Page 11 of 17 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 211 to 231 of 355

Thread: Die Deutsche Nationalmannschaft

  1. #211
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa realizarea calificarii, antrenorul J.Löw va avea o discutie foarte serioasa cu mai-marii DFB in vederea prelungirii contractului.
    Aici nu este vorba doar de aspecte materiale ci si de durata contractului, acetusia oferindu-i-se alti patru ani, in timp ce el doreste sa se angajeze cel mult pana la CM din Africa de Sud in anul 2010.

  2. #212
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Am inteles sambata,la "Sportschau" ca germano-iranianul Dejagah,jucatorul lui Wolfsburg,a fost invitat de Dieter Eilts la nationala de tineret,pentru un meci in Israel.Jucatorul a refuzat,din motive politice...
    Vi se pare normal?Mie nu!Eu l-as face pachet si l-as trimite la Teheran.

  3. #213
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Nici mie, dar nu este unicul caz. Au mai fost asemenea, exact nu-mi amintesc cu cine, dar poate e mai cuminte asa. Uneori jucatorii se afla sub presiuni neobisnuite, necunoscute marelui public. Cazul Rakitic iti este probabil cunoscut. Nascut si crescut in Elvetia ar fi fost normal sa joace pentru aceasta tara, dar din partea Croatiei s-au facut asemenea amenintari la adresa familiei incat pana la urma a acceptat sa joace pentru Croatia...

  4. #214
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Nici mie, dar nu este unicul caz. Au mai fost asemenea, exact nu-mi amintesc cu cine, dar poate e mai cuminte asa. Uneori jucatorii se afla sub presiuni neobisnuite, necunoscute marelui public. Cazul Rakitic iti este probabil cunoscut. Nascut si crescut in Elvetia ar fi fost normal sa joace pentru aceasta tara, dar din partea Croatiei s-au facut asemenea amenintari la adresa familiei incat pana la urma a acceptat sa joace pentru Croatia...
    Nu stiam situatia lui Rakitic si cred ca chestia cu amenintarile sunt baliverne!Cine sa-l ameninte si de ce? Familia nu cred ca l-a amenintat,in fond si la urma urmei traieste si ea bine de pe urma lui!
    Muritorilor de rand,statul german le cere sa se "anpassen" daca vor sa traiasca in Germania,de ce nu si lui Dejagah?Si de fapt,daca acest Dejagah sufera de patriotism,cine l-a fortat sa accepte cetatenia germana? Poate doar milioanele de €...Oricum,eu i-as fi aratat "wo es lang geht"!

  5. #215
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by carlo View Post
    Nu stiam situatia lui Rakitic si cred ca chestia cu amenintarile sunt baliverne!Cine sa-l ameninte si de ce? Familia nu cred ca l-a amenintat,in fond si la urma urmei traieste si ea bine de pe urma lui!
    Muritorilor de rand,statul german le cere sa se "anpassen" daca vor sa traiasca in Germania,de ce nu si lui Dejagah?Si de fapt,daca acest Dejagah sufera de patriotism,cine l-a fortat sa accepte cetatenia germana? Poate doar milioanele de €...Oricum,eu i-as fi aratat "wo es lang geht"!
    Hai sa o luam mai pe indelete. Inteleg supararea ta, nici mie nu-mi place toata chestia dar nu ne ramane decat sa o acceptam.
    Rakitic nu a fost amenintat de familie, ci familia lui a fost amenintata de asa-zisi suporteri din Croatia. Cu aia nu e bine sa te pui (vezi antecdentele...e destul daca iti zic de Boban, Zagreb etc. ?
    Dejagah are mama germana si tatal iranian. Cetatenia poate el sa si-aleaga, desigur numai una singura.Si a ales-o pe cea germana. Ca exista la el niste...conexiuni iraniene si probabil o influente este de inteles. Dar sa-l uitam, acest dejagah nu este deloc un mare jucator...

  6. #216
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    De la echipa nationala se anunta doua indisponibilitati (momentane): utilizarea impotriva Irlandei a lui Schneider si Hilbert fiind incerta.

  7. #217
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cum o nenorocire nu vine niciodata singura, azi dupa-amiaza Tim Borowski a parasit cartierul echipei nationale acuzand dureri la spate si devenind astfel indisponibil pentru ambele partide. Nu s-au anuntat alte nominalizari.

  8. #218
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa cele trei indisponibilitati, si ca un facut toate in linia mediana, J.Löw are posibilitatea sa alinieze eventual un "11" mai ofensiv, adica:
    Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Trochowski, Frings, Schweinsteiger - Podolski, Kurányi ,Gomez sau sa ramana la o varianta mai conservatoare adica:
    Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Trochowski,Rolfes, Frings, Schweinsteiger - Gomez, Kurányi.

    Sa vedem ce surprize vom avea sambata.

  9. #219
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Ca din senin discutia pentru postul de portar al nationalei s-a deschis din nou. Aceasta nu are la origine disputa verbala dintre Oliver Kahn si Jens Lehmann, primul fiind retras deja din nationala, ci situatia actuala a lui Lehmann din nou rezerva lui Almunia la Arsenal.
    Managerul Oliver Bierhoff il sfatuieste pe Lehmann, in caz ca situatia nu se schimba, sa caute o alta echipa.
    Ca un facut s-a anuntat la cuvant Sven Goran Eriksson care l-a dori pe portarul german la Manchester United.

  10. #220
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Intalnirea de sambata este cea de-a 16-a dintre cele doua echipe, Irlanda a castigat 5 partide, 3 s-au terminat la egalitate, iar Germania a invins in 7 confruntari.
    Echipa Germaniei mare are nevoie practic de un singur punct din patru meciuri, Cehia fiind foarte probabil a doua calificata din grupa D.
    Desi are numerosi accidentati, Lahm, Ballack, Hitzelsperger, Hilbert, Schneider, Klose, Borowski, Germania va alinia totusi o echipa puternica.
    Iata formatiile probabile pentru meciul de sambata seara, de la Dublin:
    Germania:Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Frings, Fritz, Rolfes, Schweinsteiger - Podolski, Kurányi;
    Irlanda: Given - Finnan,Dunne, O`Shea, O `Brien - A.Reid,Carsley, S.Hunt,Kilbane - Keane , K.Doyle.
    Meciul va fi condus de Martin Hansson (Suedia).

  11. #221
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Iata si clasamentul actual:

    Loc. Natiune Pct.
    1. » Deutschland 8 7 1 0 31:4 +27 22
    2. » Cehia 9 6 2 1 19:4 +15 20
    3. » Irlanda 9 4 2 3 14:11 +3 14
    4. » Slovacia 9 3 1 5 20:20 0 10
    5. » Wales 8 3 1 4 13:13 0 10
    6. » Cipru 8 3 1 4 13:16 -3 10
    7. » San Marino 9 0 0 9 1:43 -42 0






    Meciuri care se vor mai juca:


    Sa 13.10.2007 15:00 » Slowakei - » San Marino --
    Sa 13.10.2007 18:15 » Zypern - » Wales --
    Sa 13.10.2007 20:45 » Irland - » Deutschland --
    Mi 17.10.2007 20:15 » San Marino - » Wales --
    Mi 17.10.2007 20:30 » Irland - » Zypern --
    Mi 17.10.2007 20:45 » Deutschland - » Tschechien --
    Sa 17.11.2007 16:00 » Wales - » Irland --
    Sa 17.11.2007 20:00 » Deutschland - » Zypern --
    Sa 17.11.2007 20:30 » Tschechien - » Slowakei --
    Mi 21.11.2007 » San Marino - » Slowakei --
    Mi 21.11.2007 17:30 » Zypern - » Tschechien --
    Mi 21.11.2007 20:30 » Deutschland - » Wales

  12. #222
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Echipa Natioanala , selectionata Deutschland, s-a calificat ca prima reprezentativa( exceptand organizatoarele Austrai,Elvetia) la turneul final


    Scorul final:

    Irlanda-Germania 0-0

    Prin urmare, echipa germana nu mai poate fi intrecuta, avand la activ 23 de puncte aavnd in fata clasatei a treia, Irlanda 8 puncte diferenta, si 3 meciuri de disputat, iar Irlanda numai 2.

    Matematic , nu mai poate rata calificarea.

    A fost o partida destul de slaba , nu au fost multe faze de gol, insa a echipa germana si-a indeplinit obiectivul.

  13. #223
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Meciul de la Dublin n-a fost rau dar nici stralucitor.
    Indiferent ce ar fi zis antrenorii, in mintea fiecarui jucator si-a facut loc cu siguranta decizia de a obtine punctul care sa risipeasca orice emotii viitoare. Atacurile au fost sporadcice, dar apararea absolut solida, cu acest cuplu central Mertesacker-Metzelder, as zice intre timp de valoare mondiala, si cu un inchizator rutinat si sigur, ma gandesc la Frings.
    Desi au lipsit Lahm, Ballack, Schneider, Hitzelsperger,Borowski, Klose se poate vedea cate solutii are J.Löw gratie deschiderii largi a portilor nationalei si promovarii unui climat cu totul nou in echipa.
    Nu am nici un dubiu ca echipa va avea un rol important la EURO2008, titlul nefiind de disputat fara echipa Germaniei.

  14. #224
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cu cartonasul galben incasat la Dublin, Jens Lehmann este suspendat pentru jocul cu Cehia de miercuri. In poarta va fi Timo Hildebrand, iar ca rezerva a fost convocat portarul lui Hannover, Robert Enke.

  15. #225
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Felicitari Germania pentru performanta de a fi prima echipa calificata matematic la Euro 2008 !
    Zbor pana la stele.

  16. #226
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,640
    Reputatie
    0
    Hildebrand nu e mai mult rezerva lui Canizares la Valencia??

    Intr-adevar Germania se alatura gazdelor Austria si Elvetis si formeaza astfel un trio de echipe deja calificate la EURO 2008
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  17. #227
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LordulCapdeMort View Post
    Hildebrand nu e mai mult rezerva lui Canizares la Valencia??

    Intr-adevar Germania se alatura gazdelor Austria si Elvetis si formeaza astfel un trio de echipe deja calificate la EURO 2008
    Nu chiar, lupta e deschisa, in ultimele partide a aparat Hildebrand si este pe cale sa castige duelul cu coechipierul sau mai varstnic. Asa se zice...

  18. #228
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Echipa Germaniei isi definitiveaza in acest zile programul de pregatire. Se asteapta inca tragerea la sorti a grupelor de la 2 decembrie pentru a rezerva hotelurile si terenurile de antrenament.
    Cert este ca lotul se va reuni pentru faza finala a preparativelor la 19 mai anul viitor la Palma de Mallorca.
    Sunt prevazute 7 meciuri amicale in total.
    J.Löw nu are o misiune usoara pentru a definitiva lotul de 22 avand la dispozitie circa 40 de jucatori care au rulat prin echipa reprezentativa.

  19. #229
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Nu chiar, lupta e deschisa, in ultimele partide a aparat Hildebrand si este pe cale sa castige duelul cu coechipierul sau mai varstnic. Asa se zice...
    Atat timp cat este rezerva lui Almunia ola Arsenal, Hildebrand are o sansa sa-l inlocuiasca, a convins la Valencia si, se pare ca , daca va continua asa, va fi titular pe viitor, dar trebuie sa-l convinga si pe Joachim Löw.

  20. #230
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Germania - Cehia

    Miercuri, ora 21,45 Allianz-Arena din München

    Arbitru : Webb (Anglia)

    Germania
    : Hildebrand - A.Friedrich, Mertesacker,Metzelder, Jansen - Frings, Odonkor (Fritz), Rolfes, Schweinsteiger - Kurányi, Podolski;
    Cehia: Cech - Ujfakusi, Kovac, Rozenhal, Zapotocny - Galasek, Sionko, Rosicky , Plasil - Kulic, Koller.

  21. #231
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Echipa Germaniei va evolua cu cea mai buna echipa

    Cehii vor revansa ,selectionerul il baga pe Podolski..eu cred ca acesta va fi arma principala.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •