Page 51 of 97 FirstFirst ... 41495051525361 ... LastLast
Results 1,051 to 1,071 of 2022

Thread: Infrastructura sportivă din România

  1. #1051
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    Eu nu stiu ce vizibiliate este de la peluza aia de ex..
    exact ca in tribune la ceahlaul cand stai la peluza in primele randuri

  2. #1052
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    @zebe, tribuna veche a ramas neatinsa, in acelasi loc, ci doar refacute gradenele, scarile, tencuieli etc. Structura este pe mal de pamant dar nu avea denivelarile, buruienile obisnuite pe alte stadioane. Tribuna arata bine si inainte. Au fost demolate doar colturile (dupa cum am reprezentat mai jos in imagini) care au fost reconstruite apoi pentru a atinge acceasi lungime cu noua tribuna construita. Etajul de sus a fost construit peste vechea tribuna astfel ca primul rand al etajului 2 se suprapune cu primul rand al etajului 1. oO sa vedeti in desene mai bine.

    TRIBUNA 2 INAINTE

    http://img140.imageshack.us/img140/8...nmedias123.jpg

    http://img638.imageshack.us/img638/4...rafii00200.jpg

    coltul stanga demolat

    http://img39.imageshack.us/img39/364...rafii0009v.jpg

    http://img258.imageshack.us/img258/9023/gazmetan8.jpg

    coltul dreapta demolat

    http://img291.imageshack.us/img291/8...grafii0010.jpg

    http://img375.imageshack.us/img375/4210/gazmetan13.jpg

    sectiunea demolata si reconstruita pentru a se incadra in dimensiunile noii tribune.

    http://img687.imageshack.us/img687/9...azmetan007.jpg

  3. #1053
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    oricum s-a gresit cu stadionul asta din medias. Tribuna a doua trebuia reconstruita langa teren scotand astfel pista. iar peluza poate fi si ea reconstruita in spatele portii. La fel si trib 1, pe viitor. Acuma o sa incepeti cu utilitatea pistei la stadionul din medias si cu nu stiu ce campioante europene sau mondiale de atletism pe care le va gazdui mediasu
    Eu nu stiu ce vizibiliate este de la peluza aia de ex..
    Vizibilitatea este una normala, ca dintr-o peluza obisnuita. As spune foarte buna chiar, pista de pe stadionul din medias fiind foarte mica.

    Mai terminati cu prostiile astea cu demolarile piestelor. Voi ati fost in viata voastra pe vreun stadion? Si eu urasc ligheanele, dar de unde atata comoditate in ultimul timp? Si de cand un stadion trebuie sa aiba pista doar daca se disputa Campionate europene/ mondiale de atletism? Sunt foarte multi atleti in tara si, mai ales cei din orasele mici, au foarte mare nevoie de aceste piste. Pana una alta avem performante insutit mai mari in atletism decat in fotbal. Vizibilitatea pe stadionul din Medias este foarte buna spre excelenta. Nu va mai dati mai arhitecti decat Gaudi doar dupa vizualizarea unor poze.

  4. #1054
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    Am gasit si o poza cu noile scaune de la etajul 1 al Tribunei 2. Nu e cea mai buna dar e singura pe care o am. (Imi pare rau ca fac dublu/ triplu post dar forumul nu mai permite editarea unui post dupa 10 minute... Nu prea vad rostul acestei restrictii...)

    http://img255.imageshack.us/img255/8...0652resize.jpg

  5. #1055
    sport legend dannyreddog's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    everywhere
    Posts
    1,771
    Reputatie
    1
    Ur articol din 26 Noiembrie 2010 despre nocturna stadionului din Galati

    http://www.viata-libera.ro/articol-N...uraturi_2.html
    [COLOR="Green"][SIZE="1"][/SIZE][/COLOR][COLOR="DarkSlateGray"][/COLOR]"Important e sa te lasi de droguri fara bravada...
    Altfel te vom gasi in rigor mortis mulat pe cada." [FONT="Arial Black"][/FONT]

  6. #1056
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dannyreddog View Post
    Ur articol din 26 Noiembrie 2010 despre nocturna stadionului din Galati

    http://www.viata-libera.ro/articol-N...uraturi_2.html
    Bun venit in Galatz, orasul cu cei mai idioti politicieni din tara cu cei mai idioti politicieni din UE! Si se mai mira lumea ca ajunge tot mai ajunge tot mai jos orasul asta...
    Momentan n-am mai vazut sa lucreze utilajele la stalpul respectiv, probabil din cauza lui nea muratura ala.
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  7. #1057
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Galatiul ca Galatiul dar la Braila e jale, nu va doresc sa ajungeti ca noi ....
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  8. #1058
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    Vizibilitatea este una normala, ca dintr-o peluza obisnuita. As spune foarte buna chiar, pista de pe stadionul din medias fiind foarte mica.

    Mai terminati cu prostiile astea cu demolarile piestelor. Voi ati fost in viata voastra pe vreun stadion? Si eu urasc ligheanele, dar de unde atata comoditate in ultimul timp? Si de cand un stadion trebuie sa aiba pista doar daca se disputa Campionate europene/ mondiale de atletism? Sunt foarte multi atleti in tara si, mai ales cei din orasele mici, au foarte mare nevoie de aceste piste. Pana una alta avem performante insutit mai mari in atletism decat in fotbal. Vizibilitatea pe stadionul din Medias este foarte buna spre excelenta. Nu va mai dati mai arhitecti decat Gaudi doar dupa vizualizarea unor poze.
    nu-s prostii, in toata europa se practica mai nou, cam dupa 1990 asa. Stadioanele modernizate, reconstruite sau noi care pastreaza pista la numeri pe degete. Pana si rusii, inventatorii "ligheanelor" au in constructie mai multe stadioane, toate fara pista.Cat despre atletism, se construieste pista in jurul unor arene secundare, in nici un caz pe principala arena a orasului. Chiar asa, de unde si pana unde atletii trebuie sa se antreneze pe principala arena? Acolo nici echipa de fotbal n-ar trebui sa se antreneze, ar trebui sa fie folosita exclusiv pentru meciuri, concerte, evenimente. Chiar nu mai aveti vreun teren la medias unde sa se instaleze pista?

    Uite, sunt vreo 200 de arene in constructie/propuse. Gasesti 10 cu pista in europa? da macar 5?

    http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=263

  9. #1059
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    ti-am gasit eu doua, stadioanele din chorzow si cluj se reconstruisc tot cu pista, in rest numai arene de fotbal

    forumul asta e chiar interesant: http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=263

  10. #1060
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    De ce te deranjeaza pe tine pista, in conditiile in care, probabil, nu o sa ajungi niciodata pe stadioanele din Medias ori Cluj? Pe noi, cei care o sa sa stam in tribune, de ce nu ne deranjeaza?

    Lasa sa fie toate stadioanele din Europa fara pista, cu atat mai multe sanse sa se organizeze la Cluj ceva competitii IAAF.
    Am zis!

  11. #1061
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Pe mine ma deranjeaza peluza aia de la Medias.
    Nu se vede nimic din ea.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  12. #1062
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Pe mine ma deranjeaza peluza aia de la Medias.
    Nu se vede nimic din ea.
    Se vede o idee mai putin prost decat pe Dinamo.
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  13. #1063
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Nu e adevarat!
    Corect spus e: chiar si pe Dinamo se vede mai bine din peluza. Macar in Stefan cel Mare vezi ce se intampla intr-o jumatate de teren, dar la Medias nu vezi decat cine bate loviturile de la coltul terenului din dreptul peluzei.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  14. #1064
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    De ce te deranjeaza pe tine pista, in conditiile in care, probabil, nu o sa ajungi niciodata pe stadioanele din Medias ori Cluj? Pe noi, cei care o sa sa stam in tribune, de ce nu ne deranjeaza?

    Lasa sa fie toate stadioanele din Europa fara pista, cu atat mai multe sanse sa se organizeze la Cluj ceva competitii IAAF.
    la cluj o sa ajung pe stadion. Am fost de multe ori in cluj dar nu s-a nimerit, pana la urma tot sa merg si la stadion. Mi-ar place sa merg la meciuri pe amandoua (CFR, Moina). Cat despre medias, probabil ca n-o sa ajung la vreun meci dar nu asta e idea. Ma intereseaza orice stadion care se construieste, sunt bucuros fiindca si-a updatat gaz metan stadionul, dar chiar nu avea rost sa pastreze pista. Gazul e o echipa de toata isprava si vreau sa-i vad jucand la medias in europa league fie si la TV.
    Cat despre stadionul din cluj, hai sa zicem, aveam nevoie de un stadion modern cu pista ca sa putem aduce vreun concurs important de atletism. Ca e la Cluj sau in alta parte, nu conteaza. Dar la medias, dupa cum se si vorbea, pista va folosi la antrenamentul atletilor si atata.

    astea-s vremurile, lumea progreseaza, la nemti acu 20 de ani, daca gaseai 2-3 stadioane fara pista in bundesliga (dortmund, kaiserslautern, sank pauli- cand se intampla sa joace in erste. Acuma dupa ce-a retrogradat hertha, doar la nurnberg mai e pista.

    pana si la rusi, au legendarul stadion dinamo va face loc unei arene moderne, fara pista binenteles

  15. #1065
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Nu e adevarat!
    Corect spus e: chiar si pe Dinamo se vede mai bine din peluza. Macar in Stefan cel Mare vezi ce se intampla intr-o jumatate de teren, dar la Medias nu vezi decat cine bate loviturile de la coltul terenului din dreptul peluzei.
    chiar nici nu mi-am inchipuit ca se vedea excelent din peluza aia
    Practic, chiar daca pista e mica si de la tribune se vede ok, peluzele sunt sacrificate, iar la medias sunt de fapt 2 colturi de peluza pitica.

    faza stupida.. intreba unul mai sus de ce nu se construieste peluza ca lumea, adica si in zona centrala si raspunde cineva, ca nu mai e loc, ca e strada. Daca se renunta la pista si se reconstruia peluza in spatele portii era loc berechet, dar mai importante sunt antrenamentele atletilor

    Am zis doar ca poate mai exista vreun teren in medias in jurul caruia sa construiesti o pista de atletism pt antrenamente.

  16. #1066
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    culmea e ca vestea buna vine din oltenia, la tg jiu inteleg ca se va scoate pista si tribunele vor fi reconstruite langa teren. Am fost pe stadionul ala si avea o pista mica, dar la peluze se simtea. Bine arata si proiectul de la ploiesti. Astept vesti si de la timisoara si craiova unde "ligheanele" ar putea fi reconstruite la fel ca Nationaul bucurestean. Apropo, vechiul 23 august a fost o bataie de joc in ceea ce privea vizibilitatea, cel putin in cazul peluzelor. Daca stateai in primele randuri nu vedeai nimica, daca stateai in ultimele randuri ale peluzei aveai nevoie de binoclu.. Stadionul dinamo e chiar de necomentat.

  17. #1067
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    1. Din peluza de la Medias eu am vazut foarte bine jocul
    2. De unde crezi ca are Federatia de Atletism atatia bani sa investeasca in constructia de piste in orasele mici. Aceste orase au o singura pista, si aia facuta pe stadion Municipal si e foarte normal sa fie asa. Ti-am mai spus, mai las-o pe aia cu concursurile importante, ca daca e sa fie asa ar trebui sa daramam toate stadionale de fotbal la ce performante avem in acest sport si sa construim numai bazine de polo/inot, sali de gimnastica, lacuri pentru canotaj, sali de handbal etc... Pistele de atletism sunt mai mult decat necesare chiar si pe stadioanele Municipale (REPET, NU AVEM BANI PENTRU A CONSTRUI SEPARAT). La Medias au suprainaltat o tribuna, din fier (costuri minime) si au schimbat scaunele si gazonul. Toate facute de o firma privata. De unde si pana unde proiecte de reconstructie? Ce obligatie au oamenii aia sa faca asa ceva?
    E ca si cum tu iti pui gresie in bucatarie si vin vecinii pe la tine (sau nici macar nu vin, doar din auzite) si te intreaba de ce nu ti-ai schimbat si mobila, parchetul, lampile etc, ba mai mult iti mai dau si indicatie ce pereti sa spargi ca acum toate apartamentele trebuie facute cu bolte in loc de usi. Cand tu ai avut bani doar sa-ti pui o gresie.

  18. #1068
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    1. Din peluza de la Medias eu am vazut foarte bine jocul
    2. De unde crezi ca are Federatia de Atletism atatia bani sa investeasca in constructia de piste in orasele mici. Aceste orase au o singura pista, si aia facuta pe stadion Municipal si e foarte normal sa fie asa. Ti-am mai spus, mai las-o pe aia cu concursurile importante, ca daca e sa fie asa ar trebui sa daramam toate stadionale de fotbal la ce performante avem in acest sport si sa construim numai bazine de polo/inot, sali de gimnastica, lacuri pentru canotaj, sali de handbal etc... Pistele de atletism sunt mai mult decat necesare chiar si pe stadioanele Municipale (REPET, NU AVEM BANI PENTRU A CONSTRUI SEPARAT). La Medias au suprainaltat o tribuna, din fier (costuri minime) si au schimbat scaunele si gazonul. Toate facute de o firma privata. De unde si pana unde proiecte de reconstructie? Ce obligatie au oamenii aia sa faca asa ceva?
    E ca si cum tu iti pui gresie in bucatarie si vin vecinii pe la tine (sau nici macar nu vin, doar din auzite) si te intreaba de ce nu ti-ai schimbat si mobila, parchetul, lampile etc, ba mai mult iti mai dau si indicatie ce pereti sa spargi ca acum toate apartamentele trebuie facute cu bolte in loc de usi. Cand tu ai avut bani doar sa-ti pui o gresie.

    hai mai las-o, stadionul e proprietatea transgaz despre ce firma privata vorbesti? Investitia a fost facuta de transgaz. Si cat te costa atat o pista astfel ca municipalitatea sa nu-si permita? 120-130.000 euro. Si asta o pista performanta nu saracia aia de pe stadionul gaz metanului. Si nu-i bucataria lor personala acel stadion ca s-a facut din bani publici si e normal sa ne uitam si noi ce fac.
    Iti convine sau nu, pistele o sa dispara de pe "municipale", ca asa se intampla peste tot in europa. N-o sa stam intepeniti in timp doar ca unii au nostalgia vechilor stadioane "multifunctionale" mintindu-se ca vad bine din 2 colturi de peluza pitica la distanta mare de teren. Daca ne luam dupa costuri si nostalgii nici n-ar mai trebui sa punem nocturne, ca se vede bine si la lumina zilei. Si o nocturna poate sa coste cat 10 piste de atletism.
    Bine ca nu stam pe loc cum ar vrea unii. Uite, la tg jiu o sa zici pa la pista de anul viitor, la ploiesti e din nou pa, vechiul "23 august' din Bucuresti e pa, municipalul din brasov pa, la arad se va scoate pista de pe uta, peluzele urmand sa fie reconstruite in spatele portii. bacaul planuieste si el alt stadion fara pista in locul actualului municipal. Vor urma si celelalte unul dupa altul.

  19. #1069
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    (REPET, NU AVEM BANI PENTRU A CONSTRUI SEPARAT)..
    ia vezi cat a costat nocturna de la medias si cat costa o pista de atletism

    La medias cel mai tare ar fi sa reconstruiasca peluza in spatele portii, iar tribunele sa ramana despartite de teren de pista
    Parca vad ca o sa ajunga un stadion precum cel de la bistrita

  20. #1070
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    (REPET, NU AVEM BANI PENTRU A CONSTRUI SEPARAT)
    Cred ca e vorba in primul rand de lipsa proiectelor si a vointei mai mult decat lipsa banilor. Cat de mult ar putea sa coste o pista de atletism si 2 tribune metalice de o parte si celalalta de cate 1,000 locuri fiecare de exemplu? Sunt convins ca am putea avea 3-4 astfel de mini stadioane in fiecare judet din tara si asa nu o sa trebuiasca sa avem pe fiecare Municipal pista de atletism. Bine, ar trebui sa fie 4-5 stadioane in tara cu pista de atletism pentru concursuri cavtrebuie sa ajutam si atletismul sa se dezvolte. Pana la urma ei chiar aduc medalii la europene si mondiale.

  21. #1071
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    Si cat te costa atat o pista astfel ca municipalitatea sa nu-si permita? 120-130.000 euro. Si asta o pista performanta nu saracia aia de pe stadionul gaz metanului.
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Cat de mult ar putea sa coste o pista de atletism
    ca idee, pista de mai jos a costat aproape 1,5 milioane lei
    Attached Images Attached Images

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •