View Poll Results: A procedat bine cu drepturile de televizare?

Voters
70. You may not vote on this poll
  • Da, Telesport este o alegere buna, Mitica a ales bine "sarind" ProTV, Prima, NationalTV si Antena1

    17 24.29%
  • Nu, eu nu prind Telesport. Este o alta smecherie de-a lui Mitica

    53 75.71%
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 136

Thread: Mitica da Divizia A la Telesport!

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Mitica da Divizia A la Telesport!

    Lovitura de teatru in Divizia A! Liga Profesionista de Fotbal a cesionat catre Telesport Intermedia, societate controlata de Horatiu Nicolau, drepturile de televizare ale meciurilor din Divizia A pe urmatorii patru ani. Telesport Intermedia este detinatoarea postului Telesport, un post cu o arie de difuzare insignifianta, aflat abia la inceput de drum, avind citeva zeci de angajati. Prin contract, SC Telesport Intermedia are obligatia expresa sa ofere o parte din cesiune postului national TVR. De unde a scos Horatiu Nicolau banii necesari, in conditiile in care informatii din mass-media spun ca angajatii sai sunt platiti cu "firimituri", nu se stie. Mitica a facut o alegere dubioasa si paguboasa, tinand cont ca Telesport are o arie de raspandire extrem de redusa. Vom mai vedea Divizia A?

    Cum vi se pare decizia lui Mitica? A procedat bine cu drepturile de televizare?

  2. #2
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    La mijloc este vorba de bani. Fiti siguri ca veti prinde si voi Telesport pana la inceputul sezonului.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  3. #3
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    baga-mi-as ...
    asta s-a timpit ?
    Eu mi-am instalat protv international , in special pentru meciurile din div A !!!!!!!!!!!!!!!!!
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  4. #4
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    Nu am votat deoarece pe de-o parte nu prind telesport (nici in Arad nici in Timisoara),iar pe de alta nu stiu daca a fost corect sau a fost o smecherie.Daca ar fi dupa mine as vrea sa vad cat mai multe meciuri din divizia A(daca s-ar putea toate),dar sa nu uitam ca echipele au nevoie de bani.In Italia de exemplu,italienii trebuie sa plateasca televiziunilor pay/view daca vor sa urmareasca mai multe meciuri.Deci,daca s-a facut o licitatie corecta si Telesport a oferit cel mai mult,cu mentiunea ca si TVR sa poata sa transmita meciuri (nu se poate ca de ex. o firma oarecare sa "cumpere toate meciurile",indiferent cati bani ar oferi,fara ca oamenii din toata tara sa mai vada nici un meci din A) atunci nu cred ca e vreo problema.

  5. #5
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ra_7000xp
    (nu se poate ca de ex. o firma oarecare sa "cumpere toate meciurile",indiferent cati bani ar oferi,fara ca oamenii din toata tara sa mai vada nici un meci din A) atunci nu cred ca e vreo problema.
    mi se pare corect, ce atata lovitura de teatru... la italieni, nemti, spanioli toate meciurile sunt transmise doar in pay per view... numa noi vrem 'pica para malaiata in gura lui natafleata'.... si toate meciurile, si pe gratis, si in plus sa dea b1 italia, tv sport anglia si spania, daca se poate si cate putin din franta... cum pe bani?... pai ce, nu platesc 3 dolari pe luna abonamentul la cablu?
    sa fim seriosi... oricum nu e asa grav cum se crede... si pana acum drepturile au fost castigate de protv (cred) si cesionate altor televiziuni...
    totusi, sper sa se faca odata un sistem pay per view... in care echipele sa primeasca bani in functie de numarul de telespectatori care solicita jocul unei anumite echipe... in care sa pot sa aleg la ce meci sa ma uit, sa nu mi se mai bage pe gat steaua, dinamo, rapid si craiova... vrem sa avem dreptul sa alegem la ce ne uitam, iar daca eu de exemplu sunt dispus sa platesc sa vad toate meciurile lui Poli dintr-un sezon, sa pot face asta... s-a terminat cu comunismul si cu bagatul pe gat al unui program de 2 ore in care ni se arata ce vroiau unii...
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  6. #6
    Forza Noi!!! Sabin's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Europe
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    Bine mai timisoreanule, sa-tzi alegi in sistemul pey per view sa vezi tocmai pe Poli Timisoara. Daca din Romania nu vrei sa vezi Dinamo, Steaua, Rapid sau Craiova, atunci vizionare placuta la lupta pentru retrogradare...
    Mama lor de comunisti...
    [COLOR=Red]FORZA DINAMO!![/COLOR]

  7. #7
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Daca Telesport detine drepturile de televizare a Diviziei A,cum spunea cineva mai sus,atunci pana la inceputul turului mai mult ca sigur ca o sa devina post national si vor putea toti sa prinda postul asta.
    Daca Mitica a cedat drepturile de televizare lor,inseamna ca au facut cea mai buna oferta...isi inchipuie cineva ca Mitica ar face mismasuri cu drepturile de televizare?? va inselati...este mai mult decat "monitorizat" de o gramada de oameni din fotbalul nostru si cea mai mica greseala ii poate fi fatala ...
    Free Sevilla!!!!

  8. #8
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Eu nu prind TeleSport in Alba Iulia !

    :degete: pt mitica!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Hai ma credeti ca Mitica nu ia nimic pt chestia asta? Sa fim seriosi..are partea lui..buna..pusa de-o parte.

  10. #10
    junior FreeMinds's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    113
    Reputatie
    1
    smecherii....Romania ......hotii... Romania .......interese personale ...Romania (si o sa zica cineva ca si dincolo se intampla .....da se intampla da nu in drumul mare asa pe fata ...si diferenta este ca acolo legile chiar te frig daca le incalci....la noi cine sapa groapa altuia departe ajunge)
    Last edited by FreeMinds; 23rd June 2004 at 12:04.
    [B]Alba-Iulia este capitala tarii !!![/B]

  11. #11
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    mi se pare o decizie absurda
    dar in fine cu siguranta ca la inceputul campionatului toate orasele vor avea TeleSport

    (tele sport nu e totuna cu TV Sport?)
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  12. #12
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Sabine, cred ca nu e treaba ta pe cine vreau eu sa dau banii, si ca nu ma incalzeste cu nimic sa vad pe dinamo sau pe steaua... dar oricum e mult spus pay per view pentru ce-o sa fie in romania in urmatorii 2-3 ani... poate de la 5 ani incolo... asa ca nu te impacienta

    telesport nu are nimic de-a face cu tv sport... eu prind telesport doar pe satelit cu reciever digital... nu prea am avut timp sa ma uit, stiu ca anul trecut au transmis meciurile lui ajax din camp. olandez... parca de fiecare data cand treceam peste program, era dans sportiv ...
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    e un BOU !!! " mama lui " oare prinde TeleSport ?
    [B][COLOR=DeepSkyBlue]Is nice to be important but is more important to be nice ![/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Blue]Forza Poli-Unirea ![/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Red]Forza Dinamo ![/COLOR][/B]

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    (Despre TeleSport va pot spune ca in sat la bunicii mei a supravietuit cam o luna si apoi s-a bagat EuroSport... pana si cei de la tzara apreciaza valoarea ).

    "- Domnule Dragomir, ce prevede contractul semnat cu firma Telesport?
    - Acum cîteva zile am ajuns la o înţelegere cu această firmă şi le-am concesionat drepturile de televizare pe următorii 4 ani. Decisivă a fost suma pe care ne-au oferit-o, 24 de milioane de euro, adică 6 milioane pe an. După părerea mea este ceva senzaţional, un mare succes pentru cluburile din România.

    - Au prezentat garanţii?
    - Da, ne-am asigurat din toate punctele de vedere. Păi, dacă pînă la începerea campionatului, pe 31 iulie, nu virează în cont jumătate din suma pentru acest sezon, 3 milioane de euro, contractul devine nul. La fel şi dacă nu plătesc cealaltă jumătate pînă la reluarea returului, în 2005.

    - Ce se va întîmpla pe mai departe cu drepturile?
    - Probabil dînşii vor difuza meciuri pe postul propriu şi vor revinde apoi altor televiziuni. Oricum, în orice situaţie, televiziunea publică, TVR-ul, va transmite partide din prima divizie.

    - Cum veţi rezolva nemulţumirile cluburilor mari, Dinamo şi Steaua, legate de acest sistem de recompensare?
    - Principala problemă este cu Steaua. Cei de la Dinamo au înţeles că legea trebuie respectată, însă domnul Gigi Becali este supărat pe mine pentru că ar fi vrut să negocieze pe cont propriu. Lui, dar şi celorlalţi nemulţumiţi le transmit că Liga a fost mandatată în Adunarea Generală din 23 februarie 2004 să negocieze vînzarea drepturilor în numele cluburilor."
    [B][COLOR=DeepSkyBlue]Is nice to be important but is more important to be nice ![/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Blue]Forza Poli-Unirea ![/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Red]Forza Dinamo ![/COLOR][/B]

  15. #15
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    108
    Reputatie
    1
    TELE SPORT e tot una cu TV SPORT?

  16. #16
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by unirea
    TELE SPORT e tot una cu TV SPORT?
    NU (din cate am inteles eu )
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  17. #17
    senior
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    249
    Reputatie
    1
    1.Telesport NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU e tot aia cu TV SPORT.
    2.E bataie de joc.E adevarat ca a luat banu',dar,calitativ,transmisiunile se duc bine de tot in jos(mai jos de-atat?sub zero? DA!).E ca si cum de maine ar produce OTV-ul EURO 2004 in locul portughezilor.
    3.In clipa asta,in Romania Telesport-ul il prind vreo...5 oameni,si dupa cum am inteles il prind cum se prindeau bulgarii pe vremuri.Dar asta o sa se schimbe,pentru ca toata lumea se uita la meci,sa aiba pe cine injura.
    4.Stati linistiti,ca sa-si scoata banii o sa vanda la greu la TVR,PRO TV,National,Prima,OTV,Antena,Tele 7,Realitatea,Etno,Atomic,MTV,CNN si BBC,o sa avem iarasi la TV in fiecare etapa 9 meciuri din 8 si toata lumea o sa fie fericita.

  18. #18
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    si ai inteles bine, TV Sport pe care vedem Spania, Anglia, Franta nu e acelasi post cu Telesport (ce transmite NBA si campionatul Olandei) pe care nu il prinde mai nimeni...

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    nu sunt surprins

    cu siguranta a cedat drepturile de televizare postului care a dat suma cea mai mare, dar cel putin eu ma intreb daca mitica nu trebuia sa tina cont de milioanele de telespectatori care vor fi privati de meciurile, asa cum sunt ele din divizia a.
    oricum telesport va ceda drepturile de televizare altor posturi in schimbul altor sume de bani care vor include si taxa "dragomir". si asa lumea merge mai departe.
    bietul om, nu trebuie sa traiasca si el?

  20. #20
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    e cea mai tampit lucru care lam auzit vreodata!!!
    cine prinde Tele Sport!!!
    cred ca numai măsa şi el!!!
    dar nu cred ca va dura mult prostia ăstuia!!!
    (să dea domnul!!!)
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Nu prind Telesport insa este anormal daca drepturile de televizare au fost vandute unui post cu arie de raspandire foarte mica shi cu posibilitatzi tehnice foarte reduse. Pana la urma cred k se vor face intzelegeri shi cu alte televiziuni........Oricum, 6 000 000 de euro inseamna o medie de 400 000 de caciula. Mana cereasca pentru cluburile mici. Shi pentru Rapid, desigur.
    ex-alpopa

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •