Quote Originally Posted by niagara64 View Post
Preferati salile goale din Romania ?
Nu, prefer salile din Franta, Germania, Danemarca, Spania in locul celor din America...si sunt de acord cu Oana...m-am saturat sa tot aud ca vai, americanii in sus, nemtii in jos, francezii la stanga, englezii la dreapta, numai romanii sunt niste prosti...Iaca nu-i asa!!! Romanii sunt destepti, sunt ambitiosi si, nu in ultimul rand, sunt OAMENI...si prefer sa fiu romanca decat un american care nu stie unde este Europa si care nu stie decat de hot-dog si baseball...din ambitie si bun simt s-au nascut Nicolae Paulescu, Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Eugen Ionescu, Emil Cioran, Creanga si multi, multi altii care au facut furori in strainatate (inclusiv o romanca ce a descoperit, impruna cu alti savanti straini, anul trecut, ceva chestii complicate legate de materie...)..asa ca sunt mandra ca sunt romanca!!!!! De la Nadia pana la propria persoana...

Americanii, marea tara cu marea baza de selectie si tot nu au fost in stare sa castige aurul pe echipe decat la ei acasa de cerle mai multe ori...si ne uitam in an post-olimpic in ograda lor si ce vedem la senioare? In afara de cele revenite in activitate? Se vad mai multe? Se vad a fi mai grozave??? Nu cred...desi, asa cum spui si tu, Niagara, au o baza de selectie de 100 d eori mai mare...La baza de selectie, banii si echipamentele care sunt in America, Romania ar fi fost de neintrecut la ORICE competitie in momentul de fata...mi se pare cu adevarat extraordinar ca din 10 oameni sa cuceresti aur pe echipe si inca trei medalii de aur+una de argint si una de bronz (2004); medalie de bronz pe echipe+aur...comparativ cu America, unde din 50 de gimnaste cate au avut (cel putin 24 in faza finala de la VISA), au fost sub noi la JO 2004 (noroc u Carly Patterson, ca in rest...) si abia anul trecut au fost grozavi...dar tot nu au luat cea mai pretioasa medalie...aurul la echipe