Results 1 to 9 of 9

Thread: Protest in Liga 1 "Nu e normal să primești finanțe din banii publici."

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0

    Protest in Liga 1 "Nu e normal să primești finanțe din banii publici."

    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/echi...la-438784.html


    "Statul să nu mai ajute, preferențial. Mai ales că apar, periodic, scandaluri legate de acești bani luați din finanțele publice. Nu este o concurență loială să concurezi împotriva unor echipe ce primesc milioane de euro de la primării", au comentat contestatarii.

    Cine primește ajutor public
    În Liga 1, Petrolul (locul 3), ASA Tîrgu Mureș (locul 4), CSU Craiova (locul 7), FC Botoșani (locul 8), Ceahlăul (locul 13), Chiajna (locul 15), CSMS Iași (locul 17) sînt grupări susținute și din bani publici. Și-n liga secundă sînt echipe care trag la promovare, printre care Mioveni și Timișoara, ale căror finanțe sînt asigurate de primării. În aceste situații, edilii șefi ai formațiilor respective nici nu se ascund, se afișează la meciuri sau implicîndu-se în viața formațiilor de fotbal.

  2. #2
    junior
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Targu Mures
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    La calitatea fotbalului romanesc in prima Liga ar fi doar 3 echipe care s-ar bate la titlu an de an, fotbalul ca si sport practicat ar fi redus considerabil ne mai avand atractie, proiectele cum ar fi Viitorul ar fi doar unu si ala pe duca daca nu aduce profit. Sunt si eu de acord sa fie fotbalul sponsorizat din fonduri private nu din primarii. Investitori sunt care sa plateasca atat de mult pentru salarii sau toate taxele care se impun? Nu cred!


    Nu consider in aceste 3 locuri inamo, Rapid, CFR in momentul de fata, si alte echipe care o duc de pe o zi pe alta.

    Uitati ce au facut investitorii privati cu Unirea Urziceni, U Craiova(doborata din ambitia unei femei), Poli Timisoara(tot doborat de FRF) si cu Vaslui. Frumos rau.Mai bine din bani publici dar nu cu echipe disparute de pe o zi pe alta.

  3. #3
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Hai sa fim seriosi!
    Intr-o tara in care salariul minim e cel mai mic din UE si pretule sunt printre cele mai mari, ne permitem sa dam bani publici pe sustinerea unor echipe de fotbal.
    Este mai mult decat suficient ca se aloca bani de la buget pentru baze sportive si stadioane.

    zaplayer, nu stiu daca ai observat, dar Energomur (firma de termoficare cu unic actionar Primaria) a fost falimentata in 2010, dupa ce in 2009 s-au facut investitii majore pentru modernizare. Si tot in 2010, Primaria aloca 6 milioane de euro din bani publici pentru salariile jucatorilor echipei FCM.
    In 2012 FCM-ul a retrogradat, dupa care investitorii au mai scos niste bani si au lasat echipa. Apoi, apare ASA, o noua echipa finantata de Primarie si in care s-au pompat din nou bani de la buget.
    Probabil in 2-3 sezoane se va duce si aceasta echipa, investitorii vor face profit, Primaria nu va mai primi nimic inapoi si o vom lua de la capat, cu o noua echipa mutata.
    La ASA si FCM ar trebui o verificare din partea DNA-ului pentru ca Maior si Florea sunt foarte buni la facut afaceri pe banii statului prin Siletina, Valpet si altele.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  4. #4
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Stii ce e cu adevarat ridicol? Sa si platesti bilet la meciurile acestor echipe

  5. #5
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    tocmai niculae de la astra face gura? pai,e normal sa iti treci afacerile pe numele altora, ca sa nu ti le sechestreze statul?e normal ,ca in cardarsie cu videanu, sa iei gaz mai ieftin, pentru ca tu ai combinat, iar restu tarii trebuie sa iti suporte nesimtirea?
    mai vorbesc si astia de la dinamo... descultii astia nu is in stare sa plateasca utilitatile la CS Dinamo, si acu fac pe moralistii...ce echipa de *****...

  6. #6
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Pai tocmai de asta fac gura. Ca sunt echipe care se chinuie fara nici un leu de la stat si altii obtin milioane de euro din pix, ca asa vor don' primar si gli consiglieri.
    Ca si la Real Madrid. Aia, pentru ca sunt favoritii regelui, au beneficiat de anulari de datorii la buget, in timp ce echipe frumoase ca Deportivo si Valencia au fost in faliment si au cazut pentru ca n-au fost privilegiate.
    Sa nu mentionam si alte cazuri celebre, ca Leeds si Borussia.

    Din cate stiu, parca UEFA interzice sustinerea echipelor de fotbal din bani publici.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  7. #7
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    si legile din romania, din cate stiu eu. era permisa sponsorizarea, dar pe baza de performante sau ceva de genul. csms performeaza sezon dupa altul

  8. #8
    junior
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Targu Mures
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Pai tocmai de asta fac gura. Ca sunt echipe care se chinuie fara nici un leu de la stat si altii obtin milioane de euro din pix, ca asa vor don' primar si gli consiglieri.
    Ca si la Real Madrid. Aia, pentru ca sunt favoritii regelui, au beneficiat de anulari de datorii la buget, in timp ce echipe frumoase ca Deportivo si Valencia au fost in faliment si au cazut pentru ca n-au fost privilegiate.
    Sa nu mentionam si alte cazuri celebre, ca Leeds si Borussia.

    Din cate stiu, parca UEFA interzice sustinerea echipelor de fotbal din bani publici.

    Ai prefera sa vezi un fotbal cu oameni care investesc in echipe iar cel care investeste cel mai mult sa castige an de an? Daca da spune cam cati ani vor investii ceilalti oameni daca an de an tot aceelasi fotbal avem? Rolul primariei este de sustinere nu sponsorizare. Din toata lista asta cu echipe care sunt sustinute de primarie sincer la Timisoara mi se pare cam exagerat pentru o echipa de liga a doua.

    Indiferent de ce am vrea sa facem, oamenii cu bani NU vor investi in fotbalul romanesc pentru ca este prea corupt. Uite exemplul Rusescu-Muresean, comisia de disciplina incalca regulamentul, comisia de recurs o repara, iar acuma toti sunt mirati de ce nu are suspendare. Spune tu ai investi in asa ceva? Daca jucatorul Muresean era x iar acel x era de nationala Rep. Moldova iar cota lui ar fi in crestere. Eu ca si investitor risc sa pierd toata afacerea cu jucatoru respectiv. De aceea nu vin sponsori ca este extrem de vizibil cine este avantajata in acest campionat( ca si in celelalte defapt).

  9. #9
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    “Nu știu care va fi viitorul fotbalului românesc, dar pot să vă spun că situația este tragică, inclusiv la Liga 1. Din cauza legislației, toate cluburile care au beneficiat de finanțare publică sunt în vizorul DNA”, a spus viceprimarul din Năvodari, Florin Chelaru.

    În Liga 1, nu mai puțin de nouă formații – Petrolul, ASA Târgu Mureș, CS U Craiova, FC Botosani, Pandurii, Gaz Metan, Ceahlăul, Chiajna și CSMS Iași – au primit bani de la autoritățile locale și ar putea fi vizate de anchetă.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •