Page 11 of 189 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 211 to 231 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #211
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Efectul George Copos
    Cristian Geambaşu

    A pus presiune pe echipă şi a cules ce a semănat. Panică, derută, crispare. Liniştiţi, Landi şi ai lui au speculat momentul

    Şocul dorit de patron s-a produs. Īn sens invers celui dorit de marele investitor, dar ce mai contează? După scandalul cu accente de comedie bulevardieră, Rapidul a intrat pe terenul din Cotroceni cu povara celui culpabilizat īnainte să fi greşit. Apatici şi crispaţi, Maftei şi Rada s-au clătinat la prima pasă cu temă a meciului. Shroj l-a angajat īn careu pe Abiodun, care s-a infiltrat īntre cei doi fundaşi din Grant, a trimis mingea īn bară din faţa unui Dolha incapabil să reacţioneze, de unde a reluat-o Ionuţ Savu. Era minutul 24, se jucase tacticizat, adică un mare zero la capitolul spectacol.

    Atenţi, precişi şi hotărīţi, băieţii antrenaţi de Landi au ucis cu premeditare toate tentativele de construcţie rapidiste. La mijloc, Liţă, Shroj şi Abiodun au pus mingea jos şi au pasat inteligent. Exact ce nu au reuşit Măldărăşanu, Romeo Stancu şi Bădoi, de la care către Buga sau Vasilache n-au plecat decīt adieri de vīnt. Īn plus, Ilyeş a fost discret cīnd era cazul să fie obraznic. Aşa ca la negocierea contractului.

    Scenariu previzibil īn partea a doua a partidei. Giuleştenii au iuţit jocul şi au īnceput să pună osul la bătaie. Mara (47) şi Buga (63) s-au aflat la capătul unor acţiuni cursive, dar au ratat cu lejeritate. Naţionalul a lăsat īncă o dată scrupulele la cabine şi a fragmentat cīt a putut. Griffiths şi Ionuţ Savu au rămas īn coasta apărării rapidiste şi au creat deranj ori de cīte ori primeau mingea. Fără soluţii spectaculoase pe bancă, de ce nea George?, Răzvan şi-a adus aminte īntr-un tīrziu şi de Ionuţ Stancu. Nu era totuşi prea tīrziu, fiindcă cinciarul a trimis īn bară cīnd meciul intrase īn prelungiri. Iar Rapidul īntr-o criză profundă după un simulacru de harakiri.
    GSP

  2. #212
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Bannere afişate de galeria Rapidului

    "Puriule, ce bine īmi pare că ai luat ţeapă!"
    "Treci peste certuri şi idei meschine. Răzvan, noi sīntem alături de tine!"
    "Pe Răzvan l-ai vrut demis. Cum vrei să obţii performanţă? Grati$"
    "Avem un nume şi o istorie nepătate. Unde-i Rapidul nostru de altă dată?"
    "Copos, am putea meci de meci să te īnjurăm, dar de azi preferăm să te ignorăm"

    Karamian a jucat cu sīnge pe tricou
    Īn urma unei contact mai dur cu unul dintre atacanţii Naţionalului, rapidistul Artiom Karamian a avut o hemoragie nazală. Revenit īn teren după ce a primit īngrijiri medicale, armeanul a evoluat īn continuare cu tricoul plin de sīnge.

    Rednic sare la Lucescu

    "Puriul" a declarat aseară că antrenorul Rapidului a părut mai interesat să-i dea lui replici īn presă decīt de pregătirea jocului cu "bancarii".

    La īnceputul săptămīnii, după demiterea lui Răzvan Lucescu, Mircea Rednic a fost, teoretic, pentru cīteva ore, antrenorul Rapidului. "Nici n-am văzut meciul din Cotroceni. Am citit rezultatul pe teletext. Īmi pare rău!", a spus aseară Rednic. Un banner al galeriei din Giuleşti l-a deranjat: "Au scris: «Puriule, ce bine-mi pare că ai luat ţeapă!». Nu e aşa. Īn ultimii ani, George Copos a luat ţeapă, iar Rapidul a plătit. Am făcut o greşeală că am avut īncredere īntr-un astfel de om. Am căzut la mijloc, fiindcă eu am fost chemat, nu m-am băgat singur īn seamă!". Lui Răzvan Lucescu a spus că n-are ce să-i transmită: "A fost mai preocupat să-mi răspundă mie decīt de meci. Īn fine, n-am ce să-i spun, nu mai vreau polemică".

    Răzvan n-a vorbit cu jucătorii după meci!
    Dacă la pauză i-a īncurajat pe jucători, finalul meciului l-a găsit pe Răzvan Lucescu privind īn gol, pe banca Rapidului. La cabine a stat cīteva secunde alături de elevii săi, īnsă nu le-a adresat nici un cuvīnt. A ieşit afară, vorbind cu preşedintele Dinu Gheorghe şi directorul tehnic Mihai Stoica. Pe ultimul l-a trimis la conferinţa de presă, Lucescu absentīnd īn premieră, de cīnd e antrenor al Rapidului, de la o astfel de discuţie cu jurnaliştii. El a refuzat să răspundă la orice īntrebare şi cīnd a plecat de la stadion. Răzvan a fost apostrofat īn repriza secundă de către fanii rapidişti de la tribuna I. Mulţi giuleşteni l-au certat pe antrenor că a stat tot meciul pe bancă, fără să riposteze la jocul echipei, doar secundul Rada ieşind la margine să strige la fotbalişti, la fel cum a făcut-o şi īn pauză.

    "Meritam măcar un egal, dar n-am fost īn stare să-l obţinem. Nu ne-am ajutat deloc antrenorul!"
    Vasile Maftei, căpitan Rapid

    "N-ar fi trebuit să ne afecteze ceea ce s-a īntīmplat săptămīna trecută, dar nu a fost aşa. Am jucat slab. sīnt naşii noştri. Dar de ce nu au fost aşa de motivaţi şi la meciul cu Steaua?"
    Ionuţ Stancu, Rapid

    "Nu am reuşit să trecem peste şocul de săptămīna aceasta. Totuşi, factorul psihologic nu a fost determinant"
    Mihai Stoica, director tehnic Rapid

    "Vamă'' huiduit
    La īncheierea meciului din Cotroceni, suporterii rapidişti l-au apostrofat şi huiduit pe preşedintele Dinu Gheorghe. Nemulţumiţi de evoluţia echipei, fanii au strigat īn direcţia lui: "Dă-ţi demisia, hoţule!" şi "Ai grijă, că vine Rednic!".
    Ce s-a īntīmplat toată săptămīna a lăsat urme la jucători. Sīnt afectaţi de tot ce a fost la echipă şi nu au reuşit să treacă peste acel moment. Se simte lipsa patronului, care nu este līngă echipă. Jucătorii au simţit pe pielea lor că nu este la fel ca la celelalte echipe"
    Dinu Gheorghe, preşedinte Rapid

    Circ līngă banca giuleştenilor
    Īn momentul īn care a văzut că Lucescu vrea să-l schimbe pe Marius Constantin cu Nae Constantin, un suporter rapidist de la tribuna I a venit līngă banca giuleştenilor şi a īnceput să ţipe: "Răzvane, nu-ţi bate joc de noi, bagă un atacant adevărat!". Spectatorul chiar a strigat după Nae Constantin: "Rămīi pe bancă, nu te duce īn teren!". Īn cele din urmă, Lucescu a făcut īn minutul 88 schimbarea dorită de el, folosindu-l "vīrf" pe Nae Constantin.
    Marius Constantin a făcut o criză de nervi
    Imediat după ce a fost schimbat īn minutul 88, auzind că este apostrofat de către fanii giuleşteni, Marius Constantin (foto) a ţipat şi a lovit cu piciorul un panou de plastic de līngă banca de rezerve, spărgīndu-l. După meci, cīnd se īndrepta spre vestiare, a avut un schimb de replici cu cīţiva suporteri ce-l īnjurau. "Dacă ai curaj, īnjură-mă īn faţă pe stradă!", i s-a adresat unuia fotbalistul. "Īmi pare rău că am explodat aşa, īnsă eram sufocat de nervi, de īnfrīngere şi de jocul nostru!", s-a scuzat după cīteva minute Constantin.
    "Noi blaturi nu facem nici cu «naşul» pe tren!"
    La meciul de aseară s-au auzit pentru prima dată acordurile noului imn al lui FC Naţional, interpretat de Ioan Gyuri Pascu. "Avem azi un nume cīştigat īn teren / Noi blaturi nu facem nici cu <NAşUL>pe tren / Noi vrem performanţă printr-un fotbal curat / Onoare şi fotbal total, FC Naţional", sīnt cīteva dintre versurile imnului.

    Tudor, ţinta galeriei din Grant
    Fanii giuleşteni l-au apostrofat de multe ori īn repriza secundă pe "centralul" Alexandru Tudor şi au aruncat spre el cu diverse obiecte, printre care şi un băţ (foto) folosit de toboşarii galeriei. Arbitrul a recuperat o parte din "suveniruri", iar suporterii Rapidului ar putea fi sancţionaţi de către LPF.

    EXPRES
    FLAVIUS MOLDOVAN / Fundaşul n-a fost nici măcar inclus īn lot, Răzvan Lucescu penalizīndu-l astfel pentru greşeala din finalul partidei cu FC Argeş, cīnd piteştenii au egalat.
    EMOŢII / Pentru că nu au plătit factura pentru energie electrică, bancarii nu au putut juca cu Rapidul īn nocturnă. Īn repriza a doua, un nor a acoperit cerul şi pe arenă a īnceput să se lase īntunericul, dīnd emoţii organizatorilor partidei.
    SUPORTERI / Jucătorii rapidişti au fost certaţi la pauză de suporterii vişinii de la tribuna oficială. "Momīilor, aţi făcut grevă pentru antrenorul vostru, dar acum nici nu vă ţineţi pe picioare. Arătaţi şi voi ceva!", le-au strigat fanii jucătorilor giuleşteni, īn drumul acestora către vestiare.
    BUNDEA / Mijlocaşul a declarat la final: "Īi această victorie domnului Dinu Gheorghe. Mă bucur că i-am făcut astfel zile negre, fiindcă şi el mi-a făcut la īnceputul verii zile negre!". Bundea a tratat īn luna iunie cu giuleştenii, īnsă a fost dus cu vorba o bună perioadă de timp, ajungīnd īn cele din urmă la FC Naţional.
    GSP

  3. #213
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Rapidiştii pun eşecul cu Naţional pe seama problemelor din ultima săptămānă

    Jucătorii şi conducătorii clubului Rapid au pus īnfrāngerea din meciul cu FC Naţional, scor 1-0, pe seama evenimentelor petrecute īn ultima săptămānă la gruparea giuleşteană. „"Probabil că cele īntāmplate la echipă īn această săptămānă au lăsat urme. Nu am putut trece peste cele īntāmplate, am avut ocazii, dar şansa nu ne-a surās. O componentă a fotbalului este şi aspectul psihologic. Nu ştiu dacă a fost determinant, dar cu siguranţă a avut un rol important", a declarat directorul tehnic al echipei Rapid, Mihai Stoica. Mijlocaşul Ionuţ Stancu este de părere că demiterea şi apoi repunerea īn funcţie a antrenorului principal Răzvan Lucescu nu ar fi trebuit să afecteze echipa şi nici rezultatul meciului cu FC Naţional. Căpitanul Vasile Maftei nu crede că Rapid traversează o perioadă de criză. „ Naţionalul joacă īntr-un fel cu noi şi altfel cu alţii. La Rapid nu este o criză, ci este doar un īnceput de campionat mai nefericit”, a spus Maftei.
    GSP
    Mare prost si Maftei, asta. In returul trecut nu am putut sa-i batem. Atunci s-au plans cei de la Dinamo.

  4. #214
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Giulestenii au pierdut in Cotroceni
    Rapid trece pe "linie moarta"
    Dinu "Vama" si jucatorii pun esecul pe seama evenimentelor cauzate de patronul Copos


    Rapid este in criza. Evenimentele de saptamana trecuta, provocate de o reactie ciudata a lui Copos, au dat peste cap Giulestiul. Echipa nu si-a revenit si a pierdut in Cotroceni, scor 0-1 cu FC National, echipa care, conform aceluiasi Copos, "nu are bani sa-si aprinda nocturna". Presedintele executiv al FC Rapid, Dinu Gheorghe, huiduit la finalul meciului de suporterii giulesteni, a afirmat ca ultima saptamana si-a pus amprenta asupra jucatorilor si crede ca echipa sa a jucat cu FC National mai slab decat a facut-o Steaua in etapa a 2-a, cand "militarii" au castigat cu 4-0. "Nici un meci nu seamana cu altul. Noi am jucat mai slab decat a facut-o Steaua cu ei si normal ca au prins curaj si au jucat bine pana la final", a explicat Dinu Gheorghe. Intrebat ce parere are despre maniera de arbitraj a "centralului" Alexandru Tudor, contestata de fanii rapidisti pe tot parcursul reprizei a doua, Dinu Gheorghe a raspuns: "N-ati vazut arbitrajul? Ce ma intrebati de el?". Dinu "Vama" a dezmintit existenta unor negocieri privind revenirea la Rapid a atacantului Sabin Ilie. "Sabin este in China si nu are ce cauta la Rapid", a spus oficialul rapidist. Fotbalistii giulesteni au pus si ei infrangerea din Cotroceni pe seama evenimentelor petrecute in ultima saptamana la gruparea giulesteana. "Probabil ca cele intamplate la echipa in aceasta saptamana au lasat urme. Nu am putut trece peste cele intamplate, am avut ocazii, dar sansa nu ne-a suras. Am avut o prima repriza mai nereusita, iar in a doua am avut ocazii, dar fotbalul se joaca pe goluri. O componenta a fotbalului este si aspectul psihologic. Nu stiu daca a fost determinant, dar cu siguranta a avut un rol important. Doresc sa felicit echipa gazda pentru victorie", a declarat directorul tehnic al FC Rapid, Mihai Stoica, la finalul meciului. Mijlocasul Ionut Stancu este de parere ca demiterea si apoi repunerea in functie a lui Razvan Lucescu nu ar fi trebuit sa afecteze echipa si nici rezultatul meciului cu FC National. "Nu ar fi trebuit sa ne afecteze ce s-a intamplat la club in aceasta saptamana si ar fi trebuit sa batem Nationalul. Trebuie insa sa ne revenim si sa abordam meciul de la Skopje, cu Vardar, din mansa secunda a turului II preliminar al Cupei UEFA, pentru a ne califica", a spus Stancu. Capitanul Vasile Maftei nu crede ca Rapid traverseaza o perioada de criza. "Se simte si ne-a deranjat tevatura creata in aceasta saptamana. Nationalul joaca intr-un fel cu noi si altfel cu altii. La Rapid nu este o criza, ci este doar un inceput de campionat mai nefericit", a spus Maftei.
    Lita: "Am castigat meciul la mijlocul terenului"
    Capitanul "bancarilor", Catalin Lita, considera ca FC National a castigat meciul cu Rapid datorita modului in care a acoperit spatiile la mijlocul terenului, dar si faptului ca adversarii au fost afectati de evenimentele din ultima saptamana. "S-a vazut in jocul Rapidului ca jucatorii au fost afectati de intamplarile de la clubul lor. Nu au fost lucizi pe teren, pentru ca ei de obicei aveau un joc foarte elaborat. Noi am castigat meciul la mijlocul terenului, pentru ca am acoperit foarte bine, iar fundasii nostri centrali i-au anihilat pe cei trei atacanti ai Rapidului", a spus Lita. Acesta este de parere ca diferenta dintre meciul cu Steaua, din etapa a 2-a, pierdut cu 0-4, si cel cu Rapid, de sambata, s-a stabilit, in primul rand, la nivelul formatiei de start aliniate de Roberto Landi. "Diferenta mare a fost si in primul Ť11ť, pentru ca la jocul din Ghencea am avut multi suspendati si accidentati", a afirmat Lita. Antrenorul principal al lui FC National, Roberto Landi, s-a declarat bucuros de faptul ca jucatorii sai au reusit sa depaseasca socul infrangerii suferite in meciul cu Steaua si sa invinga pe Rapid. "Cred ca dupa partida cu Steaua am avut probleme la nivel mental, pe care am reusit in aceasta saptamana sa le repar. Sa invingi Rapidul e un lucru extraordinar. Rapid a jucat bine in ultimele 20 de minute. Inca mai avem probleme la capitolul omogenitate, dar asta pentru ca am schimbat foarte multi jucatori", a subliniat Landi.
    Intrebat de ce in meciul cu Rapid nu a fost folosit portarul Florin Prunea, transferat inainte de inceperea campionatului, tehnicianul italian a raspuns: "Deoarece Nae a aparat foarte bine, chiar daca a luat patru goluri in meciul cu Steaua. Nae a salvat jocul de astazi".
    Copos contestat de galeria din Giulesti
    La meciul disputat pe Stadionul "Cotroceni" au asistat aproximativ 7000 de spectatori, aproape in majoritate rapidisti. Acestia au afisat bannere cu urmatoarele mesaje: "Puriule... ce bine-mi pare ca ai luat teapa!", "Treci peste certuri si idei meschine, Razvan, noi suntem alaturi de tine", "Avem un nume si o istorie nepatata, unde-i Rapidul nostru de alta data?", "Pe Razvan l-ai vrut demis, cum vrei sa obtii performanta? Grati$", "Copos, am putea meci de meci sa te injuram, dar de azi preferam sa te ignoram". Suporterii din Giulesti s-au manifestat astfel dupa ce George Copos, principalul actionar al FC Rapid, l-a demis pentru o seara pe Razvan Lucescu, inlocuindu-l cu Mircea Rednic. Copos nu a fost prezent la meci, fiind in concediu in Delta Dunarii. El a fost tinut la curent prin telefon de mersul partidei din Cotroceni. Fanii rapidisti l-au injurat pe tot parcursul reprizei a doua si pe arbitrul Alexandru Tudor si au aruncat pe teren cu diverse obiecte, unele dintre acestea fiind recuperate de "central".
    ZIUA

  5. #215
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC NATIONAL – RAPID 1-0 / O dau pe Copos
    Jucatorii si oficialii clubului de sub Podul Grant pun rezultatul din Cotroceni pe seama tevaturii create la inceputul saptamanii trecute de patronul George Copos.
    O saptamana zbuciumata in Giulesti s-a terminat printr-un rezultat negativ al formatiei antrenate de Razvan Lucescu. Rapidul a pierdut inca 3 puncte in lupta cu echipele angrenate in lupta pentru titlul de campioana.
    RESEMNATI. "Nu ar fi trebuit sa ne afecteze ce s-a intamplat la club in aceasta saptamana si ar fi trebuit sa batem Nationalul. Trebuie insa sa ne revenim si sa abordam meciul de la Skopje, cu Vardar pentru a ne califica", a spus rapidistul Ionut Stancu. Capitanul Vasile Maftei nu crede ca Rapid traverseaza o perioada de criza. "Se simte si ne-a deranjat tevatura creata in aceasta saptamana. Nationalul joaca intr-un fel cu noi si altfel cu altii. La Rapid nu este o criza, ci este doar un inceput de campionat mai nefericit", a spus Maftei.
    SUPARAT. Presedintele giulestenilor, Dinu Gheorghe, a fost huiduit la finalul meciului de suporteri. "Nici un meci nu seamana cu altul. Noi am jucat mai slab decat a facut-o Steaua cu ei si normal ca au prins curaj si au jucat bine pana la final", a explicat "Vama", care a dezmintit existenta unor negocieri privind revenirea la Rapid a atacantului Sabin Ilie. "Este in China si nu are ce cauta la Rapid", a spus oficialul rapidist. De precizat ca Razvan Lucescu nu a vrut sa faca nici o declaratie dupa meci, trimitandu-l la conferinta de presa pe Mihai Stoica, directorul tehnic al echipei.
    JURNALUL NATIONAL

  6. #216
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Rapid, zona crepusculara
    Antrenorului Razvan Lucescu ii fuge pamantul de sub picioare

    Rapid a pierdut sambata seara in fata formatiei FC National, o echipa carpita cu jucatori refuzati de alte formatii. Ca de obicei, golul a fost urmarea unei noi erori in defensiva „feroviarilor”. Jucatorii care saptamana trecuta au sustinut pastrarea in functie a lui Razvan Lucescu l-au tradat practic pe tehnician, intrecandu-se in erori de nepermis pentru o echipa care viseaza la titlu.
    Lucescu jr. nu stie ce sa faca
    Drept urmare, Lucescu junior a vrut sa renunte la functie imediat dupa meciul din Cotroceni, dar a fost convins sa ramana de presedintele Dinu Gheorghe si cativa apropiati, care i-au spus ca trebuie sa continue lupta dupa ce a fost sustinut de fotbalisti si de suporteri. Totodata, Razvan a fost sfatuit sa fie mult mai categoric in relatiile cu jucatorii, sa lase deoparte prietenia si sa puna mana pe bici. De altfel, tehnicianul nici n-a mai intrat in vestiar sa discute cu elevii sai si a renuntat sa participe la conferinta de presa. Razvan n-a fost de gasit nici ieri.
    Rapid a intrat, se pare, in blocaj psihic, a jucat haotic si a avut doar cateva ocazii.
    Vasile Maftei, capitanul giulestenilor, a rabufnit in vestiar, strigand la coechipieri ca daca Rapid nu isi va reveni, e inevitabila o umilinta in etapa viitoare, cu Poli Timisoara, in Giulesti. In afara vestiarului, Maftei a incercat sa cosmetizeze situatia tensionata din sanul lotului. „Ne-a deranjat tevatura creata saptamana aceasta. La Rapid nu este vorba despre o criza, ci doar de un inceput mai nefericit de campionat”.
    „Visiniii” au fost foarte irascibili in timpul partidei, razbunandu-se pe bancari prin numeroase duritati. Marius Constantin a avut o iesire nervoasa, lovind tot ce i-a iesit in cale pe banca de rezerve, dupa ce a fost schimbat.
    Suporterii l-au sustinut de la inceput pe Razvan Lucescu, dar odata cu trecerea timpului, au schimbat placa, apostrofandu-l destul de aspru. „Suna-l pe taticu (n.r. - Mircea Lucescu), sa gaseasca solutii!”, i-au strigat fanii antrenorului.
    S-a cerut demisia lui „Vama”
    Nici Dinu Gheorghe, zis „Vama”, n-a scapat de gura sustinatorilor, care i-au cerut sa plece din Giulesti. Acestia l-au certat cand s-a oprit in fata tribunei oficiale pentru declaratii. „N-avea cum sa nu lase urme ceea ce s-a intamplat saptamana trecuta”, a motivat oficialul rapidist. Galeria i-a taxat si pe jucatori, cei mai fluierati fiind Mara si Badoi.
    Ieri fotbalistii erau bulversati. Auzisera de intentiile antrenorului de a abdica, dar nu aveau nici o informatie oficiala. „Nu vreau sa comentez in nici un fel situatia de la echipa. Suntem negri de suparare”, si-a infranat pornirile Robert Ilyes. Fotbalistii au avut ieri zi libera, iar astazi vor participa la un antrenament, dupa-amiaza.
    Prime suspendate
    Criza profunda a Rapidului i-a facut pe conducatori sa se gandeasca la sanctiuni financiare. Astfel, dupa o convorbire telefonica intre patronul George Copos si presedintele Dinu Gheorghe, s-a stabilit ca primele de joc ale giulestenilor sa fie sistate pana la sfarsitul turului de campionat. Jucatorii ar fi trebuit sa primeasca 685 de dolari de caciula (pentru fiecare victorie pe teren propriu si fiecare egal in deplasare) si 1.370 de dolari pentru orice succes in deplasare. Daca vor termina prima parte a campionatului pe locul intai, jucatorii isi vor primi toti banii. Daca vor incheia turul pe pozitia secunda, fotbalistii vor incasa doar 30 la suta din prime.
    EVZ

  7. #217
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC National a dat o noua lovitura Rapidului
    Un italiano vero

    Roberto Landi a demonstrat si de aceasta data ca este reprezentantul perfect al scolii italiene de antrenori. Atunci cand Nationalul marcheaza prima, adversarul are foarte putine sanse de a reveni si asa s-a intamplat si acum. Un joc ermetic, foarte bine organizat, care la meciul cu Rapid a beneficiat si de cea mai buna distributie. Daca impotriva Stelei, saptamana trecuta, au lipsit din diverse motive 4-5 jucatori de baza, acum formula de start a fost una extrem de echilibrata, iar sarbul Mehmedovici, venit de cateva zile de la Poli Timisoara, pare a fi un real castig, la fel ca si Mozacu, folosit in premiera, precum si titularizarea australianului Griffith.
    Pe de alta parte, George Copos are ce sa isi reproseze pentru aceasta infrangere, care, in buna parte, i se datoreaza. El a creat o presiune artificiala fantastica impotriva propriei echipe cu joaca de-a "uite-l pe Lucescu, nu e Lucescu", crisparea fiind evidenta in jocul giulestenilor. A mai venit si "blazarea" lui Razvan Lucescu, extrem de linistit pe banca tehnica, desi echipa sa era condusa, si de aici pana la prima infrangere in campionat nu a mai fost decat un pas.

    Lita a "legat" mijlocul terenului

    Catalin Lita considera ca FC National a castigat meciul cu Rapid datorita modului in care a acoperit spatiile la mijlocul terenului, dar si faptului ca adversarii au fost afectati de evenimentele din ultima saptamana. "S-a vazut in jocul Rapidului ca au fost afectati de intamplarile de la clubul lor. Nu au fost lucizi pe teren, pentru ca ei de obicei aveau un joc foarte elaborat. Noi am castigat meciul la mijlocul terenului, pentru ca am acoperit foarte bine, iar fundasii nostri centrali i-au anihilat pe cei trei atacanti ai Rapidului". Capitanul echipei FC National este de parere ca diferenta dintre meciul cu Steaua (0-4) si cel cu Rapid s-a stabilit, in primul rand, la nivelul formatiei de start aliniate de tehnicianul Roberto Landi. "Diferenta mare a fost si in primul "11", pentru ca la jocul din Ghencea am avut multi suspendati si accidentati", a afirmat Lita.

    In Giulesti se arata cu degetul

    Jucatorii si conducatorii clubului Rapid au pus infrangerea din meciul cu FC National pe seama evenimentelor petrecute in ultima saptamana la gruparea giulesteana. "Probabil ca cele intamplate la echipa in aceasta saptamana au lasat urme. Nu am putut trece peste cele intamplate, am avut ocazii, dar sansa nu ne-a suras. Am avut o prima repriza mai nereusita, iar in a doua am avut ocazii, dar fotbalul se joaca pe goluri. O componenta a fotbalului este si aspectul psihologic. Nu stiu daca a fost determinant, dar cu siguranta a avut un rol important. Doresc sa felicit echipa-gazda pentru victorie", a declarat directorul tehnic al echipei Rapid, Mihai Stoica.
    Mijlocasul Ionut Stancu este de parere ca demiterea si apoi repunerea in functie a antrenorului principal Razvan Lucescu nu ar fi trebuit sa afecteze echipa si nici rezultatul meciului cu FC National. "Nu ar fi trebuit sa ne afecteze ce s-a intamplat la club in aceasta saptamana si ar fi trebuit sa batem Nationalul. Trebuie insa sa ne revenim si sa abordam meciul de la Skopje cu Vardar (n.r. - din mansa secunda a turului doi preliminar al Cupei UEFA) pentru a ne califica", a spus Stancu. Presedintele FC Rapid, Dinu Gheorghe, a fost huiduit la finalul meciului de suporterii nemultumiti din cauza rezultatului inregistrat in Cotroceni. Oficialul rapidist a afirmat ca ultima saptamana si-a pus amprenta asupra jucatorilor. Gheorghe a dezmintit existenta unor negocieri privind revenirea la Rapid a atacantului Sabin Ilie. "Sabin Ilie este in China si nu are ce cauta la Rapid", a spus oficialul rapidist. In acest an, este pentru a doua oara cand Rapid traieste o adevarata drama in Cotroceni. In primavara, in returul campionatului precedent, Rapid a condus Nationalul cu 3-0 in minutul 76, dar a fost egalata ratand sansa de a deveni liderul Diviziei A si a ataca titlul de campioana.

    ROMANIA LIBERA

  8. #218
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Rapid nu mai vede lumina de la capatul tunelului

    Am reusit responsabi lizarea jucatorilor", spunea, mandru de el, George Copos dupa scandalul cu Razvan Lucescu. Confirmarea spuselor patronului trebuia sa aiba loc in Cotroceni, dar acest lucru nu s-a intamplat. Rapidistii au pierdut cu scorul de 1-0, iar in Giulesti se poate vorbi deja de criza. Chiar daca Lucescu Jr a ramas la echipa, galeria nu l-a uitat pe Mircea Rednic si a tinut sa-i transmita un mesaj: "Puriule... ce bine imi pare ca ai luat teapa". Unicul gol al partidei a fost inscris, in minutul 24, de Ionut Savu, care a impins in plasa, de la sase metri, o minge revenita in teren dupa ce a lovit bara transversala a portii aparate de Dolha, la un lob al lui Agunbiade. In prelungirile partidei, Ionut Stancu a sutat de la 20 de metri spre poarta aparata de catre Eugen Nae, dar mingea a lovit bara. La final, "alb-visiniii" au pus infrangerea pe seama celor petrecute la inceputul saptamanii. "Probabil ca cele intamplate la echipa in aceasta saptamana au lasat urme. Nu am putut trece peste cele intamplate, am avut ocazii, dar sansa nu ne-a suras. O componenta a fotbalului este si aspectul. Nu stiu daca a fost determinant, dar cu siguranta a avut un rol important", a declarat directorul tehnic al giulestenilor, Mihai Stoica. Razvan Lucescu nu a dorit sa vina la conferinta de presa, acest lucru constituind o premiera pentru tehnician de la venirea sa in Giulesti. Huiduit la finalul meciului de catre suporteri, Dinu Gheorghe a spus ca ultima saptamana si-a pus amprenta asupra jucatorilor. "Noi am jucat mai slab decat a facut-o Steaua cu ei si normal ca au prins curaj si au jucat bine pana la final", a comentat presedintele Rapidului. Dinu Gheorghe a dezmintit existenta unor negocieri privind revenirea la Rapid a atacantului Sabin Ilie. "Sabin Ilie este in China si nu are ce cauta la Rapid", a spus oficialul. Daca in Giulesti este tristete mare, in schimb, italianul Landi s-a aratat extrem de fericit. "Cred ca dupa partida cu Steaua am avut probleme la nivel mental, pe care am reusit sa le repar in aceasta saptamana. Sa invingi Rapidul este un lucru extraordinar. Inca mai avem probleme la capitolul omogenitate, dar asta pentru ca am schimbat foarte multi titulari", a precizat italianul Landi.
    ADEVARUL

  9. #219
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Rapid, rana, remuscare

    Disperare e un cuvint prea dur, nebunie poate nepotrivit, degringolada e prea putin.
    Rapid se intoarce in timp, devreme totusi, la epoca in care un egal cu Progresul, in deplasare, facea cit o victorie. Infringerea cu Nationalul echivaleaza, insa, cu o nota de
    plata . Trupa lui Landi a invins o formatie pregatita o saptamina pentru infringere. Cind s-a terminat partida din Cotroceni, in cartier era aproape intuneric. Si meciul fusese la fel, unul intunecat, confuz si trist. Giulestiul a suferit din primul si pina in ultimul minut, atunci cind bara lui Ionut Stancu ar fi putut intoarce un destin parsiv si ciudat. Rapid a parut o echipa incapabila de mai mult si asta spune totul. Golul lui Ionut Savu a facut parte din lovitura de picior a sortii, asa cum tratamentul lui Copos a pregatit culoarul pentru curajosii baieti ai lui Landi. Apropo, doua vorbe despre ce face italianul acolo: pur si simplu i-a invatat fotbal. Apararea iese modern din pressing, strinsa in jurul unui Mehmetovici impresionant, de departe cel mai bun de pe teren.
    Mijlocul coordonat de pustiul cu nume de actor, John Wayne, a inchis toate sectoarele, nesfiindu-se sa se si tavaleasca productiv pe jos, daca intersele poporului o cereau. In atac, acolo unde Oprea n-a mai fost lasat sa joace, dar asta pentru ca i se daduse in circa flancul sting, soldatul Ryan (Alan Grifiths) si sergentul Savu au facut ce-au vrut, noroc ca n-au vrut prea multe sI noroc ca uneori a fost si Rada prin preajma. Daca Nationalul a jucat economic si pragmatic, Rapidul n-a jucat nimic, lasind sa se vada rana inca deschisa de scandalul generat de Copos fara nici o remuscare. Fara remuscare, dar iata cu cite consecinte.
    O analiza a meciului nu poate face abstractie de traiectoria lui Razvan din ultimele zile. Sigur, Landi i-a pus bine in teren pe ai lui, dar asta si pentru ca Lucescu i-a pus extrem de prost pe ai sai. Fara reactie pe intreg parcursul partidei, antrenorul guilestenilor a mutat hilar, cu Nae Constantin, trimis in fata pentru trei minute. A fost dovada unui inceput de disperare sau a unui sfirsit de neputinta. Cine stie?
    Turnul.
    Folosit stoper, sirbul Mehmetovici, a impresionat nu numai prin acuratetea cu care a rezolvat simulacrele de atacuri rapidiste, dar si prin eleganta cu care si-a pus coechipierii pe atac, atunci cind faza se derula in raza sa de actiune. Un jucator deosebit, un fundas cum n-am mai vazut de la Sames incoace. Adica, de vreo 25 de ani.
    Deschizatorul.
    Australianul John Wayne Shroj a manevrat toata linia mediana a Nationalului. A inchis sI a deschis culoare, a fost alaturi de Lita, omul care a decis suprematia bancarilor exact acolo unde conteaza, adica la mijlocul terenului. Nu in ultimul rind, de la el a plecat sI faza singurului gol al partidei, pasa la Abiodun, lobul acestuia in transversala si reluarea ca in curtea scolii a lui Savu.
    Ciudatul.
    Arbitrul Alexandru Tudor a facut parte din cheile meciului, desi nu ar fi trebuit sa ajunga la aceasta rubrica. Nu a gresit nimic esential, dar a incurcat cu pasiune un joc si asa incilcit si urit. Injurat copios de galeria rapidista, el a parut bizar in unele decizii, desi regulamentar probabil ca ne-ar putea dovedi altceva.
    Inspiratul.
    Linia cosmopolita a bancarilor trebuie sa il aiba neaparat inclus si pe italianul Landi. Antrenorul cu alura de actor din filmele neo-realiste ale lui De Sica a ghicit toate cheile meciului. Cind Abiodun s-a sufocat in triunghiul Buga-Karamian-Rada, a schimbat imediat cu Bundea, cind Oprea n-a mai putut, l-a aruncat pe argentinianul Bazzi, iar cind Razvan i-a pus in fata o echipa mica si fricoasa, el a venit cu una solida sI tupeista.
    Landi, laudat
    Presedintele CA al bancarilor, Constantin Iacov, a tinut sa-l felicite pe antrenorul Roberto Landi “pentru modul in care a asezat echipa pe teren”. Vizavi de afirmatia lui George Copos, cum ca este inadmisibil ca Rapidul sa termine un campionat la egalitate de puncte cu o echipa care n-are bani sa-si plateasca energia electrica, o aluzie clara la FC National, Iacov a precizat: “As vrea ca ceilalti presedinti de club sa ne lase sa ne facem treaba”.
    Recompensa suplimentara
    Pentru victoria de simbata, pe linga primele obisnuite, jucatorii lui Roberto Landi au toate sansele sa mai primeasca si un bonus. Acest lucru se va hotari in cadrul sedintei CA, programata pe 2 septembrie. “Nu pot sa va spun deocamdata ce sume vor primi drept recompensa, dar, fiind vorba despre un succes obtinut in fata uneia dintre echipele de top, cu siguranta vom suplimenta cistigul prevazut in ROI”, a mentionat Constantin Iacov. Din cite se pare, fiecare titular va primi in plus cite 300 de dolari.
    1-0 (25): Dolha a iesit ezitant si stingaci la o minge aruncata spre Abiodun, nigerianul a intins mai rapid piciorul decit Ema mina, a trimis in transversala, lob, iar de acolo I. Savu a pus latul, din 5 metri si a trimis in plasa.
    Arbitri
    Alexandru Tudor 6a Nicolae Marodin 7a Aurel Onita 7
    TOTAL SPORT
    Last edited by Bancaru; 22nd August 2005 at 15:03.

  10. #220
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Diferenţă de 15 centimetri
    Aceasta este prăpastia dintre media de īnălţime a apărătorilor Naţionalului şi cea a atacanţilor Rapidului. Unul dintre motivele pentru care giuleştenii au pierdut īn Cotroceni a fost abuzul de centrări lungi şi de mingi īnalte trimise īn careul “bancarilor”, acolo unde Mehmetovic sau Thwaite păreau desprinşi din pelicula “Godzila”, iar Buga şi Vasilache din “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”.

    Peste 30 de centrări īn careu
    Media de īnălţime a apărătorilor Naţionalului a fost sāmbătă de 1,90 m, īn condiţiile īn care sārbul Mehmetovic are 1,96 m, iar cel mai mic fundaş, Ciprian Mozacu, măsoară 1,82 m. La Rapid īnsă, numai nou-intratul Mara are 1,79 m, restul fiind sub această bornă. Diferenţa dintre cele două medii, a fundaşilor Naţionalului şi a atacanţilor Rapidului, a fost de 15 centimetri, fiind lesne de īnţeles de ce nici una dintre cele peste 30 de centrări īn careul lui Nae, şi el un portar de de peste 1,85 m, n-a avut şanse de reuşită.

    Mulţumiri patronului!
    Fotbaliştii giuleşteni cred că principala cauză a īnfrāngerii este atitudinea pe care George Copos a avut-o faţă de echipă īn ultima săptămānă. “Această īnfrāngere este rodul a ceea ce s-a īntāmplat luni şi marţi la echipă. N-am nici un mesaj pentru domnul Copos. Poate are dānsul pentru noi”, a declarat, după meci, căpitanul echipei, Vasile Maftei, făcānd astfel publică nemulţumirea generală din cadrul echipei vizavi de atitudinea patronului echipei. Chiar dacă nu au spus-o atunci, īn şedinţa pe care au avut-o cu George Copos, fotbaliştii au rămas uluiţi de faptul că acesta le spunea să-şi asume responsabilitatea rezultatelor, dar că el şi-ar fi dorit să audă că sunt dispuşi să renunţe la nişte bani dacă nu īndeplinesc obiectivele.

    Rednic şi Copos, īn dizgraţie totală
    Lucru pe care nimeni nu l-a spus, īntrucāt giuleştenii joacă oricum numai pe jumătate din prime, cealaltă jumătate urmānd a se achita doar dacă se realizează ce s-a scris īn regulament. Deşi promisese public că va fi aproape de echipă, Copos nu a fost la meci. Galeria a īnceput partida prin a-l aclama pe Răzvan Lucescu şi l-a sfārşit prin a-i huidui pe giuleşteni, cānd aceştia au īncercat, la final, să-i aplaude. Īntre aceste două momente, fanii vişiniilor au dat un adevărat recital al bannerelor, cele mai importante fiind cele care au arătat că atāt Rednic, cāt şi Copos sunt īn dizgraţie totală. “Puriule, ce bine īmi pare că ai luat ţeapă!”, “Copos, am putea mereu să te īnjurăm, dar azi preferăm să te ignorăm” şi “Copos, pe Răzvan l-ai vrut demis/ Cum vrei performanţă, gratis” au stārnit rumoare īn tribună.

    Invazie de nigerieni īn Parcul cu Platani
    Neputānd să fie susţinut din tribune de soţia şi de fiul său, plecaţi acasă īn Portugalia, nigerianul echipei FC Naţional, Abiodun Agunbiade, a fost īncurajat de conaţionalii săi. Astfel, cāţiva dintre cei mai buni prieteni ai fotbalistului, aflaţi la studii īn Romānia, au fost prezenţi, sāmbătă seară, pe stadionul din Cotroceni, pentru a urmări evoluţia lui Abioudun şi a coechipierilor săi. Īn minutul 67, cānd jucătorul a fost īnlocuit cu Bundea, prietenii săi l-au aplaudat şi i-au scandat numele, īmpreună cu cāţiva suporteri. La ieşirea de la vestiare, nigerianul a fost īntāmpinat şi felicitat pentru victorie de conaţionali.
    PROSPORT

  11. #221
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Modelul australian

    Cristian Geambaşu

    Thwaite, Srhoj şi Griffiths au contribuit esenţial la victoria Naţionalului. Fotbalul e o meserie pe care ei au īnvăţat-o, iar noi am uitat-o.

    Papa Benedict al XVI-lea l-a īntrebat cu bunătate pe marele Pele: Sīnteţi brazilian? Deşi nu avem 78 de ani, noi ne-am pierdut candoarea. Altfel ne lua şi pe noi gura pe dinainte cu Thwaite, Srhoj sau Griffiths. Sīnteţi australieni? Chiar sīnteţi australieni? Noi ştiam că vă jucaţi de-a cangurii, nu de-a fotbalul. Mai ştiam că faceţi surf, iar atunci cīnd cădeţi de pe plăcuţa aceea īncepeţi şi īnotaţi. Băteţi recorduri mondiale. Ca nebunul de Ian Thorpe. Dar ce treabă aveţi voi cu fotbalul? Se zvonea că staţi foarte bine la capitolul condiţie fizică, īnsă observăm că umblaţi şi la procedee tehnice. Pe ce bază? Unde vă e tradiţia? N-aţi auzit că fotbalistul romān e mingicar şi inteligent? Că s-a născut cu tehnica īn vīrful bocancului? Intenţionaţi să ne ironizaţi? Aveţi ceva cu Rapidul? Cu Maftei, cu Rada, cu Marius Constantin? Cu Răzvan? Cu domnul investitor Gheorghe Copos?

    Dragi jucători de la Rapid şi din toată ţara, priviţi la aceşti flăcăi veniţi de peste mări şi ţări! Au tot două picioare, ca şi voi. Sīnt ceva mai blonzi, poate un pic mai īnalţi. Totuşi, aparţin aceleiaşi specii. Mănīncă, respiră, dorm, se distrează, muncesc. Īşi fac treaba conştiincios. Fără farafastīcuri. Nu tulbură liniştea publică decīt prin rezultate-surpriză. Pe scurt, au devenit modele de urmat. Dar cine are nevoie la noi de modele īn afara celor care defilează pe podium?

    P.S. Meciul din Cotroceni a fost transmis de Telesport, deci nu a putut fi urmărit de cei mai mulţi amatori de fotbal. Nu aţi pierdut nimic!
    EXPLICAŢII
    "Distraţi-vă, faceţi ce vreţi!"
    Răzvan Lucescu a īncercat să īşi detensioneze la pauză jucătorii, marcaţi de tensiunea acumulată săptămīna trecută


    Răzvan Lucescu s-a manifestat puţin īn timpul meciului, iar după final nu a dat nici o declaraţie. Nici īn vestiar nu a vorbit, a zăbovit cīteva minute, după care a ieşit afară şi a discutat cu Dinu Gheorghe. "Ne era teamă să nu facă vreo prostie, să-şi dea demisia", a mărturisit unul dintre jucători.

    "Nu, momentul potrivit pentru aşa ceva ar fi fost marţi. Dacă am decis să revin, mi-am asumat responsabilitatea", a comentat Lucescu junior. Vorbind despre meci, antrenorul rapidist a ridicat puţin tonul, semn că e iritat atunci cīnd īşi aduce aminte de meci: "Sīnt un om credincios, dar chiar că nu mai īnţeleg anumite lucruri, legate de destin. La golul lor, mingea sare din bară la Ionuţ Savu, care o bagă īn poartă. Noi avem bara lui Stancu la final, dar mingea nu sare la nimeni. Sau, ca şi la meciul cu FC Argeş, la prima situaţie a adversarului īn careul nostru, primim gol. După pauză avem ocazia lui Mara, dar mingea nu intră īn poartă, să putem să venim şi noi peste Naţional pe fondul oboselii lor, că deja īi apucaseră crampele musculare. E clar că a fost şi īncărcătura īntregii săptămīni iar concentrarea a avut de suferit. Īmi amintesc că tot meciul am trimis mingea pe sus, deşi noi pregătiserăm partida cu centrări tari şi pe jos. Asta este, nu pot īnvinui pe nimeni", a īncheiat Răzvan.

    "La pauză i-am văzut crispaţi şi le-am zis:«Nu mai fiţi timoraţi, īntreaga responsabilitate īmi aparţine. Fiţi voi, cei de la antrenamente, distraţi-vă cu ei, faceţi ce vreţi şi vom cīştiga». A urmat o repriză mai bună, dar tensiunea a fost prea mare" Răzvan Lucescu

    După Liţă, Landi s-a certat cu Marian Savu
    Abia stins conflictul cu Liţă, Roberto Landi are probleme acum cu celălalt veteran al "bancarilor", Marian Savu. Cei doi s-au contrat ieri, īnaintea meciului cu Rapid, Savu reproşīndu-i antrenorului faptul că nu l-a inclus īn primul "11", deşi toată săptămīna trecută īl anunţase că va fi titular. Surse din Cotroceni spun că, deşi era trecut pe foaia oficială, atacantul de 32 de ani a refuzat să ia loc pe bancă.

    Ponta a fost la meci
    La tribuna 0, a luat loc deputatul PSD Victor Ponta, fan īnfocat al clubului din Cotroceni, care a venit īnsoţit de cīţiva prieteni. La sfīrşitul meciului, politicianul s-a arătat īncīntat de rezultat. "Desigur că mă bucur, vin tot timpul pe acest stadion, pentru că ţin cu FC Naţional de foarte mulţi ani!", a spus Ponta.
    Prunea din nou rezervă
    La conferinţa de presă, antrenorul "bancarilor", Roberto Landi, a explicat de ce a mers pe mīna portarului Eugen Nae şi nu l-a titularizat pe Florin Prunea. "Deşi a primit 4 goluri de la Steaua, Nae mi-a demonstrat că merită postul. A salvat cīteva ocazii clare ale Rapidului. Prunea e un mare profesionist, dar acceptă situaţia", a declarat italianul de 49 de ani.
    Landi: "Nu vrem titlul!"
    Victoria īn faţa giuleştenilor nu l-a făcut să viseze pe tehnicianul lui FC Naţional, care crede că titlul e deocamdată departe. "Am cīştigat meritat īmpotriva unei mari echipe, dar asta nu īnseamnă că ne batem pentru titlu. La finalul sezonului, tragem linie şi adunăm. Eu sper să ne clasăm pe unul din primele cinci locuri", a spus Landi. Italianul s-a arătat sceptic, explicīnd: "Am schimbat jucătorii. Ne-au plecat 8 fotbalişti valoroşi, iar cei care au venit īn locul lor nu sīnt la fel".
    GSP

  12. #222
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Il vrea pe Gino Iorgulescu!

    Infrangerea din Cotroceni, 0-1 cu FC National, pare sa-l fi adus si pe presedintele Rapidului, Dinu Gheorghe, in colimatorul patronului George Copos.
    Daca dupa remiza din Giulesti, contra celor de la FC Arges, Copos a preferat sa faca mare tam-tam pe marginea demiterii antrenorului Razvan Lucescu, esecul din Parcul cu Platani are urmari total diferite in biroul lui Copos.
    DISCUTIE. De aceasta data, boss-ul gruparii din Giulesti n-a mai acaparat paginile ziarelor, preferand sa actioneze in liniste. Duminica seara, patronul Rapidului l-a contactat telefonic pe Gino Iorgulescu, nimeni altul decat presedintele echipei pe terenul careia Rapidul pierduse sambata, FC National. Discutia dintre cei doi a fost destul de lunga, iar Copos i-a propus lui Iorgulescu sa devina presedinte in Giulesti. Actualul lider al "bancarilor" a evitat sa-i ofere un raspuns clar si, din cate se pare, a cerut cateva zile de gandire.
    CONDITII. Surse apropiate presedintelui gruparii din Parcul cu Platani dezvaluie ca oferta lui George Copos este una foarte generoasa. Se pare ca patronul Rapidului i-ar fi oferit lui Iorgulescu, pe langa un salariu foarte mare, multe actiuni la societatea UFC Rapid. De partea cealalta, Iorgulescu a cerut mana libera si libertate totala de miscare. Totusi, presedintele Nationalului nu este foarte convins sa se desparta de gruparea care este, practic, creatia sa si pe care reuseste an de an, aproape miraculos, sa o mentina in topul campionatului intern. La inceputul acestui an, Iorgulescu a primit propunerea de a merge la Universitatea Craiova alaturi de mai multi fotbalisti ai Nationalului, insa a declinat oferta din Banie.
    DE CE NU E DORIT "VAMA"
    Relatiile dintre George Copos si actualul presedinte al Rapidului, Dinu Gheorghe, nu sunt dintre cele mai bune. Pe langa faptul ca este unul dintre apropiatii lui Mircea Lucescu si, logic, principalul sustinator al antrenorului Razvan Lucescu, cel poreclit "Vama" l-a ironizat de curand pe Copos. "Nu stiu cat voi mai ramane presedinte. Oricum, am dreptul la un preaviz de 30 de zile", declara Dinu Gheorghe in urma cu cateva zile. Din cate se pare, George Copos si Dinu Gheorghe nu si-au mai vorbit de la mijlocul saptamanii trecute.
    JURNALUL NATIONAL

  13. #223
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sa intelegem ca pleaca Gino? Nu as crede. Nu cred ca e cineva asa de tampit sa devina angajatul lui Copos. Fostul coleg al lui Gino, coleg la echipa mare a Sportului Studentesc, Paul Cazan, ati vazut ce a patit... A fost un du-te - vino, pana s-a dus definitiv. La Poli! Doamne ajuta!

  14. #224
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ionut Savu, marcatorul singurului gol al partidei cu Rapidul, pe care bancarii si-au adjudecat-o la limita, nu s-a antrenat, luni, la capacitate maxima.
    “A fost o disputa destul de dura si ma doare putin piciorul sting dupa ce am incasat o lovitura in muschi”, a declarat atacantul. Nefiind vorba decit despre o accidentare usoara, Savu nu va rata meciul cu Gloria Bistrita, din etapa a cincea a campionatului.

    Mehmedovic laudat
    Presedintele CA al gruparii din Parcul cu Platani, Constantin Iacov, a fost impresionat de evolutia sirbului Mehmedovic in meciul cu Rapid. “Il felicit pe domnul Landi pentru felul in care a asezat echipa si pe baieti pentru cum au jucat. Cel mai mult mi-a placut evolutia lui Mehmedovic, un adevarat turn de control in aparare”, a declarat oficialul Nationalului. Mehmedovic a venit la echipa din Cotroceni de la Poli Timisoara sub forma de imprumut.
    TOTALSPORT

  15. #225
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Daca nu cititi intr-o zi Gazeta Sporturilor, sau toata luna, nu ati piedut nimic. Oriunde ati fi vedeti Antena 1. Oricum suntem satui sa-l vedem pe Ioanitoaia cum ia la periat familia Lucescu. Ma intreb daca de caca la popou il stergea nea Ovidiu pe Razvan, cand era mic. Cred ca mai poate sa-si ia un part time si pentru pustiul lui Lucescu JR, Matei.

  16. #226
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Miracolul continua


    Chiar daca, fata de returul campionatului trecut, Roberto Landi a pierdut aproape o intreaga echipa, bancarii au facut prima victima din rindul formatiilor cu pretentii. Gruparea din Cotroceni continua sa uimeasca. Dupa dusul rece din Ghencea, cind au cedat la scor, 0-4, in fata Stelei, elevii italianului Roberto Landi s-au regrupat imediat. Bancarii au rapus incercata formatie a lui Razvan Lucescu, semn clar ca cei care se pregateau sa le cinte bancarilor prohodul trebuie sa-sI gaseasca alta victima. Doi dintre jucatorii trimisi de Landi in primul unsprezece in confruntarea cu Rapid, sirbul Mehmedovic si Ciprian Mozacu, au parut ca joaca la National de cind lumea si pamintul. Au colaborat excelent cu noii lor colegi si s-au achitat foarte bine de sarcini, desi au poposit in curtea Nationalului pe ultima suta de metri.



    Portarul Eugen Nae, preferat de Landi in detrimentul fostului international Florin Prunea, explica randamentul foarte bun pe care il dau fotbalistii care ajung in Cotroceni dupa ce sint refuzati de echipele lor. “Aici nu e nici un fel de presiune a rezultatelor, de aceea si omogenizarea se realizeaza mult mai usor. Dupa infringerea usturatoare suferita in meciul cu Steaua nu ne-a certat nimeni. Domnul Landi ne-a spus, fiecaruia dintre noi, pe un ton calm, unde am gresit”. Goalkeeper-ul bancar, care in stagiunea trecuta a stat in umbra lui Cristi Munteanu, considera ca “Nationalul are rezultate pozitive si pentru ca Gino a avut intotdeauna ochi foarte buni si a ochit jucatori de valoare. Nu in ultimul rind, jucatorii straini au crescut foarte mult, asta pentru ca nu au fost niciodata supusi unei presiuni foarte mari, cum este la Steaua, Dinamo sau Rapid”.


    Originalul Iacov
    Presedintele CA al gruparii din Parcul cu Platani, Constantin Iacov, mediaza conflictul dintre fanii bancarilor si presedintele Gino Iorgulescu intr-un mod cu totul original. Aproape in fiecare zi, Iacov le raspunde suporterilor pe forumul site-ului oficial al clubului. In fiecare mesaj, Iacov aminteste de importanta pe care o au suporterii pentru o echipa si se ofera sa sprijine activitatea acestora.


    Totalsport

  17. #227
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Mijlocaşul Zeno Bundea are o fetiţă, pe care o cheamă Maya
    Anca, soţia mijlocaşului “bancar” Zeno Bundea, a născut acum două zile o fetiţă. Numele copilului este Maya şi s-a născut īn ultima zi din semnul Leului, 22 august. Cei născuţi īn această zodie sunt persoane care posedă o fire puternică, iar după calendarul chinezesc se află sub semnul Cocoşului de lemn. (Bogdan SAVIN)

    Doi suporteri ajung la Bistriţa cu charterul echipei
    Doi susţinători ai “bancarilor” se vor deplasa cu charterul alături de echipă la Bistriţa, unde FC Naţional va juca sāmbătă cu Gloria. Fanii trebuie să comunice numele celor doi reprezentanţi pānă astăzi. Aeronava va decola la ora 14:00, iar cei doi vor fi īnştiinţaţi despre detaliile plecării. (Bogdan SAVIN)

    Prosport

  18. #228
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Suporterii, cu ei in avion

    Doi suporteri ai echipei din Cotroceni vor face deplasarea la Bistrita cu avionul, impreuna cu echipa. “Noi am invitat un membru al Ligii Suporterilor si unul din galerie, dar ne-au refuzat, spunind ca vor sa suporte din propriul buzunar costurile deplasarii. Asa ca vom lua cu noi doi fani mai vechi, care nu fac parte din cele doua organizatii”, ne-a declarat Constantin Iacov, presedintele CA.

    Totalsport

  19. #229
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Meci usor pentru FC National la Gloria

    FC National nu a acut probleme la Bistrita si a castigat trei puncte. Suporterii bancari au venit la Bistrita pentru a protesta la adresa lui Gino Iorgulescu.

    FC Naţional a deschis scorul īn minutul 32, prin Ionuţ Savu. Acesta a pornit o acţiune personală de la centrul terenului şi, ajuns la 16 metri, a şutat spre poarta apărată de Sabin Pāglişan, mingea a lovit bara şi a intrat īn plasă.

    Īn minutul 74, Cosmin Frăsinescu l-a faultat īn careu pe Abiodun Agunbiade, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, arbitrul Sebastian Colţescu dictānd penalti īn favoarea oaspeţilor. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de acelaşi Abiodun, care a ridicat, astfel, scorul la 2-0.

    Pe stadionul "Gloria" au fost prezenţi aproximativ 1.000 de spectatori. La meci au asistat şi zece suporteri ai echipei FC Naţional, care au afişat banner-ul "Gino, lasă-ne!", aluzie la preşedintele clubului bucureştean, Gino Iorgulescu. Īn tribunele stadionului din Bistriţa s-a scandat īn cāteva rānduri "Să vină Burebista!", trimitere la fostul portar al Gloriei, Costel Cāmpeanu.

    Ioan Ovidiu Sabău a declarat că jucătorii săi nu sunt capabili să facă faţă din punct de vedere fizic meciurilor din cadrul Diviziei A.

    "Nu facem faţă din punct de vedere fizic. Aş putea spune că a existat o mare diferenţă de gabarit. Negrean a luptat la centru cu jucători de 1,80-1,90 metri. Nu putem face faţă echipelor cu jucători de această talie. Putem īnvinge Vasluiul, chiar Sportul, dar nu şi pe CFR Cluj, de exemplu", a spus Sabău.
    OLS

  20. #230
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Gloria Bistriţa - FC Naţional 0-2
    Gloria Bistriţa a pierdut cu scorul de 0-2 (0-1) meciul susţinut azi pe teren propriu, īn faţa formaţiei FC Naţional, īn etapa a IV-a a Diviziei A.
    FC Naţional a deschis scorul īn minutul 32, prin Ionuţ Savu. Acesta a pornit o acţiune personală de la centrul terenului şi, ajuns la 16 metri, a şutat spre poarta apărată de Sabin Pāglişan, mingea a lovit bara şi a intrat īn plasă. Īn minutul 74, Cosmin Frăsinescu l-a faultat īn careu pe Abiodun Agunbiade, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, arbitrul Sebastian Colţescu dictānd penalti īn favoarea oaspeţilor. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de acelaşi Abiodun, care a ridicat, astfel, scorul la 2-0.

    Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Sebastian Colţescu (central), Nicolae Megheşan, Claudiu Tripa (asistenţi) şi Florin Marcu (rezervă). Observatori au fost Florin Verigeanu şi Aron Huzu.
    Pe stadionul "Gloria" au fost prezenţi aproximativ 1.000 de spectatori. La meci au asistat şi zece suporteri ai echipei FC Naţional, care au afişat banner-ul "Gino, lasă-ne!", aluzie la preşedintele clubului bucureştean, Gino Iorgulescu. Īn tribunele stadionului din Bistriţa s-a scandat īn cāteva rānduri "Să vină Burebista!", trimitere la fostul portar al Gloriei, Costel Cāmpeanu.

    Gloria: 1. Pāglişan - 2. Māndrean, 3. A. Rus, 5. Sărmăşan, 19. Abrudan 26. Frăsinescu - 8. Pădureţ (27. Cvetcovici '46), 10 . Păcurar, 15. Sălăgean (11. Karamyan '46), 16. Pădureţu (17. Tārnăveanu '64) - 9. Negrean. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

    FC Naţional: 13. E. Nae - 3. Thwaite, 19. Săpunaru, 4. Mehmedovici, 8. Mozacu - 23. Abiodun, 10. Srhoj (16. Herea '77), 20. Liţă (28. Bundea '68), 21. M. Oprea (7. Chiacu '84) - 11. Griffiths, 15. I. Savu. Antrenor: Roberto Landi.

    Cartonaşe galbene: A. Rus '2, Frăsinescu '32, '74, Păcurar '36, Karamian '90+1 / I. Savu '30, Liţă '36, M. Oprea '42, Shroj '47, Griffiths '78.
    PROSPORT

  21. #231
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    SABĂU: "Jucătorii mei nu fac faţă din punct de vedere fizic"
    Ioan Ovidiu Sabău a declarat că jucătorii săi nu sunt capabili să facă faţă din punct de vedere fizic meciurilor din cadrul Diviziei A.
    "Nu facem faţă din punct de vedere fizic. Aş putea spune că a existat o mare diferenţă de gabarit. Negrean a luptat la centru cu jucători de 1,80-1,90 metri. Nu putem face faţă echipelor cu jucători de această talie. Putem īnvinge Vasluiul, chiar Sportul, dar nu şi pe CFR Cluj, de exemplu", a spus Sabău.
    Īntrebat dacă īn aceste condiţii, obiectivul echipei sale rămāne clasarea īn primele zece locuri, Sabău a răspuns: "Eu nu m-am pronunţat asupra obiectivului, pentru că acesta poate fi stabilit pe parcurs. Īn momentul acesta obiectivul este evitarea retrogradării, dar mai pot apărea schimbări īn funcţie de meciurile care vor urma".
    PROSPORT

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •