minutul 30, arbitrul Marius Bocăneală a dictat penalty în favoarea Gloriei, după un atac imprudent comis în careu de Roberto Iancu, asupra lui Sergiu Costea. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Adrian Nalaţi, care a executat în stânga portarului bancar Eugen Nae, plecat în dreapta.

    Gloria a marcat pentru 2-0 în minutul 76, prin Dorel Zaharia. Dan Matei a primit un balon pe dreapta, în careul oaspeţilor, a recentrat cu capul până la Zaharia, care a trecut de un fundaş advers şi a înscris în dreapta lui Nae, la colţul lung.

    În minutul 78, căpitanul formaţiei FC Naţional, Ovidiu Burcă, a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Primul avertisment l-a primit pentru proteste, după marcarea golului de 2-0, iar pe cel de-al doilea pentru un fault. După eliminarea lui Burcă între jucătorii celor două echipe s-a iscat o altercaţie, Zaharia (Gloria) şi Bundea (FC Naţional) fiind avertizaţi.

    Un alt jucător de la FC Naţional, Mihai Panc, a primit direct cartonaşul roşu în minutul 80, pentru injurii adresate arbitrului.

    Gloria: 22. Albuţ - 24. D. Matei, 4. Aştilean, 19. Abrudan, 8. Sepsi - 15. S. Costea (23. Pereş '53), 18. Mureşan (16. R. Mărginean '46), 21. Nalaţi, 28. Pădureţu - 11. Zaharia (20. Bruncevici '83), 9. Negrean. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

    FC Naţional: 13. Nae - 14. Ghindeanu, 27. Burcă, 5. Panc, 8.Mozacu - 16. Herea, 28. Bundea, 6. Lincar (20. Fl. Dumitru '65), 24. Iancu (21. Ivan '56) - 19. Cl. Drăgan (26. Ilin '75), 7. D. Marin. Antrenor: Marin Dună.

    Cartonaşe galbene: Zaharia '78 / Ghindeanu '33, Burcă '76, '78, Bundea '78

    Cartonaşe roşii: Burcă '78, Panc '80.

    Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Marius Bocăneală, ajutat de asistenţii Aurel Florescu şi Sebastian Gheorghe. Rezervă a fost Ştefan Erdei. Observatorii întâlnirii au fost Octavian Goga şi Octavian Streng.

    Începerea partidei, programată iniţial pentru ora 18.00, a fost amânată cu 30 de minute, din cauza unei furtuni puternice, în urma căreia suprafaţa de joc de pe stadionul din Bistriţa a fost acoperită, pe alocuri, cu apă. Dacă în momentul începerii meciului ploaia se oprise, la jumătatea primei reprize a început din nou să plouă, însă jocul a continuat.

    În tribune au fost prezenţi aproximativ 500 de spectatori.

    Aceasta este a doua înfrângere consecutivă suferită de FC Naţional în actuala ediţie de campionat, după eşecul înregistrat pe teren propriu în faţa echipei Dinamo, scor 1-2, în etapa întâi.

  17. #2894
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    LPF l-a reclamat pe Iacov la FRF (Ziua)

    Dragomir si Val. Alexandru s-au considerat jigniti de afirmatiile conducatorului din Cotroceni
    Comisia de Apel a FRF a decis sa desfiinteze o decizie a Comisiei de Disciplina, care respinsese actiunea formulata de LPF impotriva lui Constantin Iacov, presedintele CA al lui FC National. Iacov a fost gasit nevinovat de Comisia de Disciplina in ceea ce priveste savarsirea unor abateri disciplinare prevazute de art. 32.1 din Regulamentul Disciplinar, insa Comisia de Apel a hotarat, dupa un apel al LPF, ca Iacov sa fie suspendat pentru o etapa pentru jigniri aduse membrilor comisiilor federale. De asemenea, Comisia de Apel a admis si apelul formulat de Constantin Iacov si a desfiintat alte doua hotarari ale Comisiei de Disciplina, retrimitandu-i acesteia, spre rejudecare, cauzele respective. In urma memoriilor depuse de presedintele LPF, Dumitru Dragomir, si de secretarul general al acesteia, Valentin Alexandru, Comisia de Disciplina il sanctionase pe Iacov, pentru declaratii jignitoare la adresa celor doi oficiali ai LPF, cu cate un avertisment si cu cate o penalitate financiara de 2000 de euro. (MIG)
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #2895
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Furtuna cu noroc
    Nr.2770 / Sâmbãtã, 5 August 2006

    SUCCES Gloria a învins Nationalul lui Duna, facându-i la final pe “bancari” sa regrete ca ploaia nu a amânat meciul

    “Motul” a umblat serios la echipa cu care a calcat strâmb la Piatra Neamt în prima etapa si a introdus în formula de start a Gloriei cinci oameni noi.

    Suparat ca elevii lui au fost fara vlaga sub Pietricica, Sabau a lasat pe banca toata linia de mijloc ce a evoluat cu Ceahlaul. Astfel cvartetul Costea, Nalati, Muresan si Paduretu a luat contact cu baltile înca din primul minut de joc, iar solutia “Motului” s-a dovedit una câstigatoare pentru prima parte. Nalati a legat pasele bistritenilor, în timp ce debutantul Costea a scos penalty-ul prin care Gloria a deschis scorul. “Bancarul” Iancu l-a luat cu fulgi cu tot, în careul propriu, pe mijlocasul ardelenilor, iar Nalati a marcat facându-l din nou pe Sabau sa regrete ca nu l-a titularizat în prima etapa. In schimb, echipa din Cotroceni a repetat prima jumatate a meciului cu Dinamo si, cu un joc fara vreo idee, a intrat la pauza în dezavantaj.

    Aparitia soarelui a mai luminat si prestatia Nationalului, care la noua minute de la reluarea jocului a trecut pe lânga egalare. Herea a trimis din numai 7 metri mingea razant cu vinclul “înghetatului” Albut. Avântul “bancarilor” a tinut cât o ploaie de vara, în timp ce bistritenii au mai marcat prin Zaharia (75). “Bancarii” au terminat meciul cu doi fundasi în minus, Burca si Panc fiind eliminati în numai trei minute (76, 79). Primul pentru doua “galbene”, iar al doilea pentru ca l-a înjurat pe Bocaneala.

    Era sa nu se joace

    INTEMPERII O furtuna a întârziat partida cu 30 de minute

    Vremea nu a privit cu ochi prea buni revenirea jucatorilor lui Sabau la Bistrita din “exilul” de la Reghin.
    Daca pâna spre ora 16:00 soarele a dominat cerul, cu numai o ora înainte de debutul jocului s-a stârnit furtuna. In scurt timp terenul baltea de apa, chiar daca mai bine de patru luni s-au efectuat pe el lucrari de drenaj. Vijelia a dat peste cap atât tabela electronica, cât si panourile publicitare. Spre ghinionul lui “Tata” Jean, pâna si putinii bistriteni interesati de joc s-au întors din drumul spre stadion. Cum ploaia s-a mai oprit, putin cu 35 de minute înainte de fluierul de start, jucatorii si-au facut aparitia la încalzire.

    Insa, ghinion, dupa nici zece minute o noua rafala i-a trimis pe cei 22 de fotbalisti la vestiare. Centralul Marius Bocaneala a amânat startul partidei cu 30 de minute. Deoarece furtuna s-a mai domolit în acest interval, arbitrul a decis ca meciul sa se joace.
    -----Prosport-----

  19. #2896
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Marin Duna simte ca-i fuge scaunul de sub picioare (Romania Libera)

    Antrenorul echipei FC National, Marin Duna, a criticat arbitrajul partidei cu Gloria Bistrita, pierduta cu scorul de 0-2, considerand ca formatia sa a fost defavorizata. "In prima repriza jucatorii nu au fost iritati, dar in a doua repriza au fost unele decizii ale arbitrului care i-au iritat pe jucatori, oricat de calmi au fost acestia. Si au venit acele cartonase, nu pot sa spun firesc, ca nu-i normal sa reactioneze asa. Au fost oarece decizii, in a doua repriza, care m-au iritat atat pe mine, cat si pe jucatori", a spus Duna.
    Tehnicianul bancarilor a acuzat si starea terenului, care a fost plin de apa, dar si unele greseli ale liniei de mijloc: "Terenul stiti cum a fost. Eu spun ca am pierdut aceasta partida din cauza unei singure greseli din prima repriza. Mijlocasul meu stanga nu mi-a acoperit zona respectiva, tot el provocand un penalty dupa aceea. In repriza a doua, eu spun ca au fost unele decizii in defavoarea noastra. Asta nu pune, totusi, sub semnul intrebarii victoria echipei Gloria".
    Antrenorul echipei FC National a recunoscut ca echipa trece printr-o criza, pierzand meciurile din primele doua etape. "E o usoara criza acum, dupa doua etape. Datoria mea e sa ridic moralul echipei saptamana aceasta si sa incercam sa castigam - si sigur trebuie sa castigam - meciul cu Poli Iasi", a mentionat Duna.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #2897
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Sa speram ca va reusi!!!! O infringere in meciul cu Poli ar reprezenta (cel mai probabil) ultimul meci al lui Duna ca si antrenor principal.
    Sarcina lui Duna este insa foarte grea, si nu cred ca va rezista prea mult, chiar si asa. A fost o greseala sa se renunte la aducerea de antrenori straini (si chiar, de ce s-a renuntata la asta, din motive financiare????)

  21. #2898
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Se pare ca oferta facuta de Iacov nu a fost accpetata de Bergodi. Nu cunosc detalii, dar Iacov trebuie sa inteleaga ca avand un lot neomogenizat trebuie sa ai un antrenor experimentat precum cei doi italieni, Landi si Bergodi. Inca nu este prea tarziu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •