View Poll Results: Cum caracterizati prestatia gimnastilor romani la Tokyo?

Voters
50. You may not vote on this poll
  • Foarte buna

    0 0%
  • Buna

    4 8.00%
  • Satisfacatoare

    9 18.00%
  • Slaba

    22 44.00%
  • Foarte slaba (dezamagitor)

    15 30.00%
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast
Results 169 to 189 of 213

Thread: Mondiale 2011 - Concluzii

  1. #169
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    -,,Aceste fete au avut conditii ce nu au avut nici Americancele !!!S-a invartit totul in jurul lor !!"Aceste cuvinte pe care le-a zis domnul Bellu sunt adevarate !!Va rog sa nu mai dati vina nici pe fete nici pe antrenori !!Daca nu am castigat nici o medalie poate e de bine pt ca trebuie sa ne trezim la realitate !Eu sunt sigura ca dupa acest Campionat Mondial o sa vedem o alta fata a echipei Romaniei !!Sa nu uitam de Rusia care a trecut o perioada similara ( 2008 Bejing )!Si iata acum au revenit puternic in elita mondiala!
    -Daca ei au reusit si noi o sa reusim !!
    -Gimnastica nu are a face cu economia tarii sau politica !!De cand ma stiu la noi in tara a fost greu si foarte greu !!Intarbati generatiie anterioare de exemplu pe Kati Szabo cati bani a primit ea pentru o medalie ???Sa stiti ca o sa ramaneti surprins de raspunsurile ei !!
    -Si sa nu uitati ca Catalina a renuntat la Renta viagera pt a fi in echipa feminina de gimnastica !!Nu cred ca se da ea batuta !!
    -De si nu ma bucur ca nu am castigat nici o medalie ,dar asa simt in acest moment ca ;tot raul e spre bine !!
    Cea mai dezamagita sunt de Amalia ,nu pentru exercitiile ei ,ci pentru atitudinea ei de indiferenta !!Daca gresesc imi cer iertare dar vreau sa o vad ca se lupta ,se zdrobeste !!Cu aceasta atitudina o vad anul ce vine pe dinafara!! Si tare nu as vrea sa se intample acest lucru !! Trezirea fetelor ,voi credeti ca SUA ,Rusi ,China doarme in timp in care voi sunteti in sala ????
    -Foarte mult as vrea ca in urmatoarele zile sa vedem ce au hotarat antrenorii !!Am incredere in ei !!

  2. #170
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Stiti cumva daca sistemul de la JO cu echipa de doar 5 gimnaste se va aplica si la Europene?...sau vor fi tot 6 ca la aceste CM?.....pentru ca eu o vad mult mai motivata pe Bulimar sa-si imbunatateasca exercitiile si sa intre in echipa decat pe Haidu sau Racea (asta presupunand ca Sandra si Catalina vor fi sanatoase)... De Chelaru imi pare rau ca a regresat anul asta din cauza operatiei la abdomen - fara un paralel acceptabil si o saritura mai valoroasa decat DTY-ul nu va prinde echipa nici macar la Europene

  3. #171
    incepator Madalina21's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Turda
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Triste cuvinte din partea Catalinei,acum s-a vazut cine vrea intr-adevar sa faca performanta.Probabil la noi si asta e o problema,fetele cum intampina greutati prefera sa se lase de gimnastica,asta nu e o solutie..nu suntem singurii care am trecut prin greutati,echipele mari mai trebuie sa treaca si prin asemenea momente,in schimb atitudinea fetelor trebuie schimbata,altfel o sa vedem o prabusire completa a echipei si e pacat de talentul fetelor si de orele de munca petrecute in sala de antrenamente.

  4. #172
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Amenintarile astea ca se retrag din 2 in 2 luni sunt mostenite de pe vremea stim-noi-cui. Acolo functionau din plin. Din pacate, observ ca inca ne urmareste perioada 2006-2010 si nu reusim sa scapam. Grrr

    Iar referitor la shopping. Nu consider ca este un lucru rau, atata timp cat nu iti influenteaza pregatirea. Doar mai au si ele nevoie de timp liber si sa se deconecteze de la rutina zilnica. Insa imi e teama ca intr-adevar le influenteaza intr-o oarecare masura, altfel nu ar fi spus Catalina. Larisa spunea intr-un interviu ca una dintre cele mai mari pasiuni ale ei este sa mearga in mall, la cumparaturi. Dar vad ca ea se tine de treaba fara probleme. Deci se poate!
    www.fangymnastics.com

  5. #173
    senior sandagym's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ineu, Arad
    Posts
    227
    Reputatie
    1
    Si eu cred ca fetele trebuie sa se si relaxeze si sa isi dezvolte pasiunile, insa totul pana la un punct. Atunci cand toate aceste activitati trec pe planul intai, iar gimnastica ramane in urma, apar problemele. Cat timp vrei sa faci gimnastica de performanta, te tii serios de ea! Dupa ce te lasi, ai tot timpul din lume pentru alte chestii...Pentru ca s-ar putea ca la un moment dat sa regreti ca nu ti-ai stiut selecta prioritatile, si s-ar putea sa fie prea tarziu.
    [FONT="Comic Sans MS"][COLOR="DarkOrchid"][/COLOR][/FONT]"Daca iti doresti ceva cu adevarat, tot Universul va conspira pentru a-ti indeplini dorinta."(Paulo Coelho, "ALCHIMISTUL")[FONT="Comic Sans MS"][/FONT]

  6. #174
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ati vazut ce articol a aparut in Freedom? Noroc cu Ana Branza, care a a luat atitudine pe facebook, ca altfel nu aflam.
    Foarte urat!!!
    www.fangymnastics.com

  7. #175
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu nu stiu exact care articol...ca au fost prea multe de toata jena in ultima saptamana. Nimic nou.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  8. #176
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Buna seara,

    Personal nu vad nimic rau in faptul ca fetelor le place sa faca cumparaturi atata timp cat se concentreaza in sala si-si fac bine antrenamentele sau concursurile. Fiecare are o pasiune pentru ceva ce nu tine de activitatea sa zilnica: scoala, antrenament, serviciu.

    Cat despre amenintari as rezolva foarte repede problema. Vrei sa te lasi de gimnastica? Foarte bine, esti libera, ma pot prezenta la o competitie numai cu acele fete care doresc sa faca gimnastica, nu tin neaparat sa am un rezultat pe echipe sau sa am o echipa. De altfel cred ca s-a mai intamplat la noi lucru asta inainte de 2004 la europenele din Patras (2002, daca nu ma insel).
    Eu cred ca acum traim intr-o lume libera in care fiecare decide sa faca ce vrea si cum vrea in limitele legii si nu mai poti forta o gimnasta sa-si continue activitatea, dar nici nu o poti pastra pe langa cele care-si doresc un rezultat si vad in gimnastica reusita lor personala in viata.

    Tot timpul ne plangem ca nu avem suficiente fetite care sa faca gimnastica dar cred ca sistemul asta 5-4-3 ne avantajeaza foarte mult tocmai fiindca nu mai ai nevoie de un lot numeros. Cateva fete talentate, muncitoare care sa-si doreasca sa straluceasca.

    Si da, spun si eu ca domnul Belu, fetele din lotul nostru de gimnastica au conditii mult mai bune ca americancele. Fetele noastre nu-si platesc sesiunile de antrenamente, antrenorii, coregrafii, cantonamentele, deplasarile pe la unele concursuri interne s.a.m.d. Ale noastre trebuie doar sa se concentreze pe gimnastica si nimic mai mult.

  9. #177
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    da, dar nu shopping inainte de finalele pe aparate. Despre asta e vorba.

    am citit ultimu articol din Libertatea. Apoi alora sa le fie rusine. Dar nu cred ca stiu ce inseamna aia

  10. #178
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    ce e freedom? o revista?

    cine a facut shopping inainte de finalele pe aparate?
    Last edited by ancaqwe; 19th October 2011 at 20:33.

  11. #179
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pai asa se intelege din ce zicea Cata in ziar, ca atunci cand se merge la concursuri, sa se gandeasca fetele mai mult la antrenament decat la mers la shopping.
    in fine, astea sunt asa, discutii cam sterile, daca luau medalii nu se mai sesiza nimeni de preocuparile exterioare.
    Nici noi n-ar trebui, probabil toti sunt f f f suparati acuma

  12. #180
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    mi-am dat seama ce e freedom ) scuzati, pana temporara de neuroni functionali!

  13. #181
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Nu vad ce sens are spalatul rufelor in public. Mai mult rau face. Echipa Romaniei mai degraba si-ar vedea de antrenamente pentru Olipiada pt ca celelalte echipe nu le-asteapa.

  14. #182
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    lasand la o parte faptul ca ziarul respectiv e un mic gunoi, ziaristul respectiv no comment, chiar nu vad care ar fi problema sa fie adevarat. nu inteleg unde e senzationatul.
    rusine, mare rusine celui care scris asta

  15. #183
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Acuma nu zice nimeni sa nu aiba fetele un hobby, Doamne fereste! Probabil e doar un mod de-a spune ca e nevoie de un pic mai multa ambitie.

    Nu dati atentie acelor articole...scriu si ei sa se afle in treaba, ducand la extrem. Tot ce se scrie acolo trebuie filtrat foarte atent. Astfel de articole, care fac din tantar armasar fara sa se dea o sursa clara sau un fir logic al povestii, nu sunt de luat in seama.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  16. #184
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    pai din ce sa traiasca, din asta se hranesc. Ar fi aparut si mai devrem,e articolele, dar deh, alte vedete omoara oameni pe sosele si au capatat mai mult spatiu.
    Sper doar sa nu cada in plasa fetele si sa-si vada de treaba. Sau sa le ambitioneze.

  17. #185
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Um... Catalina oare nu-si aduce aminte ca in vara lui 2005 lotul s-a desfiintat in mare parte pentru ca fetele (ea, Leonida, Eremia) fugeau noaptea la discoteca? Oare care e diferenta dintre o ratare la barna in calificari si una in finala pe aparate? Oare ea nu e dupa 3 incercari esuate (2005, 2007, 2011) de a lua aurul la mondiale la barna? Fetele celelalte de ce nu au dreptul sa rateze si sa-si doreasca sa mai faca si altceva: discoteca, shopping, baieti. Bravo ei ca poate, o admir foarte mult pentru talentul si determinarea ei dar cred ca ceea ce comenteaza ea despre fete ar fi avut mai multa greutate daca se intorcea cu o medalie la barna.
    De acord cu tot ce ai scris!
    Prin ce a declarat, Catalina nu e "team-player". Sunt convinsa ca ce spune despre retragere i-a fost spus ca intre colege, caci daca aceste "vaicareli" s-ar fi repetat din 2 in 2 luni in fata B&B, retragerea ar fi avut loc de multa vreme, cum si voi ati sesizat! Catalina nu avea nici cel mai mic drept sa spuna asta! Daca avea o problema legata de colege, trebuia s-o discute cu antrenorii, nu cu presa. Rezultatul unei astfel de "scapari" il cititi in fituica amintita mai sus si il veti vedea si in altele...

    Cat despre urechiatii biblici ai presei romanesti: mi-e rusine ca sunt romani! Da, ei, ca eu n-am motive!

    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Si da, spun si eu ca domnul Belu, fetele din lotul nostru de gimnastica au conditii mult mai bune ca americancele. Fetele noastre nu-si platesc sesiunile de antrenamente, antrenorii, coregrafii, cantonamentele, deplasarile pe la unele concursuri interne s.a.m.d.
    Exista o vorba po****ra: "De cati bani, atata peste". Dl Bellu ori n-a realizat ce spune, ori a facut-o cu rea intentie! NU au aceleasi conditii!
    Singura chstie cu plus fata de SUA e aportul antrenorilor de Cartea Recordurilor! Minusuri, in schimb, sunt! Si sa nu-mi spuneti ca n-au a face conditiile sociale, politice, financiare, ca sunt "doar scuze"! Cand va folosi cineva drept scuza - pt "decaderea" gimnasticii- lipsa de bazine de inot din tara, o sa cred povestea!

  18. #186
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    eu nu cred ca ar fi vb Catalina la Tv si in presa(libertatea au luat din ce a zis ea pt tv) daca nu era totul pe fata, daca nu stiau antrenorii totul. daca nu era teamplayer, nu s-ar fi intors la antrenamente. Ca e mai mult decat mega realizata.

  19. #187
    senior camigym's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Eu inteleg din toate astea ca Bellu n-ar fi avut mana libera la lot. Poate si de aceea si-a aratat nemultumirea, stand departe da podiumul de concurs. Poate ca a vrut sa demonstreze cuiva ca nu se poate sa iei medalii daca faci pregatire usoara "ca sa nu se supere fetele"(asta e de la mine). Si cred ca abia de acum inainte va incepe pregatirea adevarata. Si are dreptate: cine rezista, va ramane. Sper doar ca Didi mic va rezista.

  20. #188
    sport legend step1's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    Eu sunt lamurit in sinea mea in privinta declaratiilor Catalinei.A zis ! Punct.Si cumva ,cineva trebuia sa o spuna.
    O prima "tusa" in acest tablou al declaratiilor ( cronici anuntate )ii apartine domnului Bellu care n interviul acordat Annei ( Gymnastik),a atentionat ca Ana nu mai este cea din 2009 sau 2010,ca s-a schimbat,ca este o domnisoara draguta,cocheta (nu imi amintesc exact terminologia folosita dar se poate revedea interviul daca se doreste acuratetea reproducerii textuale),ca are preocupari dar ca spera sa fie suficient de inteligenta sa munceasca si sa isi valorifice sansa si talentul.Aceasta a fost o declaratie nuantata,decenta,limitata de calitatea lui de antrenor.
    Catalina si-a aratat apoi nemultumirea inca in timpul desfasurarii concursului ,la Tokyo ,cum bine stim cu totii,intr-un anume loc( nu numesc pentru a nu crea eventuale neplaceri) iar aceste nemultumiri au rabufnit si public ,in mass-media,in mai multe publicatii.
    Nu o sa mai comentez si eu ceea ce deja s-a comentat.Voi spune doar ca este bine ca se incearca trezirea la realitate,prin diferite mijloace si diferite voci(Nadia,Stoica,Bellu,Ponor)
    Paradoxal ,este bine chiar si ca nu am castigat nici o medalie acum pentru ca este posibili ca o medalie,de orice culoare,sa ne fi alimentat starea de bine,de autosuficienta si asta ar ne-ar fi daunat in perspectiva Jocurilor Olimpice.
    Ma opresc aici ..si ca sa schimbam putin registrul,poate ar fi mai interesant sa comentam pe marginea acestui articol:
    http://www.american-gymnast.com/agtc...-in-it-or-not/

  21. #189
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    wow si eu care credeam ca gimnastica va scapa de scandalurile din presa. Rusine acelor jurnalisti tendentiosi.
    Mie nu mi se pare un semn bun ceea ce a declarat Ponor. Nu era rolul ei sa dezvaluie ceea se se intampla in lot. In felul asta a tradat increderea si complicitatea care exista intre fete. Cu totii i-am inteles deceptia, dar o adevarata colega ar fi asumat rezulatul echipei asa cum a fost. Cred ca era rolul antrenorilor sa sublinieze punctele slabe, ceea ce au si facut, nu al ei. Ce incredere sa mai aiba celelalte si ce dorinta de a reveni alaturi de ea in echipa. Aceste declaratii nu trebuiau facute publice. Nu fac decat sa alimenteze discordia. Sincer, nu m-as mira daca unele din fete vor dori sa intrerupa gimnastica de-adevaratealea.
    Sper sa intru in panica degeaba si sa ma insel teribil asupra acestei viziuni apocaliptice.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •