View Poll Results: cine se califica?

Voters
6. You may not vote on this poll
  • Maccabi

    2 33.33%
  • CFR

    4 66.67%
Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 169 to 189 of 194

Thread: CFR Cluj - Maccabi Tel-Aviv (Tur 2 preliminar Champions League)

  1. #169
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Nu cautasem. Am vazut acum ca a fost exclus de la Nationala timp de trei ani.

    Italia a fost un cakat in acele preliminarii.
    Au avut o victorie din 8 meciuri in preliminarii.
    Noi ne-am chinuit cu ei. Suedia i-a distrus.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  2. #170
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Nu stiu dar Romania a facut egal la ei la cateva luni de la titlul mondial iar 6 luni ulterior i-a batut la Bucuresti. Nu cred eu ca erau asa de batut. A fost o grupa extrem de grea cu Suedia unde doar locul 1 se califica.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #171
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,096
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Eu am zis doar ca Steaua '86 a dat un kkt de jucatori la "generatia de aur" fata de Craiova care a dat aproape toata nationala in '84. De la ce esti asa ametit? Lasa drac Google Maps
    Hai sa fim corecti.
    Nici dupa castigare CCE de Steaua, grosul nationalei era trupa lui Lucescu desi ratase Mondial Mexic 1986 si a fost dat afara cu 2-3 meciuri inainte de ratarea Euro 88.
    Da Mircea Lucescu a ratat doua preliminarii asta nu o prea spune nimeni printre jurnalisti/analisti toti ii cauta circumstante.

    In general fotbalul romanesc nu a avut proiecte pe termen lung, generatia de aur a fost o conjunctura, a fost momentul Kosice si acel penalty ratat de galezi altel nu stiu cum s-ar fi numit generatia aceea.

    Sa reamintesc inca o ratare de preliminarii 1992 cu secundul lui Mircea Lucescu devenit antrenor principal si toata trupa Hagi&Co nu este totul roz chiar in acea generatie.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #172
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Nici dupa castigare CCE de Steaua, grosul nationalei era trupa lui Lucescu desi ratase Mondial Mexic 1986
    Echipa de la meciul cu Austria, 4-0, dupa care a fost demis Lucescu. Era primul meci din preliminarii, o grupa din care a mers mai departe Spania. Daca imi amintesc bine, in dubla cu Spania, Lacatus i-a incheiat cariera lui Goicoechea.

    ROMÂNIA: Dumitru MORARU (Dinamo Buc. 35/0) - Stefan IOVAN (Steaua 14/3), Adrian BUMBESCU (Steaua 3/0), Miodrag BELODEDICI (Steaua 4/0), Mircea REDNIC (Dinamo Buc. 50/1) - Dorin MATEUT (Corvinul 19/3)/72' Ilie BALACI (Dinamo Buc. 69/8), Ladislau BÖLÖNI-cpt.(Steaua 92/18), Michael KLEIN (Corvinul 51/4), Gheorghe HAGI (Sportul stud. 31/8) - Rodion CAMATARU (Dinamo Buc. 54/15), Victor PITURCA (Steaua 6/2)/46' Marius LACATUS (Steaua 14/4). Antrenori: Mircea Lucescu 59 si Emeric Ienei 2.

    Meciul unde s-a pierdut calificarea, 0-0 in Austria, a avut 8 stelisti in echipa

    ROMÂNIA: Silviu LUNG (Univ.Craiova 48/0) - Stefan IOVAN (Steaua 21/3), Adrian BUMBESCU (Steaua 10/1), Miodrag BELODEDICI (Steaua 14/3)desc.88', Nicolae UNGUREANU (Steaua 54/1) - Dorin MATEUT (Dinamo Buc. 28/4)/77' Tudorel STOICA (Steaua 15/0), Michael KLEIN (Corvinul 61/5), Ladislau BÖLÖNI-cpt.(Steaua 103/23), Gheorghe HAGI (Steaua 41/10) - Marius LACATUS (Steaua 23/4), Rodion CAMATARU (Dinamo Buc. 60/16)/65' Victor PITURCA (Steaua 13/6). Antrenor: Emeric Ienei 13.

    ok, mai usor cu pianul & somn usor
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred cã e supãrarea unui om care n-a reușit sã ne cumpere, așa cum a fãcut-o cu alții

  5. #173
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,096
    Reputatie
    0
    Sa spunem ca ai gasit circumstante aici, preliminariile pentru mondialul Mexic 1986 cine le-a pierdut ? Premininariile 1992 nu a esuat Mircea Radulescu secundul lui M. Lucescu ?
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  6. #174
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Va incurcati in subiecte offtopic deja

    Initial am zis ca singura echipa care a dat aproape o nationala intreaga a fost Craiova aia din anii '80. Si jucatorii aia au avut performanta sa se califice dupa 14 ani la un turneu final.
    Apoi au fost tot felul de incercari, ba cu Steaua, ba cu un evantai din mai multe acolo sa impace capra si varza si ne-am tarat pana in 1990. Atunci a palpait ceva un mugur de "generatie de aur". Iar in 1994 a fost cea mai buna nationala dar era formata de straineri in majoritate deci ... offtopic

    OT. Felicitari CFR
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #175
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Echipa de la meciul cu Austria, 4-0, dupa care a fost demis Lucescu. Era primul meci din preliminarii, o grupa din care a mers mai departe Spania. Daca imi amintesc bine, in dubla cu Spania, Lacatus i-a incheiat cariera lui Goicoechea.

    Meciul unde s-a pierdut calificarea, 0-0 in Austria, a avut 8 stelisti in echipa
    Romania s-a descurcat mai mult decat onorabil in acele calificari.
    Cu 4 victorii, un egal si o infrangere, golaveraj +10.

    Spania a fost mai buna, nu a fost Romania slaba.

    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    ROMÂNIA: Silviu LUNG (Univ.Craiova 48/0) - Stefan IOVAN (Steaua 21/3), Adrian BUMBESCU (Steaua 10/1), Miodrag BELODEDICI (Steaua 14/3)desc.88', Nicolae UNGUREANU (Steaua 54/1) - Dorin MATEUT (Dinamo Buc. 28/4)/77' Tudorel STOICA (Steaua 15/0), Michael KLEIN (Corvinul 61/5), Ladislau BÖLÖNI-cpt.(Steaua 103/23), Gheorghe HAGI (Steaua 41/10) - Marius LACATUS (Steaua 23/4), Rodion CAMATARU (Dinamo Buc. 60/16)/65' Victor PITURCA (Steaua 13/6). Antrenor: Emeric Ienei 13.

    Meciul unde s-a pierdut calificarea, 0-0 in Austria, a avut 8 stelisti in echipa
    Steaua a avut 7 jucatori in primul 11, nu 8. pe parcurs au mai intrat Stoica si Piturca in locul lui Mateut si Camataru.
    Ori 7 in primul 11, ori 9 in total dupa schimbari.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Initial am zis ca singura echipa care a dat aproape o nationala intreaga a fost Craiova aia din anii '80.
    M-am uitat pe primul 11 din acea perioada si nu am vazut nici macar un meci in care Craiova sa fi dat mai mult de 6 jucatori.
    Spre sfarsitul anilor '80, Steaua dadea 8 jucatori in primul 11 meci de meci.
    La acel 5-1 cu Albania din 1987, Steaua dadea 9 jucatori in primul 11, doar Lung si Klein fiind de la alte echipe.
    La 3-1 cu Spania din Ghencea, la fel, 8 jucatori in primul 11.

    Nu cred ca oltenii au dat vreodata nici macar 7 jucatori in primul 11 la nationala.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  8. #176
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    M-am uitat pe primul 11 din acea perioada si nu am vazut nici macar un meci in care Craiova sa fi dat mai mult de 6 jucatori.
    Spre sfarsitul anilor '80, Steaua dadea 8 jucatori in primul 11 meci de meci.
    La acel 5-1 cu Albania din 1987, Steaua dadea 9 jucatori in primul 11, doar Lung si Klein fiind de la alte echipe.
    La 3-1 cu Spania din Ghencea, la fel, 8 jucatori in primul 11.

    Nu cred ca oltenii au dat vreodata nici macar 7 jucatori in primul 11 la nationala.
    Te uiti degeaba ca nu intelegi nimic.
    Baga la scafarlie, vorba lui Duba, nu exista un jucator titular de la Craiova generatia aia sa nu fi fost selectionat la nationala. Inainte sa vina Lucescu erau mai multi dar ala a scos cativa sa faca loc la hunedoreni si dinamovisti. De aia sunt maxim 6 din ce ai vazut tu acolo.
    Apoi faptul ca au fost bagati stelisti in 1987 e normal. Eu ziceam ce performanta au adus la nationala?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #177
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ok, deci am avut 7 sau 9 stelisti, nu 8 Ideea era ca vinovat pr ratarea calificarii era considerat M Lucescu, demis dupa primul meci (castigat). Acum, nuantam, normal: desi am ratat calificarea, au fost adversarii mai buni, nu noi mai slabi. Concluzionand, daca i-ar fi antrenat Lucescu era un esec pe care presa lucescofilã il baga sub pres (Iulian), daca i-a antrenat Jenei nu e chiar un capat de tara, a fost o prestatie onorabila (Sevilla). Doar am vrut sa scot in evidenta nuantele

    Dar, din cate stiu, a fost prima si singura victorie impotriva Austriei cea cu M Lucescu antrenor.

    Preliminariile Mexic 86 au colapsat dupa acel 0-1 de acasa cu Irlanda de Nord. Daca acuzi antrenorul dupa ce ai 25 de cornere, doua bare, penalty neacordat, 30 de ocazii si Hagi facut capitan la 17 ani, inseamna ca o arzi foarte dubios...Nu mai vorbim de blatul mizerabil intre Anglia si Irlanda, 0-0 pe Wembley care le-a calificat pe amandoua, la braț. Ma piº pe fair-play-ul acestor fii de tarfa si pe toti cretinoizii care ii slugaresc si ne arata pe noi cu degetul, fara sa aiba habar de bibliografia obligatorie!

  10. #178
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    nu exista un jucator titular de la Craiova generatia aia sa nu fi fost selectionat la nationala.

    Asta e valabil si pentru stelisti. Toti au jucat si la nationala din generatia '86.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  11. #179
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Preliminariile Mexic 86 au colapsat dupa acel 0-1 de acasa cu Irlanda de Nord. Daca acuzi antrenorul dupa ce ai 25 de cornere, doua bare, penalty neacordat, 30 de ocazii si Hagi facut capitan la 17 ani, inseamna ca o arzi foarte dubios...Nu mai vorbim de blatul mizerabil intre Anglia si Irlanda, 0-0 pe Wembley care le-a calificat pe amandoua, la braÈ›. Ma piº pe fair-play-ul acestor fii de tarfa si pe toti cretinoizii care ii slugaresc si ne arata pe noi cu degetul, fara sa aiba habar de bibliografia obligatorie!
    Cel mai clar blat la echipele nationale impreuna cu RFA - Austria

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Asta e valabil si pentru stelisti. Toti au jucat si la nationala din generatia '86.
    Sa fim putin seriosi.
    Duckadam 2 selectii cand era la UTA in 1982
    Barbulescu 5 selectii in 8 ani cand a fost la FC Arges, PEtrolul si Steaua
    Balan 1 selectie
    Majearu 1 selectie
    Radu Marin 7 selectii cand era la FC Arges

    Si printre starurile echipei, Piturca doar 12 selectii

    Cele mai multe evident pt Boloni dar jumatate cand era la ASA Tg Mures.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #180
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Tilihoi 10 meciuri la nationala si astea inainte de '82, Grigore Ciupitu nema, Irimescu 7 meciuri, Donose nema.
    La Ciupitu si Donose nu gasesc nimic. Astia jucau cu Benfica titulari, toti patru.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    nu exista un jucator titular de la Craiova generatia aia sa nu fi fost selectionat la nationala.
    Credeam ca vorbim despre titulari. Tu ai initiat discutia in directia asta.

    Radu Marin a jucat dar nu a fost titular in nici un meci in sezonul '85-'86 in Cupa Campionilor, Balan a fost titular in 5 meciuri din 17 meciuri in Cupa Campionilor pentru Steaua.


    Sa caut si eu prin rezervele Craiovei sa maresc lista?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  13. #181
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Pai ai gasit.
    Ciupitu si Donose nu erau titulari decat cand erau accidentati sau alte cazuri in echipa de titulari.
    Uite echipa tip de pe vreme aia de glorie:
    Lung - Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu - Beldeanu, Ticleanu, Irimescu - Balaci, Camataru, Crisan.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #182
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Ca asa vrei tu? Donose a fost titular tur-retur cu Bordeaux, tur-retur cu Kaiserslautern si tur cu Benfica.
    Are 396 de meciuri in campionat pentru Craiova si 60 de goluri.

    Bun, scoti si tu rezervele Stelei din ecuatie si ramanem cu Donose, Tilihoi si Irimescu cu aparitii foarte rare la nationala din partea Craiovei si cu trei de la Steaua in aceeasi situatie. Chiar avem o rezerva de la Steaua, Radu Marin, care avea tot atatea prezente la nationala ca Irimescu.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  15. #183
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Nu se vede pe wikipedia dar ala e adevarul.
    Daca esti "deosebit" nu ai decat sa numeri aparitiile in echipa Craiovei a titularilor pe care i-am pus eu si deduci imediat ca in perioada aia era echipa tip. Dar tu judeci dupa trei meciuri in o campanie unde erau multi accidentati, de fiecare data altul ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #184
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Donose are 396 de meciuri in campionat pentru Craiova si 60 de goluri.
    Greu sa ajungi la borna de 60 de goluri din postura de rezerva
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  17. #185
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca Donose era titular si aia dati de mine rezerve. Deci la nationala se titularizau rezervele Craiovei ... ca sa vezi
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #186
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Tocmai, Donose nu a avut nici o prezenta la Nationala mare.
    Abia am spus mai devreme.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  19. #187
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,997
    Reputatie
    1

    Ok. Glumeam.

    Si serios, logica ta zice ca rezerva la Craiova merita la nationala si titular, nu?

    Hai mai... iti spun eu cinstit cum era cu Donose. Ala era jucator inimos, curat tehnic si putea ocupa multe posturi in echipa de la mijloc in sus. A inlocuit de fiecare data cand era un accidentat sau suspendat la rand, pe Balaci, Ticleanu, Beldeanu etc ... Irimescu cobora din cand in cand in aparare centrala cand Tilihoi sau Stefanescu lipseau si era inlocuit tot de Donose. De aia are multe meciuri la rand dar nu avea loc in echipa tip in mod normal. De aia nici la nationala...
    De Ciupitu nu-mi mai aduc aminte. Nu stiu ce juca
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #188
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post

    Ok. Glumeam.
    Cataua e violata-n cotez de clinceni si tie iti arde de glume
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  21. #189
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Transfermarkt il da ca mijlocas ofensiv pentru toate meciurile pentru care exista statistici pe Donose.
    Nu mai are nimeni incredere in amintirile tale
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •