Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 106 to 126 of 134

Thread: programele patinatorilor pt 2011-2012

  1. #106
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    S-au pus in vanzare biletele pt CM de la Nisa din 2012:
    http://tickets.worlds2012.fr/index.html#

    Abonnement toutes compétitions
    Toutes épreuves hors Gala des champions
    de 435,50 à 757€

    Lundi 26 mars 2012 (14h30-21h15)
    Demi-finales couples et danse
    de 31,50 à 52,50€ Réserver

    Mardi 27 mars 2012 (9h30-23h10)
    Demi-finales dames et hommes
    de 31,50 à 52,50€ Réserver

    Mercredi 28 mars 2012 (13h00-16h20)
    Programme court couples
    de 42 à 73,50€ Réserver

    Mercredi 28 mars 2012 (18h00-22h30)
    Cérémonie d'ouverture et Programme court danse
    de 52,50 à 84€ Réserver

    Jeudi 29 mars 2012 (12h30-16h55)
    Programme court dames
    de 42 à 73,50€ Réserver

    Jeudi 29 mars 2012 (19h00-22h30)
    Programme libre Danse - Finale
    de 73,50 à 136,50€ Réserver

    Vendredi 30 mars 2012 (12h30-16h55)
    Programme court Hommes
    de 63 à 94,50€ Réserver

    Vendredi 30 mars 2012 (19h30-22h30)
    Programme libre couples - Finale
    de 73,50 à 136,50€ Réserver

    Samedi 31 mars 2012 (12h55-17h00)
    Programme libre Hommes - Finale
    de 84 à 147€ Réserver

    Samedi 31 mars 2012 (18h30-22h30)
    Programme libre Dames - Finale
    de 84 à 147€ Réserver

    Dimanche 1er avril 2012 (14h15-16h45)
    Gala des Champions du Monde
    de 115,50 à 178,50€

    Preturile mi se par exagerat de mari, un bilet all event ajunge la aproape 1000 de euro
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  2. #107
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,415
    Reputatie
    1
    Oana, Brian are o prezenta scenica foarte frumoasa la care alti patinatori nu pot decat sa viseze si n-as vrea ca aceasta calitate a lui sa se piarda printre notele unei piese complet lipsite de valoare. Si eu ascult tot felul de aiureli muzicale, iar unele chiar imi plac, dar nu le-as folosi niciodata la un program de patinaj. Asta nu inseamna ca patinatorii trebuie sa foloseasca doar muzica clasica, exista si muzica moderna consacrata ca foarte buna, asa ca sunt suficiente optiuni muzicale pe piata. In general, coregrafii aleg genuri muzicale la care arbitrii au mai fost expusi ca sa nu-i faca pe respectivii sa clipeasca si sa se intrebe "Ce naiba e asta?", avand in vedere si faptul ca arbitrii nu sunt chiar atat de deschisi la minte pe cat i-am crede.

    Ma bucur ca isi va schimba programul scurt si ma bucur ca isi pastreaza programul liber pentru ca e un program serios si potrivit varstei lui. Daca ar fi totusi sa aleg LP-ul meu favorit din repertorul lui, as opta pentru Cucerirea Paradisului din 2005 daca nu ma insel, s-ar putea ca Tarasova sa i-l fi coregrafiat, nu-mi mai aduc aminte.

    Preturile mi se par exagerat de mari, un bilet all event ajunge la aproape 1000 de euro
    Plus cheltuielile de calatorie si sedere la Nisa. Hmm, ar fi ca o vacanta petrecuta peste hotare, dar intro-o perioada cam nepotrivita a anului.

  3. #108
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Oana, Brian are o prezenta scenica foarte frumoasa la care alti patinatori nu pot decat sa viseze si n-as vrea ca aceasta calitate a lui sa se piarda printre notele unei piese complet lipsite de valoare. Si eu ascult tot felul de aiureli muzicale, iar unele chiar imi plac, dar nu le-as folosi niciodata la un program de patinaj. Asta nu inseamna ca patinatorii trebuie sa foloseasca doar muzica clasica, exista si muzica moderna consacrata ca foarte buna, asa ca sunt suficiente optiuni muzicale pe piata. In general, coregrafii aleg genuri muzicale la care arbitrii au mai fost expusi ca sa nu-i faca pe respectivii sa clipeasca si sa se intrebe "Ce naiba e asta?", avand in vedere si faptul ca arbitrii nu sunt chiar atat de deschisi la minte pe cat i-am crede.

    Ma bucur ca isi va schimba programul scurt si ma bucur ca isi pastreaza programul liber pentru ca e un program serios si potrivit varstei lui. Daca ar fi totusi sa aleg LP-ul meu favorit din repertorul lui, as opta pentru Cucerirea Paradisului din 2005 daca nu ma insel, s-ar putea ca Tarasova sa i-l fi coregrafiat, nu-mi mai aduc aminte.
    Cristina, sunt de acord cu tot ce ai scris si la fel ma bucur ca Brian isi va schimba SP dar isi va pastra LP. Cucerirea Paradisului intr-adevar e coregrafiat de Tarasova, mi-a placut f mult la fel si costumul, postez si aici programul asa ca o aducere aminte:


    Ms mult si pt ajutorul cu linkurile de Youtube, pana la urma am reusit
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #109
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,415
    Reputatie
    1
    Noul SP al lui Kanako Murakami, il vedeti dupa ce treceti de introducere.

    http://www.youtube.com/watch?v=xAXqH...ayer_embedded#!

    Tema aleasa nu mi se pare tocmai potrivita pentru Kanako, ii scoate in evidenta punctele slabe, cum ar fi lipsa plutirii pe gheata, pare fortata in miscari. Poate ca lucrurile se vor mai indrepta pe parcursul sezonului.

  5. #110
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Tarasova ii pregatise un alt program lui Kanako la care aceasta a renuntat pentru ca era prea dificil pentru ea. Hmm...ma intreb daca Mao a simtit vreodata acest lucru si totusi a mers mai departe cu programele Tatianei. Nici eu nu ma omor dupa actualul program al ei

  6. #111
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,415
    Reputatie
    1
    As fi vrut sa vad programul initial al lui Kanako. Oricum, si in acest program eu simt semnatura Tarasovei. Lucrurile se desfasoara relativ bine pana la a doua saritura desi ma deranjeaza scartaitul insistent al viorii si poate ca o deranjeaza si pe Murakami. Apoi insa vad un pattern TT cum ar fi faptul ca patinatorul se apleaca si atinge gheata cu mana si elemente inghesuite unul in altul.

    Daca fetele din Japonia au luat obiceiul de a lucra cu Tarasova sau Nichol la coregrafii, le indemn sa opteze pentru Nichol. Mi-e draga Tarasova, dar mai drag mi-e adevarul, Nichol stie sa coregrafieze conform actualelor cerinte fara a-mi da senzatia ca urmaresc un patinator sufocat care se lupta cu programul. Lori a coregrafiat-o excelent si pe Kostner.

    Morozov a dat-o-n bara si cu Leonova si cu Amodio, dupa parerea mea. Incep sa regret programele cu vrajitoare sau clovni ale Lenonovei, i s-au potrivit mult mai bine decat Adagio ale carui linie melodica si coregrafie scot in evidenta si mai mult probemele de tinuta ale fetei, faptul ca patineaza cu picioarele departate mai tot timpul si cu bustul mult aplecat in fata, plus skating skill-urile ei mediocre.

    Amodio este un patinator talentat si, cum am mai spus, tema cred ca i se potriveste, dar coregrafia nu-mi place deloc fiindca baiatul pozeaza foarte mult si tind sa cred ca arbitrii iti dau puncte pentru patinat, nu pentru pozat.

    Nu i-as fi mentionat din nou pe cei doi daca Amodio n-ar fi campion european si daca Leonova n-ar fi fost gata gata sa urce pe podiumul mondial.

  7. #112
    sport legend IleK's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    849
    Reputatie
    1
    Am reusit sa vad si eu programul lui Florent. Linkul de mai sus nu mi-a mers. Nu pot sa spun nici ca imi place, nici ca nu imi place deloc. Sper sa il vad mai bine la urmatoarele competitii. Acum parca nu prea m-a convins. Morozov a facut numai tampenii sezonul asta, cred ca si-a propus sa ia o pauza de inspiratie si sa recicleze, cum spuneti voi, sau sa se inspire sau si mai rau sa copieze din gradina altora (si aici ma refer la Anna si Luca si al lor Hip hip Chin chin). Chiar daca Florent e un personaj controversat care poate sa placa sau sa displaca cu aceeasi intensitate, totusi programul lui lung de anul trecut era ca o gura de aer proaspat, ceva nou, energizant, pe mine m-a prins. Si poate ce mi-a placut cel mai mult a fost ca el a venit dupa un sezon anterior, cel in care a debutat, cu muzica lenta, si ne-a aratat altceva. Acum am impresia ca vrea sa fie un anume gen de pationator, genul "Florent" sau "Morozov" si asta nu-i va face niciun bine. Daca la un moment dat nu se va opri din acest spectacol ca sa se reinventeze, va deveni kitch, asa cum tinde sa fie si noul lui program. Muzica e ok, se potriveste cu originea lui braziliana dar nu e deloc pusa in valoare de coregrafie si nici de interpretare care ea prea show off cand ar trebui sa fie mai pasionala, pe mine ma ducea cu gandul la SP ul lui Dai. Plus ca are o secventa de sarituri asa una dupa alta fara nimic intre ele. Costumul animal print nu e deloc pe gustul meu, poate e o chestie subiectiva dar pt mine cam tot ce e animal este ieftin. Dar, astept sa il mai vad si sa imi arate ca m-am inselat.
    Apropos de Alena care mie mi-a displacut dintotdeauna dar am evitat sa discut despre asta pt ca nu vreau sa ii supar fanii de pe acest forum si pt ca cred ca asta nu are nicio legatura cu cat de buna sau rea este ea ca patinatoare (asa cum e cazul lui Flatt care nu inteleg ce face cu patinele alea in picioare), numai mie mi se pare ca a doua parte a programului ei lung, cea dinamica cu secventa de pasi e copy paste dupa SPul Valentinei Marchei de anul trecut? Sp care de altfel mie mi-a placut si care i se potrivea foarte bine Valentinei dar care in interpretarea Alenei arata cu totul altfel.

  8. #113
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    L-am vazut si eu pe Amodio. Programul lui pare incomplet, nefinisat, cel putin deocamdata. Muzica i se potriveste intr-adevar dar coregrafia lasa de dorit in multe momente ale programului. Poate va fi mai bine in alte competitii.

  9. #114
    manager JoannaStrange's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    wild west
    Posts
    281
    Reputatie
    1
    Brian si-a schimbat programul lung,nu va mai patina pe Beethoven ci pe Matrix (2004,2006).Mai bine facea ceva in legatura cu SP-ul.
    “It is not the brains that matter most, but that which guides them -- the character, the heart, generous qualities, progressive ideas.”-F.M. Dostoievski

  10. #115
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,415
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    numai mie mi se pare ca a doua parte a programului ei lung, cea dinamica cu secventa de pasi e copy paste dupa SPul Valentinei Marchei de anul trecut? Sp care de altfel mie mi-a placut si care i se potrivea foarte bine Valentinei dar care in interpretarea Alenei arata cu totul altfel.
    Am reurmarit programul Valentinei si, intr-adevar, secventa de pasi seamana, dar n-as putea sa jur ca e aceeasi desi nu m-ar mira.

    Valentina e o patinatoare cu prezenta spectaculoasa pe gheata, dar daca reusesti sa treci de asta si ii analizezi SP-ul, constati ca practic n-a avut coregrafie - comparativ cu SP-ul lui Kostner de exemplu. Valentina a alergat de la o saritura la alta, a executat o pirueta la mijloc, una la sfarsit, a facut o secventa de pasi, iar in rest a stat pe loc si a aruncat priviri focoase catre public.

    Am reusit sa vad si eu programul lui Florent. Linkul de mai sus nu mi-a mers. Nu pot sa spun nici ca imi place, nici ca nu imi place deloc
    La Japan Open, unora dintre arbitri le-a placut, altora mai putin sau chiar deloc judecand dupa note. Cam asta e riscul cu programe noncoformiste ca al lui. Cum am mai spus, il consider pe Amodio un patinator talentat, are un corp de cauciuc car ii permite sa faca multe pe gheata si sper sa nu-si compromita calitatile din cauza programului. Dar mai sunt si alte concursuri, el va fi judecat si de alti arbitri decat cei de la Japan Open si sa vedem cum vor recepta aceia coregrafia si interpretarea., care va fi tendinta generala.

    Quote Originally Posted by JoannaStrange View Post
    Brian si-a schimbat programul lung,nu va mai patina pe Beethoven ci pe Matrix (2004,2006).Mai bine facea ceva in legatura cu SP-ul.


    De ce, ce explicatie a dat?

  11. #116
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Stati asa ca pe mine m-ati pierdut. Adica Brian va patina din nou ( a treia oara) pe Matrix.

  12. #117
    manager JoannaStrange's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    wild west
    Posts
    281
    Reputatie
    1
    Zicea ca FP-ul de anul trecut a fost o experienta buna,dar ca nu il reprezinta.Din aceeasi cauza era foarte stresat si i-a fost foarte greu sa il asimileze(pacat,mie imi placea programul).Si da,va patina pe Matrix pentru a III-a oara.
    Mai spunea ca spera sa se mentina pana in 2014,sa ia o nota buna la olimpiada si cu asta basta.
    “It is not the brains that matter most, but that which guides them -- the character, the heart, generous qualities, progressive ideas.”-F.M. Dostoievski

  13. #118
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JoannaStrange View Post
    Zicea ca FP-ul de anul trecut a fost o experienta buna,dar ca nu il reprezinta.Din aceeasi cauza era foarte stresat si i-a fost foarte greu sa il asimileze(pacat,mie imi placea programul).Si da,va patina pe Matrix pentru a III-a oara.
    Mai spunea ca spera sa se mentina pana in 2014,sa ia o nota buna la olimpiada si cu asta basta.
    Foarte ciudat,la un moment dat spunea ca se simte foarte bine cu acel LP, ce s-o fi intamplat? Si de ce nu a ales un alt program mai vechi in loc de Matrix pe care il mai reluase o data? Sper ca toate schimbarile astea sa nu il streseze si mai mult si sa ii afecteze rezultatele.

  14. #119
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,415
    Reputatie
    1
    I-o fi fost foarte greu sa il asimileze, dar l-a asimilat foarte bine, la Europene a fost pe locul 1 la programele libere, iar la Mondiale pe locul 4. Mie Matrix mi-a placut foarte mult, insa problema e ca fost conceput in 2003 si de atunci s-au mai schimbat niste lucruri in patinaj. Poate reuseste sa-l mai adapteze.

  15. #120
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JoannaStrange View Post
    Brian si-a schimbat programul lung,nu va mai patina pe Beethoven ci pe Matrix (2004,2006).Mai bine facea ceva in legatura cu SP-ul.
    Am rams socata cand am citit acest lucru, chiar nu ma asteptam la asa o schimbare dar sper ca si a treia oara sa fie tot cu noroc. Matrixul mi-a placut enorm de mult atat in 2004 cat si in 2006 ( de fapt ramane programul meu preferat ) si imi doresc ca si in acest sezon sa fie la fel de bine ca atunci iar arbitrilor sa le faca o parere la fel de buna ca in trecut. Si recunosc ca mi-era dor si de costum
    Dar mi-a placut si programul pe muzica lui Beethoven, a fost o schimbare bine-venita de stil si muzica. Sper sa se rezolve problemele si de SP.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  16. #121
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Aliona Savchenko/Robin Szolchowy FP: German dance movie "Pina - tanzt, tanzt, sonst sind wir verloren." (translation: "Pina - dance, dance, otherwise we are lost)
    http://www.youtube.com/watch?v=2ZBozhOqbK0&feature=slpl
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #122
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Aliona si Robin, programul scurt: http://www.youtube.com/watch?v=TFBSM...eature=related

    Sper sa isi schimbe costumele de la SP. Ambele programe imi plac(multumesc Oana pentru link-ul Lp-ului) dar in special programul liber. Astept cu nerabdare sa il vad in concurs, Ingo este pur si simplu un geniu, nu inteleg de ce nu este mai cautat. Coregrafiile lui sunt intotdeauna originale si interesante. Noul lor program are un potential imens, de 10000 de ori mai bun decat ce au aratat V/T. Nu pot decat sa visez ca intr-o zi V/T vor fi antrenati si ei de Ingo Steuer, poate dupa ce se retrag S/S. Dupa un sezon in care au castigat tot ce se putea nu stiam la ce sa ma astept de la ei, nu stiam ce mai pot dovedi in plus fata de ce au dovedit pana acum. Dar nu au dezamagit, au venit cu programe destinate sa castige aurul fara dubiu. Sa speram ca si tehnic vor reusi sa se mentina la acelasi nivel ca anul trecut. Mi-ar placea la nebunie sa castige al patrulea titlu mondial

  18. #123
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Miruna1990 View Post
    Aliona si Robin, programul scurt: http://www.youtube.com/watch?v=TFBSM...eature=related

    Sper sa isi schimbe costumele de la SP. Ambele programe imi plac(multumesc Oana pentru link-ul Lp-ului) dar in special programul liber. Astept cu nerabdare sa il vad in concurs, Ingo este pur si simplu un geniu, nu inteleg de ce nu este mai cautat. Coregrafiile lui sunt intotdeauna originale si interesante. Noul lor program are un potential imens, de 10000 de ori mai bun decat ce au aratat V/T. Nu pot decat sa visez ca intr-o zi V/T vor fi antrenati si ei de Ingo Steuer, poate dupa ce se retrag S/S. Dupa un sezon in care au castigat tot ce se putea nu stiam la ce sa ma astept de la ei, nu stiam ce mai pot dovedi in plus fata de ce au dovedit pana acum. Dar nu au dezamagit, au venit cu programe destinate sa castige aurul fara dubiu. Sa speram ca si tehnic vor reusi sa se mentina la acelasi nivel ca anul trecut. Mi-ar placea la nebunie sa castige al patrulea titlu mondial
    Mie imi plac ambele programe, cu un plus pt LP; si sunt de acord cu tine, Miruna ,ca Ingo este un geniu, are niste idei superbe( nici nu stiu de unde le mai scoate) , muzica pt FP este minunata, mai mult pt dans decat pt perechi dar Aliona si Robin sunt si f buni dansatori, nu numai excelenti tehnicieni.
    Tatiana si Stanislav au progresat f mult cat timp s-au antrenat cu Ingo dar nu cred ca Tatiana si Maxim se vor antrena tot cu el, concurenta e prea acerba.
    La si mie mi-ar placea la nebunie ca Aliona si Robin sa castige al patrulea titlu mondial dar mai ales imi doresc pt ei titlul olimpic, niste campioni ca ei nu se pot retrage fara sa aiba si un titlu olimpic in palmares
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #124
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Programe noi prezentate la Golden Skate Awards:

    Aliona/Robin noul SP



    Aliona/Robin noul FP



    Capellini /LaNotte SD
    Last edited by Tracoromana; 10th October 2011 at 21:09.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #125
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,415
    Reputatie
    1
    Asta e noul SP al Valentinei Marchei? Imi place la nebunie sevcenta ei de pasi fiindca e conceputa ca sa o danseze. Oricum, programul e o frumusete.

    http://www.youtube.com/watch?v=uhx8D...eature=related

    Camerlengo ofi autorul? Parca stiam ca la el s-a dus pentru coregrafii.

  21. #126
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Programe noi prezentate la Golden Skate Awards:
    Capellini /LaNotte SD
    Imi place f mult si SP lor, si ei stiu sa interpreteze muzica latino, stiu sa redea pasiunea si senzualitatea acestui dans; sper ca in acest sezon sa mai urce in clasament pt mi se pare doi dansatori f talentati si ambitiosi

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Asta e noul SP al Valentinei Marchei? Imi place la nebunie sevcenta ei de pasi fiindca e conceputa ca sa o danseze. Oricum, programul e o frumusete.

    http://www.youtube.com/watch?v=uhx8D...eature=related

    Camerlengo ofi autorul? Parca stiam ca la el s-a dus pentru coregrafii.
    Intr-adevar un program reusit, sper ca si in competitii sa-l execute la fel de bine
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •