Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 232 to 252 of 277

Thread: Ce carti bune ati citit in ultimul timp?

  1. #232
    incepator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    iuliu ratiu - planeta de adolescent..pentru cei ce sunt in pana de autori sau carti bune..si vi-l mai recomand si pe milan kundera - ignoranta, si iar va amintesc de ismail kadare..florile inghetate din martie e cea mai buna carte a lui..descrie foarte bine societatea albaneza dupa regimul comunist..ceva in cartea asta seamana cu romanica noastra..merita citita..

  2. #233
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    toate cartile lui kundera sunt excelente...ignoranta printre ele, e super cum creaza kundera paienjenisuri din destinele personajelor sale...asta e specific mai ales pt cartile scrise in franta...la fel e si "nemurirea"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #234
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Terminat de curand "Apel catre lichele", de Liiceanu. Buna in general, dar autorul sufera de sindromul talibanismului. Tot ce-a fost in comunism a fost rau, foarte rau, etc.

  4. #235
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ai citit cam tarziu "cartea " asta amice..si oricum n-ai inteles nimic...oare de ce nu ma mir prea tare?

    E o carte cu un mesaj stict, fara echivoc, il intelegi sau nu-l intelegi(cel mai probabil in cazul tau)
    ...sau nu vrei sa-l intelegi
    Last edited by Bumbescu; 6th April 2007 at 02:49.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  5. #236
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    probabil e greu pt unele persoane care aveau varste fragede cand a venit revolutia sa inteleaga cum s-au simtit oamenii si in special oamenii inteligenti si care aveau ceva de zis in timpul comunismului.
    citind mai multe carti ale celor ce au trait acele vremuri , uneori am senzatia ca trebuie sa fie o gluma, ca asa ceva totusi nu se poate sa se fi intamplat cu adevarat. off, gata ma opresc, ca m-am cam ambalat!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #237
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    a citit cineva Mielu Zlate?

  7. #238
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    am stat sa citesc tot topicul si ma mira ca nimeni n-a pomenit o carte fundamentala, profetica de-a dreptul pentru ceea ce traim si urmeaza sa traim, si cu atat mai formidabila cu cat a fost scrisa hat demult, in 1932:
    Aldous Huxley - Minunata lume noua (Brave New World)
    The Show Must Go On

  8. #239
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    in primul rand ma bucur ca ai citit tot topicul
    eu nu am citit cartea. singura carte a lui huxley pe care am citi-o eu a fost " punct contra punct".
    mai zi-ne si alte carti care ti-au placut si de ce.
    irina
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #240
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Marquez - Toamna Patriarhului (hilarious writing, terrific characters), Dragoste in vremea holerei (un final de te lasa fara cuvinte).
    Dostoievski - in primul rand Idiotul, ma identific pe undeva cu Miskin, pe care insa nu-l vad ca personaj pozitiv
    Tolstoi - Razboi si pace (merita efortul).
    Umberto Eco - Pendulul lui Foucault (sa va treaca de teoria conspiratiei, ultimul capitol e incantator)
    Huxley mai sus mentionata carte - cititi-o si-o sa intelegeti de ce

    pentru ca tot s-a vorbit de buddhismul tibetan, cea mai buna carte pentru "bazele buddhismului" mi se pare (si am de unde alege, am o gramada) "Doctrina trezirii. Invatatura lui Buddha in cele mai vechi texte", scrisa de bhikkhu Walpola Rahula, aparuta la Editura Herald

    si o mare dragoste, Dante - Divina Commedia

    si sa nu uit poezia japoneza

    un haiku personal:

    impreuna -
    bucuria mea
    in ochii tai

    Last edited by atisha; 7th April 2007 at 05:05.
    The Show Must Go On

  10. #241
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    scriind ceva la sectiunea cu filme m-a pleznit amintirea unei carti care mi-a placut enorm de mult. ghepardul de lampedusa. cartea asta m-a emotionat f tare. e o carte trista care te prinde si te face sa pasesti in lumea care ti-o prezinta, cam asta ar trrbui sa faca orice carte in fond , si la sfarsit vezi ca totusi lumea de atunci nu era chiar asa de diferita. timpul curge inexorabil pt toti, acum ca si atunci.
    daca imi gasesc cartea prin biblioteca poate pun niste citate .
    a mai citit-o cineva????
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #242
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Eu am citit-o,am cumparat-o de la Humanitas,era cu 50% reducere mai demult si auzisem despre ea.E frumoasa cartea,mai ales finalul imi place...

  12. #243
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mi-am gasit carte si chiar si unele din pasajele care m-au amuzat sau intristat cand am citit-o:
    " femeile care se aflau in acea seara la bal nu-i placeu deloc. doua sau trei dintre cele mai in varsta ii fusesera amante si vazandu-le asa incarcate de ani si de nurori, nu izbutea sa -si refaca imaginea lor de cum 20 de ani, iar gandul ca isi irosise anii cei mai frumosi urmarind si prinzand asemenea cioclovine il infuria nespus. "
    uff, e greu sa copiezi fragmente dupa ce esti obisnuit cu copy paste
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #244
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    am o carte veche din 1965..... cu hartii ingalbenite de vechi ce sunt.... M. Ilin - Povestea unui gigant - Omul... e super cartea....intr-atat de buna incat m-am hotarat sa o tehnoredactez si s-o dau la un cunoscut la o editura sa scoata o editie mai noua...... pun la dispozitie cartea si pe internet... publicata sub forma de blog, daca va intereseaza aceasta e adresa http://travisdaye.wordpress.com/ momentan abia am inceput, dar redactez zilnic 10-20 de pagini deci aveti ce vedea

  14. #245
    incepator
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    ultima carte citata "Torturati-l pe artist" de Joey Goebel. Vi-o recomand si voua este foarte interesanta; descrie viata unu copil talentat in scris pana la varsta de aproximativ 25 de ani, nu-mi mai amintesc foarte bine, dar in orice caz, aflati modul in care era "torturat" de impresarul lui, angajat de o companie care vroia sa refaca arta cinematografica si ce muzicala si care considera ca suferinta il face pe artist sa aiba mai multa inspiratie. chiar merita citita

  15. #246
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Am recitit Codul lui Da Vinci, e o carte pe care o recomand tuturor

  16. #247
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Irinaaa, avem un nou membru aici, un veritabil intelectual, unu care sta la baute cu Nea Marin de la SNLO(n-ai auzit de el? nu conteaza..), gandeste-te ca a aparut aici un fel de Dinescu care a baut cu Nichita Stanescu sau cu Marin Preda...

    Multumim oltenia pt recomandare....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #248
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    BAi desteptule, nea Marin e Condescu, cum dracu nu ai auzit de el? Nichita Stanescu nu mi-a placut niciodata, scria prea ciudat pentru mine

  18. #249
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ok, spune-ne cine ti-a placut atunci
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #250
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    te-am provocat in arena, pentru toate injuraturile de pe PM

    Imi plac mult Cosbuc si Eminescu dintre poeti

  20. #251
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Ok, spune-ne cine ti-a placut atunci
    Vine ploaia, bine-mi pare!
    In gradina am o floare,
    Ploaia o va creste mare.
    Vine ploaia, bine-mi pare!

    Versuri pentru toata lumea...
    Iriiinaaa! Sunt rea! Crezi ca-i bine acum, cand vine Mosu'?
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  21. #252
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu stiam cu vine ploaia, bine imi pare , in gradina am o floare, ma asteapta pana moare, sa o ud.
    luma e bine sa fii rea din cand in cand, ca daca nu-ti folosesti si abilitatea asta poate o pierzi si apoi ce te faci???

    bumbi, cateva pagini in urma te luai de tyler cand i-a sarit la gat unui user ce citise codul lui da vinci. ce s-a intamplat?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •