View Poll Results: Se va califica echipa feminina de gimnastica a Romaniei la JO de la Rio?

Voters
22. You may not vote on this poll
  • DA

    9 40.91%
  • NU

    9 40.91%
  • Imi e greu sa dau un raspuns

    4 18.18%
Page 38 of 39 FirstFirst ... 2836373839 LastLast
Results 778 to 798 of 812

Thread: Turneul preolimpic de la Rio (2016)

  1. #778
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    da a fost retrogradata si ea si Stanila Iridon a renuntat sa se antreneze cu lotu si sa intors la club dar au ramas si sint gimnastele Rominiei ca si cele din asa zisul lot nu ar fi corect sa se faca un concurs intre toate senioarele si sa se aleaga echipa .Eu cred ca ele si acum antreninduse la club sint peste multe de la lot si din echipa pentru Europene .Sint multe in lot care stau bine mersi la lot iau renta eu unu o amdmir mult pe Iridon ca sa retras la club si a renuntat cred ca la renta pentru linistea eisi sper ca ea si celelalte M S SA DEMONSTREZE CA MULTI S-AU INSELAT IN PRIVINTA LOR sper sa li se dea sansa

  2. #779
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulia_p View Post
    Andreea Munteanu nu mai face parte din lot momentan... din pacate a fost trimisa la Deva sa se antreneze cu junioarele, fara ca cineva sa menționeze ca o data la 3 luni, de exemplu, poate participa la o verificare in urma căreia sa poată castiga un loc în echipa, daca il merita.
    cum nu mai face parte din lot din surse ea inca este in lot pentru ca inca mai IA renta cea care cred ca momentan nu mai este e IRIDON

  3. #780
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Renta viagera se acorda doar dupa retragerea din sport, sau cel putin nu am auzit sa se fi schimbat acest lucru.
    Iar Andreea Iridon nu cred ca are, din pacate, rezultate care sa-i permita obtinerea de renta dupa retragere. Cu semn de intrebare sunt medaliile de la Jocurile Europene, fiind competitie noua nu stiu cum e tratata la capitolul asta.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #781
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata_rb View Post
    renta viagera se acorda doar dupa retragerea din sport, sau cel putin nu am auzit sa se fi schimbat acest lucru.
    Iar andreea iridon nu cred ca are, din pacate, rezultate care sa-i permita obtinerea de renta dupa retragere. Cu semn de intrebare sunt medaliile de la jocurile europene, fiind competitie noua nu stiu cum e tratata la capitolul asta.
    nu ma referem la cea viagera ci la renta care o primeste gymnastele din lot indiferent daca au medal sau nu

  5. #782
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    Andreea iridon nu sa retras din gymnastica ea sa retras din lot din cite stiu fiind la club nu mai are aceleasi drepturi de a concura ca celelalte ?

  6. #783
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Cred ca toate senioarele au dreptul de a concura, dar nu li se permite. Acum, în ceasul 20, daca Didi nu e disponibila, de ce nu se face o testare si cu ele, poate prind un loc în lot (prin lot inteleg eu, poate gresit, pe cel national, care ne poate reprezenta la competiții, nu cele care primesc burse).
    si o alta intrebare: ieri a fost o cupă mondială. De ce nu a mers nimeni de la noi? Daca o parte sînt in pregătire pentru CE, de ce nu au trimis pe Butuc sau Ciuru sau Stanciu?

    Sa se vadă si ele în sala de concurs, ca li se da atentie, ca sunt gimnaste, ca daca muncesc mai mult au o sansa...Ca au o cariera pentru care sa lupte. Valabil si pt Munteanu, Stabilă, Iridon. Si asta e o metoda de motivare.

  7. #784
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Crede-ma ca nu asa de greu de pus in aplicare .... Am certitudinea ca s-ar cheltui mai putini bani decat acum . Cu resultste mult mai bune .... dar cine sa vada ?
    Lumea gimnasticii romanesti este formata din persoane care au obtinut succesul pe vechiul sistem si am impresia ca traiesc intr-un univers al lor, adica nu concep un alt mod in care s-ar putea obtine rezultate. Ma gandesc la Corina Ungureanu... tot lotul este accidentat, toate fetele sunt pe la controale si recuperari, dar ea ce zice? ca fetele nu au tras pe accidentare, ca se sperie de o "unghie rupta". Din punctul ei de vedere si al multora asta e problema. Amanar zice ca problema lotului este ca a plecat de la Deva.
    Exista o reticenta fata de normalitate si nu mi-e clar cand se va declansa schimbarea de mentalitate. Daca ar exista bunavointa si o viziune larg deschisa sunt convins ca descentralizarea ar putea fi implementata cu mare succes.

    Si chiar daca nu ar avea succes, decat cu chin si traume mai bine fara performanta deloc

  8. #785
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulia_p View Post
    Cred ca toate senioarele au dreptul de a concura, dar nu li se permite. Acum, în ceasul 20, daca Didi nu e disponibila, de ce nu se face o testare si cu ele, poate prind un loc în lot (prin lot inteleg eu, poate gresit, pe cel national, care ne poate reprezenta la competiții, nu cele care primesc burse).
    si o alta intrebare: ieri a fost o cupă mondială. De ce nu a mers nimeni de la noi? Daca o parte sînt in pregătire pentru CE, de ce nu au trimis pe Butuc sau Ciuru sau Stanciu?

    Sa se vadă si ele în sala de concurs, ca li se da atentie, ca sunt gimnaste, ca daca muncesc mai mult au o sansa...Ca au o cariera pentru care sa lupte. Valabil si pt Munteanu, Stabilă, Iridon. Si asta e o metoda de motivare.
    Asa e.. asta simt si eu ca ar fi benefic, sa le testeze pe toate senioarele disponibile si in functie de sanatatea, forma fizica si progresul/echilibrul in exercitii sa se aleaga echipa pentru concursuri. De ce nu poate fi asa?
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  9. #786
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    Asa e.. asta simt si eu ca ar fi benefic, sa le testeze pe toate senioarele disponibile si in functie de sanatatea, forma fizica si progresul/echilibrul in exercitii sa se aleaga echipa pentru concursuri. De ce nu poate fi asa?
    Din pacate,traim in romania,coruptia edte atat de mare incat nu mai conteaza asta...

  10. #787
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MitzGym View Post
    Din pacate,traim in romania,coruptia edte atat de mare incat nu mai conteaza asta...
    ((

    Cata dreptate ai... Si totusi, toti cei care sunt in aceasta bucla ar putea realiza ca mai multe rezultate ar insemna... mai multi bani de invartit, chiar si pentru ei, nu? Si atunci e mai avantajos sa promoveze gimnastele bune .

    Ma rog, probabil modul meu de gandire e unul diferit

  11. #788
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    pina nu se face descentralizarea lotului nu cred ca o sa mai avem performanta pentru ca cunosc cazuri de gimnaste care ajunse la lot in loc sa fiie lasate sa progreseze au fost fortate sa decada pentru ca antrenori care trebuia sa antreneze si sa promoveze gymnastele din lotu national urmareau sa promoveze pe cele care venea de la clubul lor.Echipa pentru europene cred ca va fi Ponor Ocolisan Holbura Butuc si una dintre Zarzu siVulcan daca isi revine cam are probleme.

  12. #789
    incepator
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin2782 View Post
    da a fost retrogradata si ea si Stanila Iridon a renuntat sa se antreneze cu lotu si sa intors la club dar au ramas si sint gimnastele Rominiei ca si cele din asa zisul lot nu ar fi corect sa se faca un concurs intre toate senioarele si sa se aleaga echipa .Eu cred ca ele si acum antreninduse la club sint peste multe de la lot si din echipa pentru Europene .Sint multe in lot care stau bine mersi la lot iau renta eu unu o amdmir mult pe Iridon ca sa retras la club si a renuntat cred ca la renta pentru linistea eisi sper ca ea si celelalte M S SA DEMONSTREZE CA MULTI S-AU INSELAT IN PRIVINTA LOR sper sa li se dea sansa
    Dar cum sa demonstreze daca nu sunt lasate sa participe sau sa se califice la competitii? E nevoie de un proces de calificare competitiv si transparent.

    Culmea este ca toate au medalii internationale importante. Nu inteleg de ce sunt tratate asa tocmai acum cand echipa Romaniei are probleme mari. Poate si la Europene o sa fim sub Belgia si Olanda.

  13. #790
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Olanda sigur nu ne bate, caci vad ca nu au trimis o echipa Parintii sunt cei care ar trebui sa ia atitudine. Nu de maniera dnei Peng, dar cu dorinta ca cei responsabili sa respecte munca copiilor lor

  14. #791
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Si totusi cine sau ce ar putea determina schimbarea atitudinii si strategiei federatiei Romane de gimnastica? Pearintii, presiunea rezultatelor, media?
    De ce nu se face concurs deschis si daca este sa trimitem o singura gimnasta pentru ca restul ne fac de ris, sa trimitem una atunci dar sa vada tot omul ca se vrea o selectie corecta.

  15. #792
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Si totusi cine sau ce ar putea determina schimbarea atitudinii si strategiei federatiei Romane de gimnastica? Pearintii, presiunea rezultatelor, media?
    De ce nu se face concurs deschis si daca este sa trimitem o singura gimnasta pentru ca restul ne fac de ris, sa trimitem una atunci dar sa vada tot omul ca se vrea o selectie corecta.
    Ba, eu as ocupă toate locurile.
    De ce sa ne facă de ras? Atât pot la momentul asta. Americancele au stat ani de zile pe locul 15 si 10 si mai stiu eu care.
    Dar acele locuri ar trebui ocupate în concurs deschis, cu public. Fie el si antrenament. Sa poată veni părinții, fanii, sa se vadă clar cine merita. Evident, sa vina si cele 3 de la Deva.
    Când vom fi în stare sa facem asta, lucrurile vor începe sa se miste în bine.
    Din cate fete sunt, vom selecta pe cele mai bune si nu doar atat: vor sti si ele ca daca muncesc, au o sansa.

    În plus, le-as trimite la cate Cupe Mondiale se poate. Varna e la 2 pasi. Puteam trimite o fata care nu merge la europene. Poate prindea un podium la bârnă. Si, mai mult decat atât, vedea alta lume. Primea aplauze. Se plimbă. Poate nu toate, dar o parte din ele isi găseau în asta motivatie pentru mai departe. Sa simta ca a fi gimnasta nu inseamna numai sala, sala, sala.

    Când eram copii, mi-as fi dorit mult sa fiu ca verișoara mea, cât facea parte dintr-o trupa de dans pentru copii. Aveau un antrenor care se interesa si ii ducea mereu la concursuri. Noi stăteam la mare si ea venea în vacanta. Se antrena zilnic, fara sa ii spună cineva. Avea plecare prin cine stie ce tara din când in când si nici nu concepea sa nu fie selectată. Si muncea pentru asta.
    Eu nu vad de ce cu fetele de la gimnastica nu ar fi la fel. Sa plece, sa vadă lumea, sa simta cu adevarat ce inseamna gimnastă. Pentru jumatate din ale noastre cariera inseamna doar sala.

  16. #793
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Având in vedere accidentarea Dianei, chiar ma mir ca după atâtea accidentări încă mai poate umbla. Personal eu zic ca ar trebui sa se retragă pentru binele ei.

  17. #794
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Având in vedere accidentarea Dianei, chiar ma mir ca după atâtea accidentări încă mai poate umbla. Personal eu zic ca ar trebui sa se retragă pentru binele ei.
    Probabil ca asta se va si intimpla. Pacat insa ca nu a avut sansa sa se lupte pentru o medalie olimpica la BB in 2016.

  18. #795
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulia_p View Post
    ((

    Cata dreptate ai... Si totusi, toti cei care sunt in aceasta bucla ar putea realiza ca mai multe rezultate ar insemna... mai multi bani de invartit, chiar si pentru ei, nu? Si atunci e mai avantajos sa promoveze gimnastele bune .

    Ma rog, probabil modul meu de gandire e unul diferit
    Mda, ei sunt pe proverbul nu da pasarea din mana pe cea de pe gard! Dar ai avut un gand bun, progresist! Adica antipolitic!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #796
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Poate ca ar trebui pur si simplu sa ne obisnuim cu faptul ca nu mai avem copii. Ca baza de selectie este asa cum este, cvasi-inexistenta si asta combinata cu lipsurile si orgoliile personale ale unui sistem nereformat au dus la ce avem azi.
    Adica nimic. Nu mai avem gimnastica.

  20. #797
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Oh.. stau si ma gandesc la picioarele Dianei Bulimar..3 operatii la genunchi si una la tendonul lui Ahile.. ppfff
    Sanatate, Diana!

  21. #798
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Mai degraba cred ca alea au fost aparatele la care ea a vrut sa traga Acsta voia ea la momentul respectiv . La fel cum sunt sigura ca acum , decizia de a antrena AA este tot decizia ei . E o personalitate puternica . Nu o poti face sa faca ce nu vrea ea
    Cata a spus de curand pe FB ca nu a fost lasata la momentul respectiv...din cauza acelei coborari.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •