La efecte, 2001 se tine binisor si azi. Pare film de prin anii 80 sau chiar 90. Bine, Kubrick a fost acuzat ca a regizat aselenizarea Ca sa intelegem despre ce nivel vorbim, atat de reusite au fost efectele speciale.

De la Tarkovsky am vazut The Sacrifice si Solaris (vreau sa revad remake-ul cu George Clooney). Poate nu sunt eu suficient de destept, nu neg aceasta posibilitate, dar zau ca mi se pare ca Tarkovsky e pt snobi. Plus ca si personajele mi se par ciudate, in sensul ca efectiv nu mi se par ca reactioneaza ca niste oameni normali. Dupa cum ziceam, am vazut si remake-ul rusesc de la ,,12 angry men" si am avut aceeasi reactie ,,De ce ala reactioneaza asa ? De ce a zis asta ? De ce a facut aia ? Cine vorbeste asa ?!" Poate nu-mi place mie cinematografia rusa, habar n-am.

Pe de alta parte, ,,Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring" sau ,,The Fountain"... capodopere ! Sa tot vezi asa filme !

Mi-a placut destul de mult ,,The Others". Destul de creepy, bun ca atmosfera, a avut si niste jumpscares (un film horror adevarat are si atmosfera si jumpscares, nu se poate una fara alta)

[SPOILER="The Others"]plus twistul ala din final. Absolut genial, nu ma asteptam.[/SPOILER]

Blade Runner e pe lista mea cu filme de urmarit