Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 211 to 231 of 251

Thread: Campionatul National 2014

  1. #211
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Si ce, nu se gasesc solutii mai bune?
    Nu cred sa fie asta, momentan suficienti antrenori si la Deva, si la Izvorani. Si sper ca daca pleaca BB senioarele vor fi antrenate de Luci Sandu+Moldovenii. Nu accept sa il pierdem pe Sandu...nu acum, cand a invatat-o pe Lari Church si cand 3 fete facShaposhnikova.
    De aia e si neoficiala vestea fiindca se cauta, sunt probabil in discutie mai multe variante, iar una din ele este Forminte.

  2. #212
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Pentru ca Forminte plasa niste vorbe din care lasa sa se inteleaga asta , cu toate ca in sala facea exact opusul. B si B fusesera tarati in scandalul acela cu O. Petrovschi si Forminte s-a gandit sa puna si el umarul la defaimarea lor..asa subtil si absolut nenecesar ,ca un bun coleg.
    Din cate imi amintesc tot scandalul a plecat de la gimnasta Petrovschi si de la televiziunile care aveau nevoie de stiri si rating mare pentru show talk-urile lor. Petrovschi a fost o alta gimnasta cu probleme de sanatate mari care nu a mai fost plimbata pe la Viena sa-si le rezolve. Se pare ca chestia asta cu cine are parte si cine nu are parte de tratament medical mai bun tine de federatie. Nu toate sunt privilegiate. Amintiti-va ce i s-a intamplat Alexandrei Marinescu ( o alta gimnasta foarte buna si frumoasa la junioare care nu a reusit sa straluceasca la seniorat pe vremea lui B&B). Sa mai spun si de Sabina Cojocar?

  3. #213
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irivz View Post
    Cristina T chiar te rog sa nu i tii partea lui Forminte, nu ai de ce. Nu a spus nimeni ca el are ceva in comun cu ce e acum la lot. Dar nu e el o solutie pt junioare si nu cred ca va fi vreodata. Atat.Si argumentele da vin de la senioare. E un caracter urat, nici macar nu ma intereseaza ca o fi bun sau prost ca antrenor. Desi dupa cate carje am numarat.....Dar e un caracter urat, nu stie sa fie OM inainte de orice. O Belu este un om special, un mare psiholog. stie ce sa faca cu fetele, am vzut cu ochii mei la Sofia si in Bucuresti de mai multe ori asa cum l-am vzt si pe Forminte....nu exista grad de comparatie. E un marlan ...
    Nu tin partea nimanui. Personal imi plac foarte mult antrenorii B&B. Cat despre cine este sau nu o solutie pentru junioare nu cred ca se decide de forum, ci de federatie. Cat despre caracterul lui Forminte nu ma pronunt, nu-l cunosc personal, cum totodata nu ma pot pronunta despre caracterul nimanui pe care il vad doar la tv sau e un nikname pe un forum.

    PS: doar politicienii sunt singurii pe care ii consider pe toti infecti, judecandu-i dupa aparitiile tv. Ei sunt cei care prin deciziile lor si modul lor de a gestiona anumite situatii distrug tot in jurul lor.
    Last edited by cristina.t; 1st September 2014 at 07:41.

  4. #214
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Despre Nationale? A fost un concurs frumos, cu toate ca nu stam prea bine la nivel de echipa. Dar asta este, nu e un capat de tara. Cui ii place gimnastica va aprecia si un dublu grupat bine executat, nu doar G-urile si H-urile lui Biles.
    Corect, gimnastica artistica este frumoasa. E pacat ca s-a ajuns la o robotizare a ei si s-a pierdut din eleganta. Astia cu codul lor au transformat gimnastica artistica in acrobatica. Imi este atat de dor de epoca Silivas! Ce soluri frumoase erau atunci! Baletul era o componenta mai des intalnita in exercitiile de la sol, acum fluturam din maini si facem tumbe in aer.

  5. #215
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Mie imi este destul de clar ce fel de om este Forminte dupa toate scenele vazute pe la nationale si dupa cat de demoralizate erau fetele cand veneau la competitii. A fost ca o gura de aer proaspat cand au venit BB...uita-te ce echipa vesela si zglobie avem, cum zambesc toate fetele, cum se tin de mana si te imbratiseaza ...asta cu Forminte se distruge pentru ca le smoneste una impotriva celeilalte

    BB au facut greseli, recunosc. Plus ca din pacate nu toate gimnastele talentate confirma..si nici macar nu prea mai sunt generatii talentate, gen Larisa. Dar Larisa si Stela sunt cele mai bune exemple de cum gestionezi un campion. Si-au inceput cariera la senioare cu o accidentare ambele. Ambele pica de pe barna atunci cand sunt apropiate de medalii. Totusi Larisa are mai multe medalii decat Stela si nu umbla bandajata pe 80% din corp. Sunt la fel de ambitioase si de muncitoare, dar pe Forminte nu l-am auzit sa o laude pe Stela decat atunci cand Sandra nu era in forma si nicidecum sa o priveasca asa cum BB o privesc pe Lari...ca pe copilul lor.

    Oricum comparatia Forminte-Bellu nu are nici un fundament, e ca si cum ai compara pisica si leul.
    Problema e ca Forminte s-a intors acasa cu coada intre picioare de la altii, dar tot are senzatia ca e cel mai cel. Nu am vazut nici o schimbare in atitudine, sa vezi ca ar fi invatat ceva. E pur si simplu o influenta rea pentru orice gimnasta, daramite pentru cele mici, care sunt o generatie absolut grozava (pe care si Lili Cosma o remarcase acum un an). Daca as fi stiut ca a remarcat-o doar ca sa i-o dea pe tava lui Forminte....

    In rest sunt de acord cu Mihai...Moldovenii si nea' Luci ar face o echipa extraordinara, dar tot l-as vrea pe domnul Bellu prin sala...macar ca sa faca un handover ca la carte (mai ales la sarituri)

  6. #216
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Stai putin, vorbim despre surub intins sau salt intins fara surub? Am inteles ca despre ultimul. Daca despre surub, e altceva.
    Cel cu surub, dar am inteles ce vrei sa zici . E trist totusi ca iar a ratat saltul intins cu surub in finale. Dificultatea Larisei e 6.9 la integraul acesta, dar tot 6.9 era si inainte. De aia nu inteleg rostul sa mai puna si flic+salt inapoi intins.

    Faza cu Forminte e iar culmea, inloc sa puna mai mult efort sa-i tina pe Belu si Bitang la lot, il aduce pe Forminte la cel de juniori De parca nu sunt antrenori mai buni pe lumea asta pentru juniori (ex: Nistor, Eremia).

    Trist, foarte trist ce face FRG

    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Din cate imi amintesc tot scandalul a plecat de la gimnasta Petrovschi si de la televiziunile care aveau nevoie de stiri si rating mare pentru show talk-urile lor. Petrovschi a fost o alta gimnasta cu probleme de sanatate mari care nu a mai fost plimbata pe la Viena sa-si le rezolve. Se pare ca chestia asta cu cine are parte si cine nu are parte de tratament medical mai bun tine de federatie. Nu toate sunt privilegiate. Amintiti-va ce i s-a intamplat Alexandrei Marinescu ( o alta gimnasta foarte buna si frumoasa la junioare care nu a reusit sa straluceasca la seniorat pe vremea lui B&B). Sa mai spun si de Sabina Cojocar?
    De unde stii ca nu a mers la Viena? De unde stii ca nu au facut un efort imens sa o ajute? Iar daca mergi si cauti pe youtube, ai sa vezi cum Alexandra Marinescu a retras toate lucrurile rele pe care le-a zis despre B&B.
    Last edited by Spiridonova.Fan; 1st September 2014 at 09:52.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  7. #217
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Corect, gimnastica artistica este frumoasa. E pacat ca s-a ajuns la o robotizare a ei si s-a pierdut din eleganta. Astia cu codul lor au transformat gimnastica artistica in acrobatica. Imi este atat de dor de epoca Silivas! Ce soluri frumoase erau atunci! Baletul era o componenta mai des intalnita in exercitiile de la sol, acum fluturam din maini si facem tumbe in aer.
    In mare parte ce zici tu se aplica in general pentru americance, dar sa nu uitam de eforturile care inca se depun in China si Rusia pentru a mentine acea traditie. Vezi acest sol si poti aprecia asta: https://www.youtube.com/watch?v=cBA8...bNYrgmT0td0baQ Chiar si coregrafiile gimnastelor din Italia sunt foarte frumoase.

    In Romania, de exemplu, nu cred ca avem nici coregraf/cineva care sa invete fetele balet, ce inseamna precizie, dans, etc, etc. Sunt de acord cu ce zici, ca majoritatea solurilor arata la fel, dar multe tari nu depun efortul de a imbunatatii aceasta situatie.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  8. #218
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Faza cu Forminte e iar culmea, inloc sa puna mai mult efort sa-i tina pe Belu si Bitang la lot, il aduce pe Forminte la cel de juniori De parca nu sunt antrenori mai buni pe lumea asta pentru juniori (ex: Nistor, Eremia).

    Trist, foarte trist ce face FRG


    Pai Eremia si Flavius antreneaza in Irlanda, Stela in Germania...pe ei ii accepta lumea civilizata, pe Forminte l au respins toti si acum noi il primim cu bratele deschise

    Barna Larisei cred ca e din 7, iar daca primeste si saltul intins e din 7.2 (acum arata mai bine decat la euro saltul intins chiar e discutabil, inainte era clar ca trebuia sa il primeasaca)

  9. #219
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Maria, cred ca ai uitat un "nu" la partea cu saltul intins si europenele Arata mai bine acum saltul intins, intr-adevar. Imi da senzatia ca il simte mai bine din flic decat din ronda. Insa ii lipseste acel moment de plutire pe care pare sa-l ceara regula asta noua si ciudata. Am tot zis ca trebuie sa renunte la el daca nu-l primeste, sa faca unul dintre multele elemente D pe care le are in bagajul tehnic si tot acolo iese. Sa vedem daca nici acum nu va fi privit bine de catre arbitre.

    Mirabela, de ce zici ca solul Larisei ar trebui regandit? Pe mine m-a surprins foarte placut si, fara subiectivism, cred ca este cel mai complet sol al momentului si al ultimilor ani.

    Nu cred ca e cazul sa-l scuzam pe Forminte pentru ca nu avea relatii la clinici din strainatate. Bellu si Bitang s-au zbatut sa obtina sponsori si parteneriate avand drept sprijin imaginea gimnasticii romanesti (la formarea careia au avut un aport covarsitor). Dar nu cumva federatia este cea care ar trebui sa se ocupe de acest sport si, implicit, l-ar putea promova din plin pentru a obtine sprijin? Imaginea gimnasticii romanesti este aceeasi, Forminte (la vremea lui) si federatia de ce nu se zbat macar un pic? De ce Stoica ridica din umeri in fiecare interviu ca nu e baza de selectie si ca sunt lipsuri in dotari? De ce Bellu si Bitang au reusit sa obtina parteneriate si sa aduca mii (mii!) de fetite la selectiile din tara, iar asta DUPA o etapa de pre-selectionare? Raspuns: pentru ca le pasa. Federatia nu misca un deget, doar se straduieste sa distruga. Au inceput cu baietii, acum trec incet-incet si la fete.

    Cat despre sosirea lui Forminte la Deva, doar atat spun. Sa nu uite, nici el si nici federatia, ca de data asta nu mai pacaleste pe nimeni. Lumea stie la ce sa se astepte si n-o sa mai aiba cale deschisa spre a distruge 2 generatii minunate. O sa fie ochi de pe multe fronturi care vor face tot posibilul sa aiba grija de acei copii. Si ca sa fiu sincera, sper ca (foste) gimnaste si oameni din fenomen sa opreasca din fasa aceasca revenire. Deja am zarit cateva opinii discrete in acest sens.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  10. #220
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Cat despre sosirea lui Forminte la Deva, doar atat spun. Sa nu uite, nici el si nici federatia, ca de data asta nu mai pacaleste pe nimeni. Lumea stie la ce sa se astepte si n-o sa mai aiba cale deschisa spre a distruge 2 generatii minunate. O sa fie ochi de pe multe fronturi care vor face tot posibilul sa aiba grija de acei copii. Si ca sa fiu sincera, sper ca (foste) gimnaste si oameni din fenomen sa opreasca din fasa aceasca revenire. Deja am zarit cateva opinii discrete in acest sens.
    Cum ai zis, daca federatia nu face nimica, slava Domnului ca-i pasa cuiva.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  11. #221
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Am citit si eu din urma si nu am inteles pentru ce calificare cu echipa va temeti....?

    Notele la nationale sunt mereu mai ciudate. Exercitiile de varf au de obicei cateva zecimi in plus. Insa la fel procedeaza toata lumea. SUA e cunoscuta pentru notele foarte umflate, rusii dau ai ei note mari, China in general da foarte mici Oricum, national sau nu, niciodata nu te poti baza ca notarea de la un concurs la altul e aceeasi, pentru ca nu e. Se stabilewte gradul de strictete in sedintele tehnice de dinainte. Se poate vedea foarte clar comparand diverse europene, mondiale sau etape de cupa mondiala din acelasi ani, dar si de pe parcursul unui ciclu olimpic, cum spune si Marty. Important e ca nivelul de arbitraj sa fie la fel pentru toata lumea din acel concurs, daca este indeplinita conditia asta nu e asa important daca dai 9.3 sau 8.5 pe un exercitiu excelent.

    Nu am calculat chiar pe hartie, dar discutiile din sala spun ca barna Larisei este din 7-7.3, depinde daca primeste saltul intins si daca incearca sa lege danilova de saltul lateral. Pacat ca nu ati vazut paralelul la incalzire, a lucrat cu ritm, zvac, toate cele 3 tranzitii in cate o legare, intoarceri curate. Sunt unele probleme de tinuta, dar chiar nu ma pot plange deloc. Daca facem o comparatie in care Larisa si Biles isi fac amandoua toata dificultatea prezentata in acest an, Larisa are spre jumatate de punct peste americanca la totalul D. Biles are avanatajul unor calitati acrobatice nemaintalnite, care fac ca multe elemente dificile sa fie usoare pentru ea. Iar Larisa, pentru prima data dupa prima parte a lui 2012, e sanatoasa si poate lucra pe potential. Sper sa se obisnuiasca si psihic ca acum e stapana pe sine.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #222
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Vezi acest sol si poti aprecia asta: https://www.youtube.com/watch?v=cBA8...bNYrgmT0td0baQ
    Solul asta imi place si in general rusii au o traditie pe care incearca sa o respecte. Si in Romania au fost si sunt cateva soluri frumoase, iar de la americani personal mi-a placut foarte mult solul lui Shannon Miller in 1992. Pot si ei sa faca soluri artistice, mai rar, dar mai reusesc si ei din cand in cand.

  13. #223
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    In mare parte ce zici tu se aplica in general pentru americance, dar sa nu uitam de eforturile care inca se depun in China si Rusia pentru a mentine acea traditie. Vezi acest sol si poti aprecia asta: https://www.youtube.com/watch?v=cBA8...bNYrgmT0td0baQ Chiar si coregrafiile gimnastelor din Italia sunt foarte frumoase.
    Nu stiu daca solul acesta e tocmai cel mai bun exemplu din tabara rusilor. Ii cam lipsesc orele de balet si precizie. Sariturile artistice nu sunt deschise, multe probleme de tinuta, putin wild in executie si asa mai departe. Insa rusii au in sange mai mult modul in care isi prezinta integralele, au un aer aparte pe sol. Grishina ar fi un exemplu de gimnasta balerina cu fiecare miscare studiata in detaliu. Iar Afanasyeva - exemplu de atitudine impunatoare, care da impresia ca isi domina exercitiul (chiar si atunci cand se face una cu solul ).
    www.fangymnastics.com

  14. #224
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    De unde stii ca nu a mers la Viena? De unde stii ca nu au facut un efort imens sa o ajute? Iar daca mergi si cauti pe youtube, ai sa vezi cum Alexandra Marinescu a retras toate lucrurile rele pe care le-a zis despre B&B.
    Tot ce stiu e ca gimnastica romaneasca a fost tot timpul atrasa in numeroase scandaluri dupa revolutie si ceea ce am concluzionat dupa acestea e ca ceva e putred in sistem si probabil trebuie reformat. Am vazut ca se fac tot felul de incercari, campanii, sper sa fie bine in viitor. Ar fi pacat sa pierdem si gimnastica. Cred ca este un sport cu foarte mare audienta, dupa fotbal bineinteles.

    Si mai cred ca toate gimnastele merita sa fie tratate de federatie cu respect indiferent de nivelul lor de pregatire si abilitatile lor. S-a vazut la aceste nationale cat de mult conteaza ca tuturor sa li se ofere sansa de a fi sanatoase si antrenate bine.

    Ah si mi-ar placea foarte mult sa-i vad si pe antrenorii romani imbratisand si incurajand o gimnasta chiar daca aceasta are o zi mai proasta si rateaza. Mi-a ramas intiparita reactia antrenoarei din Marea Britanie, cat de frumos a incurajat-o pe Downie dupa ce practic a pierdut o medalie mai pretioasa la YOG.

  15. #225
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Corect, gimnastica artistica este frumoasa. E pacat ca s-a ajuns la o robotizare a ei si s-a pierdut din eleganta. Astia cu codul lor au transformat gimnastica artistica in acrobatica. Imi este atat de dor de epoca Silivas! Ce soluri frumoase erau atunci! Baletul era o componenta mai des intalnita in exercitiile de la sol, acum fluturam din maini si facem tumbe in aer.
    Nu s-a pierdut din eleganta si nici nu e codul de vina pentru asta. Silivas-ul a aparut in epoca Silivas, iar astazi este un element nelipsit in solurile gimnastelor de top. Se poate imbina dificultatea cu artistica, insa sunt putine gimnastele care pot face asta. Daniela este si va ramane o legenda! Nimeni nu poate ajunge la nivelul ei, indiferent de epoca si de codul de punctaj.

    Indiferent ce ii faci lui Biles, niciodata nu va putea fi o balerina sau nu va putea prezenta un sol clasic. Nu e genul ei, insa asta nu inseamna ca nu poate iesi campioana la sol. Pana acum i-au gasit melodii si miscari care sa i se potriveasca. A ridicat sala in picioare la Anvers....asta spune mult. A placut publicului si cu siguranta nu stiau toti de G-uri si H-uri. Nici mie nu imi place (deloc!), insa am apluadat-o si o apreciez pentru ceea ce face.

    E bine sa avem o Biles, sa avem o Porgras si asa mai departe. Diversitatea face bine si tot gimnastica artistica e. Codul nu e de vina, dimpotriva....codul iti ofera posibilitatea sa-ti valorifici talentul. Unii pot ajunge pe culmi inalte, altii se opresc la C-uri si D-uri. Asta este.

    Problema codului este ca nu aduce aparatele la un numitor comun. La sarituri iei foarte usor o nota intre 14.5 - 15.5, cu un singur element, executat in 5 secunde. Iar la barna/sol lucrezi 1 minut si jumatate, prezinti minim 8 elemente in diverse combinatii si esti pasibil de penalizari la fiecare element. Foarte greu ajungi la o nota peste 15. Aici e buba cea mare.
    Last edited by mikeyy; 1st September 2014 at 14:21.
    www.fangymnastics.com

  16. #226
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post

    Ah si mi-ar placea foarte mult sa-i vad si pe antrenorii romani imbratisand si incurajand o gimnasta chiar daca aceasta are o zi mai proasta si rateaza. Mi-a ramas intiparita reactia antrenoarei din Marea Britanie, cat de frumos a incurajat-o pe Downie dupa ce practic a pierdut o medalie mai pretioasa la YOG.
    Si la noi antrenorii isi imbratiseaza gimnastele, le incurajeaza si asa mai departe. Eu nu inteleg cum nu se vad lucrurile acestea. Eu le traiesc concurs de concurs, national sau international. Mai sunt si exceptii (1 moment neplacut/concurs tot mai apare), insa s-au schimbat foarte mult lucrurile in ultimii 4 ani. Trebuie sa apreciem asta si sa incurajam o relatie pozitiva intre antrenori si gimnaste.
    www.fangymnastics.com

  17. #227
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu stiu daca solul acesta e tocmai cel mai bun exemplu din tabara rusilor. Ii cam lipsesc orele de balet si precizie. Sariturile artistice nu sunt deschise, multe probleme de tinuta, putin wild in executie si asa mai departe. Insa rusii au in sange mai mult modul in care isi prezinta integralele, au un aer aparte pe sol. Grishina ar fi un exemplu de gimnasta balerina cu fiecare miscare studiata in detaliu. Iar Afanasyeva - exemplu de atitudine impunatoare, care da impresia ca isi domina exercitiul (chiar si atunci cand se face una cu solul ).
    Chiar de asta am vrut sa il arat; nu este cel mai bun sol din tabara rusiolor (cum spui, are multe erori), dar anii petrecuti in sala de balet se vad clar, dansul ei este foarte elegant si unele miscari (din maini, de exemplu) sunt foarte originale.

    Din punctul meu de vedere, problema cu gimnastica fiind mai putin artistica vine dintr-un unghi mai complex. Asa cum sunt multi pe acest forum (eu inclus), nu prea ne dam seama cum 'functioneaza' acest cod (la capitol D ce sa mai zicem, eu sunt complet pe langa). Multi fani se uita la gimnastica si mai degraba apreciaza elementele WOW (Silivas, dublu intins, etc). Rar mai exista fani care apreciaza miscare de balerina studiata in detaliu, prefera mai degraba sa vada acele elemente care ii lasa . Din contra, cred ca in ziua de azi multi prefera sa se uite la exercitii precum Biles/Wieber/Raisman decat Grishina/Afanasyeva. De ce? Pentru ca gimnastele din America fac acrobatica WOW si au o coregrafie care atrage publicul sa aplaude la melodiile lor. Ce se intampla apoi: FIG-ul, ca sa atraga mai multi fani la acest sport, incurajeaza gimnastele sa execute elemente mult mai dificile, iar accentul pe artistica este pur si simplu desconsiderat, pentru ca nu asta atrage lumea sa se uite la gimnastica. Din cauza asta a ajuns Raisman campioana olimpica. E trist, dar...asta e codul.
    Last edited by Spiridonova.Fan; 1st September 2014 at 15:13.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  18. #228
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    ceva e putred in sistem si probabil trebuie reformat. Am vazut ca se fac tot felul de incercari, campanii, sper sa fie bine in viitor. Ar fi pacat sa pierdem si gimnastica. Cred ca este un sport cu foarte mare audienta, dupa fotbal bineinteles..
    Doar sa fii rauvoitor sa nu vezi putrezimea.

    Dar, schimbarile in Romania se fac o data la douzeci de ani sau mai rar. Zici tu, speri sa fie bine. Asa spera si conducatorii ca subalternii / votantii nu fac nimic decit din an in pasti si ei merg in continuare. Din pacate sperantele lor sunt indeplinite nu ca ale noastre.

    Pare ca se lasa ca impulsul sa vina de la foste gimnaste/I dar chiar putem sa ne bazam pe ei cind an dupa an merge mai prost si ei nu aleg altceva. Poate nu sint ei in stare.

    Cel mai usor intr-un fel e sa vina de la fani, n-are cum sa va dea afara din functii sau sa va santajeze.

    Cit despre po****ritate, mie mi s-a parut sala goala. Ce-ar fi fost sa fie banere cu: Stoica da-ne analiza (anilor in functie)
    S-ar prinde si tv-ul si poate si jurnalisti integri.

    Speratul n-a dat roade mai niciodata.

  19. #229
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Codul nu e de vina, dimpotriva....codul iti ofera posibilitatea sa-ti valorifici talentul. Unii pot ajunge pe culmi inalte, altii se opresc la C-uri si D-uri. Asta este.

    Problema codului este ca nu aduce aparatele la un numitor comun. La sarituri iei foarte usor o nota intre 14.5 - 15.5, cu un singur element, executat in 5 secunde. Iar la barna/sol lucrezi 1 minut si jumatate, prezinti minim 8 elemente in diverse combinatii si esti pasibil de penalizari la fiecare element. Foarte greu ajungi la o nota peste 15. Aici e buba cea mare.
    Paragrafele parca se contrazic.

    Codul nu e de vina. El exista, si ca atare trebuie sa te conformezi. Exact pe asta ar fi trebuit batuta moneda. Situatia asta exista de ani buni si de ani buni n-am reusit sa producem amanaruri. Inainte de a-mi sari in cap, cu argumente de lipsa de fete, echipament, vitamin samd. un frg competent ar fi produs o strategie fara doar si poate cit il mai avem pe Bellu.

    Ca sa nu incep cu paralelele.

  20. #230
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Completare.....
    De cite si mai cite ori nu am folosit codul in interesul nostrum in trecut. Ori ne conformam ori daca nu ne place directia luptam tare sa punem/sustinem in virf oameni care vor dirija codul pe directia agreata. Poate ca nu stim sa facem aliante?

  21. #231
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pai codul nu e de vina. Am zis eu altfel? Insa are o mica hiba cu echilibrul dintre aparate. Aspect la care se lucreaza de cand s-a implementat, ca dovada schimbarile si actualizarile la care a fost supus. Pana in 2009 clasamentul a fost dictat de paralel, iar apoi de sarituri. In continuare se lucreaza la cod. Daca ne amintim, pana in 2009 intrau in nota 10 elemente, solul avea 5 diagonale si era o adevarata nebunie. Sunt convins ca si dupa Rio se vor mai opera modificari. Mie imi place acest cod ca este mult mai transparent, poate invata si omul de rand ce face gimnasta X pe aparate, cu toate ca subiectivitatea si semnele de intrebare vor exista intotdeauna.

    Ai mare dreptate cand spui ca nu stim sa facem aliante. Acum e oricum tardiv pentru ca ne-am cam pierdut toate functiile din FIG. Cum vorbeam si in weekend la Bucuresti, ani la rand am stat la caldurica celor zeci de medalii castigate in trecut si nu am construit pe baza lor. Si ne-am trezit ca ooops, nu mai avem functii, nimeni nu ne mai doreste, toti ne ataca si abia asteapta sa picam cu totul. Totul pentru ca atunci cand am fost pe val, ani la rand, am fost prea plini de noi pentru a accepta ca avem nevoie de o schimbare, avem nevoie de un refresh al sistemului astfel incat sa nu fim luati prin surprindere in viitor. Viitorul a venit si vedem unde ne situam in prezent. Dar asta e alta discutie...nu ma mai provocati cu astfel de subiecte ca vreau sa ma bucur de gimnastica asa cum e ea
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •