Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 148 to 168 of 200

Thread: CM 2014 - finale pe aparate

  1. #148
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    eu zic ca le-a legat si ca trebuiau sa faca contestatie chiar daca era respinsa
    Si eu as face dacă ar exista un dubiu. Cind e ultima data când an contestat noi.?

  2. #149
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    La saltul intins pierde 2 zecimi, @21mai: o zecime valoarea elementului (de la E la D) si o zecime de legare (B+E, la B+D nu exista bousare).
    www.fangymnastics.com

  3. #150
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Cata, eu cred ca nu i-o dau (legarea) si pt ca niciodata nu contesta!!
    Dar da, are atatea elemnte cu care poate jongla.
    sper sa ii regandeasca pe sezonul urmator barna si pe ea sa construiasca puternic pana la Rio.
    si la Sol la fel.
    sa ii gaseasca super solul din sezonul urmator, astfel incat pana la Rio deja sa fie iubit de arbiti si public si sa consolideze fiecare miscare. astfel incat 2016 sa o gaseasca pregatita, sa nu supra tureze, sa nu fie accidentari de la uzura

    Mihai, vrei sa spui ca in echipe cu salt intins ar fi avut 6.7 D?

  4. #151
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    La saltul intins pierde 2 zecimi, @21mai: o zecime valoarea elementului (de la E la D) si o zecime de legare (B+E, la B+D nu exista bousare).
    mercic, eu cred sincer ca e si teama la nivel mondial, romania a devenit f mica nu doar prin faptul ca de la an la an am coborat stafeta ci si din perspectiva reprezentarii - stoica inteleg ca nu mai e nici in comitetul international de gimnastica, zicea ceva alina ca a fost inlocuit de altcineva, in afara de dna grigoras mai avem pe cineva?
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  5. #152
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by degetica View Post

    Mihai, vrei sa spui ca in echipe cu salt intins ar fi avut 6.7 D?
    Da, si asta fara 360-ul intins
    www.fangymnastics.com

  6. #153
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    eu ma intreb ce marja de progres mai are Larisa la sol. Biles poate inlocui usor un dublu intins cu o tzukahara intins, iar skiner (btw mi-a parut ca bine ca Musti a scos-o de pe podium. UIte ca un full in full out intins si acrobatica ei extraterestra nu au fost suficiente pentru medalie. E un semn bun) poate adauga cu usurinta niste elemente artistice. Dar Lari mi s-a parut ca a ajuns la maximul posibil. Adica nu o vad invatand un dublu intins sau cine stie ce alt element acrobatic. Poate ar mai incerca niste legari, cu whip-uri sau vreo conexiune de piruete, dar nu stiu daca castigul e mare.
    Sa zicem ca teoretic poate creste si la sarituri daca pune in picioare un amanar ceea ce ii sta in putere, mai ales ca l-a executat deja. Poate ca si la paralele mai are o marja de progres. La barna cred ca daca perfectioneaza elementele pe care le are e suficient, plus de lucrat intes la mental. Azi si-a dorit prea tare medalia de aur. Poate ca ar trebui sa se mai linisteasca pe tema asta.
    Last edited by lalalilu; 12th October 2014 at 12:47.

  7. #154
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pai de ce sa nu invete.....si lavinia Milosovici, si Gina si Catalina Ponor au venit cu dublu intins tot un pic mai incolo in cariera, ba si ferrari.
    Mai poate sa sara din 1080 si sa adauge salt inapoi pe linia a doua

  8. #155
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Lari mai poate progresa la sol, totul va depinde de rezistenta fizica pentru ca e deja un exercitiu solicitant. Prin reportaje am mai vazut-o cu 540 legat de 1080, la Nationale cu 1080 legat de saritura - poate tinteste legarea Sandrei: 540 + 1080 + saritura (dintr-un foc inca 3 zecimi la ceea ce a facut acum). Insa totul tine de rezistenta ei, de putut poate orice Piciu! Santoasa sa fie si tare dpdv mental.
    www.fangymnastics.com

  9. #156
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    NU stiu de ce am sentimentul ca nu o sa poata adauga ceva complet nou, la care nu are realmente o baza. Dar ai dreptate, Ferrari reuseste.

    Da, variante Sandrei ii e mai la indemana, cred. Are deja baza. Dar intr-adevar e un sol teribil de solicitant. A luptat pentru aterizari si azi si vineri, dar se vede ca nu are inaltimea suficienta. Va fi grea batalia pentru sol in viitor, mai ales ca pt rio toata lumea va creste D-ul

    Da, si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa inceapa la barna cu 360, ca poate ar fi mai bine sa inceapa cu un alt element: pirueta dubla eventual. I-ar da incredere.

  10. #157
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    E cel putin la fel de valoroasa ca sandra sau catalina daca nu si mai mult (avantaj individual compus), pacat insa ca gimnastica se numara in medalii...
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  11. #158
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Are suficient loc de progres Larisa la sol Nu m-as fi gandit vreodata ca va face Memmel, si uite ca face. Pe barna si sol e capabila sa execute aproape orice, cu unele exceptii. Dar conteaza si ce balanta gasesti, care e nivelul la care psihic si fizic duce cel mai bine. E de luat in calcul si uzura organismului. Plus riscul, un progres la D nu aduce mereu o nota mai mare, se intampla sa te coste la executie (cum a fost solul de la AA).
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #159
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    ce a facut in plus la sol in finala pe echipe de a avut plecare 6.5?
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  13. #160
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    N-a avut 6.5 in finala pe echipe, ci in cea de individual compus. E solul de azi, doar ca azi nu i-a iesit pirueta cvadrupla. A vrut s-o controleze foarte bine si, culmea, s-a dus in ea putin prea usor. A tinut-o perfect in ax, dar n-a mai avut rotatie sa intoarca inca vreo 90 de grade.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #161
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pe Fb TAA a aparut video cu lari la paralele, transmisie televizata.

    https://www.youtube.com/watch?v=luLp...yVwVuLVf8lKdig


    daca apare undeva barna Andreei Munteanu din finala pe Echipe ma declar satisfacuta.

    In mod real, cele mai mari note la barna din aceasta competitie au apartinut Romaniei. pacat ca nu s-a intamplat asta in momentele cheie...adica calificari pt Andreea si finala pt Lari.

    PS: mie mi-a placut mult costumul Larisei de azi
    Last edited by degetica; 12th October 2014 at 13:36.

  15. #162
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by degetica View Post

    daca apare undeva barna Andreei Munteanu din finala pe Echipe ma declar satisfacuta.
    I NEED that beam!
    www.fangymnastics.com

  16. #163
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu stiu daca am zis ca ma bucur mult pentru titlul mondial castigat de Verniaiev la paralele. Sper sa-i vad si pe nostri, Andrei si Marius, alaturi de el pe podium intr-o zi.

    Si bineinteles, Epke. Nimeni nu ridica sala in picioare la un concurs de gimnastica precum el. La Rotterdam si Anvers am trait niste momente fantastice.

    Finala de la sarituri nu prea mi-a placut. Multe ratari, multe aterizari dezordonate. Nu prea am vazut sarituri curate in afara de cele prezentate de Dalton si Radivilov.
    Last edited by mikeyy; 12th October 2014 at 13:57.
    www.fangymnastics.com

  17. #164
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  18. #165
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Larisei, multa sanatate si putere de munca ii doresc, restul vin pe parcurs Pana la Rio atat la sol cat si la barna are timp sa creasca dificultatea iar executiile sa fie mai curate. Doar de ratarea de la barna imi pare rau ( emotiile cumulate cu stresul,adrenalina si asteptarea probabil si-au spus cuvantul dar si eu sunt de parere ca are tb sa renunte la saltul cu 360 sau macar sa-l comute in alta parte a exercitiului) in rest a fost impecabila!
    Celelalte fete din echipa au capatat si ele mai multa experienta, iar pe viitor vor sti mai bine cum sa-si stapaneasca emotiile si nervii si sa-si duca exercitiile pana la capat fara ratare.
    Per total a fost un mondial frumos in care Biles si Uchimura si-au recomfirmat suprematia iar Larisa a noastra a stralucit si ea ca o steluta pe langa ei. In rest au fost si multe exercitii spectaculoase, surprize placute si mai putin placute, gimnasti si gimnaste care au confirmat sau din contra au infirmat asteptarile... oricum parca deja imi pare rau ca s-a terminat
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #166
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    Cata, eu cred ca nu i-o dau (legarea) si pt ca niciodata nu contesta!!
    ?
    pentru ca au tot zis unii ca nu ar fi bine sa ia medalie cu ratare. considerati putin chestiile astea. sunt deja atitea medalii date cu ratari incit nu cred ca mai are rost sa va cramponati. daca nu i-au dat d ul tot si chiar daca l-au dat regulamentul zice ca are dreptul sa conteste. sa nu ne mai dam noi mai drepti decit dreptii. daca lua medalie le dadea o sansa in plus la toti care vor sa promoveze echipa/gimnastica vezi cazul petrom, vor fi bazati pe cit mai multe medalii. acolo e interesul. tot ne plingem ca nu-s bani deci trebuie sa profitam de orice, mai ales cind avem tot dreptul dupa regulament.

    Sa vezi cum sint promovati gb pt locul 4, 6 sau altele. cu atit mai mult medaliile pe care au inceput sa le ia regulat. asta pt ca stiu subsolul de unde vin si unde au ajuns si profita de orice ocazie.

    deci ar fi trebuit sa conteste, clar.

  20. #167
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Da, si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa inceapa la barna cu 360, ca poate ar fi mai bine sa inceapa cu un alt element: pirueta dubla eventual. I-ar da incredere.
    vad ca deja sunt mai multi care sustin asta si ma duce gindul la urmatoarea: avind in vedere ca de lari s-a ocupat pare-se exclusiv madam b sa fie oare ca am inceput sa ne pierdem acuitatea si la birna noastra. ea probabil era cea mai in masura sa observe/efectueze o schimbare.

  21. #168
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Ca sa nu mai zic de încrederea pe care i-o dai gimnastului ca te lupți pt el până-n pânzele albe.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •