Page 11 of 163 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 211 to 231 of 3417

Thread: Baga ochiul - revista presei

  1. #211
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sa speram in "incarnarea" lui Corneliu Coposu. Ghilimele nu echivaleaza cu bataia de joc ci cu speranta ca un om ca el se va ivi si va lua parghiile unuia dintre cele partidele istorice, pe care sa-l dinamizeze. Deocamdata acel om este ne...vazut.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #212
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pai vor disparea astia cand va disparea si el. Asta e ordinea.

  3. #213
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Un alt articol de Paler. Mi s-a parut interesant sa-l comentam:

    Oligarhia de stanga
    "Multi zic ca „sponsorii“ de la Cluj, si din alte zone, la fel de pacloase, au asigurat re-alegerea lui Mircea Geoana pe scaunul de sef la PSD. Teoria mi se pare incompleta.

    Victoria lui Mircea Geoana, duminica, la congresul PSD, mi-a fost anuntata nu de numararea voturilor, ci de discursul lui Sorin Oprescu! A fost un discurs prea sincer pentru a nu deveni intolerabil. Prea onest pentru a nu fi, in acelasi timp, sinucigas. In fapt, acesta a fost, dupa opinia mea, unicul merit al congresului pesedist. A demonstrat ca adevarul n-are ce cauta in politica.

    Dar, pentru a fi mai limpede, ar fi utile, poate, cateva lamuriri prealabile.

    1. Mai recunosc o data, in caz ca am mai spus-o, ca nu stiu ce inseamna a fi „obiectiv“. Din punctul meu de vedere, cei care pretind ca sunt „obiectivi“ cand enunta o parere (in general, dar mai ales in politica) sunt ori ipocriti, ori superficiali. Cum e sa fii gol de amintiri si de sentimente? Realmente, nu pricep. Tocmai de aceea n-am revendicat niciodata decat o subiectivitate dezinteresata.

    Admit, asadar, ca ma pot insela in legatura cu PSD. Asta nu ma impiedica sa marturisesc ca detest acest partid; pe care, la drept vorbind, nici nu-l consider un partid, ci o nebuloasa de gasti sau, cum se zice mai politicos, de „grupuri de interese“.

    2. Intrucat inca din ianuarie ’90 am vazut in FSN un abces al perioadei post-Ceausescu, m-am crezut, o vreme, „de dreapta“. Greseam. Ulterior, am descoperit in ideile mele sensibilitati „de stanga“. Si am inteles ca detest PSD inclusiv din acest motiv: el a blocat si blocheaza aparitia unui partid social-democrat autentic, ocupand abuziv partea „stanga“ a scenei politice; cea care - ce ironie grotesca! - a pus bazele regimului oligarhic de la noi.

    3. Sunt perceput, din cate imi dau seama, si nu protestez, ca una din vocile „anti-Basescu“. De vreun an si jumatate, de cand m-am lamurit ce sinistra farsa ne-a jucat moda portocalie, incerc sa spun ca, departe de a fi un oponent al „sistemului ticalosit“, cum ne-am inchipuit unii (sau multi), Basescu este „forma noua“ gasita de Securitate pentru a se folosi de democratie. Dar cum sa fii „anti-Basescu“ fara a fi confundat cu Geoana, care zice si el, cand vechi reflexe de „baiat de mingi“ nu-l trag spre Cotroceni, ca e „anti-Basescu“? Iata o mica dificultate. Un duet involuntar cu un personaj care-ti inspira doar o vaga si neglijabila compasiune, ce poate fi mai jenant? Gresind sau nu, eu inclin spre convingerea (bazata si pe cardasiile din Parlament) ca ambele laturi ale „sistemului ticalosit“, si cea din „dreapta“, si cea din „stanga“, sunt la fel de ticaloase.

    Acum, e limpede, sper, de ce m-ar fi surprins enorm sa-l vad pe doctorul Oprescu preferat lui Geoana. Ar fi insemnat ca PSD sa-si dea singur cu o oglinda in cap. Cum sa accepte delegatii la congres, arhiobisnuiti cu oratori care, cu cat vorbesc mai mult, cu atat spun mai putin, ca PSD mimeaza Opozitia? Cum sa consimta ei ca toata gargara, chipurile, social-democrata valoreaza cat ceata de afara care atarna zdrente umede in peisaj?

    Dupa discursul lui Sorin Oprescu mi-au devenit mai evidente cauzele pentru care victoria ii va apartine lui Mircea Geoana. D-l Geoana e, as zice, marioneta perfecta! Fara sa fie nici prost, nici ticalos, ci doar un arivist inconsistent, un nimic bine ambalat, el reprezinta, cred, exact ce-si doreau, ca sef, gastile din PSD: un „ciocoias“ cu care „ciocoii“ pot face ce vor. Nu e nici „dinozaur“, nici n-are firma de corupt. Poseda si ceva lustru, pe deasupra. E teribil de plictisitor, dar ce conteaza? In Europa plictiseala se poarta. In plus, se poate zice - cum s-a si zis deja dupa scoaterea lui Mitrea de pe afis si inlocuirea lui cu un „Mitrea“ mai tanar - ca PSD s-a debarasat de „trecut“. De parca „trecutul“ in PSD ar fi o problema de generatii, nu una de fond!

    Nu stiu daca va fi cu putinta in viitorul apropiat sa apara la noi un autentic partid de stanga; unul in stare sa separe democratia de oligarhie si sa dezmorteasca din lehamite milioanele de traitori in mizerie. Deocamdata, nu-mi fac mari iluzii. De altfel, nici in partea „dreapta“ a oligarhiei autohtone situatia nu e mai vesela. Dar, neputand avea certitudini „obiective“, as vrea sa sper ca, macar, un partid cuviincios ne-am putea dori; adica unul care sa ne scuteasca de spectacolul dezgustator de azi, cu mari invartiti vorbind in numele celor jecmaniti tot de ei! Pentru asta eu, unul, nu pot lua in considerare ideea ca PSD mai poate aduce ceva nou. Tot ce poate face el bun e sa dispara intr-o zi; sa devina o amintire.

    In logica acestui rationament, pot admite ca re-alegerea d-lui Geoana la sefia PSD e generatoare de optimism. Nu vad nici o sansa ca el sa fie luat in serios ca social-democrat. Va chema, fireste, la lupta impotriva Puterii, dar va fi atent si la telefon. Daca il suna Basescu?"
    __________________________________________________ __________

    Cu asta sunt pe deplin de acord: in Romania nimeni nu este interesat sa auda adevarul. In fapt, vom fii surprinsi sa vedem cit de putini apreciaza cu adevarat adevarul (sic), in general.....

  4. #214
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ce vrea venerabilul domn? Eu am senzatia ca Paler si-s scos cateva perechi de coaste ca sa se poate pupa singur in cur. Ce ma intereseaza pe mine de PSD? Pe cine intereseaza? PSD nu este partidul despre care as vrea sa zic vreau sa avem o opozitie puternica. Mai degraba as vrea sa zic asta despre liberali. Si cu asta am prefatat urmatorul articol. La citirea lui am zis AUUUUU...:

    Refuzat la export


    Seful Grupului liberal-democratilor europeni din Parlamentul European, Graham Watson, declara ca Basescu l-a folosit pe Stolojan pentru a rupe PNL
    Seful Grupului liberal-democratilor europeni (ALDE) din Parlamentul European, Graham Watson, considera ca Traian Basescu l-a folosit pe Theodor Stolojan pentru a rupe Partidul National Liberal, relateaza Deutsche Welle, preluat de Rador. Intr-un interviu difuzat ieri, Watson precizeaza ca nu se asteapta sa primeasca o cerere de afiliere la ALDE din partea PLD pentru simplu fapt ca noul partid ar apartine presedintelui Basescu, liderul care "poate fi caracterizat in mai multe feluri, dar in nici un caz liberal".

    "Ceea ce a reusit sa faca presedintele Basescu este sa-l foloseasca pe domnul Stolojan pentru a rupe Partidul National Liberal. PNL-ul este privit in multe privinte ca adversar al Partidului Democrat. Normal ca regret ce s-a intamplat, dar stiu ca PNL este in continuare pe calea cea buna si ca va reusi in final", a declarat Watson pentru postul citat. Presedintele liberalilor europeni a precizat ca, in cazul in care viitorul Partid Liberal Democrat (PLD) ar face o cerere oficiala de afiliere la ALDE, grupul sau o va supune la vot, insa "este putin probabil sa primim o aplicatie din partea noului partid, care ar apartine de fapt presedintelui Basescu". "Presedintele", afirma seful grupului grupului liberal-democrat din Parlamentul European, "poate fi caracterizat in mai multe feluri, dar in nici un caz liberal".

    Diferenta fundamentala

    Graham Watson nu crede ca Tariceanu ar fi prizonierul lui Dinu Patriciu si nici ca scenariul este plauzibil pentru romani. Mai degraba este vorba despre un mod de atac pe care presedintele Basescu l-a gasit impotriva primului-ministru Tariceanu, sustine liderul ALDE. In opinia lui Watson, intre cei doi lideri, Basescu si Tariceanu, exista o diferenta fundamentala: "Diferenta fundamentala este ca presedintele Basescu a lucrat <<in>> si <<cu>> vechiul regim comunist, domnul Tariceanu - nu. De aceea este primul-ministru al Romaniei si va ramane asa, fiindca romanii stiu ca trebuie sa o rupa cu trecutul, iar domnul Tariceanu reprezinta aceasta ruptura".

    "Voiculescu joaca un rol interesant"

    Referindu-se la formatiunea conservatorilor romani, Watson a apreciat ca "domnul Voiculescu joaca un rol interesant in politica romaneasca, iar mandatul pe care l-a primit de la oameni, prin vot, trebuie respectat". "Depinde de romani sa decida viitorul partidului domnului Voiculescu. Pot sa va spun ca sunt doi reprezentanti ai Partidului Conservator in grupul pe care il conduc, care isi fac treaba excelent in promovarea Romaniei in Uniunea Europeana", a adaugat presedintele ALDE. Concluzia liderului liberal referitoare la situatia din Romania este ca guvernul actual trebuie sa continue atat timp cat isi poate asigura o majoritate in Parlament. Numai primul-ministru poate sa decida sau nu organizarea alegerilor anticipate, sustine liderul european.

    Mentionam ca, in momentul in care Stolojan a fost exclus din PNL, Watson i-a dat dreptate lui Tariceanu, admitand ca este dificil sa ai in preajma predecesori care nu fac altceva decat sa-ti critice constant deciziile si partidul. "Regret nespus ca Teddy Stolojan s-a exclus singur din partid. Pentru ca, de fapt, asta s-a intamplat. Este inacceptabila situatia in care un fost lider de partid critica absolut tot ce face actualul lider. Este intolerabil. Iar Calin Popescu Tariceanu a procedat corect", spunea liderul ALDE.
    Alianta PD-PLD

    Democratii lui Emil Boc s-au intalnit ieri, la orele pranzului, cu exclusii lui Stolojan pentru a pune la cale maniera in care viitorul partid nou-nout, PLD, va deveni dupa 1 ianuarie o alternativa la guvernare.

    Surse confidentiale ne-au precizat ca, la masa tratativelor, Stolojan i-a promis lui Boc ca PLD va atrage numerosi liberali de la baza partidului si a apreciat ca noua formatiune va atrage capital politic serios, data fiind "notorietatea" membrilor sai. De asemenea, Boc a convenit cu Stolojan ca, in plan parlamentar, PD sa colaboreze cu gruparea dizidentilor prin actiuni unitare. Mai mult chiar, ex-presedintele PNL i-a promis liderului democrat ca, parlamentarii PNL care au sustinut Platforma, 20 de deputati si opt senatori, isi vor anunta demisia din partidul lui Tariceanu in urmatoarele 48 de ore. Atat democratii, cat si reprezentantii PLD, de parca ar fi parteneri de Alianta, au hotarat sa se intruneasca in sedinte saptamanale. Sursele ne-au explicat ca aceste sedinte au si scopul ca, in ochii opiniei publice care a votat Alianta, sa impuna gruparea Stolojan drept partenerul "corect" de guvernare portocalie al democratilor, lasand in ofsaid PNL. Stolojan a mai promis ca parlamentarii care il sustin vor vota pro-Vosganian in plenul Parlamentului. Democratii au fost reprezentati de Emil Boc, Vasile Blaga si Adriean Videanu, in timp ce Stolojan a venit insotit de Gheorghe Flutur si Valeriu Stoica.

    D.A. are zilele numarate

    Liberalii si-au manifestat nemultumirea fata de aranjamentele democratilor si considera ca "orice intalnire de negocieri intre PD si PLD reprezinta un act de ostilitate impotriva PNL".

    "Orice intalnire de negocieri intre PD si PLD reprezinta un act de ostilitate impotriva PNL si o incalcare a Protocolului de colaborare al Aliantei D.A.", a sustinut ieri vicepresedintele liberalilor, Puiu Hasotti. "PNL nu se va intalni cu pro-stolojenistii. Daca PD doreste acest lucru, o poate face. Atragem insa atentia ca acest lucru se situeaza in afara Aliantei DA si ca este inca un act de ostilitate la adresa PNL. Nu ne vom intalni cu gruparea Stolojan-Stoica nici separat, nici in cadrul Aliantei", a insistat Hasotti. Pe de alta parte, senatorul a acuzat ca reprezentanti ai gruparii Stolojan s-ar face vinovati de inginerii financiare in cazul Rafo. "Nu vreau sa detaliez cine a facut afaceri oneroase la Rafo, cine gestioneaza afacerile la Rafo si cine l-a pus acolo, ce cadouri a primit un important membru al gruparii Stolojan si din partea cui", a adaugat senatorul PNL. In opinia sa, "gruparea S.S. se compune, de fapt, dintr-o serie de functionari comunisti, din turnatori la Securitate, din frustrati si din parlamentari care nu au sustinerea organizatiilor din care provin".

    Liberalii au comentat si atitudinea pe care democratii au afisat-o in cadrul Comitetului Executiv al PD. Hasotti a insistat ca declaratiile dure la adresa PNL lansate de primarul Adriean Videanu, nu au nici un suport legal. La randul sau, vicepresedintele PNL Teodor Melescanu a afirmat ca gestul presedintelui PD, Emil Boc, de a conditiona organizarea alegerilor anticipate de demisia premierului Tariceanu este "cel putin neprietenesc". "Comitetul Executiv al PNL dezaproba afirmatia presedintelui PD, Emil Boc, potrivit careia democratii conditioneaza sprijinul pentru organizarea alegerilor anticipate de demisia premierului Calin Popescu Tariceanu", a declarat Melescanu. De altfel, surse liberale ne-au declarat ca, in spatele usilor inchise ale Comitetului Executiv, liderii PNL s-au intrecut in acuze la adresa PD si, in unanimitate, au conchis ca Alianta D.A. nu mai are mult de trait.

    Boc ii cere demisia lui Tariceanu

    Liderul democratilor Emil Boc i-a cerut in premiera acum doua zile demisia premierului Calin Popescu Tariceanu, pentru declansarea alegerilor anticipate. "PD a acceptat intotdeauna alegerile anticipate, nu le-a respins niciodata si-l invit pe premierul Calin Popescu Tariceanu, in cadru constitutional, sa-si prezinte demisia. Si-l asigur ca Partidul Democrat va avea toata sustinerea pentru alegerile anticipate", a spus Boc, la Realitatea TV. Declaratia lui Boc a venit dupa ce recent liderul PNL Calin Popescu Tariceanu a sustinut ca, date fiind conjuncturile politice, liberalii le-au propus democratilor sa discute despre anticipate. In replica la cererea expresa a lui Boc, Comitetul Executiv al PNL i-a reprosat ieri liderului PD gestul de a solicita demisia premierului Tariceanu. Conducerea PNL a adoptat o declaratie politica in acest sens, in care se arata ca afirmatiile lui Boc constitutie, nu doar o incalcare a protocolului, dar si "un gest cel putin neprietenesc fata de PNL si fata de primul ministru".

    Crin revoca platformistii

    Liderul deputatilor PNL, Crin Antonescu, a declarat ieri ca parlamentarii care au aderat la PLD vor fi revocati din functiile detinute in comisiile forului legislativ. La finalul sedintei grupului parlamentar al PNL, Antonescu a spus ca a fost mandatat in acest sens si a precizat ca, deocamdata, nu a primit demisiile celor 20 de deputati PLD. Antonescu a minimizat impactul acestor demisii anuntate, afirmand ca, oricum, liberalii nu-i mai considerau membri ai grupului parlamentar si au luat act de absenta lor de la ultimele sedinte.

    Ipoteza liberalilor in Opozitie

    Ministrul liberal al Culturii Adrian Iorgulescu a sustinut ieri ca perspectiva trecerii PNL in opozitie, invocata recent de Ludovic Orban, nu reprezinta decat "o ipoteza de lucru, nimic mai mult". El a marturisit insa, deopotriva, ca liberalii nu exclud aceasta posibilitate. "Nu putem exclude o varianta de a trece in opozitie, dar, in momentul de fata, PNL este interesat de continuarea masurilor de reforma incepute, de realizarea obiectivelor aderarii. Este nevoie de consecventa si stabilitate", a apreciat Iorgulescu, la finalul sedintei Comitetului Executiv al PNL.

    Musca: Il respect pe Watson

    Deputatul Mona Musca ne-a declarat ieri ca nu vrea sa comenteze declaratii pe care nu le-a vazut sau auzit in limba in care au fost formulate. In alta ordine de idei, Musca a spus ca are "un respect deosebit" pentru Watson, mai ales ca s-a inteles intotdeauna foarte bine cu el. "In acest sens, n-as spune niciodata ceva care sa-i aduca atingere", a comentat deputatul platformistilor Stoica-Stolojan.

    www.ziua.ro

    Acest Boc mi se pare a fi un prepuž ramas pe jos in zbatere dupa circumcizie. Doresc din tot sufletul ca PD sa se uneasca cu PSD, ca au iesit din aceeasi gaura, si sa ii lase pe liberali in plata lor. Stolojan este un nesimtit, Musca o dama de companie iar Boureanu un... bou. Cred ca el nici nu are habar ce cauta pe acolo. Raluca Turcanu e femeia lui Stolojan. Nu am vazut sa aiba prea multe pareri. Cum naiba a ajuns asta in Parlament. Musca nu a auzit declaratiile si in ce limba au fost facute... Ce vaca!

  5. #215
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Pun si eu o intrebare, ca prostu': dar care este fratilor diferenta doctrinara intre PD si PNL? Prin ce se deosebeste liberalismul de asa-zisa crestin-democratie, sau de asa-zisa social-democratie care privatizeaza tot??

    Conflictul este intre oameni, nu de idei. In Romania toti se c.ca pe ideologii. Daca maine ar fi iar comunism in Rusia sa vezi cum s-ar schimab mai toti la loc.

    Si mai este ceva ce nu inteleg: daca nici acum cind de bine de rau guvernul a mers si pe ultima suta de metri, impinsi de la spate de unii, am intrat in UE, coalitia aflata la guvernare nu functioneaza, atunci cind?

    Cit priveste faza cu Voiculescu si mandatul dat de popor. Mr Watson stie la fel de multe despre Romania cit cunosc eu despre Togo.

  6. #216
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Si mie mi-a sarit asta in ochi, dar asa sunt ei, sunt mai ingaduitori decat am dori noi sa fie. Pana la urma, logic, are dreptate. I-a fost dat un mandat si asta este. Poate sa fie cu dublu sens - "are si el un cuvant de spus" sau "daca ati fost prosti, ce p*** mea sa va fac?"
    Herculis, s-ar putea sa stie mai multe decat sti tu despre Togo. Si nu zic ca stii putine. El ii ia apararea lui Tariceanu si pentru ca in viitorul parlament european vom avea si noi un numar insemnat de parlamentari. Cred ca dupa Germania, Franta si Polonia vom avea cel mai mare numar. Nu stiu exact, dar avem o po****tie mare. Sunt multi...

    IATA CEVA PENTRU HERC:

    Leul romanesc, cea mai performanta moneda din lume in acest an, si-ar putea continua aprecierea si in 2007

    Leul romanesc a crescut mai mult decat oricare deviza europeana, in acest an, devenind cea mai performanta moneda din lume si ar putea sa-si continue cresterea si anul viitor ca urmare a faptului ca investitiile straine s-ar putea dubla odata cu intrarea in Uniunea Europeana, estimeaza o serie de analisti chestionati de Bloomberg.

    Leul a crescut cu 20 la suta fata de dolar, in anul curent, ajungand la valoarea record a ultimilor sase ani, alimentat de investitiile companiilor straine printre care Erste Bank AG, a doua banca din Austria, care a cumparat 62 la suta din BCR, cea mai mare institutie financiara din Romania.

    `Estimam o apreciere in continuare a leului`, a declarat reprezentantul Deka Investment GmbH din Frankfurt, Oliver Kastner, manager al unor obligatiuni de sapte miliarde dolari de pe pietele emergente, din care cinci la suta sunt debite din Romania. `Exista multi investitori care nu au investit inca in Romania dar care vor investi dupa aderare`, a adaugat Kastner.

    Investitiile straine din Romania au totalizat 4,9 miliarde euro, in primele noua luni, in crestere de la 3,7 miliarde euro in perioada similara a anului trecut, a informat recent Banca Nationala a Romaniei.

    Leul a atins valoarea record a ultimilor sase ani fata de dolar in 28 noiembrie, dupa ce Germania a fost ultima membra UE care a ratificat aderarea Romaniei.


    Am primit asta de la RENTROP & STRATON, un news letter.

  7. #217
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Leul se intareste meeu in preajma Sarbatorilor, cind noi capsunarii ne intoarcem acasa (sic!!). Ca si in multe alte domenii, cursul este dat de cerere si oferta, si de o sensibila mani****re a pietei. Ce vreau sa zic?

    Daca eu stiu ca intre 20 si 3 ianuarie capsunarii mei vor aduce in tara 600 milioane euro, de ce sa nu il cumpar acum la 3.4 lei, iar in ianuarie sa il vind la 3.6 Aceasta miscare va produce un profit de exact 120 miliopane lei noi sau cca 35 milioane Euro.

    Totodata intarirea leului ieftineste importurile, tocmai la timp pentru cumparaturile de Craciun (asta nu ca vor vinde ei mai ieftin, dar importatorii vor beneficia de diferenta de schimb, mai ales daca au cumparat moneda forward)

    Nu dau asfaturi, dar acum este un bun moment sa cumparam euro ieftin. La anul, "din cauza de criza politica", bietul leu va primi una peste coada.

    Iar opiniiile analistilor reprezinta una din cele mai subtile mani****ri ale pietei monetare (cit si a celei de capital)

    Cita digresiune....

  8. #218
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    PD-ul nu are nici o ideologie. El este un partid "viran", cu un singur neuron, Basescu.
    Apropo de ideologii, sa vedem ce mai scriu romanii pe forumuri:
    Ar trebui sa intelegem odata ca politicianul roman nu e timpit ci inteligent, si tocmai de aceea ne este odios, fiindca-si foloseste inteligenta pentru a perverti actul politic, deturnindu-l intr-un act de parvenire si-mbuibare. Astfel socotind, putem gindi ca cele 70% din voturile exprimate la Congresul PSD, in favoarea lui Mircea Geoana, nu vin din entuziasmul cu care delegatii au imbratisat discursul sau, ci din promisiunea ascunsa in discurs, ca le-a venit rindul la guvernare, mai curind decit se asteptau. Atita doar ca noi trebuie sa presupunem ceea ce stiu activistii de frunte ai PSD, ca "nu mai merge" cu Iliescu - si, Doamne, ca bine le-a mai mers! Acum, "merge" cu Geoana.
    Aceasta este doctrina lor de stinga. Cum doctrina de dreapta a PD este sa fie "ei" la guvernare, cu oricine, si cu dracu', si cu ta'su, dar prim-ministrul sa fie "de la ei". Nu originea comuna a FSN apropie PD de PSD, ci extractia comuna a activistilor de frunte, progenituri sau copii de suflet ai fostilor activisti de frunte.
    Nici doctrina liberala nu-i mai prejos. In viziunea lui Costache (Dinu) Patriciu, trebuie sa existe 2-3 centre de putere si influenta, care sa asigure stabilitatea politica a tarii - democratic, prin consens, aliante si rotati la putere - astfel incit "economicul" sa se poata dezvolta nestingherit. "Un economic" pe masura mentalitatii romanesti - evident - de tip monopolist-corporatist ("oligarhic" i se mai spune).
    Exista o diferenta fundamentala intre Basescu, Patriciu si Ioan Rus? Nu. Fara nota sa natural-conflictuala, Basescu ar intregi perfect teoria lui Patriciu. Insa cei care l-au asamblat si livrat spre realizarea "echilibrului" de tip macro si-au supraestimat posibilitatile de a-l tine sub control. Tipul este incontrolabil fiindca el insusi nu se poate controla, este reactiv ca o masina de ucis, nu ca o arma inteligenta.
    Astazi, PSD se intruneste "la virf" pentru a-si stabili pretul de piata. Un pret care nu are aproape nici o legatura cu "listarea" din sondaje - pe care o vor tot invoca partenerii lor de negociere. Pentru PSD, valoarea de piata se stabileste in functie de "numarul de actiuni". La "bursa parlamentara", ei sint actionari majoritari.
    Singura problema cu adevarat dificila a negocierilor PSD-PD trebuie sa fie "actiunea de aur" a lui Basescu. Dincolo, in negocierea cu PNL, nu se intrevede vreo dificultate majora. Calculul probabilitatilor da o bursa de 2 la 1 pentru un guvern PNL-PSD. Totusi, trebuie rezolvata roblema bascularii PD de la guvernare. Aici cred ca e punctul salb al probabilitatii PSD-PNL, fiindca nu-l vad pe Geoana riscind o actiune politica de tip comando - singura optiune, cel putin in acest moment.
    Inima rea - Cotidianul

  9. #219
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Deocamdata PSD este plin de bube. In curs de vindecare cu cosmetice de tot soiul. Cind o sa para iar tinerica si virgina, cred ca o sa-i faca iar avansuri si PD, si PNL, si Cruce PUR.
    Asta doar daca Geoana nu o sa reuseasca sa-i duca la 4.9%, ca parca nu are o po****ritate mai mare de atat.

  10. #220
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Platformistii negociaza cu parlamentari PSD si PRM


    Pentru a-si mari influenta in Parlament, gruparea lui Stolojan a extins campania de racolat parlamentari la PSD si PRM.

    Presedintele PSD, Mircea Geoana, i-a deconspirat ieri pe platformistii lui Stolojan ca negociaza cu parlamentari PSD si PRM sa se inscrie in viitorul partid liberal democrat. „Am informatii ca domnul Stolojan si domnul Flutur incearca sa racoleze parlamentari din toate directiile: de la PRM, de la PSD si de la PNL in principal. Citiva colegi mi-au spus ca au fost contactati de diversi pro-stolojenisti“, a afirmat Mircea Geoana.

    Stolojan se face ca nu stie

    Fostul presedinte al PNL Theodor Stolojan a negat insa acest zvon, dar spune ca nu are nimic impotriva „celor care dovedesc corectitudine“. „Discutam cu ei, vedem cine sint. Oricum, nu vom lua oameni care au probleme penale sau altele de asemenea maniera“, a declarat Theodor Stolojan. Pe site-ul agentiei NewsIn a aparut insa o declaratie a deputatului platformist Cristian Boureanu, care il infirma pe Stolojan. „Sint foarte multi parlamentari care au venit sa discute cu noi, insa discutiile se poarta la nivel individual, la nivel de filiala“, a declarat Boureanu.

    Pinalti se cere demis din PNL

    Si alte surse din grupul platformei liberale contrazic afirmatiile lui Stolojan si sustin ca membri ai gruparii s-au intilnit deja cu citiva senatori si deputati PSD si fosti PRM. Potrivit unor informatii, senatorul independent Viorel Duca (ex-PRM) este la un pas sa adere la PLD, iar de la PSD s-au purtat discutii cu cei care au pierdut la congresul PSD. Sursele il indica pe deputatul PSD Cristian Dumitrescu, care a fost declarat invins in fata lui Victor Ponta. Potrivit surselor, este posibil ca „mai mult de zece parlamentari PSD si PRM“ sa adere la PLD. Platformistii mai spun ca in afara de Gheorghe Stefan, care s-a cerut ieri demis din PNL pentru a putea trece la viitorul PLD fara a-si pierde scaunul de primar, nu mai au alti primari membri PNL si ca e vorba de doar 30 de alesi locali, dintre care patru primari, dar care sint declarati independenti.

    Dumitrescu neaga vehement

    Deputatul PSD Cristian Sorin Dumitrescu neaga insa orice legatura cu platformistii. „Am sa dau in judecata pe oricine va spune ca eu negociez o trecere in echipa Stoica-Stolojan. Nu m-a contactat nimeni de la platformisti si nici eu nu am vorbit din proprie initiativa cu careva de acolo. Cred ca este o diversiune pusa la cale impotriva mea, probabil ca a deranjat pe cineva faptul ca recent am fost numit secretar executiv al PSD. Stiu ca Boureanu este bun prieten cu Ponta si cred ca de aici a iesit zvonul“, ne-a declarat Dumitrescu.

    Liberal democratii vor in PPE
    Viitorul Partid Liberal Democrat (PLD) nu intentioneaza sa faca parte din Alianta Liberalilor Democrati Europeni (ALDE), ci se va inscrie in Partidul Po****r European (PPE), a declarat, pentru Rompres, initiatorul PLD, Theodor Stolojan. El a raspuns astfel sefului grupului ALDE din Parlamentul European (PE), Graham Watson, care afirmase ca PLD nu va fi primit in formatiunea europeana a liberal-democratilor. Stolojan a calificat, totodata, drept „caraghioasa“ afirmatia lui Graham Watson potrivit careia Traian Basescu reprezinta trecutul, adica fostul regim comunist, iar Calin Popescu Tariceanu, ruptura de acest trecut. Intr-o declaratie critica, Watson a apreciat ca Traian Basescu, care a lucrat si in regimul comunist, l-a folosit pe Stolojan sa scindeze PNL.
    COTIDIANUL

  11. #221
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Raportul Tismaneanu
    Ion Iliescu, C.V. Tudor ŗi Adrian Pćunescu - stālpii de rezistenžć ai regimului comunist

    Ion Iliescu, Corneliu Vadim Tudor, Adrian Pćunescu, Walter Roman (tatćl fostului premier Petre Roman), Gisella Vass (bunica lui Bogdan Olteanu) ŗi Dinu Sćraru sunt numele pomenite īn Raportul Comisiei prezidenžiale pentru analiza dictaturii comuniste, condusć de politologul Vladimir Tismćneanu. Forma finalć a Raportului a fost tipćritć miercuri īn cāteva edižii, una dintre ele fiind prezentatć de profesorul Tismćneanu ziarului Adevćrul, iar o alta ajungānd la preŗedintele Traian Bćsescu. ŗeful statului va cere luni, īn parlament, condamnarea comunismului.
    Vinovažii ŗi victimele, īn 660 de pagini
    660 de pagini cuprinde Raportul Tismćneanu. La final, recomandćrile adresate preŗedintelui Traian Bćsescu. ŗefului statului i se cere condamnarea regimului comunist, nominalizarea vinovažilor ŗi inižierea unor acžiuni legislative. De asemenea, i se mai cere sć sprjine cercetarea ŗi accesul liber la arhive, dar ŗi ca ororile regimului comunist sć fie prezentate īn programele educažionale. Se mai cere ŗefului statului sć ia atitudine pentru finalizarea dosarelor Revolužiei ŗi cel al mineriadei din 13-15 iunie 1990.

    Raportul Comisiei Tismćneanu prezintć īn amćnunt perioada dictaturii comuniste. Numele disidenžilor ŗi ale politrucilor. La categoria "vinovaži de impunerea ŗi perpetuarea unui sistem bazat pe fćrćdelege" sunt indicaži, printre alžii, Gheorghe Gheorghiu-Dej, Ana Pauker, Gheorghe Apostol, Gogu Rćdulescu, Manea Mćnescu ŗi Ion Iliescu. De altfel, numele fostului preŗedinte apare īn mai multe subcapitole ale Raportului. Īn special īn cele care se referć la responsabilii menžinerii la putere a regimului comunist. La capitolul "Īndoctrinarea po****žiei", Ion Iliescu este nominalizat alćturi de Mihai Roller, Paul Niculescu-Mizil, Walter Roman, Silviu Brucan ŗi alžii. Printre activiŗtii de frunte ai PCR sunt amintiži Mihai Bujor Sion (fiul acestuia a fost, dupć 1990, consilierul lui Ion Iliescu), dar ŗi Leonte Tismćneanu, tatćl politologului Vladimir Tismćneanu, avānd la un moment dat, īn anii ‘50, o funcžie īn PCR. Printre responsabilii cu propaganda apare ŗi Matei Socor, care a condus agenžia de presć Agerpres, tatćl analistului politic Vladimir Socor, care lucreazć pentru mai multe ziare europene ŗi americane.

    Printre cei cu funcžii de vārf īn propaganda comunistć sunt citaži, printre alžii, Paul Niculescu-Mizil, Leonte Rćutu (fiica acestuia, Anca Oroveanu, face parte din GDS), Eugen Florescu ŗi iarćŗi Ion Iliescu. Raportul prezintć, la final, biografiile liderilor comuniŗti importanži, printre care ŗi Ion Iliescu.

    Poežii de curte
    Un capitol este dedicat lumii culturale din perioada comunistć. Sunt prezentaži exponenžii protocronismului: Eugen Barbu, Corneliu Vadim Tudor, Dan Zamfirescu, Ion Dodu Bćlan, Dinu Sćraru, Adrian Pćunescu, Ilie Bćdescu (a fost, la un moment dat, ideologul Miŗcćrii lui Marian Munteanu), Mihai Ungheanu, Nicolae Dan Fruntelatć, Arthur Silvestri (īn prezent om de afaceri īn dome-niul imobiliarelor) ŗi Ilie Purcaru. Revista "Sćptćmāna", condusć de Eugen Barbu ŗi Corneliu Vadim Tudor, este caracterizatć: "principala tribunć de manifestare a pseudonažionalismului mani****tor al perioadei ceauŗismului tārziu". Raportul īi nominalizeazć pe "poežii de curte ai regimului comunist": Corneliu Vadim Tudor ŗi Adrian Pćunescu.

    La capitolul politicć externć, printre responsabili apar Gizella Vass, bunica actualului preŗedinte al Camerei Deputažilor - Bogdan Olteanu, dar ŗi ŗtefan Andrei.

    Regimul comunist este acuzat cć a dat o loviturć de stat la 30 decembrie 1947, a distrus partidele istorice, a fost servil fažć de URSS ŗi a reprimat oponenžii. Este prezentatć ŗi lista disidenžilor din perioada comunistć, iar despre decesele suspecte ale celor trei directori ai Europei Libere (Noel Bernard, Mihai Cismćrescu ŗi Vlad Georgescu) se precizeazć "cć au avut loc īn īmprejurćri suspecte, probabil iradiaži".

    Pacepa a luptat īmpotriva comunismului
    Un subcapitol din Raport este dedicat generalului Ion Mihai Pacepa, fostul nr. 2 din DIE, care īn 1978 a cerut azil politic īn SUA. Raportul spune cć Pacepa a avut un rol īn īnfrāngerea regimului comunist prin dezvćluirile fćcute despre acesta, printre care ŗi īn volumul sću, "Orizonturi Roŗii". Raportul menžioneazć cć Ion Mihai Pacepa a fost condamnat la moarte, la fel ca ŗi Mircea Rćceanu, Liviu Turcu ŗi Constantin Rćužć, toži aceŗtia locuind īn prezent īn Statele Unite ale Americii.

    "Cel mai pužin a cooperat SIE"
    Vladimir Tismćneanu a declarat, īn exclusivitate pentru Adevćrul, cć la realizarea raportului "cel mai pužin cooperant a fost Serviciul de Informažii Externe (SIE), un pic mai cooperant a fost SRI, iar o colaborare foarte bunć am avut cu CNSAS".

    "Nu au existat douć Securitćži"
    "Raportul este un antidot īmpotriva tendinželor negažioniste ŗi revizioniste care fie contestć, fie relativizeazć catastrofa comunistć. Raportul examineazć distugerea pluralismului politic, inclusiv a stāngii democratice reprezentate de Partidul Social Democrat ŗi a liderilor PSD, Constantin Titel Petrescu ŗi Ion Flueraŗ, care au fost īnchiŗi de partidul totalitar comunist. Raportul oferć o bazć documentatć detaliatć privind continuitatea sistemului represiv ŗi īn primul rānd a Securitćžii. Se respinge pe bazć ŗtiinžificć teza privind existenža a douć Securitćži, una pānć īn 1965, cominternistć ŗi antipatrioticć ŗi cealaltć devotatć poporului ŗi valorilor patriotice - tezć susžinutć de revista Romānia Mare, de Ion Coja, Nicolae Pleŗižć, Neagu Cosma ŗi alžii", a precizat, pentru Adevćrul, politologul Vladimir Tismćneanu. El spune cć "regimul comunist nu a fost o dictaturć de tip tradižional, bazatć pe pofta de putere a unui lider, ci un experiment de inginerie socialć, menit sć transforme fundamental economia, societatea ŗi sufletul uman" ŗi cć scopul a fost "dominažia mentalć a subiecžilor". Concluzia lui Tismćneanu este cć "Hitler, Stalin, Mao ŗi Ceauŗescu au visat sć plćsmuiascć OMUL NOU".

    Raportul pe internet
    Īncepānd de luni searć, Raportul Comisiei pentru Analiza Dictaturii Comuniste va fi disponibil on-line pe site-ul www.presidency.ro

  12. #222
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    O intrebare: daca nu au fost doua securitati atunci de unde pana unde Ion Mihai Pacepa personaj pozitiv? Adica el a ajuns general de securitate luptand impotriva comunismului, asa sa inteleg?

  13. #223
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Sintagma "2 Securitati" se refera la faptul ca dupa 1965 Securitatea ar fi lucrat in "interes patriotic", fata de perioada de dinainte. Adica dupa 1965 punea flori in parcuri, si culeagea in mod organizat margarete.

    Pacepa a fost intors de americani si transformat in agent dublu. El a tradat sistemul si a inceput sa lupte impotriva lui. Deci daca Securitatea dupa 1965 a ramas criminala, rezulta ca a tradat un sistem criminal, si a facut un lucru bun :-))))

  14. #224
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mie mi s-a parut ORIZONTURI ROSII un soi de satira. Cum naiba a luptat impotriva scriind cartea aia? Imi aduc aminte de un pasaj in care povestea micile orgii ale lui Nicusor, cand la masa de anul nou, acesta, beat fiind a zis ca stridiile trebuie stropite. Era cunoscator. Asa ca s-a suit pe masa si s-a pisat pe ele. Normal ca pupincuristii le-au degustat cu interes. Faptul ca Pacepa povestea cu Elena si Nicu se delectau cu gemetele lui Arafat cand era futut in cur in timpul vizitei la Bucale este un act de subminare a comunismului? Asa o fi...

  15. #225
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Din ciclul: NU ITI ARATA PASARICA PENTRU CA ZBOARA

    Ma intreb daca ala care le atarna medaliile de gat l-a ciupit de cur. Vi se pare dragut(a)?

    "Runner's riddle
    Indian runner Santhi Soundarajan was disqualified after failing a gender test
    ."
    Attached Images Attached Images

  16. #226
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    EXARHU: Nu ne e frica de Bau-Bau!



    Razvan Exarhu: "Momentul integrarii a fost cea mai credibila sedinta de psihanaliza in direct."



    Nimic din tot ce s-a intamplat alandala in ultimii zece ani, sa zicem, nu a dezvaluit atat de limpede si concis complexele si bolile de care sufera bietele victime ale acestui moment superb de minunat.

    Cea mai dizgratioasa parte a majoritatii discursurilor este atitudinea de maimuta care paraseste cusca si se tot vaita ca nu vede gratiile. Sa nu uitam si starea asta de aurolac, de asistat cu mana vesnic intinsa, care in momentul in care primeste ceva te boscorodeste ca nu e destul.

    De cand a venit putina zapada care a venit, nu se aud decat vaiete si blesteme, de la turisti, de la localnici, de la reporteri, de la autoritati. Cred ca acesta este apogeul isteriei de radio sant care se revarsa din media si care se traduce printr-un fel de exasperare in fata tuturor evenimentelor, de la vreme la Saddam.

    Totul e insuportabil, totul e nedrept, toti sunt niste nenorociti si mereu reuseste cineva in ultimul moment sa revina la subiectul etern: dar noi, romanii, ce facem in conditiile in care ninge?

    Nu inteleg de ce nici la 17 de ani de presa libera, sanchi, nu ne putem obisnui cu ideea ca nu tot ce se intampla e o drama, ca nu trebuie sa luam personal toate informatiile, ca nu trebuie sa ne buseasca plansul si sa ne ia crizele de panica atunci cand suntem anuntati ca ploua si ca jurnalistul nu e un necrofor.

    Marea absenta a acestei orgii de prosteala a fost - si inainte si dupa - demnitatea. E foarte bine insa ca nici de data asta nu a fost vreo diferenta intre public si interpreti. Toata lumea a recitat platitudini, festivisme, nationalisme si obisnuitele imbecilitati fara deosebire de rang.

    Nu s-a simtit niciunde acel spirit al sarbatorii de care s-a tot adus vorba recent, care te indeamna sa te imbraci frumos, sa te speli pe fata, sa lasi acasa urangutanul din tine, sa dai zapada din fata casei si sa taci din gura cand iti vine sa spui acelasi lucru pe care auzi ca-l spune toata lumea care nu are nimic de spus.

    Cand i-am vazut pe vizitatorii Casei Poporului holbandu-se la acele ziduri rusinoase, cu incantarea pe care numai cretinismul congenital sau dobandit prin educatie o intipareste pe chipul unei fiinte umane, m-am gandit ca nu se putea construi o ironie mai mare si mai dureroasa, la cateva zile de la condamnarea comunismului.

    Cand le-am auzit pe cateva gospodine pierdute printre stucaturile lui Ceausescu gandindu-se cu voce tare ca greu o fi sa speli covoarele de 600000000 de metri patrati si acele perdele atat de frumoase, atat de maiestuoase, de 12000000000000 de metri patrati, am simtit ca asta e momentul sa aratam lumii ce putem, sa stie tot mapamondul cine suntem.

    Si aici plonjam in picaj lin spre subiectul arzator, pentru ca daca ditamai Casa se vede din spatiul cosmic, e clar ca are nevoie si de o masina de spalat care sa se vada si ea. Masina de Spalat a Poporului.

    Sa intre si covoarele, si perdelele, si milieurile gigantice, si toti oamenii de bine care vor sa-si ia cardul lor european de sanatate si sunt gata oricand sa nu faca nimic din ceea ce e de facut cu adevarat si urgent.

    Dar acesta din urma e un subiect dureros. Am un prieten foarte pasionat de off-road care participa la expeditii umanitare catre destinatii imposibile, sate uitate de Dumnezeu si asa mai departe.

    Zilele astea s-a gandit sa-si puna masina la treaba si sa plece catre o cabana de unde zbierau niste tipi dupa ajutor si se indignau de mama focului ca uite-asa intram noi in Europa si sa le fie rusine tuturor celor care au contribuit la aceste conditii meteorologice. Si-a incarcat masina cu de-ale gurii si a plecat spre o cabana din Bucegi.

    Numai ca pe drum a mai ascultat stirile si i-a auzit pe sinistrati plangandu-se ca nimeni nu face nimic pentru ei, ca nici macar in fata cabanei nu a fost data zapada, repertoriul clasic de roman victimizat de propria neputinta si lene.

    Asa ca prietenul meu s-a oprit intr-un restaurant din Azuga, unde a mancat destul de prost si s-a intors acasa, pentru ca nu a vrut sa actioneze in locul unor oameni care nu sunt in stare decat sa reactioneze - si asta foarte neeficient.

    A existat un singur moment in care am vazut oameni cautand si gasind solutii zilele astea. Un cantec spontan de imbarbatare al unor copii ramasi izolati intr-o cabana, inganat destul de voios in bezna, langa o oala cu cartofi fierti:

    Nu ne e frica de Bau-Bau, nu ne e frica de Bau-Bau!



    Razvan Exarhu - www.evz.ro

  17. #227
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucureŗti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Nu stiu de capul lor



    CONDITII Anul trecut, prima etapa a returului, ce a avut loc pe 10 martie, a avut parte de partide disputate pe o vreme potrivnica
    SURPRINDERE Dintre cele 18 echipe din Liga I, 13 nu stiau ca returul va debuta pe 24 februarie

    Ca de fiecare data aproape, īnceputul anului echivaleaza cu cāte un scandal. Acum marul discordiei l-a reprezentat startul sezonului de primavara.

    Mai multi dintre reprezentantii cluburilor din primul esalon au aflat cu surprindere ca etapa a 20-a a Ligii I este programata pe 24 februarie si nu pe 3 martie. “La ora la care vorbim, conform hārtiei oficiale primite de la FRF, startul sezonului va avea loc pe 24 februarie. Tinānd cont de conditiile meteorologice si de parcursul echipelor romānesti īn Cupa UEFA, acelasi Comitet Executiv al FRF poate decide schimbarea datei. Graficul cu datele īntregului sezon competitional a fost īnmānat cluburilor īn vara, cānd s-a stabilit &#171;tintarul&#187; editiei actuale”, ne-a precizat Vali Alexandru, secretarul general al LPF.

    Daca Steaua si Dinamo, grupari care sunt angrenate īn Cupa UEFA si au meciuri īn aceasta competite pe 15 februarie (turul) si pe 22 (returul), nu au fost deranjate de momentul īn care se va relua campionatul, au fost voci care au invocat ca le este dat peste cap programul de pregatire. Unii dintre cei mai vehementi contestatari au fost Silvian Cristescu, vicepresedintele Universitatii Craiova, si antrenorul Otelului Galati, Petre Grigoras, care au aflat data īnceperii de la redactorii ProSport, multe echipe din Liga I urmānd sa-si schimbe biletele de avion si sa-si modifice datele de cazare pentru cantonamentele din iarna.

    Statistic, sezonul de primavara nu a mai īnceput asa devreme din 1990, atunci returul demarānd tot pe 24 februarie, dar reprezentativa era calificata la Campionatul Mondial din Italia.

    Calendar supraaglomerat īn primavara

    Motivul principal al devansarii startului returului cu o saptamāna a fost cel al decongestionarii calendarului competitional din primavara. Avānd modelul de anul trecut, cānd parcursul Stelei si al Rapidului a depasit asteptarile federalilor, ceea ce a condus la o serie de modificari īn plin campionat, Mircea Sandu si oficialii FRF au decis īnca din vara ca primele doua etape din retur sa se dispute tot īn 2006, īn timp ce returul sa aiba startul cu o saptamāna mai devreme decāt īn anii precedenti. In aceasta primavara trebuie gasite date libere pentru cele 15 runde de campionat, doua de Cupa Romāniei Timisoreana (semifinale si finala), doua meciuri ale nationalei si posibile meciuri ale lui Dinamo si Steaua īn Cupa UEFA. In cazul īn care se vor repeta performantele europene de anul trecut, calendarul va fi umplut la maxim, dar tot va mai trebui gasita o data pentru o etapa din Liga I, pentru ca, teoretic, nu pot fi programate decāt 14 runde īn aceste conditii.

    Ce, au īnnebunit astia? Eu nu stiam nimic. Extraordinar! Acum trebuie sa schimb tot programul echipei mele, rezervarile de la hotel, perioada cantonamentului
    Viorel Hizo, antrenor FC Vaslui

    Pentru nationala mai avem putin si ne rugam la cer si daca s-ar fi putut sa nu avem vacanta deloc atunci era si mai bine. Cum sa jucam īn mocirla si noroaie prin februarie? La ce ne-au mai pus sa ne facem nocturne, cānd meciurile se vor juca tot la ora 13:00? Este o bataie de joc!
    Silvian Cristescu, vicepresedinte Universitatea Craiova

    Nu se poate asa ceva! Nu īnteleg cum de nu am fost si noi anuntati. Mai bine īncepeam īn ianuarie si stiam o treaba. Eu trebuie sa schimb acum tot programul echipei mele
    Petre Grigoras, antrenor Otelul Galati

    Probabil ca e vorba si de echipa nationala, dar important este sa ne lase si vremea. La noi iarna va īncepe īn februarie si va spun ca prima etapa o vom juca īn aprilie
    Mircea Rednic, antrenor Dinamo

    Aceasta hotarāre a fost luata la īnceputul campionatului. Toata lumea stia despre asta. Nu este niciun secret
    Valeriu Argaseala, dir. executiv Steaua

    Stiam de aceasta hotarāre, de aceea am facut programul si īn functie de aceasta data
    Razvan Lucescu, antrenor Rapid

    Pai cine a spus ca īncepe īn martie campionatul? Va īncepe normal, pe 24 februarie, asa cum s-a stabilit atunci cānd a fost facut calendarul, īnca de anul trecut
    Mircea Sandu, presedintele FRF

    Vreme normala, chiar mai calduroasa

    In ultimii ani, startul returului s-a amānat aproape de fiecare data cu o saptamāna din cauza vremii nefavorabile. La sfārsitul lunii februarie se anunta temperaturi normale pentru aceasta perioada īn vestul, centrul si nordul tarii, iar īn rest vor fi chiar mai ridicate. Precipitatiile vor cadea īn valori normale, doar īn nord-vest si centru se pot īnregistra cantitati mai īnsemnate. Temperaturile se vor īncadra īntre -11 si 8 grade Celsius, īn unele zone chiar mai ridicate. Si luna martie se va īncadra īn valori termice normale, īn unele zone chiar mai ridicate. Temperaturile maxime vor atinge 6-16 grade Celsius, īn sudul tarii putānd ajunge chiar la 20-22 de grade.

    Tabel cu datele īnceperii sezonului de primavara

    Sezonul Data īnceperii
    2000-2001 10 martie
    2001-2002 9 martie
    2002-2003 8 martie
    2003-2004 12 martie
    2004-2005 11 martie
    2005-2006 10 martie

  18. #228
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Din Prosport!!!!!

    Si totusi, se cāstiga bani din transferuri!



    BILANT Realitatea demonstreaza ca unii patroni de cluburi scot bani de pe urma tranzactiilor pe care le fac. ProSport va prezinta balanta financiara rezultata de pe urma transferurilor facute de finantatorii care sustin formatiile din Romānia

    Se cāstiga sau nu din fotbal? Patronii, adica oamenii care baga bani, spun ca nu. Ceilalti īncearca sa demonstreze ca da.
    Cert e ceva bani ies si din fotbal. Mai ales din transferuri, acolo unde sumele date publicitatii difera adesea de cele reale. O analiza a investitiilor facute de patronii echipelor de fotbal īn 2006 demonstreaza ca unii s-au ales si cu bani. Cāstigator detasat īntr-un top al celor cu profit din transferuri este patronul Sportului, Vasile Siman, cel care a destramat poate cea mai frumoasa echipa a campionatului. Pe plus sta si Constantin Iacov, care a dat lovitura prin vānzarea lui Griffiths si a lui Sapunaru la Rapid, mutari care i-au umplut buzunarele. Nici Porumboiu nu sta rau la capitolul bani din transferuri īn 2006, iar, surpriza, pe profit se afla si Alin Simota, care n-a facut decāt investitii minore. Trebuie mentionat ca asa-zisele cāstiguri sunt numai cele obtinute din transferuri, patronii avānd destule alte cheltuieli cu plata salariilor, a contractelor, a primelor, a chiriilor etc. De partea cealalta, investitorul cel mai dispus la cheltuieli este Marian Iancu, iar cu cele mai mari pierderi īn 2006 ramāne Arpad Paszkany, finantatorul lui CFR Cluj. Bilantul include decāt echipele finantate de unul, maxim doi patroni.


    VASILE SIMAN - Sportul Studentesc

    ACHIZITII: -

    VANZARI:Marius Nae (Farul Constanta), Florin Maxim (Farul Constanta) (la pachet 300.000 de euro), Costin Lazar (Rapid Bucuresti) - 300.000 de euro, Ionut Mazilu (Rapid Bucuresti) - 1.500.000 de euro, Stelian Stancu (Steaua Bucuresti) - 500.000 de euro, Eduard Stancioiu (CFR Cluj) - 50.000 de euro

    Investitii: 0
    Cāstiguri: 2.650.000 de euro
    PROFIT : 2.650.000 &#163;

    Constantin Iacov - FC National

    ACHIZITII: Mihnea Ivan (Oltul Slatina) - 5.000 de euro, Alin Burcea (Oltul Slatina) - 5.000 de euro
    VANZARI: Cristian Sapunaru (Rapid) - 800.000 de euro, Ryan Griffiths (Rapid) - 750.000 de euro, Hristu Chiacu (Wisla Cracovia) - 50.000 de euro

    Investitii: 10.000 de euro
    Cāstiguri: 1.600.000 de euro
    PROFIT : 1.590.000


    NU mai continui articolul, sunt si altii enumerati.

  19. #229
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pai vad ca Siman asta e mai ciumac decat imi imaginam. Castigurile sunt de 2650000 Euroi, dar profitul aproape ca s edubleaza fiind de 2650000 pounds, sau sterlines, cum zice albanezul.
    Herc, ai omis un personaj sau nu era trecut? E unu' care a fost si la noi demult. Nu mai stiu cum il cheama dar a fost fotbalist, fundas. Cu G si I. Ala tot asa a castigat de a rupt.
    Articolul e facut dupa ureche, acum fara gluma. Castigul nu poate fi acelasi cu profitul. Iar din banii primiti unii au mai si reinvestit. Pai de unde naiba sa ii dea Iacov 80 000 euro lui Cartu? Si apoi vrem sa stim daca Rapidul a platit tot. Becali Victoras cat a primit?

  20. #230
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Nu am postat tot articolul, ca era pomelnicul prea lung, si nu bagase nimeni suta de euro in sutana....Personajul cu G si I, ptiu, ptiu, piei drace! nu era insa trecut. El acum este mai alb decat serafimii, si mai neprihanit decat Maria.

    Si va rog, nu va luati de Victoras si Ioan, ca si ei sunt curati ca lacrima. In curand o sa ajunga Romania o tara de neprihaniti, mai ceva ca o manastire luterana.

    Sa revenim la lucruri mai lumesti: articolul este slab, dar ar o calitate. Arata ca de fapt sursa de finantare a multor echipe nu este averea (inexistenta!) a patronilor, ci vanzarile de jucatori. Adica, multi sunt lei cu cap de musca si picioare de lacusta.
    Cu exceptia celui de la Cluj (Paskany, sau cum il cheama) si a lui Iancu care nu baga banii lui, hehehehe.
    Becali are un profit net frumusel de pe urma Stelei ( a fost un articol acum creo doua zile pe tema asta, profitul net al Stelei era de 6 milioane euro parca.

  21. #231
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Bec Ali Gi (Borāt-ul) a facut profit pentru ca a ajuns in grupe de unde au venit bani multi. De vandut nu prea stiu sa fi vandut Steaua, desi oierul anunta sume babane. A luat multi jucatori mai pe nimic. Singura investitie este Ovidiu Petre. Nu stiu daca pe buffonul Carlos au dat ceva.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •