Page 257 of 258 FirstFirst ... 157207247255256257258 LastLast
Results 5,377 to 5,397 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5377
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Da, nemtii au inceput sa faca filme de calitate. Nemtii, nordicii, cam asta caut mai nou. In ultima vreme Hollywoodul e inundat de mizerii pe banda rulanta si frenezia asta mizera i-a prins din pacate si pe englezi care aveau clasa in trecut.
    Da, Bodies pare vizionabil dar am bagat doar vreo doua episoade demo ca inca navighez pe Babylon.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #5378
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Am vazut Oamenii Legii sezonul 2, destul de interesant.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #5379
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Mi se pare din start o idee proasta sa faci un serial care sa puna politia intr-o lumina bună 🤣 Cine a platit mizeria asta? Bode?

    In schimb, mi se pare o idee excelenta sa faci un serial cum e Cronicile din Arthdal, care pune inceputurile religiei, in Koreea preistorucă, intr-o lumina atat de proastă 🤣 Serialul e cum e, l-am inceput de vreo 4 ori pana acum, dar felul in care trateaza fundamentele religiei (mincina, mani****re, crima, jocuri politice etc) e fix ce trebe. Si exact de asta nu va avea succes, dar mie imi place sa trec prin el mereu. Desi povestea e cam tîmpițică, toata aplecarea aia spre k-drama lacrimuizdă, insa are si puncte forte. Toti actorii brici, din punctul asta de vedere rivalizeaza cu GoT - insa din altele, majoritatea, nu. 👍

  4. #5380
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am inceput A murder at the end of the world dar mai am de vazut pana sa pot avea o opinie informata. Spritz de vara ca subiect dar pare interesant si posibil sa vina cu elemente mai dark, personajul central e o tanara iesita de curand din adolescenta care se ocupa cu hakereala si elucidarea crimelor nerezolvate. are avantajul ca lucreaza de timpuriu cu taica-su care e medic legist la criminalistica. treaba se complica atunci cand un mogul tech Musk-alike (Clive Owen) o invita la o intalnire restransa intr-un hotel izolat din Islanda (imi place tara asta, are niste peisaje fabuloase) impreuna cu cateva capete mai luminate ale lumii unde se intampla o crima (persoana importanta in scenariu, nu spun cine). Deocamdata actiunea e un pic cam ticaita, multe flashbackuri, dar nu am vazut decat aproape doua episoade. Insa se vede ca are un buget decent iar scenariul deocamdata nu are gauri vizibile de pe Luna precum au multe seriale ale vremurilor noastre. Creat de Zal Batmanglij si Brit Marling care lucreaza impreuna de la inceputuri si au facut ceva filme impreuna (vezi The OA, Sound of my voice, The East).
    Last edited by Utilizator; 24th November 2023 at 11:59.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5381
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am intrat. Despre Zal si Brit treaba e simpla: ori fac ceva genial, ori ceva sa iti bagi ****, dupa 15 minute. Deocamdata, nu am intalnit filme din a 2a categorie 🤣

  6. #5382
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Se mai uita cineva la Fargo? Serialul asta rămâne fantastic, acum au ajuns la sezonul 5, mai sunt câteva episoade.
    Tare de tot povestea, desfășurată în 2019.

    Sezonul 4 a fost poate un pic mai slăbut, o poveste din anii '50, dar celelalte sezoane sunt foarte bune.

  7. #5383
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am vazut Deca zla, un True detective sârbesc 😊 Se simte f real pt zona ce a ajuns sa fie numita mai mult peiorativ balcanică 🤣 Are 10 episoade, se puteau restrange la vreo 7, dar si asa e o investigatie corecta, deloc bombastica, normala pt un policier european. Mi-a placut ca noua generatie sârbă nu face rabat de la adevarul istoric si sigur ca putinistii, nationalistii verzi, il vor urî visceral pt concluzia lui. Ce e drept rezolutia de final e slaba. Un capitol la care nici TD nu a stralucit, ca sa fim corecti. Titlul dă, in mod regretabil, prea multe indicii, insa per total e o surpriza. Asa se face un serial de calitate. 7/10

  8. #5384
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Apropo de True Detective, în 14 ianuarie apare un nou sezon.
    https://youtu.be/WkL7cpG2UhE?si=VfEAFb2ctn7tbhL-

  9. #5385
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E bun. Revine si fanboiul numit Clau7 pe forum, cu ocazia asta 🤣

  10. #5386
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,126
    Reputatie
    1
    Unde se mai poate vedea Fargo?

  11. #5387
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Pe hulu.
    Eu l-am văzut pe stremio. Am înțeles ca aplicația a ajuns și pe televizoarele Samsung.

  12. #5388
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ce nu gasesc subtitrat pe Stremio, stramoseste, pe site-urile de profil. FSOnline e preferatul meu, dar practic dupa cateva clickuri antireclama te poti cabla oriunde

    Fargo mi se pare cumplitely de supraevaluat. Totusi, am urmarit cu sughituri primul sezon, pt Billy Bob. Apoi, chiar nu m-a mai interesat.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  13. #5389
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    looking very much forward to True detective 4. e seceta de seriale bune si imi pun sperantele in el.
    mai am pe lista sezonul 2 din Foundation, dar inca ezit pentru ca primul sezon a fost extrem de lent si prea lung pentru ce a avut de spus.

    intre timp am vazut pe fast forward doua mini-serii pe baza scrierilor lui Harlan Coben care am vazut ca a semnat recent un acord pentru 14 ecranizari pe netflix.
    Mai precis am vazut Fool me once si Stay close. Asa am realizat ca pana si cinematografia britanica s-a dus pe mainstream si face rabat la calitatea pe care o apreciam in trecut. Ambele seriale sunt pe acelasi tipar de policier telenovela cu ceva idei bune insa cu foarte multe povesti si evolutii neverosimile de scenariu.
    Scenele tensionate mi-au adus aminte de ce spunea Joe Tribbiani in Friends despre smell the fart acting: https://www.youtube.com/watch?v=8c4YhwpiaKU
    Umor involuntar: in ambele e guest star Richard Armitage aka regele piticilor din Hobit aka noul Florin Piersic al englejilor care e un fante bogat intr-unul si un fante boem in altul. Exceleaza si el la greu la smell the fart.
    Uitati-va intr-o dupa amiaza ploioasa in care vreti ceva bun pentru somnul intermitent.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #5390
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu am spus de mult ca acest Coben e o calamitate. Opera lui e o hazna care refuleaza. Cred ca am gresit o data urmarind un serial numit Strainul, apoi inca o data unul polonez, Padurea. De atunci, e pe lista neagră. Maculatură de sters la kur, pe tren, cand mergi cu personalu' la Eforie. Pai, George Arion, cu povestile alea basite, cliseistice, din Flacara, era Simenon pe langa borâtura asta.

    Desigur, am reluat asa nostalgic sez 1 din TD, care e exceptional, in ciuda factorului de whodunnit care nu atinge niciodata restul pachetului. E un ton deprimant acolo, la nivel de imagine si idei, care nu va mai fi egalat. Pt cine gusta acest gen de cinema bleak, desigur. Eu unul spun mereu prezent la asa ceva ☺️

    PS. Am tot auzit Chapelle, Chapelle, distribuiri masive pe feisbuc. Ok, **** mea, am dat un play, de hype, la ultimul spectacol. Am rezistat 15 minute. Cred ca as putea sa ma uit asa, fara niciun rictus, cam doua ore, daca nu 20. Sa ma bata mama, daca si ăsta are umor..si eu chiar aprecuez glumele cu trans, deci chiar se putea băga greucean 🤣

    Ah,si ultimul Ricky Gervais e slab, Aemageddon. Am oprit dupa 40 de minute. Cateva glume inspirate, dar lipseste zvâcul celui precedent. P-asta il reiau, dar... mno, trebe rescris.

  15. #5391
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Chapelle e un mister pentru mine, nu inteleg de ce e asa de faimos desi nu reuseste nici macar glume scremute. Cred ca imprastie ceva halucinogene prin sala de rad aia asa cu pofta. Mai sunt multi de calibrul lui, pe netflix e o colectie intreaga de glumicultori tristi care dupa primele 5 minutre ma duc in depresie.
    Armaggedon are subiect bun pe tema woke dar e stilul Gervais cu umor de betivani englezi despre pedofili si copii bolnavi (teme recurente) plus cateva poante bune. Insa e drept ca show-rile anterioare au fost mult mai reusite. Se pare ca orice atinge netflix se umple treptat de rahat. daca din intamplare reusesc un prim sezon bun de serial atunci parca intentionat se chinuie sa-l distruga in continuari. Sunt multe exemple de genul asta, inclusiv la Bill Burr, standuperul meu favorit si probabil singurul care-mi place, al carui ultim show marca netflix este mult mai slab decat celelalte.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #5392
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    A castigat Ricky un glob pt Armageddon. Oricum, pt mine ramane top exact pt subiectele mentionate de tine. Oripilarea celor din jur e delicioasa. Nici eu nu mai pot urmari chiar oriunde 🤣 o sa il rulez pana la capat.

    Am urmarit Yellowjackets, pe netflix, si acum sunt pe Stremio pt sz 2 ☺️ E un vibe asa de Lost, inclusiv presupusul element fantastic, care ma tine acolo, desi serialul e clar mediocru. E o poveste spusa din doua perspective, cu 25 de ani distanta intre ele. Hmm, miamm. Executia e de asemeni grosolana. Juliette Lewis, cea de dupa cura de cox, e una dintre cele mai slabe, ca sa nu zic deplorabile, actrite vazute vreodata. O ruină. De fapt, tot castul e execrabil si asta taie toata taria dramatica. Ce poate sa atraga, elementele de mister si perspectiva atipica de a avea exclusiv personaje negative, care se dedau la cele mai teribile monstruozitati in situatia propusă ☺️ Au avut tupeu sa aduca in mainstream elemente clare de horrror, dar reversul e ca sunt prea multe gaguri involuntare, de executie, care nu se leaga f bine. Coloana sonora f buna, de anii 90, iar tema filmului la inaltime. 6/10 pana la season finale, il reevaluez atunci 🤣

  17. #5393
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Forst, netflix, e un mash potatoes din tot ce fac filmele clasice cu detectivi si serial killers. Si le iese cat de cat polonejilor, cat sa fie okeish pt un titlu de catalog netflix. Asa, overall, e mediocru, dar oricand de preferat unui Harlan Coben 🤢

    Yellowjackets sez 2 e un kăkat. Primul se poate da un 6,5, al doilea un 5 tras de par. Groaznic. Pana si Juliette Lewis, o mediocra, si-a bagat **** in el si au trebuit sa o scoata din scena (dar absolut rizibil, o catastrofa season finale). Cica au 5 sezoane in plan, mi se pare ca Imperiul Retard al Americii tocmai a primit marfa. Jalnic, ba!

  18. #5394
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Am vazut DM Furia, serial online pe youtube, sub regia lui Radu Constantin. Pot spune ca are de toate suspans, actiune.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  19. #5395
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am aruncat si eu un ochi pe DM Furia dar m-am retras dupa aprox 5 minute. Pot spune ca are imagine misto ceea ce e remarcabil penrru un film romanesc. Insa actorii slabuti si scenariul pare facut pe repede inainte, altfel nu pot explica multele gafe ce m-au izbit in putinul timp petrecut pe acolo.
    Cateva gafe: De ex camera de interogatoriu cu geam termopan care daca prin absurd exista are gratii cat mana ca sa nu fuga suspectii. Oricum e ciudat ca intr-o camera neagra anchetatorul are scaunul fix contra luminii ce vine de afara, pe invers fata de cum e datul. Sau cand intra bunoaka aia de politista sa il interogheze pe criminal isi scote in mod ostentativ pistolul de la bracinari si-l pune pe masa intre ea si criminal, ba se mai si ridica sa puna poze cu complicii pe tabla de pe perete. Iar can infige pozele complicilor pe tabla de pluta, unuia ii baga pinul prin ochi. toate astea intr-o secventa de doar 2 minute. Ma rog, m-am oprit dar poate il reiau candva ca sa o urmaresc pe donshoara politista.
    Last edited by Utilizator; 3rd February 2024 at 12:38.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #5396
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Pai nu e facut cu actori profesionisti, sunt putine exemple acolo care au cochetat cu actoria gen Alexia Talavutis. Radu Constantin e pasionat de filmografie/cinematografie.

    Politista daca nu ma insel e interpretata de Lora.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  21. #5397
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Deadloch un serial politist la tara, undeva intr-un orasel din Tasmania, un fel de Las Fierbinti australian plin de tantalai si lesbiene si marcat de crime ce indica un criminal in serie. Politista din sat e singura serioasa in treaba asta, in rest gogomani, ciudati si juniori. Partea procedurala e timida in valul de comedie neagra dar curge inca. Nu am vazut decat 3 episoade dar merge inca. Haios, merita un ochi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •