Results 1 to 21 of 36

Thread: Stiluri de joc in CL: Italia vs Anglia vs Spania etc

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,094
    Reputatie
    0

    Stiluri de joc in CL: Italia vs Anglia vs Spania etc

    Deschid acest thread pentru a discuta aici despre stiluri de joc,ce tehnici aplica echipele mari din Europa .
    Orice lucru interesant dpdv tehnic,asezare,mod de abordare a partidei in diferite momente in Ch.leag. ar fi interesant sa fie postat aici.

    Sa incep eu daca tot am deschis acest thread

    1. MU o echipa ce a inceput o reconstructie acum trei ani schiopatau chiar prin campionat si uite in 3 ani au revenit ce au fost. Ferguson este capabil la ora actuala sa castige o Ch.leag. la 3-4 ani ceea ce nu este rau.
    In momentul de fata joaca asemanator ca in primavara anului trecut cand Barça nu a reusit sa marcheze in deplasare cu tot alaiul Messi,Henry etc
    Incep sa vad tot mai des aceste centrari taiate din coltul careului ,mingea capata o traiectorie in urcare de unde de obicei C.Ronaldo sau altcineva reia ca la basket cu capul .
    2.Barça stilul arhicunoscut ofensiv de posesie.
    O echipa foarte imaginativa in care Guardiola pune mult accentul pe mijlocasii centrali cei ce pun ultima pasa ...atacantii trebuind sa fie exacti si fara floricele.
    3.Juve,Roma,Inter,Milan etc fotbalul italian a scazut asta este clar.
    Milan.Caderea fotbalului italian se datoreaza Milanului care da tonul in fotbalul italian.
    Reconstructia amanata si jocul lor cu fotbalisti ce nu mai au ce demonstra in fotbal fac sa continue agolia lor .
    Interul nu cred ca a avut o strategie de transferuri in ultimii 20 de ani si nu a existat o tactica pe termen lung.
    Cred ca Inter are nevoie de un antrenor ce trebuie sa aiba o strategie de 4-5 ani ca sa ajunga in Ch.Leag.
    Mourinho este un super antrenor insa chiar si el are nevoie de timp .
    Juve o echipa promitatoare dar cu un antrenor mediu ca valoare .Platit insa ca intotdeauna mai bine decat valoarea lui ca antrenor (Ranieri)


    Cred ca Italia propune niste jucatori foarte talentati insa pe moment nu au loc de un Figo,Maldini,Seedorf,Zanetti etc jucatori ce inca isi amana retragerea.Daca un jucator ca Lavezzi poate ramane la Napoli cred ca este si o problema de bani in Italia
    si de strategie.

    In Anglia o sa observati ca jucatorii foarte batrani exista dar sunt menajati si joaca numai in anumite posturi.
    ..Ma opresc aici desi sunt multe de spus o sa revin cu o analiza a lui Liverpool o echipa de toata lauda.
    Asteptam parerile voastra si ce vi sa parut interesant in Ch.Leag.
    Last edited by iulian_1976; 14th March 2009 at 03:03.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •