Page 63 of 152 FirstFirst ... 1353616263646573113 ... LastLast
Results 1,303 to 1,323 of 3176

Thread: Coltul distractiv al istetului

  1. #1303
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    Hai Sevilla cu o problema noua.

  2. #1304
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Aveti ce-aveti toti cu mine, n-am 20 de coaie pline, am si eu ca orice om, doua si alea medii, nu pot sa va servesc chiar pe toti!
    Stai linistit, zicem la bascalie. Stim ca nu poti

    Quote Originally Posted by dardar_3 View Post
    Ai omis o valoare si ti-a dat gresit Nu am precizat ca sunt nenule. In rest, logica e corecta, ca o suma de patrate sa divida pe 3, fiecare din ele sa fie divizibil cu 3.
    Da, in functie de context, numerele naturale contin sau nu contin valoarea 0. Nu am luat-o in calcul.

    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Hai Sevilla cu o problema noua.
    Il las pe dardar. Imi plac problemele lui
    De-astea mai complicate si care nu se gasesc pe google
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  3. #1305
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Ca tot vine Black Friday, dupa o scumpire de 20% si o ieftinire de 20%, pretul unui televizor este de 9600 lei. Sa se calculeze pretul initial al televizorului

  4. #1306
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Mie-mi da 10k.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  5. #1307
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Da, 10k. Ordinea nu este specificata, daca a fost mai intai scumpit sau ieftinit, dar rezultatul este acelasi in ambele cazuri.
    Am calculat si invers ca nu cumva sa fie si aici un pic de capcana
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  6. #1308
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,916
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Stai linistit, zicem la bascalie. Stim ca nu poti
    Pot, nu pot, nici nu ma intereseaza. Am altceva mai bun de facut decat sa stau sa ma gandesc la probleme in timpul liber, n-am destule alea pt care sunt platit sa le rezolv? Voi astia cred ca n-aveti destule, altfel n-ati avea ce sa cautati sa va faceti d-astea in timpul liber!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #1309
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Da, 10k. Ordinea nu este specificata, daca a fost mai intai scumpit sau ieftinit, dar rezultatul este acelasi in ambele cazuri.
    Am calculat si invers ca nu cumva sa fie si aici un pic de capcana
    Felicitari baieti!
    Ordinea e cea enumerata:
    (x + 0.2x )-0.2*(x+0.2x)=9600
    1.2x-0.24x=9600
    0.96x=9600
    x=10000

    Daca era invers, mai intai ieftinirea si apoi scumpirea, rezultatul e identic pentru ca este vorba de acelasi procent
    (x - 0.2x )+0.2*(x-0.2x)=9600
    x - 0.2x + 0.2x -0.4x =9600

    (x + 0.2x )-0.2*(x+0.2x)=9600
    x + 0.2x -0.2x -0.4x =9600

    etc.

    @Jhonny

  8. #1310
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Da, cred si eu ca te consumi mult mental cand desfunzi o teava. Sa bag sarpele, sau merge si fara...? Multe optiuni de cuantificat
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  9. #1311
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,916
    Reputatie
    0
    Eu sunt la investitii daca te-ntreaba cineva, nu la intretinere. In ultimele 2 saptamani am facut un rest de executat, inclusiv din 15 dispozitii de santier ce completeaza si schimba proiectul initial, pe Istalatii Sanitare, Electrice, Termice si Fluide Medicale in conjunctie cu o situatie de lucrari 15 ultima pe o lucrare sistata in care a trebuit din toate instalatiile sa scad materiale si manopera decontate deja eronat de dirigintele de santier pt ca e incapabil pe partea de instalatii sa o rezolve iar proiectantul care trebuia sa faca actele nu-si asuma sistarea lucrarilor la 80% din total. Cu un nr. de articole de instalatii ce se-ntinde pe aproximativ 150 de pagini din oferta initiala, fara dispozitiile de santier. Te-as vedea eu ce-ai face in situatia asta cu o gramada de materiale ba lipsa, ba furate, ba aruncate cu aragaze si kkturi peste ele, conductori, tuburi de protectie, izolatii, corpruri de iluminat, de priza, de inrerupator, detectori de incendiu, module pt instalatie de asistente medicale, cablu de internet, telefonie, etc. pe cap de sortat. Problemele astea ale voastre sunt de rasul curcior dar voi n-aveti probleme, asta e, d-aia vi le faceti si va bateti in piept ca maimultele daca gasiti o rezolvare la probleme fictive, ce n-ajuta pe nimeni la absolut nimic. Bravo!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #1312
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Pai asa-mi pun si eu 3 coaie, 3 castraveti si 2 elefanti, care-s mai comune?
    3 coaie si 3 castraveti, normal! Hai las-o dracului de semantica... asa prostii rar de tot imi e dat sa vad.
    Prefer sa am IQ 0 daca se poate, sa n-am nimic in comun cu asa ceva!
    Asa reactioneaza Ionelu' cand greseste raspunsul la o problema de IQ.
    Ii explici cum se rezolva, da' tot nu pricepe. Si daca nu pricepe el, isi baga picioarele.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  11. #1313
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,916
    Reputatie
    0
    IQ in probleme realistice bai nene, unde exista vreo sansa vreodata sa aiba vreo tangeta cu realitatea!
    Tu ce-ai dat acolo e o problema ce numa in fanteziile copiilor retardati are vreo aplicatie.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #1314
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    In ultimele 2 saptamani am facut un rest de executat, inclusiv din 15 dispozitii de santier ce completeaza si schimba proiectul initial, pe Istalatii Sanitare, Electrice, Termice si Fluide Medicale in conjunctie cu o situatie de lucrari 15 ultima pe o lucrare sistata in care a trebuit din toate instalatiile sa scad materiale si manopera decontate deja eronat de dirigintele de santier pt ca e incapabil pe partea de instalatii sa o rezolve iar proiectantul care trebuia sa faca actele nu-si asuma sistarea lucrarilor la 80% din total. Cu un nr. de articole de instalatii ce se-ntinde pe aproximativ 150 de pagini din oferta initiala, fara dispozitiile de santier. Te-as vedea eu ce-ai face in situatia asta cu o gramada de materiale ba lipsa, ba furate, ba aruncate cu aragaze si kkturi peste ele, conductori, tuburi de protectie, izolatii, corpruri de iluminat, de priza, de inrerupator, detectori de incendiu, module pt instalatie de asistente medicale, cablu de internet, telefonie, etc. pe cap de sortat.
    Limbaj pretentios care descrie un simplu inventar

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Problemele astea ale voastre sunt de rasul curcior dar voi n-aveti probleme, asta e, d-aia vi le faceti si va bateti in piept ca maimultele daca gasiti o rezolvare la probleme fictive, ce n-ajuta pe nimeni la absolut nimic. Bravo!
    Pai si Newton isi pierdea vremea calculand si explicand miscarea astrelor pe cer.
    Ca rezultat, ai acum GPS pe telefon, wifi si cablu prin satelit.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  13. #1315
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,916
    Reputatie
    0
    Corect. Insa nu spermatozoizi colorati diferit si problema se rezolva dupa culori. Alea-s balarii.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #1316
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Sunt culori prea stridente sa fie forme de viata alealalte. In special movu ala, lol.
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Bine dar pitziguriile alea de le-ai pus par ca niste organisme monocelulare sau oricum la baza lantului trofic nu la varf, greu de crezut asa culori pe astfel de organisme.
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Atunci daca e mai simplu decat cu rumegat, varianta C tre sa fie corecta, singura care are tentaculu de aceasi culoare cu scafarlia. E o analiza prea simpla, dar la cat de tari sunt testele astea IQ, nu m-ar mira sa fie cea corecta!
    Spui ce spui acum, da' erai obsedat de culorile organismelor la vremea respectiva
    Asta era singurul lucru care te interesa, culoarea lor
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  15. #1317
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,916
    Reputatie
    0
    Cert e ca raspunsul la intrebare mi s-a parut atat de tampit in momentul in care mi l-ai dat, de am si uitat intrebarea si tot ce-am facut pt rezolvarea ei!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #1318
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,351
    Reputatie
    1
    Normal ca ai uitat, altfel nu ai mai fi numit abordarea "balarii"
    Asa-i cand zici ca-i tampenie si apoi realizezi ca exact asta ai facut tu insuti.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  17. #1319
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,916
    Reputatie
    0
    Am facut si eu o exceptie din solidaritate si simpatie pt voi, sue me!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #1320
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Una simpla, de incalzire

    Un om vrea sa planteze 4 copaci, la distante egale unul de celalalt. Cum procedeaza?

  19. 25th October 2018, 14:41

  20. #1321
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ii planteaza pe un deal in forma de tetraedru regulat (aka figura geometrica cu toate fetele triunghiuri echilaterale).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #1322
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,280
    Reputatie
    1
    cu verdele-n sus...
    granita la Orsova!

  22. #1323
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Ioane, stii ce-i culmea??
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •