Page 11 of 16 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 211 to 231 of 335

Thread: Infrastructura rutiera in Romania

  1. #211
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    din care 9.5 milioane sunt plati de expropiere terenuri catre baietii destepti care stiau de planuri si au cumparat terenurile in avans... sau nu?
    Pai tu ce zici? Asta e metoda clasica.
    A facut cineva ceva in guvernele trecute? Nu.
    A facut ceva boc, basescu si care dracu mai e acum la conducere? Nu.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Intre Lugoj si Chizatau sunt probleme mari. Am vazut inainte de Craciun ca deja taiau si asfaltau. Dupa doar un an.
    Cumva tronsonul ala a fost realizat de guvernul boc?
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Mentalitate paguboasa Dario. Sa inteleg ca nici tu n-ai nevoie de autostrazi? Chiar o sa te rog sa circuli doar pe drumurile de pamant, paralele cu autostrazile.
    Omu era ironic….dar totusi cine a indus oare aceasta mentalitate? Nu cumva politicienii de azi ce nu au facut nimic?

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Threadul asta se vrea unul serios.
    Crede-ma, in domeniul asta, sunt satul de ironii. Pe voi va intereseaza mai mult ce face Basescu, decat daca in Romania se construiesc autostrazi sau nu.
    Okay, serios atunci: in rom nu se construiesc autostrazi. Sau ce se construieste se face cu viteza melcului. Si cine e de vina? Nu cei care sunt la guvernare?

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Se va face mai mult in anii care vor urma. Bani se vor gasi, dar trebuie directionati catre investitii necesare, nu spre scoli sau sali de sport in sate fara copii.
    Pai si cine sau ce ii opreste pe actualii guvernanti sa directioneze cum trebuie?
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Vestul tarii n-a vazut investitie in vreun drum national sau judetean pana in 2007.
    Stiu ca asta e cauza aversiunii tale catre celelalte partide afara de pdl. Dar (apropo de mentalitate), nu ar fi bine ca aceste investitii sa aiba drept criteriu de directionare nevoile locale si nu factorii politici de impartire a zonelor in functie de electorat?
    Adica daca psd, pnl si cei din trecut (sa zicem ca numai ei, desi alianta da a avut si pdl in alcatuire, samd) au facut aceasta greseala, acum ce face pdl – duce banii si investitiile in vest, unde au ei bazinul electoral si in restul zonelor unde nu sunt alegatorii lor trimit doar sanatati si bezele?

  2. #212
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Statul român va mai finanța numai secțiunea Suplacu de Barcău - Borș, șase din cele opt rămase fiind lăsate pe seama investitorilor, conform consilierului guvernamental Andreea Vass.

    Finanțarea lucrărilor la Autostrada Transilvania (A3) va depinde în 2011 de parteneriatele public-private (PPP). Resursele guvernului vor merge cu precădere spre Coridorul IV Paneuropean și spre centurile ocolitoare. Vestea bună pentru Cluj este finalizarea variantei ocolitoare Cluj Est.

    Potrivit datelor prezentate de către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI), în acest an ar urma să mai fie finalizate centurile ocolitoare pentru Oradea, Iași, Suceava, Caransebeș și Cluj Est.

    http://www.ziuadecj.ro/economic/auto...ti--58230.html
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  3. #213
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    pe mine ma intereseaza un singur aspect legat de infrastructura din Ro: autostrada Comarnic - Brasov. in ce mileniu sunt sanse sa beneficiem de acest drum catre Ardeal?
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  4. #214
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    pai uitat-te pe graficele guvernuluui postate de sorin si vezi acolo

  5. #215
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    pai uitat-te pe graficele guvernuluui postate de sorin si vezi acolo
    nu-mi plac graficele
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  6. #216
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    era o ironie oricum
    graficele alea si realitatea sunt doua lucruri total diferite si separate

  7. #217
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Din pacate, sunt multe astfel de exemple si va mai dura pana vor fi refacute.

    Zilele astea am fost pana la Baile Herculane si pot sa spun ca in sfarsit, dupa 20 de ani, poti circula omeneste pe drumul asta: DN 6 Lugoj - Baile Herculane (modernizat pana la Drobeta Turnu Severin).
    pai te cred si eu, ca de 4 anii se lucreaza la acest drum si o distanda de 110 km o faceai in minim 4 ore
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #218
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Acum s-a redus la jumatate, merge chiar si 1.30 sau 1.45.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #219
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Cu manster tracu'?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  10. #220
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Acum oltenii au drum bun catre Timisoara!
    Acum nimic nu le mai sta in cale!

  11. #221
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim S View Post
    Acum oltenii au drum bun catre Timisoara!
    Acum nimic nu le mai sta in cale!
    dupa moldoveni a venit si randul oltenilor sa debarce in banat
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #222
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Cica am avea studiu de prefezabilitate pentru primul tronson al autostrazii suspendate a lui Oprescu. Traseul de 17 km de la Valea Cascadelor pana la Colentina ar trebui sa coste ceva peste 800 de milioane de euro.
    http://b365.realitatea.net/wp-conten...1-1024x724.jpg
    http://b365.realitatea.net/wp-conten...2-1024x725.jpg
    http://b365.realitatea.net/wp-conten...3-1024x725.jpg
    http://b365.realitatea.net/wp-conten...4-1024x725.jpg
    http://b365.realitatea.net/wp-conten...5-1024x725.jpg
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  13. #223
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Se mai zvoneste in targ ca o parte consistenta a investitiei ar urma sa fie asigurata de chinezi.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  14. #224
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Pai din cate-mi dau seama aterizeaza fix pe traseul soselei Fundeni, deci le face iesire probabil si la dragonul rosu... daca o sa mai existe asta peste 50 de ani cand o sa fie gata autostrada asta.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  15. #225
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    printr-o coincidenta, se pare ca te "urmaresc", dane

    de ce noi, un popor care nu stapanim nici macar primitivul legamant al "contractului tacit" povestim discutii despre infrastructura pe care noi voim a pasi, dezvoltandu-ne???
    credeti ca de (im)perfectiunea infrastructurii ne julim noi coaiele???

    hai ma...ce dracu'...suntem un popor de poeti...

    de dragul artei...daca se finalizeaza proiectele / infrastructura in 2011, prin absurd, ce urmeaza??? in afara de un training strategic national in power point?
    Last edited by Ess; 1st February 2011 at 00:30.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  16. #226
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    pai urmeaza "reforma statului", nu?

  17. #227
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Lecții turcești
    M-am întâlnit ieri cu ministrul turc al Transporturilor pentru un interviu. În București. La ambasadă. Până a venit ministrul, am avut timp să beau o cafea (la filtru, nu la nisip! Ai nabii turci, nu au dat și ei o cafea la nisip!) și să mă gândesc la marile proiecte de infrastructură din Istanbul. Cel de-al treilea pod peste Bosfor, Marmaray, tunelul care va lega Europa de Asia, autostrada care va înconjura Marea Neagră..., toate aceste proiecte valorând zeci de miliarde de dolari.

    Când ministrul Binali Yldirim, omul pe care îl așteptam să se așeze pe fotoliul din fața mea, a intrat în încăpere, l-am întrebat cum a fost drumul dintre Otopeni și ambasada Turciei. A zâmbit și atât. Nu mi-a răspuns.

    A urmat o dare de seamă, plină de cifre, de-a dreptul amețitoare. Mă simțeam din ce în ce mai frustrat. “Turcia a investit 60 de miliarde de dolari americani în ultimii opt ani în proiecte de infrastructură. Din acești bani, zece miliarde sunt rodul parteneriatelor public-private. În 2009, ne-am confruntat cu o rată a șomajului destul de ridicată, situată undeva la 7%. Am reușit să o reducem drastic prin investiții”

    Deja mă gândeam, unde dracu’ ești Boc, Boagiu, care o-ți mai fi, să-l auziți pe turcul ăsta cum se salvează o economie prin dezvoltarea infrastructurii? Dar ministrul turc nu s-a oprit aici. “Am investit în infrastructură și am creat locuri de muncă, am degripat economia pentru că, degeaba ai o țară frumoasă dacă nu ai cum să te miști prin ea, nu?” Simțeam deja că sacoul mi-e prea strâmt și că e prea cald în încăperea de pe Calea Dorobanților. “Am atras fonduri de la Banca Europeană pentru Investiții, de la fonduri de investiții și așa, prin proiecte de anvergură, am reușit să avem anul trecut una dintre cele mai mari creșteri economice din regiune”.

    În cinci minute mi-a trecut prin cap Bechtel, inaugurarea tronsonului Turda-Gilău, drumurile naționale de pământ, Autostrada Soarelui...
    “Domnule ministru, dacă nu ați avea bani la buget pentru că ați fi singura țară care nu a ieșit din recesiune în 2011, nu ați face parteneriate public-private și ați avea cinci miliarde de euro bani nerambrusabili disponibili la Uniunea Europeană dar nu ați avea proiecte ca să îi atrageți, situație în care se află guvernul român, ce ați face?”

    Mi-a zâmbit din nou: “Nu știu... Nu mă pot pune într-o asemenea situație!”
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  18. #228
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    autostrada A2 va fi finalizata la pastele cailor


    Fără niscaiva vrăji făcute de Ministerul Transporturilor, Autostrada Soarelui nu va fi gata în 2011, după cum spune ministrul de resort, Anca Boagiu. Respectarea termenului strâns ar necesita sute de muncitori și utilaje care să lucreze zilnic. La fața locului se vede altceva.

    Cinci muncitori sprijiniți în lopeți și două excavatoare, cam asta era tot ce se putea vedea zilele trecute pe șantierul Autostrăzii Cernavodă-Constanța, primul tronson, cel spre Medgidia. Șoferilor care ajung la capătul Autostrăzii Soarelui li se ivește în față un debleu promițător care străpunge dealurile din vecinătatea orașului, semn că lucrările ar fi început. Un panou la intrare anunță constructorul, precum și sursa de finanțare a lucrărilor, și anume fondurile europene. Odată depășit dealul săpat, după numai câteva sute de metri cel care se aventurează pe traseu trebuie să se întoarcă deoarece cele două fâșii săpate și nivelate după cum vor arăta sensurile de circulație ale autostrăzii se opresc brusc, fără speranță, în fața pădurii încâlcite.


    Pe undeva la mijloc și la capătul dinspre Medgidia se fac alte lucrări. Pe la jumătate au fost făcute niscaiva defrișări și cam atât, iar grosul lucrărilor, zice-se, sunt spre Medgidia. Acolo începe tronsonul spre Constanța al firmelor Astaldi-Max Bogl și se sfârșește cel al companiei franceze COLAS. Italienii tocmai au început podul pe care drumul județean din zonă va traversa autostrada, iar francezii au adus terasamentul până la el. Pe porțiunea COLAS lucrează doar patru muncitori care aranjează debleul săpat de două excavatoare și cam atât. Preț de cinci kilometri spre Cernavodă firma COLAS a săpat dealul pentru a face loc viitoarei autostrăzi. Cu excepția celor patru angajați, nicăieri nu mai poate fi zărit picior de om sau vreun utilaj.


    Undeva pe mijlocul viitoarei autostrăzi, cocoțat pe o bucată din vechiul deal rămasă în pi¬cioare, tronează stingher un stâlp de tensiune. Odată parcurși cei 5 kilometri, natura își reintră în drepturi și șantierul lasă loc stânelor din zonă, plantațiilor de vie
    în paragină și vegetației uscate de pe dealurile stâncoase. Cam acesta este stadiul în care se găsește viitoarea autostradă spre Constanța care, zice ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, va fi gata în acest an, deci peste câteva luni doar, e drept „pe un fir de circulație".

    Traseul, încă necunoscut

    Exproprierile nu au fost făcute pe raza primăriei Cernavodă decât în imediata vecinătate a orașului, „pe câteva sute de metri", spune un angajat al primăriei responsabil de cadastru. „Mă îndoiesc că autostrada se va termina în acest an", continuă el. Principalele probleme sunt exproprierile, "căci mulți au luat fonduri europene pentru a își replanta viile și nu vor fi de acord cu exproprie¬rile", dar și absența certificatului de urbanism, fără de care aceste exproprieri nu pot fi făcute și nu poate fi obținută autorizația de construire.


    Fără certificat, nimic nu merge. Nici exproprierile nu pot fi făcute, nu pot fi luate avizele necesare, nici autorizația de construire nu e eliberată. Acum, nici măcar traseul viitoarei autostrăzi nu este foarte clar. Ni se prezintă niște planuri vechi din 2005 ale autostrăzii, iar pe acestea angajatul primăriei trasează cu degetul, mai la sud de actualul aliniament, o linie pe care va trece cel mai probabil autostrada, ca să fie ocolită zestrea arheologică din zona Valul lui Traian, ce merge paralel cu canalul Dunăre -Marea Neagră.

    Exproprierile s-ar fi rezolvat

    Oficialii ne prezintă situația în culori roz. Deși pe două din cele trei unități administrativ teritoriale pe teritoriul cărora trece tronsonul Cernavodă-Medgidia nu s-a expropriat mai nimic (Cernavodă și Rasova, a treia fiind Peștera), prefectul județului Constanța zice că nu ar fi pro¬bleme speciale. „S-au deblocat toate planurile parcelare. Se pot aproba hotărârile de Guvern pentru crearea de front de lucru pentru constructori", a spus prefectul Claudiu Palaz. O altă problemă cu care se confruntă constructorii este descărcarea de sarcină a siturilor arheologice.


    Siturile arheologice, o problemă

    Mai precis se lucrează cam așa. Se dă inițial un aviz de principiu pe traseu, care a fost obținut, după care încep săpăturile. O dată ce constructorul descoperă posibile vestigii, el este obligat să cheme arheologii care decid dacă lucrările pot continua. Ori în prezent, pe întregul traseu, există peste 20 de astfel de situri arheologice care trebuie descărcate. Cel mai bine la acest capitol stă șoseaua de centură a orașului Constanța, unde mai sunt de descărcat doar două situri. Pentru Constanța-Cernavodă, reprezentantul constructorului, firma Astaldi, a declarat că în total au fost identificate 11 situri, dintre care cinci sunt în lucru, iar restul de șase nu sunt atacate încă. În ceea ce privește Cernavodă-Medgidia, sectorul a fost împărțit pe trei sectoare.
    Pe unul dintre ele nu sunt probleme din acest punct de vedere, în timp ce pe celelalte două sunt opt situri care încă nu au fost date în lucru și pentru care nu există încă semnat un contract (după schimbarea legii, acesta trebuie încheiat cu Muzeul de Istorie și Arheologie Constanța). Deci din 21 de situri, se lucrează dar la 5. De altfel problemele arheologice sunt unele dintre cele mai dificile în acest proiect.


    felicitari guvernului poc VII

  19. #229
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    2011: încă 83 km de autostradă, 34 km de centuri și 261 km de drumuri naționale reabilitate

    România ar putea avea astfel, la finalul lui 2011, aproape 400 de kilometri de autostrăzi, însă rămâne cu mult în urma unor țări vecine, precum Ungaria sau Bulgaria, care deja aveau în 2010 696, respectiv 459 de kilometri de autostrăzi.

    Autostrada București - Constanța, una dintre principalele artere de trafic auto, în special pe timp de vară, ar urma să fie finalizată integral în ultima parte a lui 2011. În afară de aceasta, și autostrada care leagă două orașe din vestul țării, Timișoara și Arad, ar putea deveni realitate în 2011, potrivit informațiilor CNADNR transmise la solicitarea ZF.

    Tronsonul, cu o lungime de peste 32 de kilometri și o valoare contractuală de 482,9 mil. lei fără TVA, este construit în prezent de companiile FCC Construction și Astaldi, care au colaborat și pentru centura Constanței, ce va fi de asemenea inaugurată în 2011.

    160 de kilometri de autostrăzi inaugurați în 2012?

    Ministerul Transporturilor și Infrastructurii anunța la începutul lunii decembrie 2010 că la finalul lui 2012 România va avea încă 243 km de autostradă.

    În acest moment, în România există 314 kilometri de autostradă, potrivit informațiilor furnizate de MTI, și anume București - Pitești (111 km), București - Cernavodă (151 km) și Câmpia Turzii -Gilău (52 km).

    Cu alte cuvinte, în doi ani ar trebui să avem în total aproape 560 de kilometri de autostradă, urmând ca în 2012 să mai fie inaugurați încă 160 de kilometri.

    Po trivit unei hărți detaliate privind infrastructura rutie ră, prezentată de ministrul transporturilor și infrastruc turii la începutul lunii decembrie, în 2012 ar urma să fie finalizate patru tronsoane de autostradă, și anume: Suplacu de Barcău - Borș (64 km), Moara Vlăsiei - Ploiești (42,5 km), București - Moara Vlăsiei (19,5 km), precum și Deva - Orăștie (32,8 km).

    MEDIAFAX

  20. #230
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    La cum se prezinta lucrurile in acest moment, slabe sanse.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #231
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Sorine, e bine ca macar au in plan. Faptul ca actualul guvern de dreapta,(spre deosebire de altele) despre care ne-am obinuit deja cu totii cred ca nu e dispus sa arunce aiurea cu banii de investitii pe salarii si pensii, ar fi si asta o bila alba in privinta posibililor viitori noi km de autostrada realizati. 100% daca la ora asta aveam guvern de stanga socialist, pe langa faptul ca nu alocau atatia bani pentru investitii in infrastructura(nu neaparat rutiera) ,dar ne puteam lua deja adio de la cele enumerate mai sus in articol.Trust me!
    In fine, ramane de urmarit ce se va intampla in viitor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •