Page 43 of 54 FirstFirst ... 33414243444553 ... LastLast
Results 883 to 903 of 1121

Thread: Boxing news!!!

  1. #883
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Eu i lsustin din motive personale9sustin pe toti care lupta impotriva bullyingului) dar si pt ca este de elita si spectaculos dar ceva trebuie sa se schimbe.

    Poate schimbarea antrenorului,poate aparitia copilului in viata sa,poate varsta,poate categoria,poate accidentarile-probnabil toate la un loc duc la acest declin dar ceva trebuie sa se schimbe.
    Totusi nu este nimic nou,toti marii ''alunescosi'' au stat mai mult pe picioare pe final de cariera si aici intra si Whitaker si Ali si toti ceilalti.

    Ce-i drept a zis imediat dupa meci ca e de acord cu un rematch imediat ceea ce e de apreciat.Nu l-as invinovati dac ar merge pt un meci cu Nicholas Walters-un puncher jamaican care l-a retras cel mai probabil pe Dacrchinyan pe udnercard.E foarte spectaculos tipul.

    L-am vazut si pe David Price in weekend cu un journeyman ucrainean.Penibil.Sauerland,Tommy Brooks,Godzilla-nimeni nu il mai poate ''repara''.

    A debutat la tv pe ESPN si Vevgen Khytrov-acel prospect ucrainean la middle.Nu la fel de impresionant dar contra unui stangac idecent si tot a reusit in KO devastator.Khytrov nu are stofa de campion dar va fi un mai multe FOTY zic eu.

  2. #884
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Cum ai punctat Number Ten Provodnikov vs Algieri ? Nu a fost usor in opinia mea. Era de ales intre loviturile mai clare si puternice ale rusului si cele mai numeroase ale lui Algieri, intre calitate si cantitate.

    Personal am avut ca cei doi judecatori, 114-112 pentru Algieri asta pentru ca nu i-am dat nicio repriza din ultimele 5 rusului. N-a mai fost atat de eficace ca in primele 7 iar asta se plateste. Era obosit si cauta parca KO-ul. In opinia mea ajungea doar sa dea drumul la pumni si sa varieze loviturile caci Algieri, pe cat de bun atlet este, nu era atat de greu de lovit. Nu vreau sa-i iau meritele americanului dar cred ca rusul a pierdut meciul asta singur. Il putea castiga fara probleme.
    Algieri nu m-a impresionat chiar atat de tare. Are curaj si spirit de luptator (cica a fost kickboxer de bun nivel) insa nu mi se pare cine stie ce mare tehnician precum pare. Este un atlet desavarsit care a stiut cat de cat sa-si foloseasca inaltimea superioara. In fine, a fost frumos cat de mult s-au emotionat cei din echipa sa dupa anuntarea castigatorului. O victorie meritata in opinia mea insa cred ca se pot aduce argumente bune in favoarea rusului.

  3. #885
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Eu nu am punctat meciul cu pixulk pe foaie dar uitandu-ma la el mi s-a parut ca Algieri a fost usor in fata.Am de gand sa-l punctez serios altadata.

    Sunt de acord cu ce ai zis tu si cu ce a zis Provodnikovdupa meci-adica nici eu nu prea as mai vrea sa-l vad cu acest stil de oponent.Mai bine sa-l vedem in bubuieli.

    PS"Ce naiba au facut azzurii cu Costa Rica?

  4. #886
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    PS"Ce naiba au facut azzurii cu Costa Rica?
    Teoria mea:
    Au inceput linistit meciul caci era cald si nu vroiau sa oboseasca prea tare. Contau pe experienta si valoarea lor superioara. Au facut cateva greseli pe finalul primei reprize, au primit gol in cele din urma si dupa s-au panicat; psihic si fizic au cedat pur si simplu.

    Vina cea mai mare este a lui Prandelli zic eu. N-a alcatuit o formatie si tactica buna de joc si a gresit rau cu schimbarile (Cassano si Insigne au fost praf, s-a salvat putin Cerci doar).

  5. #887
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Teoria mea:
    Au inceput linistit meciul caci era cald si nu vroiau sa oboseasca prea tare. Contau pe experienta si valoarea lor superioara. Au facut cateva greseli pe finalul primei reprize, au primit gol in cele din urma si dupa s-au panicat; psihic si fizic au cedat pur si simplu.

    Vina cea mai mare este a lui Prandelli zic eu. N-a alcatuit o formatie si tactica buna de joc si a gresit rau cu schimbarile (Cassano si Insigne au fost praf, s-a salvat putin Cerci doar).
    Intradevar si mie mi s-au parut oarecum relaxati in prima jumatate de ora.Dar chiar si asa i nrepriza a doua trebuiau macar sa egaleze ca au domiant toata repriza.Putea si Mario sa deschida scorul si nu cred ca mai erau probleme.

    Am mai auzit asta cu Prandelli dar nu prea vad greselile.Echipa a fost in mare parte aceeasi care a invins Anglia,era logic sa nu-i schimbe mult iar tactic nu vad ce a gresit.
    Si schimbarile nu vad de ce nu ar fi fost bune.Si-a bagat toti oamenii ofensivi de creatie(adica exact ceea ce avea nevoie),ca nu l-au ajutat aia e altceva.
    Poate putea sa bage 2 atacanti sau sa il schimbe pe Mario cu Immobile(post pe post) dar Cassano,Insigne si Cerci erau variante bune oricum.

  6. #888
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Am mai auzit asta cu Prandelli dar nu prea vad greselile.Echipa a fost in mare parte aceeasi care a invins Anglia,era logic sa nu-i schimbe mult iar tactic nu vad ce a gresit.
    Si schimbarile nu vad de ce nu ar fi fost bune.Si-a bagat toti oamenii ofensivi de creatie(adica exact ceea ce avea nevoie),ca nu l-au ajutat aia e altceva.
    Poate putea sa bage 2 atacanti sau sa il schimbe pe Mario cu Immobile(post pe post) dar Cassano,Insigne si Cerci erau variante bune oricum.
    Da dar si cu Anglia au facut multe erori insa fizic erau in forma.
    Balotelli este cam izolat acolo in atac. Cu Anglia a dat gol dar in rest nu prea a s-a vazut mult (si nu e vina lui).
    Cu Costa Rica in general jucatorii nu se gaseau deloc. L-a scos pe Marchisio care jucase destul de bine fata de ceilalti; l-a introdus pe Cassano care a fost praf (putea si scos dupa vazand ca nu era pur si simplu in meci) si pe Insigne in locul unui jucator de gol ca Immobile. Insigne pentru mine nici nu trebuie convocat.
    In rest a fost vina jucatorilor intradevar.


    Back to boxing:
    Lomachenko MD Russell Jr. 116-112, 116-112, 114-114
    Meci frumos. Iata-l pe ucrainean si ce stie sa faca. Personal am avut si mai clar: 9-3, 117-111. Performanta solida. A aratat ca stie sa boxeze pe durata a 12 reprize, stie cum sa faca fata unui pro cu o viteza foarte buna si ca are putere bunicica (l-a ranit de vreo cateva ori pe Russell Jr. in special in ultima repriza). Buna si stamina as spune. Prin repriza a 10-a parca mi se parea putin obosit dar imediat dupa si-a revenit.
    Ofensiva e punctul sau forte. Mi se pare totusi ca nu-si atinge potentialul. Poate fi si mai periculos: mai concret si mai capabil sa-si raneasca adversarul. Umila mea parere e ca are nevoie de un antrenor de top si normal ca Roach imi vine in minte. Mi se pare insa unul atasat de echipa sa si nu cred ca va schimba. Ma rog, in meciul asta au facut o treaba buna.

  7. #889
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Acum na probabil vrei un joc prea perfect.Normal ca au facut greseli cu Anglia dar tot au jucat bine si au castigat.
    De acord ca Mario este izolat acolo in fata dar daca joaca cu 2 in fata isi slabeste mijlocul pe care se bazeaza mult.Poate cel mult cu un trequartista gen Cassano(ca la Euro 2012) sau Insigne.
    Marchisio a fost slab cu CR,nu vad nici o problema cu faptul ca l-a schimbat.Insigne a intrat pe tactica folosita-daca il baga pe Immobile ori il scotea pe Mario si juca la fel ori forta cu 2 in fata isi slabea mijlocul(poate era mai bine asa dar e usor de vorbit dupa meci).
    Mie imi place Insigne-mi se pare un jucator fantastic chiar daca nu a avut un sezon excelent.Acum ei stau prost la fundasi dreapta dar Abate nu are ce cauta dupa mine.De Sciglio de ce nu intra?
    Meciul a fost pierdut pe relaxarea jucatorilor imo(deci o oarecare aroganta) si pe ratarea lui Mario din prima repriza,daca ar fi dat gol ar fi castigat imo.
    Sper sa bata azi Uruguayul si sa mearga ma ideparte.

    Da,Lomachenko a fost superb,Malignaggi a punctat excelent-Lomachenko pe langa toate atuurile sale-viteza,bodypunching,balans(si cand rata era in pozitie de a se apara sau a lovi din nou),defensiva(nici o sansa de contra clara pt Russell jr,toate au fost blocate partial sau complet) are acel timing criminal si s-a prins foarte repede de jabul lui Russell jr care a devenit ineficace foarte repede.
    Cum a zis si Russell jr miscarea sa laterala a creat prea multe probleme.Totusi viseaza americanul cand zice ca nu a gresit cu adversarii sai de pana acum-e clar ca toate panaramele alea nu l-au ajutat sa fie gata pt asa ceva.Loamchenko deja a intalnit toate stilurile posibile asa ca nimic nu il va mai surprinde.Cu Salido a fost oarecu mceea ce a zis si Malignaggi cu lupta murdara dar sa nu uitam ca Salido nu a facut categoria si l-a faultat tot meciul si in nici un caz nu a castigat un 120-108.
    Apropo Lisa Giampa la ce naiba se uita?114-114?Pfff....

    Multe variante acum pt Loma.Salivez la gandul unui meci cu Rigondeaux care este posibil din ce am inteles pe viitor.Pe monment meciuri cu Donaire,Mares,Gradovich sau Gonzalez sunt variante foarte bune.Am auzit ca Gradovcih e next.

    Ma uit la toata gala asta.Brezeale castiga complet neimpresionant cu Vargas,foarte usor de lovit si fara abilitatea de a lupta de la distanta-mentin ca tipul va fi ''gasit'' in momnentul in care nu mai lupta cu panarame.
    Dawson revine cu un rar KO in fata journeymanului Blades.Pe langa faptul ca nu a facut greutatea de contract 180-a venit la aproape 183 a intrat i nring la 202!!!!!!Dawson antreneaza-te serios frate.Oricum e termiant mental zic eu,nu va mai fi un factor.

    Devon Alexander abia trece de Soto-Karass intr-un 96-94 dar bineinteles ca doi i-au dat 99-91 sa arate bine.In realitate viteza sa a facut diferenta(era si normal cu unul asa de icnet precum mexicanul) dar a si stat la bataie mai mult si este usor de lovit acum.
    Totusi as vrea sa-l vad frustrandu-l pe Keith Thurman.

    Inca nu am vauzt main eventul.

    Maestre cand ai timp da drumul la un thread Canelo-Lara.Este urmatorul blockbuster al anului si ma intriga mult.

  8. #890
    incepator Gaara's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Crawford - Gamboa FOTY pana acum.

  9. #891
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gaara View Post
    Crawford - Gamboa FOTY pana acum.
    Cam da Meci intens dar si de calitate.

    A inceput bine cubanezul castigand probabil primele 4 reprize. A facut insa aceleasi greseli descoperindu-se fiind pus la podea in repriza 5-a. De acolo s-a schimbat totul. Si-a revenit dupa dar nu mai avea un gameplan in minte si lupta mai mult din instinct. Pana la urma a fost rapus in repriza a 9-a.
    Diferenta fizica si-a spus si ea cuvantul.

    Crawford seamana la fata cu Hearns.

  10. #892
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Noutati din ultima vreme:
    - Mayweather vs Maidana II in septembrie; nu-mi place meciul dar ma rog, are sens
    - Pacquiao vs Algieri....no thank you ! Nu-mi place deloc meciul
    - Mai intai s-a anulat Fury vs Chisora ca s-a accidentat ultimu. Au gasit o alternativa foarte buna in Ustinov..Azi Fury a anulat si meciul asta ca unchiusul s-a dus la spital....boxul britanic cam pierde credibilitate !
    - Maine dimineata meci mare intre GGG si Geale. Cel mai tare adversar pentru Golovkin pana acum. Merg pe Golovkin prin KO care este si mare favorit la casele de pariuri.

  11. #893
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Foarte dezamagit ca Del Boy si-a rupt mana.

    Asteptam meciul di nfebruarie.

    Sper sa a mtimp sa mai vad meciuri din urma,am cam ramas in urma cu ele din lipsa de timp.

  12. #894
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Golovkin deci il distruge pe Geale prin TKO3.

    Ce spuneti, a fost un "no mas" din partea lui Geale ?

    Da, Golovkin isi arata inca o data forta masiva de care dispune. Incredibil ce presiune pune, cum taie distanta dintre el si adversar; ii sufoca practic. Geale a patit-o exact ca Macklin mai mult sau mai putin. Multi spun (corect) ca Geale l-a lovit tare de multe ori pe kazah (chiar si cu lovitura de inaintea dreptei cu care a fost facut KD) dar erau oarecum niste lovituri sterile. Ma rog, nu stiu daca asa e cuvantul. Idea e ca se vedea ca mai devreme sau mai tarziu Golovkin l-ar fi prins cu o lovitura tare.

    Idea e ca Geale nu s-a simtit confortabil miscandu-se atat de mult. Nu e genul asta de boxer. Si s-a vazut puterea lui Golovkin cum fiecare lovitura avea efecte asupra adversarului. Aproape toti adversarii intalniti de kazah au aratat neliniste si frica in ring (poate cu exceptia lui Rosado). Toti parca erau in "survival mode" desi erau in primele reprize.

    Cu toate acestea, Golovkin poate fi lovit relativ usor. Nu e nici foarte rapid deci un boxer tehnic cu miscari bune l-ar putea duce in reprizele finale si iar scadea din eficacitate. Ward il invinge in opinia mea; cu stilul sau murdar, nespectaculos, 1-2 lovituri + clinch + move..orice dar il va invinge zic eu.
    Si Lara ar putea sa-l bata daca reuseste sa evite loviturile sale puternice.
    Quillin poate. De ce nu si Froch caci are un jab bun si-ar putea sa-l tina cu el la distanta + ca se stie ca e nuca tare britanicul.

    Oricum, impresionant si spectaculos Golovkin. Jos palaria. Sa tinem cont ca Geale e un luptator de nivel mondial, un mijlociu in TOP5. L-a anihilat practic.

  13. #895
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Lucian Bute va fi antrenat de Freddy Roach. Bun !!! Si cica pe 6 decembrie va avea un meci tare

  14. #896
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Freddy Roach nu e stabilit in SUA?

  15. #897
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Da.
    De fapt nu spune ca va avea meci tare ci ca nu va avea un simplu "tune-up"

  16. #898
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Pai si cum il va antrena daca unu' sta in America si altu' in Canada? Freddy Roach din cate stiu il mai antreneaza si pe Pacquiao care sta in Filipine.

    Si mai curios sunt de cum va intelege Bute un cuvant din ce spune Roach...

  17. #899
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Serios, chiar crezi ca astea sunt probleme serioase ?
    Pai nu va trebui sa-l antrenze in fiecare zi. 2-3 luni inaintea unui meci va incepe pregatirea in Statele Unite si Bute se va muta acolo temporar. Si inainte Bute se pregatea o luna in Florida....Globalization !
    Si Bute stie putina engleza. Chiar de n-ar sti, se inteleg ei intr-un mod sau altul

  18. #900
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Lucian la ce meciuri te-ai mai uitat in ultima vreme?Eu am cam ramas in urma cu ele pt ca nu am mai avut timp.

    Am inceput sa le iau acum la rand.

    L-am vazut pe Juanma facut KO brutal de alta gaselnita a lui Robert Garcia(un argentinian Cuellar).Juanma e definitia boxerului terminat.

    Floyd a facut ajustarile necesare in revansa cu Maidana.Desi nu credeam el inca mai are picioare cand vrea si a folosit clasicul clinch pt mai mult siguranta.Vorba lui Brian Kenny-in incercarea sa de a nu obosi dupa primele runde Miadana le-a pierdut si pe acestea si de data asta nu a mai fost nici macar competitiv.Floyd-Manny la anul?Pfff.

    Doar ce l-am vazut pe Roy continuad pe circuitul de journeymen facand KO in prima repriza un journeyman din Egipt.Croseu de stanga la ficat dupa ce primul pumn la corp a aratat ca egipteanul nu poate duce deloc acolo.
    Interesant a fost ca Roy a si cantat la cateva minute dupa meci in ring(probabil o chestie facuta in colaborare cu organizatorii sa nu plece publicul chiar desuflat).
    Oricum e oarecu mtrist sa-l vezi pe Roy in asemena postura.Cand ma gandesc ca omul nu era de atins nu foarte demult.

  19. #901
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Here we go

    Le-am cam vazut pe toate cele mainstream.
    Golovkin impresionant cu Rubio. O serie de lovituri puternice si pricise inainte de KO. Chiar nu vad cine i-ar putea pune probleme la middle in momentul de fata. E clar ca meciurile tari pentru el sunt la categoriile mai mari.

    Kovalev 12-0 cu Hopkins + un knockdown + o lectie in ultima repriza.
    Da, nu putea sa faca nimic Bernard. Fizic impunator in fata lui rusul dar si tactic nedandu-i nicio sasa pe contre practic. S-a limitat sa castige reprizele..a vrut si el sa ajunga la 12 reprize cred. Era putin obosit la urma la altfel cu acele lovituri il facea KO sigur pe Hopkins. Nu mai avea cred aceeasi putere.
    Cam ar trebuie sa se retraga si Hopkins dar probabil se va lupta la 50 de ani exacti suna mai bine (cifra mai rotunda) deci va mai face vreun meci cred

    Floyd neimpresionant cu Maidana in revansa. Victorie clara insa.

    De vazut acum Pacquiao cu Algieri. Singura problema pentru filipinez e ca baiatul asta e mare, mult peste Pacquiao (s-a vazut la conferinta de presa). E mare si se misca binisor. Aici am niste dubii dar in rest no contest. Nu e de nivelul filipinezului.

  20. #902
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Vine si Beterbiev


    Ce rupe in ofensiva. Impresionat. In defensiva se cam descopera totusi da ma rog.

  21. #903
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Pacquiao il bate usor la puncte pe Algieri cu 6 knockdown-uri.
    Algieri se misca bine din toate punctele de vedere dar cam atat. In rest e un boxer mediocru pentru un nivel mondial. Nu i-a fost usor lui Pac sa-l loveasca in primele reprize dar nimanui nu-i este cand adversarul fuge pur si simplu de tine. Era atat de departe ca nici jabul americanului nu ajungea la tinta.
    Oricum Pac castiga rundele fara probleme. In repriza a 9-a meciul se putea termina. Un kd teribil reusit de Pac. Arbitrul l-a ajutat putin pe Algieri sa-si revina cu o numaratoare destul de lenta dar ma rog, s-a vazut ca Pac inca mai are putere, chiar si impotriva boxerilor mai mari.

    A fost ciudat sa vezi un luptator mare fugind prin ring de unul mult mai mic.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •