View Poll Results: Credeti ca Aek-ul i-a platit pe jucatorii Buzaului?

Voters
0. You may not vote on this poll
  • da

    0 0%
  • desigur

    0 0%
  • bineinteles

    0 0%
Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 362

Thread: Dinamo in locul Aek-ului

  1. #22
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Timisorene, vad ca faci din politica un talmes-balmes si nu are rost sa ne certam pe un forum de sport.

    Totusi, si cu asta pun punct subiectului asta, vreau sa-ti mai dau doua exemple de regiuni autonome asa cum iti doresti tu:
    1. Laszlo Tokes cere ca Harghita si Covasna sa fie regiune autonoma, si pentru asta va fi linsat daca se pune in practica;
    2. Regiune autonoma este si Transnistria fata de Basarabia, si asta impotriva dorintei U.E. de a mai exista asemenea chestie, si bazandu-se pe Armata a 14 ruseasca.

  2. #23
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Nu-mi vine sa cred okilor!!!! Jhane, potaie cu mintea zdrucinata de cutremure, nu mai latra fara rost! La fel shi tu, moldovean cu creierul poluat de sidex...

    Cateva precizari, sau daca vretzi argumente ca disputele Poli-Gloria nu au fost blaturi, de la unul care A VAZUT aceste meciuri:
    1. pana acum, principalul acuzator al fotbalishtilor buzoieni a fost chiar antrenorul Ion Viorel, care a folosit un singur argument -> faptul ca jucatorii sai au jucat prea slab... PAI ASTA E DOVADA UNUI BLAT???? intreb eu
    2. la 4-3 jucatorii Gloriei trageau de timp "in corpore", semn ca le convenea rezultatul. ORI SA NU-MI SPUNETZI VOI MIE CA AU "PLANIFICAT" AL 5-LEA GOL POLIST TOCMAI IN MINUTUL 3 AL PRELUNGIRILOR.
    3. daca Ion Viorel isi suspecta jucatorii cu adevarat, DE CE NU A LUAT MASURI PENTRU JOCUL RETUR, LA BUZAU JUCAND IN MARE CU ACEEASHI ECHIPA????
    4. unul din cei 6 jucatori acuzatzi de Ion Viorel a centrat la golul de 3-3.
    Intreb eu: DACA ERA CUMPARAT DE POLI, DE CE A MAI FACUT UN GOL AL ECHIPEI SALE?????
    Gata, va ajunge. CEL MAI PUTERNIC ARGUMENT SUNT INSA CELE DOUA MECIURI DE CARE VOI DOI DOAR ATZI AUZIT!

    Shi-acuma sa discutam shi putzina istorie... asa , in replica la o alta aberatie>

    regiunea moldovei nu a fost NICIODATA in istoria sa asuprita de alte popoare,asa cum a fost Transilvania.In moldova nu a existat niciodata notiunea de iobag,asta demonstrand taria si vitejia locuitorilor acestor tinuturi,pe cand voi ati fost salvati doar de unirea cu Moldova si Muntenia.
    Loooool, pai voi acuma de-abia atzi ajuns la evul mediu. Cand eram noi in evul mediu, voi erati in comuna primitiva.
    Moldova nu a fost niciodata asuprita!?!?!?!?! Nu, dar pentru asta o sugeatzi shi de la turci shi de la rushi /fu/
    Cat despre unirea cu voi... inca ne mai pare rau shi acum... fara sa fiu "bozgor" o spun (apropo de aberatiile altei "eminentze" dinamoviste - Ayrton)

    Hai sa va zic ceva shi de echipele voastre:
    - cei de la Dinamo ar trebui, la fiecare blat, sa ceara drepturi de autor, pentru ca ei a inventat acest lucru
    - cei de la Otelul, dupa ce ani de zile a trait in divizia A pe banii contribuabililor, ar trebui sa zica "merci" shi "ciao" (ca la noi in Banat); oricum echipa lor nu are nici un rost
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  3. #24
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Ei bine Jhane, daca te uiti mai sus am spus "zonele mai sarace", nu neaparat Moldova, chiar aici in Zona Vest (zona din care fac parte Arad, Caras-Severin, Hunedeoara, Timis; aceasta zona exista prin crearea de 5 sau 6 regiuni geografice de catre Guvernul Romaniei; zone create la cererea UE, dar care din pacate nu au inca o putere reala, ele trebuind sa se autogestioneze singure pe viitor) exista localitati care au o economie "moarta" cum ar fi Resita, Caransebes, Hunedoara, Petrosani.
    Cit despre intrebarea ta "Nu sunt aceleasi taxe si impozite peste tot?Banii rezultati din impozite nu au aceeasi destinatie?", raspunsul este Impozitele sint peste tot la fel, taxele difera de la un judet la altul sau chiar de la un oras la altul. Toate au aceiasi destinatie - Bucuresti, de unde in functie de judet, oras, zona, centrul (Guvernul) hotareste incotro trebuie sa mearga banii, cine are in opinia Guvernului mai mare nevoie de bani. Deoarece in mod logic jud. Botosani sau Galati nu stringe din impozite si taxe tot atita cit stringe de la jud. Timis sau Arad. Partea cu strinsul de impozite si taxe nu este egala peste tot din mai multe puncte de vedere po****tie, industrie mica si mijlocie in primul rind, deoarece colosii mari industriali au murit de mult, investitii straine, samd.
    Deci daca Timisul (vorbesc doar ipotetic) trimite la stat 100 de lei nu este normal ca acolo sa se opreasca 80 de lei si eu sa ramin cu 20 de lei, pe cind daca Buzaul trimite 25 de lei sa pimeasca 40 de lei inapoi.
    Sper ca m-am facut inteles, daca mai pot sa te ajut cu alte date iti stau la dispozitie. Singurul lucru pentru care am fost atacat (vezi Ayrton) este acela ca am spus scurt si la obiect fiecare sa se bucure de propriile roade, fiecare sa isi vada de treaba lui, noi pentru asta ne-am luptat si asta vrem cit muncesc atit sa am, partea cu comunismul a trecut, nu mai exista egalitate intre oameni, fiecare sa aibe atit pentru cit munceste.

    Hai Poli! Hai Timisoara! Hai Banatul!

  4. #25
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Ayrton, vreau doar sa-ti spun, si cu asta termin discutia cu tine pe acesta tema, ca am o diploma de Inginer Economist si un master la activ (nu ca sa ma laud ci pentru ca sa stii ca aceste argumente nu sint aduse din auzite sau discutate la colt de strada) deci crede-ma ca "am ceva habar" despre economia unei tari, rolul euroregionalismului, samd.
    Sa-ti mai spun ca nu mai vorbesc cu tine pe acesta tema deoarece m-am lamurit cu cine stau de vorba. POLITICA NU ARE NICI O LEGATURA, cu tema pe care am discutat-o, poti vedea si tu ca nu am amintit nici de PSD, nici de UDMR, nici de PD.
    Sa fi iubit de cine vrei tu si intra in discutii despre ce stii tu mai bine.

    Hai Poli! Hai Timisoara! Hai Banatul!

  5. #26
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Vrea Timisoreanul autonomie ? OK, dar este cel putin ciudat faptul ca nu vede decat avantajele si trece cu vederea eventualele dezavantaje. Unul dintre aceste dezavantaje ar fi, de exemplu, faptul ca, fiind (in medie) o regiune mai bogata decat restul tarii, s-ar trezi repede pe cap cu vreo jumatate de milion de persoane fara posibilitati materiale aflate in cautarea El Dorado-ului romanesc. Si, conform legislatiei europene, respectivii nu ar putea fi facuti 'pachet' si trimisi in regiunile lor de bastina fara un motiv foarte intemeiat. Iar expedierea s-ar face pe cheltuiala expeditorului.

  6. #27
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Timisoreanul
    termin discutia cu tine pe acesta tema, ca am o diploma de Inginer Economist si un master la activ
    Ce-ar fi daca si Bucurestiul ar vrea sa fie regiune autonoma, sa faca toate chestiile alea pe care le amintesti tu??? 90% din Romania ar fi ca Solmalia sau Afganistan, ca oricat ai crede tu ca e Timisoara un centru economic puternic, nu se compara cu Bucurestiul, si un economist ca tine stie asta.

    Bine, sa incheiem, dar ma laud si eu: si eu sunt licentiat ASE in economie, asa ca stiu si eu aprope tot ata cat tine (doar Master ai in plus, dar stiu si eu prea bine ce inseamna Master-ul ala, cum se obtine si cat de folositor e...).

  7. #28
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    catre adbogdan:

    de 80 de ani asta facem. Suportam valuri succesive de moldoveni, olteni shi alte spurcaturi la pachet.

    Apropo de nelamurirea lui Jhan, daca "moldovene" este sau nu o jignire.
    Cuvantul "moldovean" a primit in Banat shi alte conotatzii decat cea clasica. Asta datorita comportamentului emigrantilor din Moldova.

    DACA VREI SA FIU MAI EXPLICIT, MOLDOVENII DIN BANAT SE BUCURA DE ACEEASHI PO****RITATE DE CARE SE BUCURA TZIGANII IN FRANTZA (DE EXEMPLU).
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  8. #29
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    viole(n)tule , fii mai explicit in legatura cu oltenii
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #30
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    AYRTON AI FACUT ASE-UL DEGEABA!!!

    Daca ar fi sa consumatzi cat producetzi, atzi fi mai rau ca in Somalia.
    Cand traieshti pe spate unei tzari intregi, e ushor sa vorbeshti!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #31
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    inter, itzi place sau nu, suntetzi cu miile in banat!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  11. #32
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Pai tocmai asta era ideea, fiecare sa se descurce pe cont propriu, sa incerce sa isi gestioneze si sa isi foloseasca cit mai bine resursele proprii.
    Uite Ungaria care nu are nici o zona mai de Doamne ajuta in afara de Balaton, doar pusta, au in ultimi ani mai multi turisti straini cu vreo 40 % mai multi decit Romania.
    Ideea este ca in ziua de azi nu mai trebuie sa astepti sa-ti cada-n gura para malaiata. Daca stai cu miinile in sin si nu faci nimic nu poti nici sa te astepti ca poate cineva, face ceva pentru tine.
    Cit despre Bucuresti, spui ca este un centru economic puternic, de acord si atunci de ce nu vrei sa fie autonomie economica? Iti place sa ai plin de gropi, ciini vagabonzi si tiganie in oras? Autostrazi avem? Infrastructura?
    Pai atunci de ce sa dai tu la altul care nu munceste? Oricum si daca vrei si daca nu vrei pina la urma aceasta regionalizare va exista. Pentru ca este impusa de UE.

  12. #33
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    si cei cu asta? te deranjeaza?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #34
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    da, bah inter, ma deranjeaza.
    sincer
    macar moldovenii sunt mai modeshti din fire

    oricum, nu generalizez, mai sunt shi exemplare reushite in ambele tabere
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  14. #35
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Daca ar fi sa consumatzi cat producetzi, atzi fi mai rau ca in Somalia.
    Cand traieshti pe spate unei tzari intregi, e ushor sa vorbeshti!!!
    Adica Bucurestiul nu contribuie la PIB??? Esti afon...
    Timisorene, ii explici tu concetateanului tau ca te contrazice si ca imi da dreptate cu a doua fraza???

  15. #36
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Timisoreanule, eu unul nu cred ca Bucurestiul consuma mai putin decat produce, ceea ce nu inseamna ca nu produce mult, dar shi consuma peste masura. E o parere personala.

    In plus, miticii au beneficiat cel mai mult de pe urma centralizarii excesive din Romania, ceea ce ar insemna ca ei sunt primii afectati de o eventuala regionalizare.

    Sau, mai pe scurt> Cine imparte, parte ishi face.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #37
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Adbogdan, sa stii ca deja s-a cam ajuns ca si in Occident, deoarece sint multi studenti veniti la facultate in Timisoara si care ramin aici, cam 90% nu mai pleaca de aici. Eu am avut colegi din Orastie, Alba Iulia, Hunedoara, Arad, Turnu-Severin, Tg. Mures, Simeria, etc. Din cite stiu toti au ramas in Timisoara.
    Asta este, deja am ajuns acel El Dorado pentru ca nu au unde sa se intoarca acasa, prietenul meu cel mai bun este din Turnu Severin, mi-a spus "unde sa ma intorc?" Nu sint firme, in afara de Portile de fier nu au altceva.
    Ei, acuma vine chestia cu care ne asemanam cu Occidentul, dar la noi cel mai mult profita patronii. Se accepta sa se lucreze pe sume infime doar ca sa ramina aici, am deja ceva experienta cu "angajatorii" (patronii) si iti spun ca singurul lucru care conteaza pentru majoritatea este "ce salariu vrei?".

  17. #38
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    ayrton, am exagerat "oleaca" cu Somalia, de acord.
    iar in a doua fraza am vrut sa scriu pe spatele intregii tzari

    imi mentzin parerea ca bucurestiul nu are de pierdut de pe urma centralizarii, de aia se shi consuma atatea energie cand vine vorba de regionalizare
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  18. #39
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Ei, am uitat exemplul cel mai elocvent logodnica mea este din Hunedoara, a terminat si ea IS-ul, pai ce sa faca in Hunedoara, nici combinatul nu mai exista.
    Deocamdata vreau sa spun ca Timisoara este in plina expansiune economica si inca mai poate inghiti forta de munca, mai departe nu stiu.
    Ayrton, tot nu-mi dai dreptate? Argumente, pro-contra? Nu cred ca trebuia sa ma ataci pe considerente nationaliste.

  19. #40
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Timisorene,eu cred ca nu e vb de regiuni mai bogate ci mai degraba de institutii ,firme,combinate mai profitabile,mai eficiente,si asta nu conteaza localizarea lor.Hai sa presupunem ca avem 2 fabrici de conserve(de ex),una in jud Timis si alta in Botosani.Ambele sunt organizate asemanator,primesc materia prima la acelasi pret,salariile sunt cam la fel,produsele se vand cu acelasi pret,unde ar fi diferenta.Guvernul ii cere firmei banatene bani mai multi decat celei moldave?
    Sau un chirurg din spitalul din Iasi nu munceste la fel ca cel din Cluj?Si n-au aceleasi salarii?Sau profesorii,sau orice ramura economica.Eu cred ca,conteaza de cat de eficienta este firma respectiva,nu localizarea acesteia.Densitatea celor mai eficiente este alta treaba.
    Attacking is the best defence!

  20. #41
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    shi inca ceva ayrton:

    mai relevant indicator este PIB/cap de locuitor

    mai in gluma, mai in serios, cred ca, cu cele 2.000.000 in plus la numitor nu contribuitzi deloc la creshterea acestui indicator
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  21. #42
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Jhane, tocmai regiunea conteaza. Sa-ti explic Timisoara este in partea de vest a tarii, are Aeroport international, infrastructura destul de buna, Centru Universitar, ei bine un investitor strain daca vine pe aici trece prima data, este mai aproape de tara de unde vine, in Timisoara sint multi nemti si italieni, conteaza mult ca sint si multi vorbitori de germana.
    Dupa cum am spus sint o serie de avantaje pe care oun oras din vest le ofera investitorilor.
    Din moment ce sint 50 de firme straine serioase pe linga Galati unde este doar Combinatul, ai dreptate densitatea conteaza de la investitori, forta de munca, samd.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •