View Poll Results: Dintre Maradona si Messi, care a fost un jucator de fotbal mai bun ?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Maradona

    12 40.00%
  • Messi

    14 46.67%
  • Nu stiu (Eventual imi exprim parerea pe thread)

    4 13.33%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 92

Thread: Maradona sau Messi

  1. #1
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1

    Lightbulb Maradona sau Messi

    Doi jucatori cu stil de joc destul de asemanator.
    Doi jucatori exponentiali. Doua genii ale fotbalului.

    Se poate spune cine este cel mai bun ?
    Se poate previziona cine va fi considerat cel mai bun odata ce si Messi va incheia cariera de jucator ?

    Unul din cele mai bune articole pe care le-am citit este AICI pe independent.co.uk.

    (In articol sunt doar cateva erori – cum ar fi : “Maradona avea 26 de ani cand a castigat World Cup” … de fapt avea 25 de ani si 8 luni … Si mai sunt cateva mici erori. Dar articolul este dintre cele mai bune …)

    thesun.co.uk

    http://i46.tinypic.com/2edbksi.png


    dailymail.co.uk

    goal.com

    =================================

    Din primul articol citat ( AICI pe independent.co.uk ) :

    (despre Messi)
    … Injuries allowing, he will finish his career having won the Champions League, and scored in it, more often than any other player.

    … one is that Messi did nothing in 2010 and the other is that Maradona won Mexico 86 on his own.


    Yet his overall performances were as good as Maradona's at the same age in Spain in 1982. (nu sunt DELOC de accord cu asta …)


    Separating them as players is difficult.
    It is true Maradona made Napoli champions and thrived in an era when flair players were largely unprotected. But Messi moving to a different country, aged 13, was a character test which Maradona never had to pass.
    And as the defenders bouncing off him every week prove, Messi hardly needs the match official protection he and all players now receive. (Cate faulturi indurau fotbalistii acum 20-30 de ani … e-hei …)

    Messi/Maradona

    (datele sunt din 09 MARCH 2012)

    Age at club debut
    17y 4m/15y 11m

    Age at Argentina debut
    18y 2m/16y 4m

    Club games
    311/589

    Club goals
    228/311

    Club goals per game ave
    0.73/0.53

    Argentina caps
    67/91

    Argentina goals
    22/34

    Argentina gls per game ave
    0.33/0.37

    World Cups played (won)
    2 (0)/4 (1)

    European Cups won
    3/0 (de fapt 3-1)

    League titles won
    5/3
    Last edited by Iulian.; 8th January 2013 at 16:12. Reason: Adaugire
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  2. #2
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  3. #3
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    nu exista grad de comparatie, acum 20 de ani s-a jucat un altfel de fotbal fata de ce se joaca acum

  4. #4
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Messi e cel mai bun fotbalist din istorie.

  5. #5
    sport legend Dytza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulian. View Post
    (datele sunt din 09 MARCH 2012)
    Chiar daca nu a trecut nici macar un an de atunci, s-au schimbat multe in cifrele alea.

  6. #6
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Messi zic eu. L-am vazut si pe Diego si pot zice ca Messi e peste

  7. #7
    sport legend Dytza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    695
    Reputatie
    1

  8. #8
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Cui ii pasa daca a fost 1 mai bun ? Sa cistige si Messi (aproape de 1 singur) cupa mondiala si dup-aia oricum nu mai vorbim.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Ati vazut clipul asta cred ... mi se pare genial.
    Faza lui Maradona am vazut-o in direct la tv pe vremuri, ulterior am aflat si de cea a lui Messi. Fenomenal

    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Cine nu l-a vazut pe Maradona jucand, ar fi bine totusi sa nu se pronunte; eu unu' deci nu ma pronunt

    Maradona avea mai multa fantezie in joc; valoarea pe care o adauga echipelor unde juca era cred mai mare decat cea a lui Messi (Napoli fara el ar fi fost alta echipa); dar ma rog, sunt doua epoci diferite....nu se pot compara

    Ce mi se pare incredibil la Messi este constanta si eficacitatea sa in joc....nu cred c-am mai vazut un astfel de juctor. Joaca de 5 ani cred la maxim, aproape meci de meci

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    431
    Reputatie
    0
    Nu prea poti sa compari 2 jucatori din ere diferite din foarte multe puncte de vedere. Calitatea jocului, stilul de joc, insa cred ca cea mai mare diferenta este creata de puterea mass-media, sansa de a te informa in ceea ce priveste jucatorul tau preferat.

    Oare cati din cei care traiau in anii '80 l-au vazut pe Maradona jucand in afara World Cup? Cati il vad azi pe Messi, intr-o era in care doar sa fii pustnic sa nu auzi de el. Pe Messi il vezi azi din toate unghiurile posibile, 3D, din satelit, de unde vrei tu. Gesturile, fazele sau golurile sunt vazute si revazute de milioane de ori. Asta e una din marile diferente intre fotbalul anului de gratie 2013 si cel din perioada anilor '80.

    Daca ne legam strict de cifre, un domeniu mai mult statistic, Messi l-a depasit in anumite privinte pe Maradona, insa ii lipseste acel trofeu care sa-l faca un jucator complet, din punct de vedere al trofeelor: World Cup.

  12. #12
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Messi este tot mai aproape de Maradona, dar nu ma pronunt pana nu vad ce face Messi la anul in brazilia.

  13. #13
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Maradona a castigat Cupa Mondiala...dar a avut un final de cariera marcat de droguri si viata extrasportiva ....

    dintre Messi si Maradona , raman la Pele deocamdata...cand o sa ajunga Messi la 1000 de goluri si macar 2 Cupe Mondiale castigate mai vorbim
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  14. #14
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Pentru mine Pele nici in top 3 all-time nu intra. Messi, Maradon si Cruyff/Zidane is cei mai buni ptr. mine

  15. #15
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    maradona ce mi'l aduc aminte,doar de la C.M. '94,iar acea trimitere acasa pentru dopaj e o pata urata pt finalul lui de cariera,POATE cel mai mare jucator ever.ce a realizat insa la Napoli,si aprecierea si respectul purtat de Napoletani,e de nedescris.
    messi, daca va castiga si un C.M. cu siguranta va fi cel mai mare jucator al tuturor timpurilor.
    *de mentionat totusi ca sunt generatii diferite,iar in anii '80-'90 nu se jucau atat de multe meciuri,iar asta este un avantaj pt. messi.
    Rapid NU MOARE!!!

  16. #16
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Ce ma distreaza faza asta. Nu a castigat Cupa Mondiala. Nici nu poti sa o castigi singur, fotbalul e la un nivel foarte ridicat, sunt nationale senzationale(gen Spania, Germania). Argentina ii slaba, nu are cum Messi sa joace 1 vs 11.

    Iar la faza cu Pele...nici nu comentez. A jucat toata viata in Brazilia si cu asta am spus totul. Nu zic ca are cifre senzationale si a fost probabil incredibil, dar nivelu din Brazilia e jenant si azi, atunci era mai rau. Am vazut din golurile lui ...la juniori is mai organizati decat cum erau aia atunci.

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Adica cum Argentina-i slaba? Te referi la echipa sau la jucatorii din lot? Daca am lua jucatorii din lot... Deocamdata Messi este un jucator ireal intr-un angrenaj exceptional. E interesant de vazut cum se descurca in alt angrenaj, daca poate influenta jocul colectiv intr-o noua constelatie si apoi putem relua discutia cu comparatia vis a vis de Maradonna. Pele a fost la Nationala Braziliei ce este acum Messi la Barcelona. In opinia mea, care l-am vazut in direct, bineinteles la TV-ul acelori vremuri, CM 66 si 70, trebuie sa precizez, a fost un jucator exceptional, care se poate compara cu cei doi argentinieni. La 17 ani era deja campion momdial si pot sa indraznesc sa spun ca facea ce Messi nu facea la varsta lui, fiind marea vedeta printre marile vedete. Pe de alta parte, e drept, e cam greu sa compari epocile, dar Pele sta alaturi de Maradonna si Messi la masa celor mai mari fotbalisti, apoi vin ceilalti, unii citati mai sus.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Nu se poate compara Messi cu Maradona. Dintr-un anumit pct. de vedere se poate compara cu Pele. Multe goluri dar intr-un campionat slab dpdv al valorii echipelor. In Spania cred ca jumatate din echipe se gandesc cum sa se salveze de la retrogradare. Messi e ajutat enorm ca joaca intr-un astfel de campionat si la o echipa mult peste nivelor celorlalte. Uitati-va la Falcao cate goluri are la o echipa precum Atletico, care totusi nu are forta financiara a Barcelonei sau Realului. Pai credeti ca el nu ar da 50 de goluri intr-un sezon daca ar juca la Barca sau Real? Van Persie la fel, da 35 de golui in PL, in Spania face 50 lejer. Asta cu Messi e ca si cum ai juca la Celtic si te-ai lauda ca ai iesit golgheter in Scotia. Mare branza. Pune-l pe Messi sa dea 90 de goluri in PL, sa vezi ca nu le da in 2 ani. Cam aste e diferenta intre Messi si ceilalti fotbalisti foarte buni din lume, care insa nu pot lua acest trofeu.

  19. #19
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Pune-l pe Messi sa dea 90 de goluri in PL, sa vezi ca nu le da in 2 ani.
    De unde stii tu ?

  20. #20
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Presupun doar, dar mai mult ca sigur asa e. Acolo apararile sunt mult mai bune decat in Spania, plus ca jocul e mult mai fizic. La cat de firav e Messi in cateva etape ii rup aia picioarele. In Spania se plimba ca pe bulevard cand joaca cu echipe precum Espanyol, Getafe sau Vallecano...

  21. #21
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Nu se pot compara. Maradona n-a fost crescut in laborator, n-a jucat toata viata in aceeasi echipa si cu aceiasi jucatori.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •