Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 111

Thread: FC Baia Mare

  1. #85
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Sîmbătă, la FC Baia Mare – FCM Reşiţa
    Brigadă din Bistriţa, Cluj şi Tîrgu Mureş

    FC Baia Mare întîlneşte în penultima etapă a turului, pe teren propriu, FCM Reşiţa, care ocupă înaintea acestei etape locul opt. Galben-albaştrii nu concep şi n-au altă variantă decît cea a victoriei, situaţia din clasament nepermiţîndu-i alt rezultat. Pentru acest joc, CCA a desemnat următoarea brigadă de arbitri: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa), Iulian Szekely (Cluj), Lorant Szanto (Tîrgu Mureş). Rezervă de arbitru este băimăreanul Marius Bărbuş. Observator FRF este suceveanul Aurel Daicu.

  2. #86
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0

    Ontopic "nordic" - cu si despre noi

    Aici puteti discuta despre ce se mai intampla in legatura cu clubul si nu putem scrie pe celelalte thread-uri. Orice legat de noi si club.

  3. #87
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Dinu Bumb pãsuieste Olimpia Satu Mare

    Dupã cum se stie, în returul sezonului trecut de Divizia B, la Olimpia Satu Mare a evoluat si actualul echipier al FC-ului, Dinu Bumb. El fusese împrumutat de FC Bihor la Satu Mare. Cum Olimpia a trecut prin momente grele, multi dintre jucãtori au avut sau au de asteptat anumite sume de bani rãmase restante. În cazul sãtmãrenilor este vorba de patru jucãtori: Bumb, Gego, Gongolea si Siminic. Evident, cei patru si-au cerut drepturile (undeva la 12.000 euro), dar clubul n-a plãtit. Cei patru s-au adresat comisiilor abilitate, dupã care a avut loc o negociere între cei patru si Catrinel Rat, cel care se ocupã de Olimpia. Jucãtorii au cedat jumãtate din aceastã sumã, iar Bumb, Gego si Gongolea au acceptat sã-si primeascã acea jumãtate de sumã pânã în 6 decembrie. Siminic nu a fost atât de maleabil si existã posibilitatea ca Olimpia Satu Mare sã nu mai fie programatã în meciul de astãzi.

    Glasul

  4. #88
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Turul s-a încheiat, antrenamentele continuã

    Sâmbãtã s-a tras cortina peste turul campionatului 2006 /2007 în liga secundã la fotbal. FC Baia Mare a terminat prima parte a campionatului pe pozitia a 16-a, una retrogradabilã, dar este la un singur punct distantã de locul 13, ocupat acum de Gaz Metan Medias.
    Chiar dacã nu mai au niciun meci oficial în acest an, jucãtorii de la FC Baia Mare vor continua activitatea cu antrenamente de mentinere pânã pe 10 decembrie. Mai mult, astãzi, bãimãrenii vor juca un amical cu Independenta Baia Mare, în care vor evolua jucãtorii care nu au prea fost prezenti în teren în tur, plus câtiva juniori de perspectivã de la echipele din judet. Deocamdatã, situatia la club este în suspensie în ceea ce priveste jucãtorii. Mai exact, pânã în acest moment nimeni nu si-a manifestat dorinta sã plece, dar nici despre achizitii nu poate fi vorba, atâta vreme cât clubul bãimãrean nu are un buget definitivat si sigur.

    Glasul

  5. #89
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    FC Baia Mare n-a intrat în vacanță

    După terminarea turului, antrenorul Emil Kemeneș a decis ca jucătorii să mai participe la antrenamente. Mai mult, miercuri după-amiază a organizat și un meci amical pe stadionul Phoenix cu formația de Liga a IV-a Independența Baia Mare, pentru a vedea la lucru jucătorii care nu prea au evoluat în turul campionatului, precum și alți jucători - seniori și juniori - care ar putea face față la nivelul Ligii a II-a. Dintre noutățile care s-au aflat în teren la partida cu Independența, au fost fundașul Tudor Filip, ultima oară la Gaz Metan Mediaș și Doru Nechita - Unirea Dej, amîndoi exprimîndu-și dorința de a reveni la FC Baia Mare. De asemenea, Kemeneș a căutat soluții în acest meci și pentru acoperirea postului de junior în primul “11”. FC Baia Mare s-a impus cu scorul de 3-0 (2-0), prin golurile semnate de Andreicuț și Lazăr 2. FC Baia Mare își continuă pregătirile pînă în 10 decembrie, în această perioadă jucătorii avînd promisiuni că-și vor încasa și restanțele financiare.

    Graiul

  6. #90
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Pleaca Alin Bota la CFR Cluj?

    Portarul titular al echipei FC Baia Mare, Alin Bota, este in vizorul celor de la CFR Cluj-Napoca, cu care se spune ca a si semnat un contract pe trei sezoane, in primul sezon urmând sa incaseze 12.000 Euro.
    Dupa meciul din ultima etapa a turului, deplasarea de la Râmnicu Vâlcea, Alin a plecat direct la Cluj-Napoca, acolo unde prietena lui este studenta. E posibil ca acest drum sa nu fi fost facut numai pentru prietena lui.
    Presedintele clubului FC Baia Mare, Petre Andronic, ne-a declarat: “Si eu am aflat aceasta veste din presa, deoarece noua nu ne-a spus nimic despre intentiile lui. Bota mai are contract cu noi pâna la terminarea sezonului si nu poate semna un altul inainte de 1 ianuarie 2007. Noi avem nevoie de el in acest campionat si nu vrem sa-i dam drumul, dar daca CFR Cluj vine la negocieri si ne intelegem, este posibil sa plece din aceasta iarna. Sigur ca si Bota, la fel ca si ceilalti jucatori, este nemultumit de restantele banesti pe care clubul le are fata de ei. Poate ca Bota ia in considerare varianta de a deveni jucator liber, dar pâna face memoriul si pâna aceasta se va judeca va trece o perioada, timp in care putem sa-i platim banii, iar atunci va fi obligat sa ramâna pâna la terminarea campionatului”.

    Glasul

  7. #91
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Bãimãrenii nu se odihnesc
    Dat ca sigur de presa sãtmãreanã, transferul la FC Baia Mare a lui Florin Puti, golgeterul Olimpiei, nu a fost confirmat încã.
    „Noi nu am transferat încã niciun jucãtor. Si Florin Puti este o variantã. Trebuie sã ne completãm lotul, dar deocamdatã nu stim pe ce buget ne vom baza. În aceastã sãptãmânã, sau cel târziu în urmãtoarea, se va întruni Consiliul de Administratie si atunci vom sti mai multe” - a spus Petre Andronic (presedinte FC). La antrenamente au participat sãptãmâna trecutã si Tudor Filip (Gaz Metan Medias) si Dorel Nechita (Unirea Dej), ambii fosti componenti ai echipei FC Baia Mare. Primul este liber de contract, în timp ce Nechita ar putea reveni acasã în conditiile unei oferte avantajoase.
    În aceastã sãptãmânã se va întoarce la antrenamente si portarul Alin Bota, care probabil va rãmâne la FC pânã la terminarea sezonului. Bota nu a semnat încã pentru CFR Cluj-Napoca, dar sunt sanse foarte mari sã o facã dupã 1 ianuarie 2007, când intrã în ultimele 6 luni de contract cu FC Baia Mare.
    Probabilitatea ca Alin sã rãmânã la FC pânã la varã este foarte mare, dupã cum ne-a spus el însusi: „Este adevãrat cã am vorbit cu cei de la CFR Cluj si m-am înteles cu ei, dar vreau sã joc pânã la varã la FC Baia Mare. Au fost mai multe oferte si am ales-o pe cea de la Cluj, de unde am avut si cea mai bunã ofertã financiarã. Am 23 de ani si nu mi-e fricã de concurenta de la CFR, dimpotrivã.”
    De la echipã va pleca probabil Dacian Dacin, care a dat probe la Apulum Alba-Iulia, fãrã a avea permisiunea clubului FC Baia Mare, cu care este sub contract. Practic, a fost plecat în strãinãtate încã de la începutul sezonului, iar dupã revenirea acasã n-a intrat în vederile antrenorilor. La Alba-Iulia evolueazã si alti trei fosti jucãtori de la FC: Cristian Iatu, Cosmin Maricean si Marius Drule. Primii doi au fost în teren si la meciul pe care Apulum l-a jucat în tur sub “Dealul Florilor”.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  8. #92
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    FC Baia Mare se pregateste de retur

    Cu toate ca turul Ligii secunde s-a terminat, antrenorul Emil Kemenes nu le-a dat vacanta jucatorilor, considerind ca aceasta ar fi prea lunga. In aceasta perioada se incearca transferul a mai multi jucatori. Un mare impediment in politica de transferari este lipsa banilor. Conducerea clubului este interesata de a face cit mai repede rost de bani pentru a-si achita datoriile contractuale si salariale fata de jucatori.
    Referitor la transferul jucatorului Florin Puti de la Olimpia Satu Mare, vicepresedintele gruparii de sub “Dealul Florilor”, Alexandru Jecan, a declarat: “Am auzit si eu de acest transfer, si chiar l-am intrebat pe antrenor daca-l are in vizor pe jucatorul respectiv, la care Kemenes mi-a spus ca nu l-a vazut niciodata si nici nu-l cunoaste pe acest Puti”. Vicepresedintele a mai abordat problemele cu care se confrunta conducerea, precum si eventualele transferuri. “Deocamdata nu stim pe ce buget ne vom baza. Joi se va intruni Consiliul de Administratie si atunci vom stabili mai multe. Referitor la Tudor Filip, de la Gaz Metan Medias, acesta poate fi transferat, deoarece este liber de contract, dar si atunci daca este in vederile conducerii tehnice. Despre Dorel Nechita, de la Unirea Dej, va pot spune ca si in vara am fost in tratative cu el, dar nu am ajuns la nici o intelegere cu conducerea. Alin Bota mai are contract cu noi pina in vara, el poate semna un precontract cu CFR Cluj-Napoca, dar numai dupa 1 ianuarie 2007. Este sigur ca se va renunta la citiva jucatori care nu corespund cerintelor Ligii a II-a”, a mai declarat Alexandru Jecan.
    In jocurile de pregatire pe care le-a sustinut echipa, tehnicianul baimarean a remarcat un junior pe care-l are in vedere si daca dupa perioada de pregatire va confirma il va retine la echipa. De la echipa este posibila plecarea lui Dacian Dacin, plecat la inceputul campionatului in SUA, care a dat probe la Apulum Alba-Iulia, fara a avea insa permisiunea clubului FC Baia Mare, cu care este sub contract.

    informatia-zilei
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  9. #93
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    FC Baia Mare - Favorit Crasna (Sălaj) 3-0 (3-0)

    Chiar dacă turul s-a încheiat în urmă cu o săptămînă și jumătate, galben-albaștrii continuă pregătirile pînă în 10 decembrie. Ieri, FC Baia Mare a susținut un alt meci de pregătire, adversar Favorit Crasna (Sălaj), formație ce se află pe locul I într-una din cele două serii ce compun campionatul Ligii a IV-a din județul vecin. Partida s-a desfășurat pe terenul II al stadionului "Dealul Florilor", plin cu noroi. La sfîrșitul celor 90 de minute, băimărenii s-au impus printr-un scor de neprezentare, 3-0, prin golurile marcate de Szentlaszloi, Batin și Bichiri. Trebuie să mai spunem că portarul băimărenilor, Alin Bota, a parat o lovitură de pedeapsă în repriza secundă, executată de Ispas. FC Baia Mare a evoluat în formula: Bota - Han, Dărăbuș, Hodor, Colar - Bichiri, Andreicuț, Szentlaszloi, Eudean - Batin, Petrovan. Au mai intrat: Duruș, Lazăr, Alin Pop. • FC Baia Mare va întîlni azi, de la ora 14, pe stadionul Phoenix, formația de Liga a IV-a, Independența Baia Mare.

    Graiul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  10. #94
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Criza în Dealul Florilor


    FC BAIA MARE Conducerea clubului maramuresean forteaza rabdarea jucatorilor si a antrenorilor dupa ce a amânat, înca o data, achitarea restantelor financiare. Fotbalistii se gândesc deja sa îsi depuna memorii la CSJ

    Problemele echipei maramuresene nu s-au încheiat odata cu fluierul de final al ultimei partide din tur.

    Situatia fotbalistilor se complica pe zi ce trece din pricina întârzierii platii contractelor de joc. Dupa mai multe amânari, conducerea executiva a clubului a fixat data de 20 noiembrie pentru achitarea restantelor fata de jucatori si de antrenori. Din nefericire pentru fotbalisti, nici acest termen nu a fost respectat, iar în vestiarul baimarenilor domneste o atmosfera de incertitudine, dupa spusele tehnicianului Emil Kemenes.

    “Asteptam în continuare sa ni se achite datoriile financiare. Jucatorii care au evoluat constant bine în acest campionat sunt decisi sa plece în cazul în care nu-si vor primi banii”, a afirmat Kemenes. Conducerea executiva a clubului a promis ca la începutul saptamânii viitoare se va achita o parte din restantele catre jucatori, dar credibilitatea oficialilor a avut de suferit în urma deselor amânari. “Avem promisiuni ca vom primi banii saptamâna viitoare. Speram sa se respecte promisiunile macar de data aceasta”, a conchis tehnicianul baimarean.

    Pe de alta parte, pâna în data de 10 decembrie, când baimarenii vor intra în vacanta, antrenorul Emil Kemenes va testa doi juniori adusi în probe, dar si pe fundasul Filip, un fost jucator al maramuresenilor care a evoluat ultima data la Gaz Metan Medias.

    prosport
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  11. #95
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    FC-ul este încã la treabã

    Desi campionatul ligii secunde s-a terminat, FC Baia Mare îsi continuã pregãtirile pânã pe 13 decembrie. Miercuri, bãimãrenii au disputat un amical cu Independenta, echipã din Divizia D, impunându-se cu 6-1 (2-0). Pentru FC au marcat: Filip 2, Batin, Eudean, Stenicicã, Dacin.
    FC Baia Mare: Bota - Durus, Hodor, Bumb, Eudean - Bichiri, Negrea, Andreicut, Szentlaszloi - Batin, Popan.
    Au mai jucat: Jurje, Han, Dãrãbus, Suteu, Dacin, Stenicicã, Lazãr, Tomoioagã, Colar. Antrenor: Emil Kemenes. În afara jucãtorilor care au evoluat si în turul campionatului, în acest meci au jucat pentru FC Baia Mare: Filip (Gaz Metan Medias), Eudean (Renel Baia Mare - junior) si juniorii Jurje si Tomoioagã (din pepiniera proprie).
    „Vom continua meciurile de pregãtire pânã sãptãmâna viitoare, pentru cã eu consider cã cel mai bun antrenament este jocul. În principal am cãutat un junior peste ce avem si cred cã l-am gãsit, Teodor Eudean de la Renel demonstrându-ne cã are calitãti. Sper ca în 10 ianuarie sã vinã cu noi în pregãtiri” - a spus Emil Kemenes.
    Sâmbãtã, FC-ul va întâlni Universitatea de Nord, iar miercurea viitoare Spicul Ardusat.
    Miercuri a avut loc o sedintã a Consiliului de Administratie, iar jucãtorii au fost informati cã marti vor primi o parte din restantele pe care le are clubul fatã de ei. Dacã se va organiza si în acest an Cupa “Top Trade”, bãimãrenii vor participa la competitie.
    În ultimele zile s-a fãcut un pic de vâlvã în ceea ce priveste o eventualã plecare a portarului Alin Bota la CFR Cluj-Napoca. Am mai scris si noi câte ceva, o mai facem odatã.
    „As vrea sã rãmân aici pânã la terminarea campionatului, sã acumulez experientã. Am jucat numai o jumãtate de an în liga secundã si cred cã este prea putin. Am colegi în echipã cu care joc împreunã de foarte multã vreme, eu fiind la FC de la vârsta de 11 ani si n-as vrea sã-i pãrãsesc la greu. Dacã va veni un club sã mã cearã în aceastã iarnã si se va întelege cu FC Baia Mare, probabil voi pleca. Asta e” - a spus Alin.
    În afarã de CFR Cluj-Napoca, echipa cu care s-a înteles verbal, Bota a mai avut oferte si de la alte grupãri: FC Brasov, Petrolul Ploiesti, Gloria Bistrita si de la câteva formatii din Ungaria.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  12. #96
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Alin Bota - portarul golgeter

    FC Baia Mare a învins cu 6-0 într-un meci amical pe Spicul Ardusat. Golurile au fost marcate de Petrovan 3, Bota 2 si Eudean. Portarul Bota a marcat douã goluri: unul din penalty si unul din actiune, deoarece ultimele 15 minute a jucat atacant.
    FC: Bota - Durus, Dãrãbus, Suteu, Dacin - Bichiri, Szentlaszloi, Filip, Eudean - Batin, Petrovan. Au mai jucat: Lovasz si Stenicicã.
    Imediat dupã meci, jucãtorii au fost la club unde si-au luat primele pentru victoriile de la Vânju Mare si cu Resita, precum si cele patru salarii restante. Conducerea a promis cã va stinge datoriile la contracte în luna ianuarie.
    „Eu cred cã jucãtorii au înteles situatia si e bine cã acum, de sãrbãtori, au bani. Am împãrtit si noi ce-am avut” - Petre Andronic (presedinte FC).
    Sâmbãtã, bãimãrenii vor disputa un ultim meci amical, cu Universitatea de Nord Baia Mare, pe terenul din Ferneziu.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  13. #97
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Vacantã pentru FC

    Fotbalistii de la FC Baia Mare au intrat în vacantã pânã pe data de 15 ianuarie 2007. Ultimul meci amical care era programat sâmbãtã în compania divizionarei D Universitatea de Nord, a fost anulat, deoarece nu a fost gãsit un teren pe care sã se dispute. Conducerea clubului s-a întâlnit vineri pentru ultima datã în acest an cu jucãtorii, la o cinã de la care a lipsit muzica.
    Petre Andronic (presedintele clubului): “Nu a fost vorba de banchet, pentru cã ocupãm un loc retrogradabil si nu avem ce sãrbãtori. Dacã reusim însã sã rãmânem în liga a II-a, le promit jucãtorilor o petrecere pe cinste la finalul campionatului.”
    Jucãtorii de la FC vor avea sãrbãtori rezonabile, deoarece ei au primit o parte din banii datorati. Mai exact, este vorba de patru salarii si primele de joc pentru victoria de la Vânju Mare si cea de acasã cu FCM Resita. Din spusele conducãtorilor este vorba de sume cuprinse între 15 si 30 de milioane lei, în functie de aportul jucãtorilor la ultimele meciuri. De asemenea, putem spune cã în aceastã sãptãmânã va avea loc o sedintã a Consiliului de Administratie, în care trebuie sã se punã la punct foarte multe aspecte, cu precãdere cele de ordin financiar.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  14. #98
    incepator
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    ba io nush ce sa zic de baia mare sper sa ajungem iara in A da oricum daca noi nu putem sa poata cfr cluj sa ii bata pa handilaii de bucuresteni

  15. #99
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Crãciun fericit!

    Conducerea administrativã a clubului FC Baia Mare, conducerea tehnicã si jucãtorii echipei doresc sã transmitã si pe aceastã cale tuturor iubitorilor de fotbal si tuturor maramuresenilor sãrbãtori fericite si un an nou cât mai bun, cu multã sãnãtate si realizãri!

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  16. 23rd December 2006, 10:32

  17. #100
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Banii ...
    Cred ca acesta este raspunsul la multe intrebari ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  18. #101
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1

    Poze din Baia Mare

    Un thread in care sa postati poze din orasul vostru....astfel il pot cunoaste si cei care nu au ajuns niciodata la voi.
    Last edited by starsteel; 26th December 2006 at 20:25.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  19. #102
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    La FC Baia Mare se schimbă banca tehnică

    Așa cum anticipasem în una din cronicile noastre din tur că la FC Baia Mare se va schimba banca tehnică, acest lucru se va adeveri. Și chiar am anticipat bine la vremea respectivă. Ioan Onciu director tehnic, Leo Grozavu - antrenor principal. Pentru postul de secund lupta se duce între Florin Mureșan și Emil Kemeneș. Chiar dacă președintele Petre Andronic nu a vrut să recunoască, la sfîrșitul anului ce tocmai s-a încheiat această mutare, mai mult ca sigur FC Baia Mare va fi condusă din retur de Ioan Onciu și Leo Grozavu. FC Baia Mare are programată reunirea lotului pentru 15 ianuarie, dar pînă atunci cu siguranță vă vom ține la curent cu noi informații despre formația de sub "Dealul Florilor".

    Graiul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  20. #103
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Raul ...
    am auzit că se întorc niște jucători care au fost dați afară pentru meciul cu CSM ... așa este ?
    le-au promis cei de la Mioveni niște bani ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  21. #104
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    FC Baia Mare in faliment!!! Oficial.

    Un material excelent dar foarte grav pentru FC Baia Mare scris de Larisa Tivadar de la www.emaramures.ro

    Stradaniile de a aduce pe linia de plutire echipa FC Baia Mare nu dau nicicum rezultate pentru ca datoriile clubului cresc vertiginos de la o zi la alta. In ciuda esalonarilor si a interventiilor facute, cifra a ajuns sa depaseasca 600.000 de lei, astfel incat Administratia Financiara a cerul falimentul societatii. Situatia in care s-a ajuns pare sa aiba origini dubioase. Anul acesta nu s-au platit restantele la buget, desi FC-ul a avut bani la dispozitie. Numai Consiliul Judetean (CJ) a pus la bataie 350.000 de lei - adica mai bine de jumatate din suma restanta - pentru achizitionarea unui pachet de 3.500 de actiuni la acest club. Investitia a fost facuta in luna februarie, tocmai in ideea de a salva fotbalul baimarean de la faliment.

    Un sprijin financiar similar, prin achizitionarea de actiuni, s-a obtinut si din partea Consiliului Local (CL) Baia Mare. Practic, autoritatile locale si judetene au ajuns sa detina pachetul majoritar la FC, de 62,4%, diferenta fiind detinuta de cativa alesi si oameni de afaceri. Clubul s-a dovedit insa un sac fara fund. Cum restantele au crescut, iar fiscul a demarat procedurile de faliment - ceea ce ar insemna radierea echipei din scriptele Federatiei Nationale de Fotbal – actionarii s-au vazut fortati sa ia in calcul posibilitatea de a renunta cu totul la club. Zilele trecute ei au discutat ideea de a infiinta o noua echipa pentru care sa se cumpere ulterior un loc in diviza C.

    FC-ul e in topul datornicilor statului in Maramures
    Datoriile FC Baia Mare la bugetul de stat s-au cumulat in ultimii trei ani de activitate. De-a lungul anilor, in mai multe randuri s-a recurs la reorganizarea judiciara a societatii pe aceleasi considerente. Adjunctul Directiei Generale a Finantelor Maramures, Tiberiu Antal, a aratat ca programul de eficientizare batut in cuie la inceputul anului pentru recuperarea datoriilor de la FC Baia Mare nu a fost respectat si din acest motiv s-a ajuns in situatia ca administratia financiara sa solicite falimentul clubului de fotbal.

    “Nu neaparat datoria istorica a constituit o problema, ci platile care ar trebui achitate in mod curent. In ianuarie, februarie si martie, clubul nu a platit nimic la bugetul de stat, ceea ce a facut ca restantele sa creasca in loc sa scada, cum era intelegerea.” El a explicat ca administratia financiara a fost fortata sa ia aceasta masura pentru ca exista dispozitii severe in ce priveste datornicii. “Conform normativelor in vigoare, atunci cand nu se duc la finalizare masurile de executare silita se considera ca se acorda un ajutor din partea statului, iar cei care trebuie sa plateasca sunt inspectorii. Va dati seama ca nimeni nu isi asuma o asemenea responsabilitate.”

    Cu restanta de 600.000 de lei, FC Baia Mare se afla in topul datornicilor la bugetul de stat din judetul Maramures. “Acum exista doua posibilitati. Judecatorul sindic va fi cel care va lua o decizie in ce priveste falimentul, dar se poate convoca si o adunare a creditorilor pentru a gasi o solutie”, a mai spus directorul de la finante.

    Se discuta despre infiintarea echipei FC Maramures
    Actionarii FC Baia Mare, in frunte cu reprezentantii CJ Maramures si ai CL Baia Mare, au avut recent dezbateri aprinse in ce priveste viitorul clubului. Mai multi oameni de afaceri maramureseni si-au manifestat intentia de a cumpara actiuni in bloc de la acestia, dar deocamdata discutiile nu s-au concretizat.

    Pamfil Bercean, vicepresedintele CJ care a participat la sedinta actionarilor, a precizat, pentru eMaramures.ro, ca s-au luat in calcul mai multe posibilitati, dar ca o solutie finala s-ar putea contura martea viitoare, cand actionariatul va avea o noua sedinta. “Exista intr-adevar oameni de afaceri interesati sa cumpere actiuni, dar s-a luat in discutie si varianta infiintarii unui club nou, care sa fie promovat ulterior in divizia C prin cumpararea unui loc de la alte echipe. S-ar putea sa avem astfel doua sau chiar trei echipe in Liga a III-a de fotbal pentru ca speram ca si Marmatia si Ulmeniul sa promoveze.”

    Jurnalistul sportiv Mircea Grumaz este de parere ca se va merge pe ideea promovarii a doua echipe in divizia C. “Lucrurile sunt inca in ceata – doar la nivelul discutiilor. E posibil sa se ia o decizie marti, cand vor avea loc noi negocieri. Se discuta despre posibila implicare a unor oameni de afaceri, dar personal cred ca vom avea doua echipe. Actualul FC Baia Mare si probabil un FC Maramures”, a aratat acesta. Surse neoficiale spun ca ar exista chiar si un grup de initiativa, format pe langa fostul presedinte al clubului Alexandru Koller, care militeaza pentru infiintarea unui nou club. Aceasta ipoteza nu e vazuta insa cu ochi prea buni de catre finantisti. “Sa isi plateasca mai intai toate datoriile catre stat si apoi sa reinfiinteze ce vor”, a declarat, pentru eMaramures.ro, directorul general de la Finante, Teodor Luputi.

    Negocieri pentru constructia unui nou stadion
    Nu numai soarta FC Baia Mare se negociaza in aceste zile, ci si cea a stadionului “Dealul Florilor” din municipiu. Initial, autoritatile baimarene au anuntat ca vor incepe in aceasta vara lucrarile de reabilitare la arena sportiva care se afla in stare avansata de degradare. S-a revenit insa asupra deciziei, luandu-se acum in calcul posibilitatea de a construi un stadion nou care sa intruneasca normele UEFA. “O astfel de investitie ar putea fi mult mai rentabila. Am discutat asupra acestei idei iar acum se incearca sa se identifice terenul pe care ar putea fi ridicata noua constructie. Nu s-a batut nimic in cuie, dar e posibil un parteneriat intre CL Baia Mare, CJ si CL Dumbravita, ultimul avand mult teren la limita cu municipiul Baia Mare.”

    Pamfil Bercean a mai aratat ca s-a discutat si posibilitatea efectuarii unui schimb intre terenul folosit de echipa de rugby U Remin Baia Mare si stadion. Acest proiect intampina insa un mare impediment. Terenul in cauza nu e in proprietatea autoritatilor locale si ar fi nevoie de o hotarare de guvern pentru ca el sa fie trecut din administrarea Directiei de Sport Maramures in cea a municipalitatii. “Noul stadion ar trebui sa aiba minim 10.000 de locuri, dar si posibilitati de extindere. Tribunele trebuie amplasate in apropierea terenului, iar zona nu are voie sa fie prea aglomerata, conform normativelor UEFA”, a mai precizat Bercean.

    Prin urmare se fac foarte multe planuri. Municipiului Baia Mare si Maramuresului nu i-ar strica un stadion de fotbal european! Ideea ar fi ca si performantele fotbalistilor sa se ridice la nivelul investitiilor care se vor facute. Din pacate, meciurile din Liga a III-a dispute de fotbalistii baimareni pot avea loc linistit si pe un teren nemodernizat, pentru ca acestea oricum se aseamana cu o miuta.
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  22. #105
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Moare FC Baia Mare. Se naște FC Maramureș...

    Una din discuțiile din aceste zile despre soarta clubului este să se renunțe la FC Baia Mare, adică să se desființeze echipa și să se înființeze FC Maramureș. Care noua FC Maramureș să cumpere un loc în C și să atace Champions League de acolo...

    Mai e mult până departe. Pentru că datoriile de peste 6 miliarde trebuie plătite. În plus, joaca asta de a renunța la o denumire pentru a scăpa de datoriile pe care tot cei ce conduc echipa le-au făcut are un foarte puternic miros de nesimțire. Ca să nu mai vorbim de aspectul penal al problemei.

    Zilele trecute Andronic zicea într-un interviu în Estrada că "cei vinovați vor plăti". Adică tot noi, papagalii și amărăștenii care plătim din banii noștri să fie desființată echipa pentru că incapabilii care au condus-o până acuma au păpat banii cum au vrut ei și fără să le pese de lege sau de sentimentele suporterilor.

    Nu știm ce se va întâmpla cu echipa. Vicele de la Consiliul Județean, Pamfil Berceanu, vorbește de posibili investitori care vor să vină. Știe el ce știe că doar e unul dintre acționari. Și la cum îl știm pe Pamfilică nu e omul care să piardă bani dintr-o afacere...
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •