Quote Originally Posted by Dytza View Post
Multi sunt de parere ca aceasta echipa a Barcelonei din 2011 este cea mai buna echipa din toate timpurile, sau daca nu macar cu cel mai frumos joc. Dar gusturile la fotbal nu sunt mai diferite decat cele la mancare, imbracaminte sau bauturi. Deci nu se discuta.

In rest mi s-a parut ca ai rezumat cel mai bine aceasta dubla mansa.
corect... e chestie de gusturi... mie nu-mi place si am si argumente... sa caracterizez jocul barcei ca fiind frumos mi se pare prea mult... frumoase sunt realizarile individuale ale unor jucatori de exceptie (driblinguri, pase etc.)... dar din punct de vedere tactic, iar nu tehnic, mie jocul lor mi se pare lent si incomplet...

ritmul este scazut pt ca jocul se bazeaza intr-o proportie covarsitoare pe pase scurte...d'aia i-am zis io futsal...stiu, o sa-mi spui de ruperile de ritm, de angajarile pe pozitie viitoare sau de pasele filtrante... dar rata aparitiei sau succesului astora este una mica, iar in cazul unor echipe bine asezate in teren devine super mica... uita-te chiar la dubla asta cu real... ca sa nu mai zic de celebra dubla cu inter cand jocul barcei a parut efectiv plicticos...

incomplet...pt ca prin natura jocului sunt cautati in mare parte jucatori mici si tehnici... sunt doar vreo 3-4 in tot lotul care au gabarit si astia nu-s niciodata titulari simultan... barca e o gluma la capitolul goluri cu capul sau din centrari inalte (logic, exclud cazurile cand omul e nemarcat)... nu ti se pare aiurea ca 90% din cornere sa le execute pe jos? plus ca nush cum sa-ti spun, mie-mi place angajamentul fizic... vreau sa vad lupta, nu numa' caderi teatrale...

e o echipa hiperspecializata pe tesatura asta de pase careia nu i s-a gasit inca antidotul... ca orice inovatie tactica, e super laudata (si catenaccio a fost la fel de ex, ti-a placut?), dar te asigur ca mai multi incearca sa contracareze decat sa copieze stilul... sper sa si reuseasca...