I'm back!

si am adus cu mine

Concursul "Sansa Dubla"!

Acesta este un concurs bazat simplu pe pronostic de scor corect sau sansa dubla.
De altele nu pun ca nici nu joc in veci, asadar ar fi cam stupid!
Fiecare isi alege un scor corect sau sansa dubla la meciul ce se cunoaste ca se va disputa si in functie de rezultatul acelui meci punctajul ii va fi distrubuit in felul urmator:

Faza grupelor:
Scor corect: 5p
Pronostic corect: 3p
Sansa dubla aleasa corect: 1p


Ei bine se exista o mica smecherie pentru sansa asta dubla, ca n-a aparut ea chiar asa doar de florile marului.
Cine risca un scor corect fata de cel care pune doar o sansa dubla, evident are sanse foarte mari sa-i iasa un punctaj foarte bun, dar trebuie echilibrata cumva balanta intr-un fel si asta e modul: daca iese pe dos, se pierde punctajul aferent sansei duble, adica daca cineva da o castigatoare, si ea e pierzatoare, i se scade punctajul de sansa dubla aferent fazei de disputare.
*Exemplu: Rezultat faza grupelor Franta - Algeria 2-1, scor pronosticat 3-1, rezulta un punctaj de 3p.
*Insa daca scorul e de 1-2 si pronosticul e de 3-1, rezulta un punctaj de -1p aferent sansei duble care-si cere tribut.
*Cel care va juca insa sansa dubla 1X pe Franta in caz de scor de 1-2, nu va pierde niciun punct, doar ca nici nu va castiga niciunul, el insa a recunoscut un risc la meci si nu a dato-n bara hidos, sa zic asa.
*Cine da rezultate pe dos, merita sa fie depunctat, cam asta ar ideea acestui gen de concurs simplut.
*Se poate juca si 12, nu doar 1X sau X2.


Faza optimilor, se adauga 1p fata de faza grupelor pentru echipa calificata aleasa corect:
Scor corect: 5p(+1p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
Pronostic corect 3p(+1p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
Sansa dubla aleasa corect: 1p(+1p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
*Scor corect poate fi si scor egal, caz in care va trebui sa-ti alegi echipa ce merge mai departe.
*Avantajul pronosticului de scor egal e considerabil, in caz ca-l alegi, e imposibil sa fii depunctat!


Faza sferturilor, se adauga 3p fata de faza grupelor pentru echipa calificata aleasa corect:
Scor corect: 5p(+3p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
Pronostic corect 3p(+3p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
Sansa dubla aleasa corect: 1p(+3p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
*Ai acelasi exemplu al meciului Franta - Algeria, e permis sa pui 1X si se califica Algeria, doar ca e putin cam tembel, dar e permis.

Faza semifinalelor, se adauga 5p fata de faza grupelor pentru echipa calificata aleasa corect:
Scor corect: 5p(+5p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
Pronostic corect 3p(+5p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
Sansa dubla aleasa corect: 1p(+5p daca echipa aleasa se si califica mai departe)

Faza finalelor, se adauga 10p fata de faza grupelor pentru alegerea corecta a castigatoarei trofeului si 6p pt alegerea corecta a castigatoarei finalei mici:
Scor corect: 5p(+10p/6p daca echipa aleasa e si castigatoarea finalei mari/mici)
Pronostic corect 3p(+10p/6p daca echipa aleasa e si castigatoarea finalei mari/mici)
Sansa dubla aleasa corect: 1p(+10p/6p daca echipa aleasa e si castigatoarea finalei mari/mici)

Punctajele le voi face eu, dar probabil si fiecare participant in sine isi va face propriul punctaj daca va dori.

Fiind un concurs ce se produce treptat din cauza necunoasterii inca a participantelor in fazele eliminatorii, se va posta meciul inainte de ora oficiala a inceperii lui, ca pronosticul sa fie valabil.
Nu cer sa pronosticati toate meciurile grupelor inca dinaintea primei zile, puteti participa si pe parcurs la concurs cu conditia ca primul meci al zilei in curs sa nu fi inceput. Minimul necesar pentru a participa in ziua respectiva este constituit din pronosticuri pentru toate meciurile din ziua respectiva postate inainte de debutul celui mai recent meci. Cu alte cuvinte sa aveti un minim de 2 sau 3 pronosticuri aferente zilei in curs in faza grupelor cu exceptia primei zile, maximul este la latitudinea fiecaruia.
Dupa fiecare zi de concurs, sau in cel mai rau caz o data la doua zile voi actualiza punctajul pe prima pagina si voi adauga noi participanti daca este cazul.
Stiu ce intrebari o sa aveti, si nu, nu exista depunctare mai mare de un punctisor, daca cresc depunctajul functie de faza nu stiu ce-ar iesi, asa ca prefer sa nu aflu! Daca credeti ca trebuie schimbata una, alta, propuneri se pot face pana la data inceperii primului meci din grupe.

Acesta este o adaptare a unui concurs de tenis la care m-am gandit mai demult si nu stiu daca va functiona, deoarece e aplicat in premiera.
Daca nu va place concursul meu, asta e, ghinion, altu mai bun n-am! (Intre timp am aflat ca functioneaza)

Multa bafta!