Conducerea echipei de baschet Dinamo București a organizat o conferinta de presa in care a fost prezentat staff-ul tehnic care va conduce formatia alb-rosie la revenirea în Liga Nationala.


Antrenor principal va fi macedoneanul Aleksandar Todorov (42 de ani), care va fi ajutat de secundul Zeljiko Bugarcic si de directorul sportiv Virgil Carutasu. Președintele sectiei este Liviu Puicu, iar reprezentantul sponsorilor – Razvan Talambuta.

Obiectivul echipei in viitorul campionat este calificarea in play-off.


''Este o mare onoare pentru mine sa fiu aici, la Dinamo Bucuresti, care nu este doar o echipa cu o istorie mare, ci si un brand in sportul romanesc. As vrea sa multumesc managementului ca mi-a dat ocazia sa lucrez la o asemenea echipa. Este primul meu an in Romania, dar nu ma consider un incepator, pentru ca in ultimii 5-6 ani echipele pe care le-am antrenat au jucat o multime de meciuri cu formatii din Romania. Unele oficiale, altele amicale. De asemenea, am fost destul de norocos de a avea in orasul in care am trait in ultimii ani, Botevgrad, canalele Digisport, asa ca am vazut 30-40 meciuri din campionatul romanesc'', a declarat Todorov.


Lotul de jucatori urmeaza a fi definitivat in scurt timp.
Liviu Puicu (presedintele clubului): ''Suntem in negocieri avansate cu 2-3 jucatori romani, care urmeaza sa semneze zilele urmatoare. Regula federatiei privind obligativitatea jucatorului roman a majorat cu cel putin 100.000 de euro bugetul alocat sectiilor prin marirea salariilor jucatorilor romani. Trebuie sa ne adaptam acestor cerinte daca vrem sa fim competitivi. Domnul antrenor Todorov va veni cu doi jucatori din Bulgaria. Strainii sunt in partea a doua ca si selectie pentru noi, pentru ca avem de unde alege''.