Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 232 to 252 of 294

Thread: True Detective

  1. #232
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    E un chin sa te uiti la sezonul asta. Nu iese cu nimic in evidenta chiar daca s-au scremut rau de tot pe ici pe colo sa para anumite scene foarte profunde... Pacat. Totusi sunt curios ce actori mai racoleaza pentru sezonul 3.

  2. #233
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    de mult ma tin sa fac o analiza ceva.. pro / contra a sezonului si nu pot sa ma tin de treaba asta.
    overall e mult sub s1 si nu cred ca mai poate fi indreptat pe final insa sunt lucruri pe care le apreciez la el si cred ca ,desi poate suna lame sau se poate spune ca incerc prea tare sa scot ceva bun din el, punctul forte al sezonului e relatia dintre Velcoro si copilu'.e foarte umana, e o chestie sentimentala cum rar mi-a fost dat sa vad asa bine redata pe tv , si cred ca de ea o sa se lege si ceva din final (remember replica din primul sau al doilea episod a lu ray "i will burn this city to the ground" in dialogul cu nevasta-sa legat de custodia copilului)
    velcoro e cel mai complex personaj si poate ca e antieroul ideal , asa cum ar trebui sa fie un antierou : nu e sparklin' , nu e memorabil , niciun personaj nu e memorabil asa cum s-a intamplat in s1 si cred ca asta , impreuna cu aparentul conflict, fixeaza serialul intr-o realitate mult mai concreta decat cea din s1 unde lucrurile alunecau spre fantasy din primul episod , mitologie , misticism...

    cred ca ultimele doua episoade vor fi bune. ma gandesc ca ar fi ok sa fie packed with action dar poate nu e chiar ce trebuie , oricum , nu vad rezolvarea tuturor conflictelor abordate decat prin ceva fie monumental de ridicol fie monumental si atat. am fost fermecat de prima intalnire a lui frank cu ray ("this is my least favorite life") am cam fost abandonati spre final si cred ca ne puteam lipsi cam toti de sezonul asta desi se poate ca socurile de pe final sa-l mai scoata la mal.

    deci , freek , mai avem doar 2 episoade , nu mai dureaza mult chinul


    si inca o treaba care mi-a venit in cap , diferenta dintre s1 si s2 e o mare absenta a bisericii si a tot ce inseamna Dumnezeu in s2. poate ca in final o sa insemne si asta ceva.
    Last edited by reivan; 2nd August 2015 at 03:14.
    retired.

  3. #234
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Freek...probabil n-o sa avem sezonul 3

  4. #235
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    If [Nic Pizzolatto] wanted to do another season, I told him our door is open. I’d love to do another season with him…I think he’s an enormously talented writer, and I have already called him and said, ‘Nic, if you want to do a Season 3, let’s start talking.’ HBO president said.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  5. #236
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Dezastruos. Cred ca e cea mai mare diferenta de calitate intre doua sezoane consecutive ale unui serial, chit ca au abordat povesti diferite. E un fiasco absolut.

  6. #237
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    nu stiu ce sa zic despre episodul asta.
    faptul ca nu am empatizat prea mult cu paul ...ultimul episod - 90 minute , packed with action. nu stiu ce sa zic
    retired.

  7. #238
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    mie mi-a placut episodul 7...a fost bun...

    din pacate nush, dar personajul woodrugh a fost fad, nu prea a prins la public...de aici si lipsa de empatie si a mea pentru scena de final...

    velcoro si bezzerides au prins mult mai bine la public in opinia mea...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  8. #239
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Dap, nu prea a prins la public dar nici nu prea a stat in fata. Bezzespanac si Velcoro cred ca au avut mult mai mult screen time.

    Nu a fost neaparat un chin sa ma uit la episodul asta, dar nici nu m-a dat pe spate. Un episod decent si atat. Acum astept SEASON FINALE DE 90 de MINUTE TE te te, care din fericire vor fi 90 de minute nu ca la TWD. Macar de am avea ce sa vedem...

    @Nadalfan
    Nu-i stilul HBO sa faca doar doua sezoane . Nici nu stau rau la audienta. Season finale pentru sezonul 1 cu maxim de audienta la ~3.5 mil. si acum aveau prin iulie undeva la 2.1 2.2. Cine stie ce cereri or mai avea si online... Mai au de muls .

  9. #240
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    overall e mult sub s1 si nu cred ca mai poate fi indreptat pe final insa sunt lucruri pe care le apreciez la el si cred ca ,desi poate suna lame sau se poate spune ca incerc prea tare sa scot ceva bun din el, punctul forte al sezonului e relatia dintre Velcoro si copilu'.e foarte umana, e o chestie sentimentala cum rar mi-a fost dat sa vad asa bine redata pe tv , si cred ca de ea o sa se lege si ceva din final (remember replica din primul sau al doilea episod a lu ray "i will burn this city to the ground" in dialogul cu nevasta-sa legat de custodia copilului)
    velcoro e cel mai complex personaj si poate ca e antieroul ideal , asa cum ar trebui sa fie un antierou : nu e sparklin' , nu e memorabil , niciun personaj nu e memorabil asa cum s-a intamplat in s1 si cred ca asta , impreuna cu aparentul conflict, fixeaza serialul intr-o realitate mult mai concreta decat cea din s1 unde lucrurile alunecau spre fantasy din primul episod , mitologie , misticism...

    si inca o treaba care mi-a venit in cap , diferenta dintre s1 si s2 e o mare absenta a bisericii si a tot ce inseamna Dumnezeu in s2. poate ca in final o sa insemne si asta ceva.
    Foarte bine punctat! Tocmai asta e ideea, aici pun mai mult accentul pe trairile personajelor. Asta trebuia admirat, dar lumea s-a asteptat la intensitate, actiune, etc. Vezi scena din episodul 7 cand Paul se lupta pt viata sa, insa spre deosebire de scena aia neintrerupta din ep 4 din primul sezon, acum au sarit la Ray si la Bezzeridies. La un moment dat nu au zis nimic timp de un minut, insa puteai citi pe fata lor tot ceea ce simt. Asta e dovada clara ca in acest sezon au sacrificat actiunea propriu-zisa pentru trairile personajelor. Puteau sa faca iar o scena epica neintrerupta, insa au considerat ca e mai important sa dezvolte relatia dintre Ray si Ani.

    E total diferit fata de primul sezon, insa e unul reusit din punctul meu de vedere. Da, si eu ma asteptam la mai multa actiune, insa cu cat realizezi mai repede ca se vrea altceva de la sezonul asta, cu atat incepi sa il apreciezi mai mult si sa te bucuri de el.

    Referitor la chestia cu biserica si misticism, au fost geniali dpmdv. Toata chestia aia cu tatal lui Ani e ca un fel de reminder la sezonul 1, insa mai mult de atat e pusa pentru a ne da seama ca in sezonul asta o sa puna accentul pe alte lucruri. Chiar e foarte subtil prezentata.

    PS. Sper sa nu fie mort Paul. La urma urmei e singurul nevinovat in toata povestea asta. El doar vrea sa se plimbe cu motocicleta. In primul sezon au fost ranite f grav ambele personaje principale, dar au supravietuit pana la final.
    Ah, pana la urma Frank "will burn this fucking city to the ground", nu Ray
    Last edited by Cneazul; 5th August 2015 at 01:03.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  10. #241
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Degeaba incercati sa cautati lucruri bune aici. Nu va pierdeti vremea degeaba. Ma intreb daca astia au vizionat serialul inainte sa-l difuzeze. Cum zice si Rust mai sus: "Noboy should have this".

    Tu imi zici ca au sacrificat actiunea pentru trairile personajelor? Pai sezonul 1 a fost full de actiune? Chiar aici e problema: CA NU AU PUS ACENTUL PE PERSONAJE. Si mai rau, actiunea lipseste cu desavarsire, asta ca sa fie totul varza. Scena cu Paul a fost slaba, la fel de slaba ca aia din episodul anterior unde s-au omorat toti aia. Ca sa fie si mai proasta, la final apare si ala de nicaieri (de parca il astepta si stia el pe ce usa iese) si...pac...mort. Problema e ca de aici, e imposibil sa scoti ceva bun. Daca Paul "invie" cumva, o sa fie extrem de penibil ca deja si-au jucat astia cartea asta cu Ray in episodul 2. Asta daca nu cumva Melisandre e ascunsa pe undeva. Daca Paul moare, e iarasi la fel de penibil. S-au tot jucat cu conflictul lui interior ca e gay, dar nu vrea sa recunoasca, insa practic conflictul asta n-a avut niciun rol in toata povestea. Spre deosebire de Sezonul 1, unde conflictul interior a lui Martin a fost important pentru construirea tuturor relatiilor lui cu celelalte personaje.

    Alta chestie, despre ce relatie a lui Ray si Ani vorbim??? Asta practic s-a intamplat in trei scene, toate in episodul asta. Nu s-a construit ABSOLUT NIMIC. A aparut pur si simplu de nicaieri. In toate scenele lor din episoadele trecute, nu a fost dat niciun semn a unei posibile atractii sau whatever. NIMIC. Nici macar chimia dintre aceste doua personaje nu a exista. Nicio subtilitate, nicio vorba cu subinteles, nicio, nicio, nicio...Cum a fost construita "marea" relatie dintre Ray si Ani? Scena 1: Ani drogata are chef de sex, Ray isi da seama, refuza si totul se pune pe seama starii in care e Ani. Si gata. Scena 2: De nicaieri, amandoi stau la masa, isi fac ochi dulci, de parca si-au ascuns dragostea unul pentru altul de ani de zile si in sfarsit pot sa si-o puna.(Bonus: grunt-ul lui Ani, cred ca se inecase cu saliva, si vorbe goale fara sens astfel incat sa fie fortata toata scena) Scena 3: Se fut. What the actual fuck? Absolut penibil. Ca sa fie si exemplul de ceva bine facut, revenim la sezonul 1: relatia dintre Maggie si Rust. Nici nu mai fac rezumatul la tot, ca stiti si voi. Impecabil construita toata chestia, cu absolut fiecare scena. De la scena cu taiatul ierbii pana la cea cu double date-ul si culminand cu scurta scena de sex. Plus ca totul e legat cu modul in care Marty se purta la randul lui in relatia cu Maggie si cu Rust. Intre Ray si Ani, NIMIC.

    Deci, da, hai sa nu mai incercam sa scoatem cumva sezonul asta ca nu se poate. E un esec total. E o abominatie pe langa sezonul 1. Si chiar luat ca atare, e un sezon foarte slab in comparatie cu orice serial. Daca asta ar fi fost sezonul 1, eu cel putin m-as fi oprit de mult sa-l mai vizionez. Sper ca Pizzolatto sa faca un sezon 3 si sa-si spele pacatele, altfel sezonul 1, care e practic o capodopera, va ramane doar un accident fericit si atat.

  11. #242
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Ai dreptate in ceea ce zici, insa prea mult il compari cu primul sezon.
    E mai slab in comparatie cu primul sezon? Da. E relevanta comparatia? Nu.
    Nu cred ca e mai slab decat alte seriale. Mai avem un singur episod iar show-ul poate lua orice intorsatura. Chiar nu poti sa iti dai seama cum se termina. Frank practic si-a pus toti mafiotii si politicienii in cap dupa actiunile lui din ep 7. Ray si Ani sunt si ei in pericol avand in vedere ca nu ii mai poate ajuta nimeni acum. E interesant de vazut cum o sa se termine. Nu stiu de ce, insa am impresia ca nu va fi cu happy end, la fel ca in primul sezon. Ar fi fain sa moara toti Asa chiar ca ar salva sezonul, ar fi ceva totally unexpected.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  12. #243
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ok acum daca stau sa ma gandesc sezonul 1 a fost rupere pentru ca a fost s1 , trebuia sa fie asa, s-a pregatit mult timp , povestea a fost finisata la milimetru , actorii alesi au fost surprinzator de buni ( vorbim totusi despre cel mai in forma/voga/bun actor din state la ora asta si harrelson care se potrivea foarte bine contextului si care e underrated rau de tot pentru ce poate el sa redea ).
    Deci top class script+cast+ factor surpriza , socuri si faptul ca foarte putine seriale erau atat de reflexive , filozofice ,dogmatice si inculdeau un misticism (si la figurat) intr-un cadru unde chiar isi avea locul , treaba asta da un parfum creepy , un aspect care sustine ipoteza ca s-a muncit mult la script.

    Acum , si eu pot sa spun ca o mare parte din monologul permanent a lu Rust a fost senzational , nu pot insa sa trec de unele aspecte din .."discursul" lui care erau banale aproape atingand granita ridicolului , nu au fost dese dar au fost si oricum , interpretarea le masca magistral. As putea sa mai spun ca finalul sezonului nu a atins tot potentialul (nici macar jumatate) din constructia aproape perfecta de pana atunci (poate a fost grabit) si nu poate nimeni sa nege aspectele FANTASY care chiar daca isi aveau locul in serial nu.. nu au mers . incerci sa faci un serial sub deviza " we got the world we deserve" si imi introduci in realismul ala crud niste fairytales. avem pedofilie crunta si "deep heart of carcosa" ,imi sterge sentimentul ala imens de teama lucrurilor care se intampla in lume , lucruri teribile pe care nu o sa le cunosc niciodata , si rednecks ? sursa raului ala pur erau niste rednecks? care se ascundeau in vazul lumii? asta e fumata de la texas chinsaw massacre din 73.


    Sezonul asta m-a "pacalit" din scena cu ray si frank din bar , mi s-a parut atat de umana incat parca se intampla in fata mea ,la doua mese distanta. si intreaga constructie , vaga si incompleta poate , a relatiei lu ray cu nevasta-sa si copilu , voiam sa aflu mai mult , sa stiu de ce el e un politist corupt , de ce ta-su fumeaza iarba , de ce paul e gay si nu vrea sa recunoasca -mai face si copii cu o tipa superba dupa una si alta- reflexii ale trecutului se intalnesc doar la frank ( si ala in dialog cu nevasta-sa , noi nu stim sigur cum a ajuns el cine este) si la ani unde se formeaza o conexiune cu s1 cum spune cneazul si probabil ca reactioneaza cu finalul.
    Am observat apoi ca se bate pasul pe loc si nu se fructifica lucrurile care trebuiau fructificate.

    In final spun ca as fi foarte dezamagit daca : povestea din trecutul lui ani nu se dezvolta complet si concret , ca e doar praf in ochi si nu are treaba cu realismul -de data asta "curat"- al sezonului (povesti cu imobiliare , pimps si curve..), scaunul ala gory pe care l-au gasit ei la ferma aia sau cabana aia nu a insemnat nimic , crima lu casper e doar o actiune mafiota (nici macar sicilienii nu sunt asa duri , sa scoata ochii victimei , aici ar merge misticism ca sa explice asta) si pana la urma sa mearga intreaga poveste (coerenta ce-i drept , cea din primul sezon nu a fost atat de coerenta ,si nici nu a avut un timeline respectat , nu zic ca e un lucru rau) undeva , intr-un punct sigur. altfel stau si ma intreb de ce si nici macar creatori serialului nu pot sa imi raspunda.

    deci intre s1 si s2 nu prea se poate face o comparatie , nu avem de ce sa ne legam dar s2 poate fi salvat -macar partial- in astea 90 de minute care au mai ramas, cu prea multe intrebari fara raspuns.
    Last edited by reivan; 5th August 2015 at 14:55.
    retired.

  13. #244
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Subscriu. Foarte bine ai punctat partea cu actorii in voga. Pai cand naiba il mai ai tu un serial pe actorul care A LUAT OSCARUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR IN ROL PRINCIPAL IN ACELASI AN??? Se spune ca exista filme slabe care par foarte bune datorita interpretarii unor actori si filme bune care par slabe din cauza actorilor care nu joaca cum trebuie. Chiar daca plot-ul era mai slabut, tot am fi ramas wow datorita interpretarii actorilor.
    Reivan a facut o analiza foarte buna a celor doua sezoane. Asta spun si eu, inca sunt atat de multe intrebari fara raspuns. Iar din punctul asta de vedere e peste sezonul 1. Practic in primul sezon dupa fiecare episod se ingustau lucrurile, "they narrow it down". In ultimele doua episoade stiai deja unde se va petrece actiunea, au gasit locul si omul responsabil, iar singura necunoscuta era cine o sa "castige". In sezonul asta soarta fiecarui personaj e inca nedecisa, iar avand in vedere ca un eventual sezon 3 ar fi cu alti actori si alta poveste. Asader ne asteapta un ultim episod extrem de complex cu multe rasturnari de situatie. Nu avem o singura scena in care se va decide totul, nici la propriu nici la figurat. Cred ca pana la urma vom avea raspunsuri la multe dintre intreabrile puse de reivan si mai mult de atat vom vedea ca toate aceste personaje au un background comun, sau exista ceva ce i-a facut sa ajunga in situatia de acum.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  14. #245
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    Ai dreptate in ceea ce zici, insa prea mult il compari cu primul sezon.
    E mai slab in comparatie cu primul sezon? Da. E relevanta comparatia? Nu.
    Nu cred ca e mai slab decat alte seriale. Mai avem un singur episod iar show-ul poate lua orice intorsatura. Chiar nu poti sa iti dai seama cum se termina. Frank practic si-a pus toti mafiotii si politicienii in cap dupa actiunile lui din ep 7. Ray si Ani sunt si ei in pericol avand in vedere ca nu ii mai poate ajuta nimeni acum. E interesant de vazut cum o sa se termine. Nu stiu de ce, insa am impresia ca nu va fi cu happy end, la fel ca in primul sezon. Ar fi fain sa moara toti Asa chiar ca ar salva sezonul, ar fi ceva totally unexpected.
    Am dat exemple din primul sezon ca mi-a fost mai usor, dar am zis ca, luat ca atare, sezonul e extrem de slab si prost.

    Nu stiu de ce poate fi interesat finalul. Practic mi se rupe de soarta oricarui personaj. Iar daca tu prezici ca toti vor muri, deja nu mai e unexpected

  15. #246
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    asta e o chestie de nuanta. eu empatizez cu unele peronaje , cu altele nu. in s1 erau basically 2 personaje , era aproape imposibil sa nu empatizezi cu ele , acum sunt mai multe , poate unele nu au prins ... mie mi-ar parea rau sa moara frank sau ray.
    retired.

  16. #247
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Scenariul a fost scris inainte sa fie difuzat primul episod, insa ma gandesc ca poate au vazut dezamagirea oamenilor si vor sa faca ceva de neuitat. In afara de LOST si Six Feet Under unde mor toti, insa sunt chestii filosofice pe acolo, singurul serial cu adevarat socant a fost Mortal Kombat Conquest. Tin minte ca l-am vazut prin 2001-2002 pe Pro TV. Practic in ultimul episod au murit toate personajele principale, cu exceptia unuia, care e devenit sclav. Chiar daca e un serial mai necunoscut, finalul ala socant iti ramane in minte. Cred ca daca ar muri toti in ultimul episod din TD lumea chiar ar vorbi mult timp despre acest sezon.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  17. #248
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    paul a fost omorat de politisti ...inseamna si asta ceva.

    btw , un summary sa nu se piarda detaliile de urmarit aici
    retired.

  18. #249
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Kitsch foarte bun in rolul asta. Se apropie mult de performanta din Friday Night Lights, chiar daca-s chestii cu totul si cu totul diferite. Iar Vince. Well, mi-a placut mult.

  19. #250
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ce final ...
    retired.

  20. #251
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Am facut bine ca nu m-am uitat la sezonul 2 ?

  21. #252
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Am adormit dupa 30 de minute. Trebuie sa-l termin in seara asta.

    @Sir. Eko: Nu e neaparat sa-l vezi. Pana la urma e poveste diferita si toate cele. Nu pierzi nimic daca treci direct la urmatorul sezon cand o fi cazul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •