Page 15 of 16 FirstFirst ... 513141516 LastLast
Results 295 to 315 of 322

Thread: Nationale SUA 2009

  1. #295
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Si eu as vrea sa ajung in Japonia...ma pasioneaza ft mult cultura japoneza
    Oricum 2016 e atat de departe...vom vedea ce va fi
    www.fangymnastics.com

  2. #296
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Dar pe lista mea pe locul 2 e Tokio (nu ma impuscati) pentru ca chiar as vrea sa ajung o data si in Japonia, asa ca de ce nu cu ocazia asta - si pana in 2016 mai e destul timp ca sa strang bani
    Ai si tu dreptate...

  3. #297
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Tokyo ar fi super din multe privinte. In primul rand pentru ca publicul ar fi extrem de civilizat (exact opusul Atlanta 96 ). In al doilea rand e fain de vizitat. Dar e extrem extrem de scump. Citeam zilele trecuta ca Japonia a ridicat temporar vizele pentru romani. Daca ai nostri care ajung pe-acolo se poarta frumos nici de vize n-o sa fie nevoie. Numa de vre-o 2-3000 EUR .

  4. #298
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Tokyo ar fi super din multe privinte. In primul rand pentru ca publicul ar fi extrem de civilizat (exact opusul Atlanta 96 ). In al doilea rand e fain de vizitat. Dar e extrem extrem de scump. Citeam zilele trecuta ca Japonia a ridicat temporar vizele pentru romani. Daca ai nostri care ajung pe-acolo se poarta frumos nici de vize n-o sa fie nevoie. Numa de vre-o 2-3000 EUR .

    Eu zic sa mai pui ceva bani (asa de vreo 3 ori mai multi ) . Daca ar fi in timpul Olimpiadei preturile ar fi mult mai mari .
    Madrid cand il voi vizita , nu o voi face in nici un caz in timpul unei Olimpiade . Ar fi o lipsa crasa de respect vis-a-vis de Madrid . Rio oricat de exotic ar fi nu ma tenteaza .
    Publicul american s-a schimbat mult de la ultima olimpiada americana .A invatat gimnastica . Si nu numai ca a invatat dar in curand ne vor da si lectii .
    Asa ca tot langa mine prefer sa fie . In plus Chicago are o comunitate mare de romani .
    In Japonia nu m-ar pasiona calatoria oricum .

  5. #299
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nu are nici o legatura faptul ca au invatat sau nu gimnastica.... vor fi un public ostil indiferent de sport! Nici nu vreau sa ma gandesc....

  6. #300
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oana_27g View Post
    Nu are nici o legatura faptul ca au invatat sau nu gimnastica.... vor fi un public ostil indiferent de sport! Nici nu vreau sa ma gandesc....
    Cu o comunitate de romani ca cea din Chicago ? M-as mira .
    Iar in alta ordine de idei , oare nu e desuet sa tot dam vina pe public sau pe orice altceva de fiecare data ? Care e bun castiga in orice conditi ...Cine ar fi crezut ca Liukin ar fi invins in China ?

  7. #301
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Poti sa zici ca Liukin a invins in China 100%? La paralele nu a pierdut titlul desi era la egalitate cu preferata gazdelor? Au facut in asa fel incat sa nu fie acuzati ca au favorizat-o pe He. Oricum pt mine castigatoarea trebuia sa fie Yilin.
    La individual compus era clar pt toata lumea ca va fi Liukin sau Johsnon...nu a fost surprinzator
    www.fangymnastics.com

  8. #302
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Cu o comunitate de romani ca cea din Chicago ? M-as mira .
    Iar in alta ordine de idei , oare nu e desuet sa tot dam vina pe public sau pe orice altceva de fiecare data ? Care e bun castiga in orice conditi ...Cine ar fi crezut ca Liukin ar fi invins in China ?
    Ai vazut transmisiunile de la gimnastica artistica din Atlanta 1996? Mai ales cele de la concursul pe echipe. Publicul s-a manifestat rusinos. Au urlat atat de tare incat ultima fata din concurs la sol nu auzea melodia. Te rog sa ma crezi ca am vazut meciuri de fotbal (pe viu) pe stadion in Romania unde oamenii s-au comportat mai civilizat.

  9. #303
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Favoritisme vor fi probabil peste tot...pe mine publicul ma enerveaza...si imi doresc, cat mai putine competitii pe taram american!!!

  10. #304
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Ai vazut transmisiunile de la gimnastica artistica din Atlanta 1996? Mai ales cele de la concursul pe echipe. Publicul s-a manifestat rusinos. Au urlat atat de tare incat ultima fata din concurs la sol nu auzea melodia. Te rog sa ma crezi ca am vazut meciuri de fotbal (pe viu) pe stadion in Romania unde oamenii s-au comportat mai civilizat.


    Repet ca poate nu ai citit mai sus .Din 96 paina in acum au trecut ceva ani .Publicul a invatat gimnastica .Se duce la gimnastica(spre deosebire de al nostru ). S-au schimbat multe . Inclusiv au au o scoala de gimnastica care poate da lejer lecti acum . Hai sa fim cinstiti si sa dam Cezarului ce este al lui .

  11. #305
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Ai foarte mare dreptate in multe privinte. Cu toate astea americanul de rand va urla si va tipa pentru ca asta este in educatia lui. Cred ca e una dintre putinele limbi in care exista un cuvant special (cheer) care inseamna : un "urlet" de incurajare, aprobare, entuziasm.
    B.t.w: fui recent la un acvariu in SUA. Au urlat si-au tipat copiii aia (si nu numai) de credeai ca-i omoara careva. Si se uitau la niste pesti dapoi sa fi trebuit sa incurajeze niste sportivi de-ai lor. Publicul american va fi civilizat cand va zbura porcul. E in cultura lor sa "cheer" din toti rarunchii.

  12. #306
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Repet ca poate nu ai citit mai sus .Din 96 paina in acum au trecut ceva ani .Publicul a invatat gimnastica .Se duce la gimnastica(spre deosebire de al nostru ). S-au schimbat multe . Inclusiv au au o scoala de gimnastica care poate da lejer lecti acum . Hai sa fim cinstiti si sa dam Cezarului ce este al lui .
    ce legatura are faptul ca publicul a invatat gimnastica cu faptul ca urla incat nu se mai aude nimic altceva?
    aici o mostra
    http://www.youtube.com/watch?v=U049p...eature=related

  13. #307
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1

    Ce tari sunteti cu argumentele voastre...ma distrati la culme

    Eu una la JO nu ma duc decat daca-s la o aruncatura de bat si impreuna cu amici, costa prea mult si la TV vad cu siguranta mai bine. Apoi zilele alea pot vedea mai multe sporturi si comenta pe net.

    Sa ma duc sa vizitez un oras in timpul JO exclus...cu milioane de turisti, cu preturi umflate cu pompa, nici nu-mi trece prin gand.

    La Mondiale si Europene e alta poveste, nu-i asa nebunie, ca e numai gimnastica. Deci as vizita Tokio mai degraba in 2011 la Mondiale decat in 2016 la JO.

    La americani JO nu vreau nici eu. Dar au conditii, n-au mai fost demult la ei....toate sansele sa se intample in curand.

  14. #308
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Ai vazut transmisiunile de la gimnastica artistica din Atlanta 1996? Mai ales cele de la concursul pe echipe. Publicul s-a manifestat rusinos. Au urlat atat de tare incat ultima fata din concurs la sol nu auzea melodia. Te rog sa ma crezi ca am vazut meciuri de fotbal (pe viu) pe stadion in Romania unde oamenii s-au comportat mai civilizat.
    Da, una dintre gimnastele din Rusia a iesit in lacrimi, saraca...nu stiu daca era vorba de Tatiana Gutsu sau alta...Si nici in 2003 (cand se presupune ca au invatat gimnastica) nu s-au schimbat lucrurile prea mult...sa vezi ce public frumos sunt francezii si apoi sa vezi diferenta de civilizatie...

  15. #309
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Cred ca e vorba de Galieva, ea parca a iesit plangand...... si cred ca de vreo 2 ori i s-a intamplat sa concureze la sol in timp ce una dintre favoritele gazdelor era la alt aparat....

  16. #310
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Dap, ea este...stiam eu ca incepe cu G numele ei. Si da, de doua ori s-a intamplat povestea, in zile diferite...

  17. #311
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Cu discutiile voastre imi amintiti de un articol cu un interviu a lui Belu care spunea ca pregatirea psihologica e importanta si ca el bagase in sala de sport de la Deva toata gradinita, sute de copii sa faca galagie si le punea pe fete sa lucreze asa...

    Nu se poate da vina pe public... Doar cei slabi gasesc tot timpul scuze si nu stiu cum se face ca intotdeauna vinovatul e in afara: conditiile, lipsa, etc... etc.... Rar auzi pe cineva spunaind: "de vina sunt eu".

    Cei mai buni se pregatesc si infrunta orice conditii. Si mai au si simtul responsabilitatii.
    Last edited by Tess_AN; 20th August 2009 at 17:51.

  18. #312
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Dar nu cred ca cineva de aici a incercat sa justifice niste esecuri prin comportamentul publicului....pur si simplu este de preferat sa se concureze orinude altundeva decat acolo...publicul este f ostil..ca sa nu spun lucruri mai urate...atmosfera este urata.
    De exemplu in 96 SUA ar fi castigat titlul indiferent de sustinerea publicului..pur si simplu au fost mai bune,...dar tot spectacolul ala a transformat ceva frumos intr-un circ ieftin.
    Nu spun ca ar avea clasamentul de suferit dc s-ar desfasura competitiile in SUA...doar ca nu ar fi frumoasa atmosfera...ar afecta placerea de a concura a sportivilor si placerea de a privi a telespecatorilor.
    Asa a fost de fiecare data...si da,e ciudat ca de cate ori s-a desfasurat cate o competitie in SUA ai lor au avut un succes nebun in detrimentul altor sportivi cotati mai bine...dar nu e asta motivul pt care nu-mi plac competiile desfasurate acolo!

  19. #313
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oana_27g View Post
    Dar nu cred ca cineva de aici a incercat sa justifice niste esecuri prin comportamentul publicului....pur si simplu este de preferat sa se concureze orinude altundeva decat acolo...publicul este f ostil..ca sa nu spun lucruri mai urate...atmosfera este urata.
    De exemplu in 96 SUA ar fi castigat titlul indiferent de sustinerea publicului..pur si simplu au fost mai bune,...dar tot spectacolul ala a transformat ceva frumos intr-un circ ieftin.
    Nu spun ca ar avea clasamentul de suferit dc s-ar desfasura competitiile in SUA...doar ca nu ar fi frumoasa atmosfera...ar afecta placerea de a concura a sportivilor si placerea de a privi a telespecatorilor.
    Asa a fost de fiecare data...si da,e ciudat ca de cate ori s-a desfasurat cate o competitie in SUA ai lor au avut un succes nebun in detrimentul altor sportivi cotati mai bine...dar nu e asta motivul pt care nu-mi plac competiile desfasurate acolo!

    Preferati salile goale din Romania ? Oare ce placere are o sportiva in Romania cand in tribune sunt parintii , colegii si o duzina de forumisti ? Intrebarea este serioasa ...Chiar credeti ca e vre o bucurie pentru ea ?

    PS ce inseamna urat ?! Ai fost vreodata intr-o sala de gimnastica din Nord America ? Nu i-am auzit de cand merg nici injurand nici gesticuland .Inclusiv in imaginile de mai sus daca priviti spectatorii sunt linistiti , civilizati ....Ce se aude sunt aplauzele amplificate de ecoul salii si de transmisia de satelit (mult mai putin performanta in 1996 ). Cred ca se exagereaza mult pe tema asta .
    Last edited by niagara64; 20th August 2009 at 20:31.

  20. #314
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    N-are absolut nici o legatura cu Romania...incredibil dar nu orice are legatura cu Romania...si nu totul trebuie sa aiba legatura cu Romania...daca traiesc aici nu imi pot exprima o parere?...trebuie neaparat sa ma exaltez la tot ce se intampla afara?...nu imi pot exprima o parere negativa despre o alta tara (mai bine zis despre un aspect caracteristic unei alte tari, despre un fenomen, "sindrom"...)doar pentru ca la noi este mai rau, sau considerat mai rau?

    Nu pot sa dezaprob publicul american pentru ca sunt romanca si publicul roman de gimnastica nu exista?
    De fapt in general orice s-ar zice, mai putin bun despre gimnastica din alta tara, "trebuie" sa ni se aminteasca tot timpul ca in Romania e mai rau...Asta o stim deja si nu are nici o legatura.....Helloooo, nu era vorba de Romania!!!

    BTW relax...nu stabilim noi unde vor avea loc jocurile olimpice!
    Last edited by anna.09; 20th August 2009 at 20:53.

  21. #315
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oana_27g View Post
    N-are absolut nici o legatura cu Romania...incredibil dar nu orice are legatura cu Romania...si nu totul trebuie sa aiba legatura cu Romania...daca traiesc aici nu imi pot exprima o parere?...trebuie neaparat sa ma exaltez la tot ce se intampla afara?...nu imi pot exprima o parere negativa despre o alta tara (mai bine zis despre un aspect caracteristic unei alte tari, despre un fenomen, "sindrom"...)doar pentru ca la noi este mai rau, sau considerat mai rau?

    Nu pot sa dezaprob publicul american pentru ca sunt romanca si publicul roman de gimnastica nu exista?
    De fapt in general orice s-ar zice, mai putin bun despre gimnastica din alta tara, "trebuie" sa ni se aminteasca tot timpul ca in Romania e mai rau...Asta o stim deja si nu are nici o legatura.....Helloooo, nu era vorba de Romania!!!

    BTW relax...nu stabilim noi unde vor avea loc jocurile olimpice!
    Nu , in nici un caz ...bani vor hotara ! Care vor supravietui dupa criza ...
    Onest ? Nu imi pasa prea mult unde se organizeaza . Poate daca as avea pe cine sa sustin .
    Dar sunteti nedrepti cu un public care iubeste gimnastica cu adevarat , care pune pasiune si care isi plateste un bilet pentru a sustine gimnastica de la ei .
    Stiti ca si la concursurile de gimnastica cele mai mici ( alea de pici de 6 ani )se platesc bilete ? Daca i-ati vedea cat suflet pun in sport , cat de mult sacrifica ... Acum doi ani vorbeam poate ca tine .
    Am invatat sa-i respect cand am vazut unele lucruri in viata de zi cu zi .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •