@clima in toronto
ca idee, toronto e mai jos decit romania ca latitudine iar clima este foarte similara, atita doar ca sunt mai multe precipitatzii si bate vintul mai des. multe alte orashe au clima mai nashpa, cum ar fi new york, boston, chicago, minesotta, denver (nu atit clima cit altitudinea), phoenix (unde vara poate fi mortal sa stai afara mai mult de o ora neacoperit pe cap).

@clima ca argument pentru jucatorii din nba
e foarte putzin probabil ca asta sa fie un factor, majoritatea jucatorilor pun banii pe primul loc, apoi a fie titulari/sanse la titlu, apoi contracte din advertising. Anumite orashe au un mare avantaj la #3, in special NY si LA, si mai putzin Miami si Chicago. Daca Wade juca la Denver si Carmelo la Miami nu shtiu daca ar mai fi ajuns Wade pe atitea "coveruri" de reviste din state. In fond, Carmelo si Lebron au intrat in NBA cam cu aceeashi faima, si Wade nici nu prea se vedea in spatele lor.

@mitul ca toronto nu e preferat de jucatori din NBA pe motive extrasportive
este foarte fals, realitatea e ca toronto a avut pina nu demult o imagine de kkt, o echipa in pragul colapsului cu un management dezastruos. Adauga la asta faptul ca toronto aproape nu apare deloc in meciuri transmise in US (anul asta nu va fi nici un meci transmis de la ACC). Plus media americana te cam pierde din vedere daca nu joci in US.
In istoria lui toronto eu shtiu doar de 3 jucatori care nu au vrut sa joace aici: antonio davis - care are o nevasta cam bitch si saracu nu a rezistat presiunilor
tracy mc grady - care era un pushti din highschool cu avioane in cap
vince carter - care dupa 7 ani la toronto i s-a parut ca singura sansa sa cishtige un campionat e sa plece la alta echipa
Or mai fi fost si altzii, da eu nu tzin minte.

@sansele Realului in NBA
americanii nu vor veni in spania decit cu pistolul la timpla (lucru pe care stern probabil il va face ...). Dar nu e nici o tragedie, ce a facut toronto cu jucatorii europeni anul asta poate face si Realul, daca va dispune de fonduri.
Din cite am intzeles sistemul e ca va veni realul in america si va juca 5-6 meciuri in 2 saptamini, ceea ce elimina inconvenientul drumului cu avionul, acelashi lucru fac si echipele din est cind merg pe coasta de vest. Nu mi-e clar cum o sa face americanii cind merg in europa, atita timp cit va fi doar o echipa, pentru un joc sau 2 nu prea merita drumul si oboseala. O problema majora va fi finantzarea zic eu, mai putzin in cazul in care stern va sustzine cumva clubul. Sa nu confundam fotbalul cu baschetul, veniturile din publicitate vor fi minore si echipele din nba au bugete de 60+ milioane. Una peste alta, deshi pare interesant, nu prea cred ca ideea va avea succes. Interesant e ca pe-aici nu prea am auzit de chestia asta, nu shtiu in ce masura e reala sau nu toata povestea ...