Spre marea performanță!

Marcel Popescu, conducătorul de care se leagă ultimele performanțe ale Științei, s-a întors acasă pentru a repune clubul pe harta Europei: „Mă bucur că după 25 de ani mă reîntorc acasă și găsesc o situație clară. Aș vrea să lămurim de la început câteva aspecte la care țin foarte mult. M-am întors la clubul de unde am plecat, m-am întors la clubul cu care am câștigat Cupa și campionatul, campionatul de tineret și de juniori în același an. În ultima perioadă, lumea a fost circumspectă pentru că nu știa foarte multe lucruri. Începând de ieri lucrurile sunt foarte clare, există un singur club, cel la care dumneavoastră ați venit la conferința de presă și pe care îl reprezint, există doar clubul Universitatea Craiova, sentința dată de Curtea de Apel București este definitivă și executorie. În această dimineață, un coleg de-al vostru m-a sunat și mi-a spus: „Am înțeles, în sfârșit, că ați avut dreptate toți cei care știați actele. Îmi cer scuze pentru atacurile pe care le-am făcut și în același timp stau și mă gândesc cum, nu numai eu, ci și alți colegi de-ai mei am legitimat un impostor și să băgăm în derizoriu clubul adevărat“. Ca și mass-media, și eu am fost indus în eroare. Dar m-au lămurit actele: certificatul de naștere și decizia justiției. În 1994 s-a rupt din clubul mamă Universitatea Craiova secția de fotbal, care nu a avut acoperire juridică, fapt care astăzi se confirmă. De fapt, impostura asta în care au intrat ziariștii, suporterii a durat până ieri. De ieri lucrurile sunt clare. Ce m-a lămurit să vin la Universitatea Craiova: faptul că de 25 de ani Craiova nu mai cochetează cu marea performanță, faptul că am făcut mare performanță unde am fost, iar întoarcerea mea la clubul de la care am plecat în fotbalul mare probează că nimic nu e întâmplător în viață. Universitatea Craiova a avut identitate tot timpul. Substituirea de persoană a fost făcută în partea cealaltă. Acolo s-a indus că Universitatea este nelegitimă. Universitatea Craiova, cea care există acum și al cărui conducător sunt începând de astăzi, a existat în permanență. Ieri, sentința dată de Curte este executorie“.


http://www.csuc.ro/ro/Spre-marea-performanta/

http://www.csuc.ro/ro/Multescu-Obiec...pele-europene/