Results 1 to 8 of 8

Thread: La Révolution Juin 2023 !

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1

    La Révolution Juin 2023 !

    Estem scandal la francezi.
    Totul a inceput de Marti seara cand un adolescent pe nume Nahel a fost ucis de un politist in timpul unui control rutier. Situatia a degenerat rapid cand politistul a scos arma si l-a amenintat pe pusti iar ala, panicat, a demarat masina prin surprindere. Politistul a tras iar Nahel a murit pe loc fiind atins direct in inima.
    Ulterior tinerii din cartierele defavorizate au dat buzna in Paris si alte orase din provincie si au distrus si ars tot ce le trecea prin fata ochilor.
    Gluma se ingroasa deoarece situatia pare scapata de sub control. Ieri noaptea dispozitivul de securitate a atins un volum fara precedent aproape de maxim ce poate ministerul de interne. Aprox 40000 indivizi de trupe speciale in toata Franta concentrate pe orasele cele mai mari. Cu toate astea daunele sunt fara precedent iar pe alocuri imaginile ne aminteau razboiul din Ukraina la inceput cand Kiev era bombardat.
    Tinerii care pariticipa nu sunt foarte numerosi. Au fost numarati cam 1000 in toata tara dar sunt extrem de eficace si bine organizati. Folososc dispozitive de artificii pentru a declansa incendii in strada si in cladirile oficiale, primarii etc ...
    Modul de actiune e simplu. Isi dau cuvantul prin internet si incep imediat dupa miezul noptii. Sunt foarte mobili si aproape imposibil de capturat.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Astea sunt valorile pentru care vom ingenunchea in secolul 21: Nahel si George Floyd.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Macar Floyd avea nume post destinat Woodstock
    Nahel la Nanterre suna cam aiurea ... un fel de Johnny Hallyday fata de Elvis Presley
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Astea sunt valorile pentru care vom ingenunchea in secolul 21: Nahel si George Floyd.
    Eu cred ca ingenunchiem pt ce se-ntampla dupa.
    Daca politistului respectiv i s-ar fi luat insigna si 5 ani de inchisoare, nu cred ca mai avea nimeni nici o problema. Si ar fi fost si meritat. Cand scoti kktul ala de pistol, trebuie sa ai motiv al dracului de serios, ori intri la zdub, ar trebui sa fie clar pentru toata lumea, mai ales pentru retardatii care fac legile. Pana nu va fi, vom avea incendii si razboaie in strazi, exact cum se cere. Bravo celor 1000 de tineri francezi. Daca i-ar arde pe cei care au facut legile ar fi si mai inspirati, cladirile nu sunt de vina pana la urma.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,470
    Reputatie
    0
    cand un cetatean de culoare ( sau un altul ceva mai bronzat ) , calca cu mecedesul din dotare un tovaras militian, sau adeseori croncanind pa limba lui, "sa moare mama daca nu te tau cu suriul" , tov. militian amintit mai sus tre ' sa i spuna sar'mana mercedese, cu stima si respect!
    dpmdv, in secunda doi pistolul la timpla cocalarului si executat fara somatie. partea buna, tot dpmdv, o baragladina cu apucaturi de criminal in serie mai putin sub soare.

  6. #6
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu stiu care e legea franceza. Bine, acum stiu Dar cea americana asimileaza tiratul cu atomobilul de la somatia agentului de politie cu portul unei arme. In ideea ca ala, betiv, drogat, psihopat sau tembel, poate folosi automobilul ca pe o arma letala. Si atunci se poate trage, cu procedura respectiva. Stai, hau, hau, pac. Acum, o sa treaca valul asta de pişat ochii, da' nu o sa spuna nimeni ca Franta e demolata de acest flux de emigranti care nu a adus plusvaloare, ci a redus aceasta tara la statutul de hazna. La noi se va simti mai putin, noi deja fiind o hazna. Deci, eu invit toti fratii latini magrebieni sa lase Franta si sa revina acasa. Veniti in sect 5 al capitalei, in toate, de fapt. Veniti in Oltenia, in Ardeal, in Banat, o sa va simtiti ca in Sahara natala! 👍Allez les noirs!

  7. #7
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    cand un cetatean de culoare ( sau un altul ceva mai bronzat ) , calca cu mecedesul din dotare un tovaras militian, sau adeseori croncanind pa limba lui, "sa moare mama daca nu te tau cu suriul" , tov. militian amintit mai sus tre ' sa i spuna sar'mana mercedese, cu stima si respect!
    dpmdv, in secunda doi pistolul la timpla cocalarului si executat fara somatie. partea buna, tot dpmdv, o baragladina cu apucaturi de criminal in serie mai putin sub soare.
    Ce vorbeste lumea si ce intelege el.
    Frustrari cu tigani, cred ca i-au violat familia tiganii in trecut, si a ramas cu sechele grave.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Politistul pare ca a actionat exagerat, dar nu stiu contextul exact. Daca era intr-un Ferentari 2.0 atunci era practic instare de razboi, e greu sa fii culant cu cel oprit precum ai fi la Piata Universitatii. Iar reactia victimei a fost bizara, eu daca ma opreste unul cu pistolul in mana incremenesc in pozitia in care m-a prins si asta mi se pare o reactie normala a unui om nevinovat.
    Doi la mana, inteleg protestele de masa ale celor ce sunt solidari cu victima, insa nu inteleg distrugerile acestor mase. Ce vina are proprietarul buticului din colt sau aia de au masini parcate pe linia de asalt, de ce trebuie sa le distrugi bunurile pentru ca un politist a omorat un cetatean? Protestele astea seamana cu revolta unor infractori, o miscare serioasa manifesta pasnic, erau mase mari de oameni de toate varstele, familii cu copii, blocau orasele, cereau dreptate.
    Altfel o sa ajungem ca-n filmele despre un viitor distopic, lumea devine un Gotham in care ticalosii fac legea si abuzul initial este razbunat printr-un abuz general si anarhie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •