Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 148 to 168 of 183

Thread: Diverse chestii politice. Offtopic fara frontiere

  1. #148
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,051
    Reputatie
    1
    e clar - esti platit sa denigrezi buricul partidului aflat la guvernare.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  2. #149
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Bineinteles. Doar nu credeai ca ma deranjeaza hotii, talharii coruptii si borfasii asa din senin
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #150
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,470
    Reputatie
    0
    "Eu nu sărbătoresc nimic pe 9 mai. Nu am ce sărbători. Pentru noi, românii, ca Č™i pentru celelalte popoare din Europa de Est, 9 mai nu a adus pacea. Pentru noi, cei din Est, războiul a continuat si după 9 mai. Un război îndelungat, întins pe 45 de ani. Un război civil, de apărare împotriva agresiunilor ocupantului sovietic si colaborationistilor săi - comunistii locali, care au instituit un genocid al elitelor, distrugerea institutiilor fundamentale ale statului national român si răsturnarea tuturor rânduielilor străvechi ale acestui pământ. Un război care s-a dus în munti si în păduri, cu arma în mână, în lagăre si în închisori, în sate si orase. Un război în care am fost, desigur, învinsi, dar am biruit în perspectiva eternitătii. Un război soldat cu zeci de mii de morti si cu alienarea fibrei acestui popor pentru mai multe generatii de aci înainte."

    http://www.buciumul.ro/2018/05/09/eu...-catre-europa/
    Last edited by delaoltenia; 9th May 2018 at 22:07.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  4. #151
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Achitarea lui Victor Ponta confirmă: Binomul SRI-DNA a fost si este bulanul lui Klaus Iohannis.
    http://evz.ro/victor-ponta-confirma-sri-dna.html

    De fapt, dosarul deschis pe 5 iunie 2015 făcea parte dintr-o operatiune devenită mod de a face politică pusă la cale de Klaus Iohanis prin intermediul DNA.
    E vorba de convocarea unui demnitar la DNA, si prin asta, pricopsirea acestuia cu eticheta de penal, urmată imediat de solicitarea ca el să demisioneze pe motiv că penalii n-au ce căuta în functii publice. Asa s-a întîmplat si cu Tiberiu Nitu, procurorul general, constrîns să demisioneze după ce a fost convocat la DNA sub acuzatia de abuz în serviciu. De fapt nu avea importantă destinul dosarului. El putea fi clasat, ca în cazul lui Tiberiu Nitu. În instantă trimis, el putea fi spulberat de către judecători, ca în cazul Victor Ponta si Dan Sova. Pentru ceea ce am numit de atîtea ori folosirea luptei împotriva coruptiei în răfuieli politico-mafiote, destinul dosarului n-avea si n-are nicio importantă. Important e ca tinta să fie convocată la DNA, Divizia Presă să se năpustească asupra tintei cu informatii date pe sest de Codruta Kovesi, si respectivului să-i se ceară demisia. Asa s-a întîmplat cu Victor Ponta după chemarea la DNA. La nici o oră Klaus Ioannis a iesit în spatiul public si i-a cerut premierului demisia, deoarece un penal, cum zicea el cu gura plină, nu poate fi în functia publică de premier.
    http://evz.ro/victor-ponta-confirma-sri-dna.html

  5. #152
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    Eu zic ca-i misca careva textul pe prompter ca prea le comite des.



    Ps.


    Pana si robotul de Iohanis a facut glume pe seama ei: "Dati-mi voie sa cred ca nu a inteles doamna foarte bine despre ce s-a vorbit acolo"

    Breiching neius :" the Universe doesn't give a fuck about you.:

  6. #153
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,470
    Reputatie
    0
    Romania - campul de lupta al serviciilor secrete straine
    http://www.conteledesaintgermain.ro/...ine/08-05-2018
    Laura Kovesi protejată totemic, Liviu Dragnea stâlp sionic, Klaus Iohannis berbece de asediu… Și fiecare, în spate, cu câte un actor politic global: SUA, Israel, Germania! Reprezentate de armele lor „intelligente”: CIA, Mossad, BND!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #154
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Avocata Ingrid Mocanu a trimis un mesaj tăios către toti judecătorii din România. Aceasta le-a dat câteva sfaturi pentru 'îmbunătătirea viziunii asupra vietii'.

    'Dragi judecători de contencios si de civil! Dacă vreti experiente tari în viata voastră si îmbunătătirea viziunii asupra vietii, vă recomand să mergeti în sălile de sedintă de penal unde se judecă 'inculpati' trimisi în judecată pentru 'abuz în serviciu' cu 'folos pentru altul' (de competenta DNA). Vă asigur că vă veti distra copios si vă veti soca de ceea ce vedeti acolo.

    http://evz.ro/mesaj-ingrid-mocanu-judecatori.html

  8. #155
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,470
    Reputatie
    0

    "Sunteti un popor imbecil de tolerant!"

    Adevarata istorie a Transilvaniei si mesajul unui istoric sarb. "Sunteti un popor imbecil de tolerant!"

    http://loon.ro/istoric-sarb-despre-r...or-din-serbia/
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  9. #156
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Fostul presedinte Traian Basescu spune ca a discutat cu ambasadori acreditati la Bucuresti si cu politicieni de la Bruxelles si nimeni nu crede ca plangerea penala depusa de liderul PNL, Ludovic Orban, impotriva premierului Viorica Dancila este o initiativa independenta, ci o atribuie fie presedintelui Klaus Iohannis, fie cancelarului german Angela Merkel.

    "Am discutat cu ambasadori de la Bucuresti zilele acestea, cu oameni politici de la Bruxelles, nimeni nu crede ca aceasta initiativa este una independenta. Cu oricine vorbesti, o atribuie ori presedintelui Iohannis, ori lui Merkel. Nu i-o atribuie lui Orban. De altfel, daca il intrebi pe Orban despre continutul plangerii, nu este in stare sa o reproduca", a declarat Traian Basescu sambata seara la Romania Tv.

    El a caracterizat actiunea lui Ludovic Orban drept una "neinspirata", considerand ca nu va duce la niciun rezultat.

    "Suntem intr-o situatie inedita in care Opozitia face o plangere penala premierului pentru inalta tradare. Greu de sustinut o asemenea acuzatie, care este efect al faptului ca premierul a fost in Israel la invitatia omologului israelian.

    (...) Cred ca a fost neinspirata prin actiune, mai ales prin motivarea data. Parerea mea este ca nu va rezulta nimic. (...) Nu cred ca Parchetul va intra intr-un asemenea joc. Daca prin absurd s-ar implica, nu s-ar baga presedintele. Una e sa ceri demisia cu vorba, alta este sa te compromiti", spune liderul PMP.

    http://www.ziare.com/basescu/presedi...ancila-1514352

    Nota mea : Angela Merkel e prea desteapta sa intre in noroiul din Romania.
    Raman doar Verner si slugile.

  10. #157
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Intamplator cunosc farte bine situatia din Israel, am fost acolo si stiu poate mai multe depre acesata zona decat mai toti expertii MAE.
    Da, in Israel se fac anual alegeri libere, iar Bibi le castiga pentru ca este un mare mani****tor. Israelul este intr-adevar o democratie in sensul ca cetatenii isarelieni pot vota sa mai construiasca o colonie in Cis-Iordania in care colonii sunt subventionati ca doar sa locuiassca acolo fara vreun beneficiu pentru economia tarii.
    Daca vreti sa aveti o informare cat de cat obiectiva asupra cum s-a ajuns la situatia actuala din Israel si Palestina ar fi bine sa cititi pe ziaristul britanic Robert Fisk, cu a sa The Great War for Civilisation: The Conquest of the Middle East (nu cred ca s-a tradus in limba romana).
    Pentru cei mai putin informati, Palestina nu este un termen inventat recent, ci numele coloniei romane de pe teritoriul de azi al Israelului si Siriei. Noi romanii ne-am numit romani abia prin sec 19 si nimeni (poate in afara ungurilor si sovieticilor din Basarabia) nu ne-a contestat dreptul de a ne numi romani. Fiecare popor se poate identifica cum vrea, palestininii pot sa se numesca chiar si martieni, asta nu schimba realitatea de pe teren: sunt o po****tie sub ocupatie militara. Cand treci prin West Bank te opresc din cand in cand nu patrulele politiei paletinieni, ci ale militarilor israelieni, si asta nu in Gaza. Inainte de 1948 Ben Gurion spune ca palestinieni de azi sunt evreii care s-au convertit la Islam, cam cum s-au convertit locuitorii statului iudeu din Yemen (de care putini stiu), triburile evreiesti din Mecca, kosovarii, albanezii, bosnicii, etc. Unii si-au pastrat limba, altii nu.

    Cinicul din mine isi spune ca palestinienii isi merita soarta: s-au angajat intr-un conflict cu un inamic superior intelectual, militar, financiar si tehnologic si au pierdut. Intr-un fel isi merita soarta: vae victis!
    Ceea ce este suparator este cinismul si mai mare al celor care pretind ca vor sa faca pace in regiune cand in fapt nu sunt decat niste farisei care vor sa permanentizeze situatia prezenta. Cand Tony Blair devine Middle East Peace Envoy, atunci the Peace Process and The Road Map to Peace chiar ca au ajuns de rasul curcilor. Si el nu este singurul exemplu.

  11. #158
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Politologul Alina Mungiu Pippidi intervine în scandalul momentului si sustine că Ludovic Orban nu a fost prima optiune pentru depunerea la parchet a plângerii penale împotriva lui Dăncilă si Dragnea.

    http://evz.ro/

  12. #159
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Gata-gata să-i deregleze metabolismul bazal, Memorandumul, perceput ca pe un afront la persoană, l-a scos pe Iohannis din tăcerea proverbială, alăturîndu-l, periculos, altui proverb românesc care spune că mutu...răstoarnă pămîntul! Adevărul este că, asa, intempestiv, cum a si fost înteles, Memorandumul l-a prins pe Iohannis cu temele nefăcute si cu pantalonii căzuti, tocmai în naveta de Bruxelles, de-acolo de unde se întoarce cu rezultate zero, mereu secretizate de ochii si urechile opiniei publice.

    În suprarealismul politic în care trăim-băltim, care te duc cu gîndul, inclusiv la scenarii puse la cale în laboratoare oculte, e hazardat de spus care va fi iesirea din 'uraganul' iscat de Memorandum si întretinut, premeditat, de 'cacaoa' prezidentială, greu digerabilă, greu de acceptat, toxică! Ar putea fi un foc de paie numai, tot asa cum ar putea să însemne abia începutul unui incendiu pustiitor pentru infima cantitate de încredere care a mai rămas în democratie.

    Războiul, absurd ca însusi motivul plîngerii penale făcută premierului, si-a găsit, deocamdată, cozile de topor. Urmează examenul soldaritătii si proba integritătii caracterelor în ceea ce numim 'majoritate parlamentară', dar si asteptarea tresăririi de constiintă si onestitate a brumei de magistrati, rămasi neatinsi de morbul obedientei si al abandonului profesional.

    https://www.cotidianul.ro/uraganul-m...prezidentiala/

  13. #160
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Tudorel Toader - mesaje pentru Augustin Lazăr si Laura Codruta Kovesi: 'Asteptăm ziua de miercuri, asteptăm decizia Curtii'
    http://evz.ro/tudorel-toader-mesaje-...-lazar-si.html

    Eu am adus 20 de motive pentru revocare, puteau fi si mai multe. Argumentele de atunci sunt si mai consistente prin ce se întâmplă azi. Am venit cu argumentele juridice si manageriale, presedintele a venit că nu e oportun si a declarat că nu e oportun politic. Noi spunem că justitia să nu fie influentată politic, iar presedintele vine si spune că nu e oportun politic.', a declarat Tudorel Toader.

  14. #161
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Procurorul general Augustin Lazăr face presiuni inimaginabile, amenintând si urlând prin birouri pentru a afla cine anume i-a repartizat procurorului Elena Iordache dosarul în care sunt anchetati Mircea Negulescu-zdeanta portocala si Lucian Onea', scrie publicatia citată.
    kovesi-portocala-1000x600.jpg

    Parchetul General l-a pus marti sub acuzare pe procurorul Lucian Onea, fost sef al DNA Ploiesti. Onea este acuzat de participatie improprie la complicitate la infractiunea de inducere în eroare a organelor judiciare. La câteva ore după ce i s-a adus la cunostintă acuzatia, Lucian Onea a demisionat din fruntea DNA Ploiesti.

  15. #162
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Kremlinul, acuzat oficial de doborarea avionului MH17.
    http://evz.ro/kremlinul-acuzat-ofici...scandalul.html

  16. #163
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Procesul Dragnea. De partea cui e statul de drept?

    De ce a fost ales acest caz vechi, cu prejudiciu minor, unde angajatelor li s-a spus de fapt să se si ducă la lucru si să presteze voluntar la partid, ca un mare exemplu de coruptie, din toate cazurile de abuz administrativ care au loc la ora asta în toate administratiile din România ?
    De ce au investit DNA-SRI (greu de crezut, dar au fost ascultări SRI extinse în acest caz minor, i-au urmărit multă vreme) în ancheta asta mai mult decît valoarea prejudiciului în acest caz ? Raportul cost-eficientă în cazul DGASPC e evident negativ, ascultările în sine costă mai mult ca toată tărăsenia, vedeti stenogramele aici:

    http://adevarul.ro/news/eveniment/ex...cc5/index.html


    De ce se cere pentru Liviu Dragnea, care nu a făcut direct absolut nimic,( se poate doar argumenta că el patrona peste întreg sistemul), pentru instigare la abuz în serviciu pedeapsa de zece ani, încălcîndu-se flagrant principiul proportionalitătii (comparati cu un viol sau un deces provocat din vina unui conducător auto), cînd nu e clar dacă infractiunea există ?
    Răspunsul, din păcate, e clar. Liviu Dragnea e o tintă politică principală , e cel care e considerat dusmanul sefilor DNA si SRI, si principalul rival al lui Klaus Iohannis, si e tratat altfel decît ar fi tratat altcineva.

    https://www.cotidianul.ro/procesul-d...atul-de-drept/
    Last edited by Paul Atreides; 29th May 2018 at 08:34.

  17. #164
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Jurnalista Sorina Matei lansează un atac extrem de virulent la adresa purtătorului de cuvânt al SRI, Ovidiu Marincea. Jurnalista desfiintează conferinta de presă a lui Ovidiu Marincea si contrazice datele prezentate de acesta.

    'Ce lipseste din mintea lui #MarinceaBoyDeDreptComun: castravetele!'

    https://www.stiripesurse.ro/sorina-m...i_1268428.html

  18. #165
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ingrid Mocanu, fost director în cadrul Ministerului Justitiei, lansează un nou atac la adresa presedintelui Klaus Iohannis după vizita acestuia în Germania, acolo unde seful statului a primit premiul 'Franz Josef Strauss' din partea Fundatiei Hanns Seidel.

    'Iohannis primeste un premiu pentru 'lupta anticoruptie' de la un 'oengheu', premiu care are numele unui ministru german care a primit o spagă de 10 milioane de dolari pentru care nu a fost cercetat întrucât era o persoană 'simpatică'. V-ati prins cum ar trebui să fie cu 'lupta anticoruptie' în viziunea 'nemtilor'? Lui Klaus i se potriveste perfect această luptă: toti antipaticii sunt 'corupti', el, simpaticul, NU! Cine stabileste cine e 'simpatic' si cine NU? Procurorii si cei care îi numesc pe sefii lor. E clar acum ce înseamnă acest premiu, fraieri de români?

    Wikipedia: 'Fostul lobbyist de la Lockheed, Ernest Hauser, a recunoscut în timpul audierii unui senator american că anume ministrul Apărării, Strauss (Franz Josef Strauss, politician german) si partidul său, au primit cel putin 10 milioane de dolari pentru achizitionarea de către West Germany a 900 de Starfighters F-104G , care au devenit ulterior parte din Lockheed scandaluri de mituire (....)

    Se stia atunci că o audiere a Senatului din SUA a arătat că asociatii Lockheed au plătit lui Strauss bani pentru achizitionarea avioanelor, datorită faptului că Boeing a dat în judecată Lockheed peste afacerea germană pierdută. Într-o audiere a Senatului din SUA, asociatii Lockheed au recunoscut că fondurile au fost plătite lui Strauss. În ciuda acestui fapt, Strauss nu a fost niciodată acuzat în Germania din cauza personalitătii sale influente.'

    PS - Noi suntem 'nemti', nu 'hoti' ca VOI! Incredibil unde ne-au adus slugărniciile!', a scris Ingrid Mocanu pe Facebook.

  19. #166
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu, voi sunteti niste labagii care au intors Romania in evul mediu.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  20. #167
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Sorina Matei trage un semnal de alarmă: motivul pentru care trebuie să fie revocată Kovesi
    https://www.stiripesurse.ro/sorina-m...i_1268556.html

    Am sa-ti explic ceva ce nu ai aflat inca, desi nu pari prea prost: Sorina Matei este in prezent cea mai buna jurnalista din Romania. Tu esti doar o sluga a lui Dogioiu @co. Adica un creier ireversibil spalat.
    ps- Si "labagii" sa-i fac pe cei care-ti seamana.

  21. #168
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Bine, atunci cum ar spune talentata doamna Matei, voi sunteti cei care mangaiati organul reproducator masculin, cu palma intredeschisa, simbolizand capitularea in fata placerilor simple ale vietii, acompaniind miscarile gingas-lascive, in sensul acelor de ceasornic, cu respiratii fierbinti si neregulate, langa ultimul calendar de prezentare de la Adesgo.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •