Page 605 of 611 FirstFirst ... 105505555595603604605606607 ... LastLast
Results 12,685 to 12,705 of 12821

Thread: Cafeneaua cainilor

  1. #12685
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    A mai trecut un meci si nu numai ca nu sunt semne de mai bine dar sunt deja semne de mai rau. Echipa joaca prost, nu are vana, nu are idee de joc, e un miracol cand mai ajung si ei sa traga la poarta. La poarta adversa ca altfel au devieri de succes in propria poarta.
    E timpul de o schimbare, nu vad sanse de progres, sunt de departe ciuca batailor.
    Asa este. Nu merge nimic, aparare, atac, mijloc. Nimic nu se leaga. Ghezalli e doar o umbra a jucatorului din Liga 2. Hanewoo e praf. Poate ar trebui un soc la echipa. Dar tot nu vad cine s-ar inhama acum sa redreseze corabia. Imi place spre exemplu Parvu la Petrolul face treaba cu bani putini ( sau cel putin asa s-a vehiculat ca sunt/au fost probleme financiare acolo).
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #12686
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E nevoie de un soc insa ar trebui sa fie musai bazat pe o noua idee de joc mult mai pragmatica si mai taioasa. Daca e strunit bine, cred ca lotul actual poate castiga macar cu echipe din partea a doua a clasamentului.

    Imi place Burca, e un tip civilizat si nu e antrenor rau din moment ce a facut din rahat bici in liga a 2a. Nu are idei rele insa nu vad cum vor duce la obtinerea de rezultate cu sheptelul pe care-l are la indemana.
    Nu pot sa mai vad pasele alea degeaba in jumatatea proprie care merg mai mult inapoi decat inainte. Nu inteleg cum poate o echipa sa construiasca atacul exclusiv prin tacanirea mingea in jumatatea proprie, fara solutii prea multe la presing agresiv si fara idei de oportunitati de gol printr-o aparare cat de cat organizata. E ca si cum ai vedea doar partea intai dintr-o trilogie conematografica, e misto dar e departe de momentul central al filmului si si mai departe de deznodamant. Echipa joaca compact numai pe faza defensiva si nu stie sa contraatace, pare ca nu stie ca in fotbal obiectivul e sa dai goluri mai multe decat adversarul si nu sa desenezi pase pe o bucata de teren.

    In momentul asta Dinamo are un stil de joc batut in cuie, neadaptat adversarului, fara un scop ofensiv sau defensiv, usor de anticipat si de contracarat.
    Daca nu se schimba nimic atunci infragerile raman norma, egalurile obiectivul iar victoriile vor fi pur intamplatoare.
    Last edited by Utilizator; 24th October 2023 at 12:51.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #12687
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cred ca in vestiar Burca nu e chiar baiatul cu trasaturi feminine care citeaza din Guardiola si Pilat din Pont, cumintenia pamantului care ajuta batranicile sa treaca strada, chiar daca ele nu isi doresc. El e un Demogorgon care taie si spanzura, si ca oricarui oltean ii place sa se joace de-a Dzeu, cand el e...in fine. Din ce am vazut, nu e o atmosfera prea buna, el a pierdut vestiarul, care ti-ar da din start ceva in plus la nivel mental. Intr-un fel pleci la bataie cu fratii tai, in alta cu niste baieti de care nu te leaga decat un vag obiectiv comun si un tricou. Cumva, Burca a reusit sa-i bage in anonimat pe Ghezali, Politic, Rosu, si asta e vina lui. Poate baietii astia nu au valoare, dar in aceeasi masura in care insusi domnul Burca nu are valoare. Pana la urma, si el a venit din Div C, de la Slatina, de ce am face misto de Homawoo si Ilic? Da, daca joci 532 nu iti trebuie aripi, dar ma indoiesc ca Amzar si Costin pot face mai mult decat Ghezali si Politic, intr-un 433 clasic. Mie si asa nu mi s-a parut niciodata Ghezali atat de slab incat sa fie luat la perpulis, chiar si cand a jucat slab Ori tu ca jucator daca esti dat la o parte la primele rateuri incepi sa pui la indoiala aceasta fratie a vestiarului. Am pierdut chimia de lot, pe care preferam sa mergem, in schimbul unor transferuri slabe, care nici plus n-au adus, ba au mai inflamat si lucrurile p-acolo. Ca baietii trebuie jucati -poate la comision? Nu stiu, zic. Pe vremuri asa ziceam.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  4. #12688
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Corect, si mie mi se pare ca Burca nu mai are vestiarul si pentru ca s-a cam schimbat componenta primului 11 comparativ cu anul trecut. Nu mai e entuziasmul din trecut, jucatorii par ca presteaza la program uitandu-se din cand in cand la ceas ca sa nu piarda telejurnalul de seara. Insa chiar si cu vestiarul la degetul mic, stilul de joc si asezarea pe teren tot neproductive par. Si de multe ori o selectie nu tocmai inspirata a primului 11.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #12689
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Pai cand incepi in primul 11 cu Amzar, Lucas, Homawoo, Costin, Bena, Nelutu si Larrucea cam accepti ideea ca joci la aparare si distrugere de joc. Nici un plan tactic, nici o idee de a impinge in sus jocul, te bazezi doar ca ai 7 defensivi in teren si portarul. Aici o gafeaza Burca, abordeaza orice meci doar in ideea de a nu primi gol dar cu baietii astia comici din aparare totul e la voia intamplarii. Singura sansa de a scoate presiunea de pe fundasi e de a juca mai sus, cu oameni care pot tine de minge in terenul advers. Na cand o sa facem asta atunci avem si sanse sa scoatem puncte.

  6. #12690
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, in principiu, din acesti 5 sunt 3 batuti in cuie pe fund, dar lateralii trebuie sa urce si sa acopere benzile de sus pana jos. E un sistem riscant daca aia nu isi fac treaba, normal, apare scurtcircuit intre compartimente. Cum se intampla la noi.

    Coinzidenzia, ma uitam aseara la Udinese - Lecce, unde gazdele joaca 352. Si o fac prost, ca la noi. Faza e ca a intrat un irlandez in a 2a repriza, Festy Ebosele, care a exemplificat exact ce trebuie sa faca un wingback. I-a mancat pe paine pe ăia, exact. Forta si viteza, cum scrie la carte. Si acum intrebarea? Avem noi jucatori sa facem 352, un sistem in care joci fara atacantii laterali Ghezali si Politic? Nu cred. Suna bine, dar pierdem acesti 2 jucatori, daca nu cumva am si facut-o.

    In goana dupa salvarea kururilor proprii, toti arata spre jucatori ca sunt cîh. Ok, sunt, si? E mai bun Jipa decat Ghezali si Politic? Sincer, nu cred.

    Iar fizic stam f rau. Diletantism macru, pe cune o mai aruncam acum?

    0 agresivitate, hai sa ne uitam la Otelul. Inclusiv una pozitiva, din partea antrenorului, care cravaseaza bine de pe margine. Care a facut un egal nu stiu cu cine si i-a facut pe ăia varza, a zis ca nu accepta mediocritatea. La noi, sa imi bag pla, cand pierdem cintra 10 de la Farul e sarbatoare ca am jucat bine. Nu mai zic de un egal, e top, Cempions.

  7. #12691
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Asa este. Din lista de jucatori enumerati de Cleo cel mai aiurea e ca joci cu doi mijlocasi defensivi simultan, dintre care unul osciland intre inchizator si al cincilea fundas iar celallalt fortat sa fie la creatie desi e clar ca nu poate face asta. Daca te uiti la echipa aliniata de Dinamo la Sibiu etapa trecuta devine clar de ce nu pot ataca. Un 4-4-2 care de fapt era un 4-2-2-2 cu 2 fundasi laterali si doi centrali, 4 mijlocasi centrali(!) si doi atacanti. O echipa labartata cu doi atacanti de careu, Gregorio si Abdallahh care asteapta mingi utile fie de la Amzar sau Costin care trebuie sa are permanent tot terenul ca sa acopere flancurile, fie de la Ilic sau Rosu care se calca pe picioare pe centru cu Larrucea si Bena. Ce sa joci echipa scurta, sa ataci si sa tii jocul sus cu asemenea dispunere inspirata? O gramada de jucatori ce se impiedica unii de altii. Si in afara de N Rosu care mai stie cat de cat un dribling, restul cam ciomagari.

    Imi vine sa urlu can vad clasica plecare pe atac cu minge scurta de la portar catre un fundas apropiat, urmata de clasicele pase intre toti aparatorii si cei doi inchizatori care ori pierd mingea ori dau pasa inapoi. Plus incercari solitare de trecere in terenul advers facute de catre fundasii laterali care se sfarsesc cu o pasa inapoi la acelasi tzaca-paca, pierdere de minge si contraatac advers sau centrare fara sanse pentru cei doi atacanti izolati in mijlocul echipei adverse. Asta desi ai jucatori care asa cum sunt ei pot face diferenta la mijloc precum Politic si chiar Ghezali. Am trecut de etapa a 13a si joaca exact la fel ca in prima, numai ca acum mai e si echipa prost facuta. Macar baga si ceva juniori gen fratii Ieremia daca tot te prezinti la meci ca sa-l pierzi.

    later edit: bah ce ma sincronizai cu Capitanu la comentarii. Avem stofa de antrenori
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #12692
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Pare suficient sa va dau indicatiile si apoi iesiti cu comentarii detaliate, in genul celor de la Radu Paraschivescu

    Deci am vazut anul asta 2 meciuri pe viu ale lui Dinamo, la U cluj si la Sibiu. Diferenta mare intre ele, cu clujenii a fost mult mai ok, echipa mai echilibrata, jucatori mai bine fizic, mai mult tupeu...sambata la Sibiu am vazut ceva rau de tot, fara nici o speranta, lejer cea mai slaba echipa vazuta anul asta pe municipalul sibian

  9. #12693
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    exact, la inceput de campionat Dinamo alinia o echipa mai bine echilibrata decat a facut-o la Sibiu. Nici nu m-am uitat la meci cand am vazut primul 11, era clar ca au mers la cel mult un egal norocos.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #12694
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cei mai buni antrenori ai fotbalului cu jetoane, teoretic. Postare scrisa din tramvai, nici macar nu am mimat o biblioteca in spate, cum face maestrul Cristoiu 🤣

  11. #12695
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Or'cum, am vazut ca Sibiul a facut o coregrafie grandioasa, cea cu D'acii 🤣 Noi nu mai facem, pt ca peluza e actionar acum si a schimbat bastonul telescopic si cureaua cu tinte cu bastonul elegant cu cap de lebădă, al lorzilor. Ba, ce ratati!

  12. #12696
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Sibiul are trupa de play off anul acesta. Doar o depunctare ii scoate din primele 6 la finalul sezonului regulat. E omogenitate, sunt bani suficienți ca să fie liniște, condiții foarte bune de antrenament și refacere. Doar ca oamenii nu fac scandal și nu se țigănesc pe la TV, de aceea nu se vorbește despre ideea de proiect de aici.
    De ce nu s-ar putea face la fel și la Dinamo, voi sa îmi spuneți

  13. #12697
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pentru ca nu avem bani, iar actionarii se hranesc cu aparitii tv si portofolii. Pt ca oamenii au venit sa se realizeze prin fotbal si instrumentele de imagine si public pe care ti le ofera. Cine era Nicolescu inainte de Dinamo, un avocat pe care il angajai la partaje. Si sigur nu e o caracteristica romaneasca, dar beneficiaza si de faptul ca iq e in scadere la nivel mondial.

    Da' chiar, cine e actionar la Sibiu? Ce societate privata sau latifundiar?

  14. #12698
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Latifundiarul nu e primaria Sibiu? si parca mai aveau ceva finantatori minoritari.
    Insa oricum ar fi, chapeau, Hermanstadt e o echipa ce-si vede de treaba si o face bine. Nu as fi pariat pe Maldarasanu insa face treaba foarte buna. Astept sa vad ce va face la urmatoarea echipa ca sa spun ca e un antrenor de valoare si cred ca are si echipa tehnica buna.

    Capitane, antrenor e drept ca e mai greu dar ca director tehnic m-as baga. Desi daca se baga alde Radoi de ce nu as face-o si eu? Daca ma dau bine cu coana Prodan poate prin si 3-4 luni prin vreo liga a 2a araba si m-am scos. Si pana la urma chiar si in superliga noastra 9 puncte din 39 si 8 goluri marcate in 13 etape nu e performanta imposibil de depasit.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #12699
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Finantatorii de la Sibiu sunt Stefan Bacila si Claudiu Rotar. Primul are firma care se ocupa de asfaltarile din oras si as spune ca o face destul de bine (mai putin vesnica problema cu aliniatul gurilor de canal la nivelul asfaltului ) iar al doilea are un lant de farmacii naturiste extins prin toata tara. Nu le place sa iasa in evidenta, te intalnesti cu ei pe strada sau pe la restaurante si n-ai spune in ruptul capului ca sunt finantatori de liga 1. Primaria a promis anul acesta undeva pe la 1,1 milioane de euro prin agenda aia sportiva. Unibetul stiu ca da 300k euro pe an, Palplast 100k, a venit si Romgaz-ul acum de la inceputul sezonului. Mai sunt multe alte firme destul de ok din oras care baga bani, cat da fiecare nu stiu dar pot sa dau niste telefoane daca publicul o cere Anul trecut plateau lunar pe la 125k pe bugetul de salarii, acum cred ca s-au dus putin mai sus. Ce alte informatii mai doriti?

  16. #12700
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Finantatorii de la Sibiu sunt Stefan Bacila si Claudiu Rotar. Primul are firma care se ocupa de asfaltarile din oras si as spune ca o face destul de bine (mai putin vesnica problema cu aliniatul gurilor de canal la nivelul asfaltului ) iar al doilea are un lant de farmacii naturiste extins prin toata tara. Nu le place sa iasa in evidenta, te intalnesti cu ei pe strada sau pe la restaurante si n-ai spune in ruptul capului ca sunt finantatori de liga 1. Primaria a promis anul acesta undeva pe la 1,1 milioane de euro prin agenda aia sportiva. Unibetul stiu ca da 300k euro pe an, Palplast 100k, a venit si Romgaz-ul acum de la inceputul sezonului. Mai sunt multe alte firme destul de ok din oras care baga bani, cat da fiecare nu stiu dar pot sa dau niste telefoane daca publicul o cere Anul trecut plateau lunar pe la 125k pe bugetul de salarii, acum cred ca s-au dus putin mai sus. Ce alte informatii mai doriti?
    Pai tocmai ti-ai dat raspunsul de ce Sibiul are echipa de play-off si Dinamo nu! Stabiliate financiara, lot de jucatori mai bun, omogen. Cu atatea investii in club e si greu sa nu ridici nivelul !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  17. #12701
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Stai umpic, ca la salarii sunt sub noi. Nu am eu timp acum, dar revin 👻 Ms Claudiu pt informatiile pretioase. Nu am retinut exact, da si primaria ceva?

  18. #12702
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Primaria a zis ca anul acesta pune la dispozitie pana la 1,2 milioane de euro pentru echipa de fotbal din prima Liga, bani care sa mearga spre orice, mai putin salarii de jucatori. Stiu ca primaria trimite si catre echipele de Liga a 4-a din oras cam 100k pe an pentru fiecare club care se inscrie in Agenda Sportiva, tot cam la fel si catre academiile de copii - sunt si alea cateva.

  19. #12703
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pai si cum jucati asa bine cu salariile alea? La noi, a zis Nicolescu ca nu suntem la 200k pe luna, dar pe acolo, oricum. Pai, una e 125, alta 200. Si la meci sa se pișe ăia pe tine 🤔

    Care e treaba cu Jipa? Dar cu K Ciubotariu? I-am luat la mine in echipa, la Lusaka Dynamos 🤣, ar fi ceva perspective cu ei?

  20. #12704
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Apropo, astia la Lusaka or fi tot goddamn commies? Sau tot din grecescul dynamikos s-or fi inspirat? 🤣

  21. #12705
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,126
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Finantatorii de la Sibiu sunt Stefan Bacila si Claudiu Rotar. Primul are firma care se ocupa de asfaltarile din oras si as spune ca o face destul de bine (mai putin vesnica problema cu aliniatul gurilor de canal la nivelul asfaltului ) iar al doilea are un lant de farmacii naturiste extins prin toata tara. Nu le place sa iasa in evidenta, te intalnesti cu ei pe strada sau pe la restaurante si n-ai spune in ruptul capului ca sunt finantatori de liga 1. Primaria a promis anul acesta undeva pe la 1,1 milioane de euro prin agenda aia sportiva. Unibetul stiu ca da 300k euro pe an, Palplast 100k, a venit si Romgaz-ul acum de la inceputul sezonului. Mai sunt multe alte firme destul de ok din oras care baga bani, cat da fiecare nu stiu dar pot sa dau niste telefoane daca publicul o cere Anul trecut plateau lunar pe la 125k pe bugetul de salarii, acum cred ca s-au dus putin mai sus. Ce alte informatii mai doriti?
    125k pe luna? Nici macar Nasuc nu e asa de chitros.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •