View Poll Results: Hotelul Crang sau Coroana?

Voters
0. You may not vote on this poll
  • Crang

    0 0%
  • Altul (mentionati-l)

    0 0%
Page 12 of 22 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 232 to 252 of 445

Thread: Buzau 2009 - Intalnirea noastra, a forumistilor II

  1. #232
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    Exista auzobuzul 785 de la Aeroportul Otopeni-Piata Unirii.
    Daca cobori la Piata Universitatii poti lua troleibuzele 85 sau 69 pana la Gara Obor, iar de la Autogara Obor sunt microbuze catre Buzau la fiecare jumatate de ora.

    Sau: http://www.mediafax.ro/social/linie-...l?1688;3742275
    Zona Obor nu e safety ptr cineva care deabia a venit in Romania . Am locuit pe acolo o viata .
    Mai bine cu trenul .

  2. #233
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Zona Obor nu e safety ptr cineva care deabia a venit in Romania . Am locuit pe acolo o viata .
    Mai bine cu trenul .
    de acord. E mai bine cu trenul. In plus de la aeroport se ajunge mult mai bine la gara de nord (pt ca e direct) decat la Obor.

  3. #234
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Stiu si eu de un autobuz care pleaca chiar de la iesirea din aeroportul Otopeni (curse interne, deci ar trebui sa mergi de la iesirea de la curse externe si sa ajungi la cea de la curse interne)...eu am gasit 783 aici http://www.legaturi.ro/index.php?page=pgratb (Linie Expres 783 Aeroportul Henri Coanda (fost Otopeni), Sos. Bucuresti-Ploiesti, P-ta Presei Libere, Sos. Kiseleff, P-ta Victoriei, Bd. Lascar Catargiu, P-ta Romana, Bd. G-ral Gh. Magheru, Bd. Nicolae Balcescu, Piata Unirii), dar o sa incerc sa imi amintesc si ce autobuz am luat eu, o calatorie parca este 3 lei (se poate cumpara bilet de la un automat de la iesirea din aeroport) si opreste si in Victoriei, chiar la intrarea de la metrou. De acolo se poate lua metroul (una din cele doua magistrale) o statie pana la Gara de Nord. Eu zic ca e mai sigur si mai bine cu trenul decat cu un maxi taxi pentru a merge la Buzau, mai ales daca nu cunosti Bucurestiul (cum e si cazul meu).

    Aici sunt trenurile dintre Aeroportul Otopeni si Gara de Nord
    http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/...Bucuresti_Nord . Pretul este de 3.2 lei (noi) pe calatorie...si exista in aeroport un ghiseu CFR de unde iti poti lua biletul. Transferul de la aeroport la gara Otopeni il asigura tot CFR-ul (nu stiu daca este sau nu inclus in pretul biletului de tren). Cu taxiul in Bucuresti este destul de tricky...eu, una, fug mereu de taxiuri, mai ales de cele de la Gara de Nord si aeroport.

    Sper ca te-am putut ajuta un pic, Marty.

  4. #235
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Stiu si eu de un autobuz care pleaca chiar de la iesirea din aeroportul Otopeni (curse interne, deci ar trebui sa mergi de la iesirea de la curse externe si sa ajungi la cea de la curse interne)...eu am gasit 783 aici http://www.legaturi.ro/index.php?page=pgratb (Linie Expres 783 Aeroportul Henri Coanda (fost Otopeni), Sos. Bucuresti-Ploiesti, P-ta Presei Libere, Sos. Kiseleff, P-ta Victoriei, Bd. Lascar Catargiu, P-ta Romana, Bd. G-ral Gh. Magheru, Bd. Nicolae Balcescu, Piata Unirii), dar o sa incerc sa imi amintesc si ce autobuz am luat eu, o calatorie parca este 3 lei (se poate cumpara bilet de la un automat de la iesirea din aeroport) si opreste si in Victoriei, chiar la intrarea de la metrou. De acolo se poate lua metroul (una din cele doua magistrale) o statie pana la Gara de Nord. Eu zic ca e mai sigur si mai bine cu trenul decat cu un maxi taxi pentru a merge la Buzau, mai ales daca nu cunosti Bucurestiul (cum e si cazul meu).

    Aici sunt trenurile dintre Aeroportul Otopeni si Gara de Nord
    http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/...Bucuresti_Nord . Pretul este de 3.2 lei (noi) pe calatorie...si exista in aeroport un ghiseu CFR de unde iti poti lua biletul. Transferul de la aeroport la gara Otopeni il asigura tot CFR-ul (nu stiu daca este sau nu inclus in pretul biletului de tren). Cu taxiul in Bucuresti este destul de tricky...eu, una, fug mereu de taxiuri, mai ales de cele de la Gara de Nord si aeroport.

    Sper ca te-am putut ajuta un pic, Marty.
    Parca il desfiintasera (trenul de pe ruta Otopeni -Gara de Nord )?!
    Oricum e destul de peste mana ca de la Otopeni merg cu un aurobuz pana la gara Otopeni si mai apoi cu trenul .
    Variantele sunt ori linia Expess pana in piata Victoriei si metroul sau si mai bine un taxi pana in gara de Nord (sper ca taximetristi nu mai sunt pusi pe jecmaneala ca acum doi ani ...)

  5. #236
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Pai exista si autobuz direct intre aeroport si Gara de Nord http://www.mediafax.ro/social/linie-...l?1688;3742275

  6. #237
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    Pai exista si autobuz direct intre aeroport si Gara de Nord http://www.mediafax.ro/social/linie-...l?1688;3742275
    OK pe asta nu il stiam ...In cazul asta e mult mai safety varianta cu Gara de Nord.

  7. #238
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    A lot of useful info, thanks a lot to everybody! Anyway, if I won't have done this trip in september, probably I'll be able to do it at Internationale next year.

    But what's wrong with the zona Obor? Criminals? (No, I don't want to visit it very much, just intresting

  8. #239
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ok, azi e luni...ramane Hotel Crang???

    Reiau lista si va rog sa ma corectati daca am gresit:

    1. camera dubla pentru Cristina (eu) si Catalina (2 nopti);
    2. camera dubla pentru Deni si Andra (2 nopti);
    3. Mihai - 2 nopti - camera single sau dubla cu cineva?
    4. camera dubla pentru Mia si Auri (1 noapte);
    5. Oana - 1 noapte - camera single sau dubla cu cineva?
    6. Mona - 2 nopti - camera single sau dubla? (sau facem rezervare pentru dubla pana te hotarasti si eventual dupa aceea modificam la single daca e cazul)?;
    7. Flavia - 2 nopti - camera single sau dubla cu cineva?

    8. Fara cazare (nicio noapte): Alexandra, Catalin, Venera, Mirabela.

    Total: 14 persoane.

    Eu o sa sun maine dimineata la hotel sa fac rezervarea (sa imi comunicati si la ce hotel ne oprim, va rog; eventual, daca tot nu suntem decisi, votam...eu sunt pentru Crang)...maine voi face rezervare pentru cei din lista la care stiu sigur (Mihai, Flavia, Mona si Oana, v-as ruga sa imi confirmati ce tip de camera vreti..). Multumesc frumos

    Asta este ultima lista pe care am luat-o in considerare...
    1. Cristina - cazare 2 nopti;
    2. Deni - cazare 1 sau 2 nopti (Deni te-ai hotarat pana la urma?); cazare 2 nopti
    3. Mihai - cazare 2 nopti;
    4. Alexandra - fara cazare;
    5. Catalina - cazare 2 nopti;
    6. Andra - cazare 2 nopti;
    7. Auri - cazare 1 noapte;
    8. Mia -cazare 1 noapte;
    9. Oana - ? (nu ai zis nimic de cazare...daca da/nu); - cazare 1 noapte
    9. Mirabela - cazare rezolvata;
    10. Mona - cazare (cate nopti?); 2 nopti
    11. Flavia - cazare 2 nopti;
    12. Catalin - fara cazare;
    13. Venera - fara cazare ;
    Last edited by crisloregym; 17th August 2009 at 15:41.

  9. #240
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty Reasoner View Post
    A lot of useful info, thanks a lot to everybody! Anyway, if I won't have done this trip in september, probably I'll be able to do it at Internationale next year.

    But what's wrong with the zona Obor? Criminals? (No, I don't want to visit it very much, just intresting
    Not really , but for you is much better to avoid .

  10. #241
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Da... rezervati-mi o camera dubla pt 2 nopti deocamdata, daca nu se cere avans si nimic. Mersi mult :*

  11. #242
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Eu as vrea o camera single pt sambata noaptea...si mi se pare OK hotelul Crang! Multumesc mult!

  12. #243
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu vreau camera single pt 2 nopti, de pe 18 septembrie. Multumesc!
    www.fangymnastics.com

  13. #244
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Auri+Mia vor o camera dubla pentru o noapte(simbata noaptea).Hotel Crang.

  14. #245
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Flavia 1 single; 2 nopti; de vineri.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #246
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ok, suuper...Multumesc frumos pentru promptitudine, o sa sun maine dimineata la ei. Sper si eu sa nu fie nevoie de avans.

  16. #247
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty Reasoner View Post
    But what's wrong with the zona Obor? Criminals? (No, I don't want to visit it very much, just intresting
    Marthy, Romania is not that much “improved in bad way”….Obor Plaza is not a dangerous place. There are many nice people selling there vegetable, as well as there may be some people from asshole category… to take care of your pockets… you may hear some swearing around, you may see some garbage thrown wherever… some gipsy, some homeless people… but, no, I don’t think it could be dangerous… If you take care of your belongings you can go…

    Romania has a beautiful nature and lots of good people… it will be a better experience for you if you join this group of people from the forum and spend time with them, visiting “Vulcanii Noroiosi” http://www.itinerar.ro/Vulcanii/ (I read here they plan to go) than visiting Obor Plaza.

    It depends what area of interest you have and how much time you have but there are lots of wonderful thinks to visit in Romania. Here you have my favorite web site about:
    http://www.ici.ro/romania/en/index.html having info about geography, history, culture, tourism. It has pictures, vids and the text is both English and Romanian: http://www.ici.ro/romania/ro/index.html

  17. #248
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Marthy, Romania is not that much “improved in bad way”….Obor Plaza is not a dangerous place. There are many nice people selling there vegetable, as well as there may be some people from asshole category… to take care of your pockets… you may hear some swearing around, you may see some garbage thrown wherever… some gipsy, some homeless people… but, no, I don’t think it could be dangerous… If you take care of your belongings you can go…

    Romania has a beautiful nature and lots of good people… it will be a better experience for you if you join this group of people from the forum and spend time with them, visiting “Vulcanii Noroiosi” http://www.itinerar.ro/Vulcanii/ (I read here they plan to go) than visiting Obor Plaza.

    It depends what area of interest you have and how much time you have but there are lots of wonderful thinks to visit in Romania. Here you have my favorite web site about:
    http://www.ici.ro/romania/en/index.html having info about geography, history, culture, tourism. It has pictures, vids and the text is both English and Romanian: http://www.ici.ro/romania/ro/index.html
    Tess , Autogara Obor nu e acelasi lucru cu Piata Obor . Crede-ma ca stiu ce zic .Sunt locuri diferite . Ptr cineva care nu cunoaste limba nu e un loc ok ...deabia asteapta "compatriotii " nostri sa-l "ajute" la bagaje .
    In plus la cate nereguli sunt in transportul cu microbuze mai bine ,nu .

  18. #249
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Traducerea pe scurt a postului precedent: Marthy a intrebat de criminali sau care e motivul pentru care i se recomanda sa ocoleasca Zona/Piata Obor. I-am zis ca nu e vorba de criminali, ca nu e periculos. Ca sunt oameni care-si vand legume si altele, care-s oameni de treaba dar sunt si jeguri care-i umbla la buzunare, ca poate auzi injuraturi, ca poate vedea gunoaie, tigani, copiii/oamenii strazii. Ca daca are grija de ce-i a lui, poate sa mearga.

    I-am zis ca in Romania sunt multe alte lucruri mai bune/frumoase de vazut - ca poate sa mearga cu voi la Vulcanii Noroiosi ca o alternativa mai buna decat Piata Obor si i-am pus un link la o paguina de web care mie imi place foarte mult - cea mai buna (completa si calitativa) prezentare ce am vazut-o. E si in engleza si in romana pe net. Daca aveti timp, aruncati o privire si spuneti-mi cum vi se pare.
    http://www.ici.ro/romania/ro/index.html
    http://www.ici.ro/romania/en/index.html

    Daca nu am zis bine si stiti altceva, va rog scrieti, el intelege oricum romaneste.

  19. #250
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Tess , Autogara Obor nu e acelasi lucru cu Piata Obor . Crede-ma ca stiu ce zic .Sunt locuri diferite . Ptr cineva care nu cunoaste limba nu e un loc ok ...deabia asteapta "compatriotii " nostri sa-l "ajute" la bagaje .
    In plus la cate nereguli sunt in transportul cu microbuze mai bine ,nu .
    Eu nu-s bucuresteanca. Si nici nu am fost vreodata nici la Piata Obor nici la Autogara Obor, asa ca nu as fi avut dreptul sa vorbesc. Scuze.
    Normal ca stii mai bine ca mine. Dar ce i-am zis e sa-si aiba grija de lucruri daca merge acolo, dar daca zici ca nu e de mers, sa nu mearga.
    Si inca o data scuze ca m-am bagat in discutie... eu nu particip la intalnirea de anul acesta (din pacate) si nici nu stiu ce si cum prin Bucuresti,... nu prea aveam motive sa imi deschid gura. Posturile nu le pot sterge acum.
    Last edited by Tess_AN; 18th August 2009 at 06:28.

  20. #251
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Eu nu-s bucuresteanca. Si nici nu am fost vreodata nici la Piata Obor nici la Autogara Obor, asa ca nu as fi avut dreptul sa vorbesc. Scuze.
    Normal ca stii mai bine ca mine. Dar ce i-am zis e sa-si aiba grija de lucruri daca merge acolo, dar daca zici ca nu e de mers, sa nu mearga.
    Si inca o data scuze ca m-am bagat in discutie... eu nu particip la intalnirea de anul acesta (din pacate) si nici nu stiu ce si cum prin Bucuresti,... nu prea aveam motive sa imi deschid gura. Posturile nu le pot sterge acum.

    Esti iertata si dai o bere Corona cu prima ocazie ....

  21. #252
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Esti iertata si dai o bere Corona cu prima ocazie ....
    Cu cea mai mare placere! Daca mergeam la Buzau dadea Mihai ca a promis o bere pentru fiecare... sau poate una pentru toti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •