Page 61 of 103 FirstFirst ... 1151596061626371 ... LastLast
Results 1,261 to 1,281 of 2152

Thread: Terorismul si fețele lui multiple, de la Zealots, la Al-Qaeda si Isis

  1. #1261
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    @Ess

    Tuturor crimelor comise in numele crestiniumlui li se poate gasi corespondente si in Islam. Banuiesc ca stii de exemplu ca sclavia din Africa care a fost intretinuta de portughezi si americani a fost inaintea lor secole de-a randul intretinuta de arabi, nu? Sau ca cruciadele au venit ca raspuns la expansiunea agresiva a Islamului in Orient, Africa si Europa (sa nu uitam ca au ajuns in 732 pana in Franta si in sec 9 au jefuit Roma)

    Anyway lasand la o parte crimele istorice, care trebuiesc bineinteles judecate si prin prisma contextului istoric, problema e prezentul.

    Are vreun corespondent, ca agresivitate, Islamul (mai ales in varianta sa agresiva, wahhabista) cu vreo forma majora de crestinism din ultimii 100-150 de ani? Poti realist vorbind, sa zici ca aceste religii sunt macar un pic similare prin potentialul pericol la nivel de societate europeana?

  2. #1262
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    really??
    googalesc in locul tau:

    16th and 17th century Ireland. English troops "pacified and civilized" Ireland, where only Gaelic "wild Irish", "unreasonable beasts lived without any knowledge of God or good manners, in common of their goods, cattle, women, children and every other thing." One of the more successful soldiers, a certain Humphrey Gilbert, half-brother of Sir Walter Raleigh, ordered that "the heddes of all those (of what sort soever thei were) which were killed in the daie, should be cutte off from their bodies... and should bee laied on the ground by eche side of the waie", which effort to civilize the Irish indeed caused "greate terrour to the people when thei sawe the heddes of their dedde fathers, brothers, children, kinsfolke, and freinds on the grounde".
    Tens of thousands of Gaelic Irish fell victim to the carnage
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  3. #1263
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,103
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Daca nu exista Coran nu mai exista nici arab de fapt. Deci nici nu stiai sa numeri
    Oare?

    '' ...vei naste un fiu ,caruia ii vei pune numele Ismael...."

    "El va fi ca un magar salbatec printre oameni;mana lui va fi impotriva tuturor oamenilor,si mana tuturor oamenilor va fi impotriva lui..."

    Geneza 15,16

    "...va locui in fata tuturor fratilor lui...."

    Cine sunt fratii lui? Acum sa va vad
    Sunt curios daca stie cineva,va raspund eu mai tarziu daca chiar nu este nimeni in tema
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #1264
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    E practic imposibil pt mine sa detaliez modernitatea Islamului deoarece un post, un forum intreg nu-mi ajunge.
    Vorbim doar pe rezumat despre terorism si incercam sa inlaturam idei radicale legate de religie.

    Ce ai zice tu daca te intreb ce intelegi prin "incompatibila cu cea ce intelegem noi a fi valori europeni" ? ... este citat din postul tau
    Felul in care musulmanii inteleg femeia si egalitatea intre sexe. Felul in care musulmanii ii privesc pe cei cu o orientare sexuala diferita. Felul in care musulmanii ii privesc pe cei ce parasesc religia musulmana (cauta apostasy in Islam si spune-mi ce gasesti ). Felul in care musulmanii ii privesc pe evrei s.a.m.d.

    Bineinteles ca daca vorbim de comunitati mici aceste lucruri par neimportante. In momentul in care insa ajung sa fie 5-10% din po****tie si incep sa vocifereze pentru schimbarea legilor, astfel incat sa fie conforme cu valorile lor, atunci incepem sa avem o problema, o mare problema.

    De asta zic ca statul trebuie sa intervina in religie.

    Acum 100 de ani stanga franceza a avut puterea sa "castreze" Biserica catolica prin legi anti-clericale. Acum aceeasi stanga face aliante necurate cu un grup religios ultra-conservator precum musulmanii. Situatia este de un ridicol indescriptibil...Practic liberalii europeni isi cresc singuri sarpele la san, ajuta niste grupuri mai conservatoare decat orice opozanti traditionali. Aceeasi liberali care au militat decenii intregi pentru drepturile femeilor, acum ii tin in brate pe niste oameni care considera femeia ca fiind un cetatean de rangul 2.

  5. #1265
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    @Ess

    Tuturor crimelor comise in numele crestiniumlui li se poate gasi corespondente si in Islam. Banuiesc ca stii de exemplu ca sclavia din Africa care a fost intretinuta de portughezi si americani a fost inaintea lor secole de-a randul intretinuta de arabi, nu? Sau ca cruciadele au venit ca raspuns la expansiunea agresiva a Islamului in Orient, Africa si Europa (sa nu uitam ca au ajuns in 732 pana in Franta si in sec 9 au jefuit Roma)

    Anyway lasand la o parte crimele istorice, care trebuiesc bineinteles judecate si prin prisma contextului istoric, problema e prezentul.

    Are vreun corespondent, ca agresivitate, Islamul (mai ales in varianta sa agresiva, wahhabista) cu vreo forma majora de crestinism din ultimii 100-150 de ani? Poti realist vorbind, sa zici ca aceste religii sunt macar un pic similare prin potentialul pericol la nivel de societate europeana?
    dexter, aici nu e vorba crestinism vs islam in istorie si de cuatificarea faptelor lor "bune".
    daca ar fii asa, tinand cont de vechime si po****tia practicanta, cred ca nici budistilor nu le-ar fi rusine

    vreau doar sa semnalizez aruncarile astea cu pietre catre o civilizatie - buna, rea, dracu' stie - de catre "cei far' de pacat" - adica "noi" crestinii: blonzi, superiori, a-tot cunoscatori.

    repet paralela - daca mergi in vestul europei in vacanta, in momentul in care-ti scoti pasaportul sau ci, nu-ti pica bine sa fii refuzat intr-un hotel ca esti roman - deci tigan, din cauza unor bastinasi de pe meleagurile noastre care'au furat prosoapele din baie cu o sapt inainte de check-in-ul tau.

    din experienta, in prognozari, sau analize matematice/ economice, generalizarea asta (fut-o d-zo de generalizare) este buna cand faci o statistica analitica intre mai multi factori, dar este absolut daunatoare si grobiana cand in "assumption list" nu integrezi cunostintele solide si bunul simt.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  6. #1266
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    - 100000 de musulmani ucisi, la belgrad, in mijocul secolului 15,
    de la wikipedia citire, ca ma lasa meoria si nu mai stiam la ce te referi:

    As the city presented an obstacle to the Ottoman advance into Hungary and further, over 100,000 Ottoman soldiers[48] besieged it in 1456, in which the Christian army successfully defended it.[49]

    Deci toti otomanii sunt "victime" ale crestinismului. Good to know.
    I-am macat in iatagan s apurceada in Europa, de ce n-au stat linistiti, cum religia pacii ii invata, la dunele lor?

    Din nou zic ca m-ai inteles gresit, inclin sa cred ca crestinii au facut cele mai multe victime violente in istorie, dar nu neaparat in numele crestinismului. Ceea ce nu se poate spune despre islam, pentru ca islamul nu este doar o religie ci este un mod de viata, care ii spune musulmanului totul, de la cum se imbraca, ce sa manance si cand la pe cine sa ucida fara a "pacatui".

    Cruciadele au aparut ca un raspuns firesc de conservare, un basic instinct, al po****tiei in fata atacurilor islamice. Crestinismul s-a aparat acolo, islamul a invadat. Similar, incasii s-au aparat cum au putut in fata conquistadorilor, dar diferenta tehnologica i-a biruit. Diferenta este ca spaniolii, chiar crestini fiind, Columb nu ap plecat cu Santa Maria, Nina si Pinta ca sa popovaduiasca crestinismul ci ca sa deschida noi rute comerciale cu Indiile, motivatia a fost pur economica, gold.
    Pe cand invazia musulmana nu a fost doar economica, ci mobilizarea a fost religioasa, kill the infidels.

    Daca crestinismul era asa nasol cuim zici, de ce 315 ani, pana a devenit ofocoal, nu s-a impus, nu a facut victime? Cum de islamul, pasnic, s-a raspandin in 100 d eani, cu sabia in mana de la Mecca la Poitiers, stie delaparis unde e asta, langa el.
    beleafer

  7. #1267
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Nu e vorba de niciun assumption aici.

    E verificabil faptul ca, in prezent, Islamul este cea mai agresiva si anacronica religie majora.

    Nici nu incape discutie. E suficient sa ne uitam la legile multor tari cu religie majoritara musulmana si sa vedem ce cultura este promovata.

    Si da, consider cultura islamica inferioara culturii europene liberale, democratice si laice. Daca vor sa vina aici, ei trebuie sa se adpteze culturii europene si nu invers.

  8. #1268
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Oare?

    '' ...vei naste un fiu ,caruia ii vei pune numele Ismael...."

    "El va fi ca un magar salbatec printre oameni;mana lui va fi impotriva tuturor oamenilor,si mana tuturor oamenilor va fi impotriva lui..."

    Geneza 15,16

    "...va locui in fata tuturor fratilor lui...."

    Cine sunt fratii lui? Acum sa va vad
    Sunt curios daca stie cineva,va raspund eu mai tarziu daca chiar nu este nimeni in tema
    Evreii... Israel, baiatul lui Avraam cu sotia sa Sara, nascut dupa Ismail, baiatul lui Avreaam cu servitoarea Hagar.

    Ismael tatal biblic al arabilor
    Israel tatal biblic al evreilor.
    beleafer

  9. #1269
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,103
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Evreii... Israel, baiatul lui Avraam cu sotia sa Sara, nascut dupa Ismail, baiatul lui Avreaam cu servitoarea Hagar.

    Ismael tatal biblic al arabilor
    Israel tatal biblic al evreilor.
    respect
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #1270
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    ice> e bine ca inclini sa crezi ceea ce-am afirmat eu mai devreme, dar urmatoarele puncte sunt doar concluziile tale.
    'oi fi io cfr-ist de mic, dar ateu m-am facut muuult mai tarziu, studiind niste chestii legate de religiile lumii, ani si ani de zile, doar din hobby

    cate crime s-au comis din anul 33en (aparitia primei pseudo victime, care i-a pacalit pe toti) pana in 315???
    iti raspund cu o intrebare: cati romani care au brevet de revolutionar, au fost realmente pe strazi in dec '89?
    25%? 50%? 99%???

    cati au murit intre 33 si 315? 10? 10,000? am fost inlocutit de o rasa extraterestra in anul 314 si totul e o inventie?

    hai sa nu deviem.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  11. #1271
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    dexter, aici nu e vorba crestinism vs islam in istorie si de cuatificarea faptelor lor "bune".
    pai si atunci ce mama zmeului incepi sa faci statistici

    Quote Originally Posted by Ess View Post
    generalizarea [/B] a
    Eu nu am generalizat nimic, dar este clar ca terorismul islamic este bazat pe Coran, ata zic.

    vreau doar sa semnalizez aruncarile astea cu pietre catre o civilizatie - buna, rea, dracu' stie - de catre "cei far' de pacat" - adica "noi" crestinii: blonzi, superiori, a-tot cunoscatori.


    Quote Originally Posted by Ess View Post
    repet paralela - daca mergi in vestul europei in vacanta, in momentul in care-ti scoti pasaportul sau ci, nu-ti pica bine sa fii refuzat intr-un hotel ca esti roman
    N-am eu norocul asta, om m-as face. Dat in judecata si luat pana la ultimul cent de pe spinarea hotelului care face asta.
    beleafer

  12. #1272
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,002
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    Felul in care musulmanii inteleg femeia si egalitatea intre sexe. Felul in care musulmanii ii privesc pe cei cu o orientare sexuala diferita. Felul in care musulmanii ii privesc pe cei ce parasesc religia musulmana (cauta apostasy in Islam si spune-mi ce gasesti ). Felul in care musulmanii ii privesc pe evrei s.a.m.d.

    Bineinteles ca daca vorbim de comunitati mici aceste lucruri par neimportante. In momentul in care insa ajung sa fie 5-10% din po****tie si incep sa vocifereze pentru schimbarea legilor, astfel incat sa fie conforme cu valorile lor, atunci incepem sa avem o problema, o mare problema.

    De asta zic ca statul trebuie sa intervina in religie.

    Acum 100 de ani stanga franceza a avut puterea sa "castreze" Biserica catolica prin legi anti-clericale. Acum aceeasi stanga face aliante necurate cu un grup religios ultra-conservator precum musulmanii. Situatia este de un ridicol indescriptibil...Practic liberalii europeni isi cresc singuri sarpele la san, ajuta niste grupuri mai conservatoare decat orice opozanti traditionali. Aceeasi liberali care au militat decenii intregi pentru drepturile femeilor, acum ii tin in brate pe niste oameni care considera femeia ca fiind un cetatean de rangul 2.

    Sa le iau pe rand dar nu cred ca pe toate voi reusi

    "Felul in care musulmanii inteleg femeia"
    Catolicii cum inteleg femeia?
    "Aceiasi liberali care au militat decenii intregi pentru drepturile femeilor"
    Nu e o problema aici?

    "Felul in care musulmanii ii privesc pe cei cu o orientare sexuala diferita"
    Catolicii? Papa?

    "Felul in care musulmanii ii privesc pe evrei"
    Evreii ii privesc cum pe musulmani? si nu numai evreii ...

    "De asta zic ca statul trebuie sa intervina in religie."
    Unde? Ce Stat?

    Vezi ca e imposibil de departajat?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #1273
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    'oi fi io cfr-ist de mic, dar ateu m-am facut muuult mai tarziu, studiind niste chestii legate de religiile lumii, ani si ani de zile, doar din hobby
    Eu din juma' de hobby am ajuns sa cred ca ateismul e o prostie, dar asta-i doar parerea mea
    beleafer

  14. #1274
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post

    E verificabil faptul ca, in prezent, Islamul este cea mai agresiva si anacronica religie majora.

    l
    super!
    cum cuantifici agresivitatea si ce instrument folosesti pt a verifica???

    ice> legat de hotelul in cauza si darea in judecata, slava domnului ca aici noi traim pe un continent neguvernat de legile "stella liebek"!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  15. #1275
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    am ajuns sa cred ca ateismul e o prostie, dar asta-i doar parerea mea
    iti trece, daca ai noroc in viata si-ti va arata cineva cum se poate folosi compasul, gandurile-ti vor deveni mai libere. if you know what i mean.


    noapte buna, adu-mi maine aminte sa te banez fara motiv!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  16. #1276
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Diferenta este in faptul ca crestinismul in Europa a fost laicizat de cel putin 100 de ani si in ciuda faptului ca este religia majoritara in Europa nu exista vreo forta politica majora care sa doreasca o legislatie bazata pe legi biblice.

    Spre exemplu cati crestini stii care vor recriminalizarea homosexualitatii? Cati crestini vor pedepse penale pentru batjocura la adresa credintelor lor?

    Nici nu stiu cum poti zice ca exista vreo similaritate in prezent, in conditiile in care po****tia vest- europeana a fost laicizata si liberalizata de foarte multa vreme.

    Daca ai putea sa compari cu un stat predominant musulman, singurul care s-ar apropia ar fi Turcia. Foarte multe state din OM au Constitutia bazata pe Coran, unele chiar avand Sharia in toate chestiunile juridice (nu numai cele civile).

    @Ess

    Cauta pe Google legislatii din Arabia Saudita, Yemen, Iran, Iordania, etc si compara-le cu o tara vest-europeana si zi-mi cum ti se par. Care sunt mai agresive si anacronice dupa parerea ta onesta?

    Apoi cauta atentate teroriste din ultimii 5-10 ani si zi-mi care sunt faptuitorii predominanti.

    Noapte buna btw!
    Last edited by Dexter30; 23rd March 2016 at 01:42.

  17. #1277
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,002
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    Diferenta este in faptul ca crestinismul in Europa a fost laicizat de cel putin 100 de ani si in ciuda faptului ca este religia majoritara in Europa nu exista vreo forta politica majora care sa doreasca o legislatie bazata pe legi biblice.

    Spre exemplu cati crestini stii care vor recriminalizarea homosexualitatii? Cati crestini vor pedepse penale pentru batjocura la adresa credintelor lor?

    Nici nu stiu cum poti zice ca exista vreo similaritate in prezent, in conditiile in care po****tia vest- europeana a fost laicizata si liberalizata de foarte multa vreme.

    Daca ai putea sa compari cu un stat predominant musulman, singurul care s-ar apropia ar fi Turcia. Foarte multe state din OM au Constitutia bazata pe Coran, unele chiar avand Sharia in toate chestiunile juridice (nu numai cele civile).

    !
    Bun, am inteles. La gramada folosesti "laicizat" ca argument desi subiectul este "in caz ca nu e".
    Evident ca daca suntem in teren laicizat nu mai e nimic de discutat. Eu sunt laicizat ca informatie ...
    Statele din Liga Araba au constitutie bazata pe anumite legi din Coran, da. Normal, cum am spus, in occident e la fel la catolici. Luni e zi libera de la munca in Franta deoarece este Paste catolic ... pt informatie

    Altfel in rezumat, da, dreapta e biblica peste tot in occident. Stanga e laica.
    Evreii considera musulmanii ... nu prieteni Si invers.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #1278
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    ice> legat de hotelul in cauza si darea in judecata, slava domnului ca aici noi traim pe un continent neguvernat de legile "stella liebek"!
    Nu e vorba de asa cum crezi, ci e vorba de discrimirare, asa cum brutarul ala recent in America si-a pierdut business-ul pentru ca a avut tupeul sa la zica unor lesbiene ca e lu face wedding cake for same-sex marriages.
    Discrimiare care sunt sigur ca este protejata de lege in orice tara civilizata, discriminare de care se folosesc chiar refugiatii strigand ca sunt discriminati cand la cantina gasesc bratwursts de porc.


    Quote Originally Posted by Ess View Post
    iti trece, daca ai noroc in viata si-ti va arata cineva cum se poate folosi compasul, gandurile-ti vor deveni mai libere. if you know what i mean.
    Nu, chiar ca stiu sa folosesc compasul, chestia este ca ateismul nu raspunde la intrebari fundamentale filosofice.
    De ce suntem aici? Inteleg cosmologia, evolutia explica excelent cum Dumnezeu a creat lumea, nu si de ce a facut-o. Delicios Dawkens cand 'rezolva' problema asta rapid spunnd ca nu este esentiala, este irelevanta. Asta foarte pe scurt.
    Plus unele neajunsuri 'tehnice', de exemplu am citit undeva, nu mai retin exact unde, cu mult timp in urma, ca mutarile genetice nu aduc informatie genetica noua, din cate am citit, se pare ca aici injinerii s-au lovit de un paradox. Suna ciudat, dar cumva in sprijinul acestei teorii vin speciile de animale si plante vechi de milioane de ani care nu au evoluat, de ex, testoasele, rechinii, feriga. Se pare ca stiinta se da cu capul de pareti cum de unele specii nu evolueaza, pentru ca in teoria lui Darwin ar trebui ca toate in asa lung timp sa dispara si sa faca loc altor specii mostenitoare. Poate a aparut o explicatie intre timp, nu sunt la curent.
    Alti specialisti au spus ca este paradoxal cat de multe modificari genetice in asa scurt timp istoric a suferit o specie de primate, ca sa devina om, prea multe in prea scurt timp ca sa fie intamplatoare conform cu Darwin, si ironic se intreaba daca nu este vorba ca omul sa fie creat de factori externi din primate in scrurt timp, aliens, chestii complicate. Cert este ca dovada mutatiilor este certa.
    Mai recent am citit cartea Darwin's Doubt unde inveti ca, citez in engleza: "Charles Darwin knew that there was a significant event in the history of life that his theory did not explain. In what is known today as the “Cambrian explosion,” 530 million years ago many animals suddenly appeared in the fossil record without apparent ancestors in earlier layers of rock. In Darwin’s Doubt Stephen C. Meyer tells the story of the mystery surrounding this explosion of animal life—a mystery that has intensified, not only because the expected ancestors of these animals have not been found, but also because scientists have learned more about what it takes to construct an animal.
    Expanding on the compelling case he presented in his last book, Signature in the Cell, Meyer argues that the theory of intelligent design—which holds that certain features of the universe and of living things are best explained by an intelligent cause, not an undirected process such as natural selection—is ultimately the best explanation for the origin of the Cambrian animals." - eough said! omul zice ca nu 'natural selection' e la baza evolutiei, de citit daca ai timp.
    Apoi teoriile privind cum a aparut prima celula vie, din care presupunem, ca si Darwin, ca a evoluat toata viata, sunt multiple si cand nu gasesc un raspuns stiintific arunca ipoteza, total nestiintific formata, ca, vezi, viata a aparut altundeva in univers si a ajuns aici purtata de meteoriti, teoria panspermia, la fel de viabila ca si Reptilians, Little Green Men, the Greys si alte bau-bau.
    Bineinteles, nu sunt la curent cu toate noutatile, dar in a nutshell, cam asta este.
    Btw, ce este constiinta? care este definitia stiintifica, unde este constiinta, dpdv medical?
    Doar chestii tehnice minore, dar care nu ma conving in favoarea teoriei ateismului.

    Quote Originally Posted by Ess View Post
    noapte buna, adu-mi maine aminte sa te banez fara motiv!
    jó éjszakát.
    beleafer

  19. #1279
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    "Felul in care musulmanii inteleg femeia"
    Catolicii cum inteleg femeia?
    Cu siguranta nu mireasa la 11 ani, nu? sau gresesc?

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    "Felul in care musulmanii ii privesc pe cei cu o orientare sexuala diferita"
    Catolicii? Papa?
    Cand a fost ultima data cand catolicii au executat un gay, pe motiv ca asa le zice Biblia? BTW, se pare ca noul Papa a dat ok la gay.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    "Felul in care musulmanii ii privesc pe evrei"
    Evreii ii privesc cum pe musulmani?
    Ca pe niste musafiri in tara lor, sau ca pe niste vecini ca oricare altii. Evreii doresc pace, doresc tara lor si sa traiasca happy cu toti vecinii. Arabii au hotart sa-i arunce in mare, nu invers. Asta daca te referi la evreii zionisti. Daca nu, atunci fiecare cu treaba lui nu e chiar o parere uniforma.
    Invers, musulmanii nu au treaba cu evreii, doar pe zionisti ii urasc. Poti sa fii japonez in Israel, la fel te casapesc.
    Btw, Israelul este cam singura democratie functionala din zona.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Bun, am inteles. La gramada folosesti "laicizat" ca argument desi subiectul este "in caz ca nu e".
    Evident ca daca suntem in teren laicizat nu mai e nimic de discutat. Eu sunt laicizat ca informatie ...
    Statele din Liga Araba au constitutie bazata pe anumite legi din Coran, da. Normal, cum am spus, in occident e la fel la catolici. Luni e zi libera de la munca in Franta deoarece este Paste catolic ... pt informatie

    Altfel in rezumat, da, dreapta e biblica peste tot in occident. Stanga e laica.
    Evreii considera musulmanii ... nu prieteni Si invers.
    cred ca dexter compara societatea westica laica bazata pe crestinism cu societatea estica musulmana bazata pe islam. In west aplicam principiul separarii religiei de stat, in islam nu. Islamul este totul, si religie si stat. incepand de la Ataturk, Turcia incearca separarea asta, inclusiv cu intoducerea alfabetului latin ca scriere a limbii turce in loc de alfabetul arab, si vedem cu totii cat de successful they are. Iranul pe timpul sahului, pana sa fie mazilit in 1979 au avut o tenta de democratie.... Restul tarilor musulmane doar simuleaza democratia.
    Last edited by TheIceMan; 23rd March 2016 at 03:21.
    beleafer

  20. #1280
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post
    Da !
    de la oameni ca Cimi, da; sunt sigur ca v-a avea puterea sa-si recunoasca netrebnicia
    recunosc cala.am fost un netrebnic .n-am luptat cu toate fortele pentru ca sa-l impiedic pe jigodia de v.v.ponta sa-si bata joc de noi timp de trei ani .
    e bine ?
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  21. #1281
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post

    naivule!
    vezi ,nu cunosti oamenii ... tocmai ce am recunoscut.
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •