Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 45

Thread: MP al statului Monaco

  1. #1
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    MP al statului Monaco

    Si mai incepe un nou week-end F1. Din nou M. Schumacher a dominat antrenametele libere de Joi (?De ce au fost joi si nu vineri ca deobicei?).
    Dupa cum stim pentru acest mare premiu vor conta enorm calificarile, in cursa nevazand probabil nici o depasire (...din nou).
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  2. #2
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Surprize, surprize!

    Trulli takes Monaco pole

    http://www.eurosport.com/imgbk/FORML...MD-I143028.jpg


    Italian Jarno Trulli has finally produced the goods by taking pole position for Sunday Monaco Grand Prix - the first of his Formula One career. The Renault ace was a massive three-tenths quicker than Ralf Schumacher, who consequently dropped to 12th, with Jenson Button second and Michael Schumacher fourth!

    Trulli's Spanish team mate Fernando Alonso will be third on the grid, pushing Ferrari's six times world champion Schumacher down to fourth place.

    It will be the first time this season that the German has not started on the front row after five poles in six races.

    Schumacher is bidding to become the first driver to win the first six races of a season after equalling Nigel Mansell's 1992 record run of five in a row at the last race in Spain.

    He is also hoping to equal the late Brazilian champion Ayrton's Senna's six wins in Monaco.

    McLaren's Kimi Raikkonen, last season's runner up in the championship and in Monaco, starts on the third row alongside Brazilian Rubens Barrichello for Ferrari.

    eurosport
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    ADY, n-am vazut calificarile dar, stii si tu la fel de bine ca mine ca, dupa schimbarile din regulament, s-ar putea ca SCHUMI sa fi avut mai multa benzina la bord decit ceilalti si asta inseamna ca miine va recurge la o noua strategie !

    Oricum, TRULLI nu cred ca va putea fi depasit decit...in boxe !

  4. #4
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Am auzit stirile la radio : SCHUMI a frinat gresit intr-o curba !
    Na ! E rost de privit miine !
    Oricum, daca si acum va cistiga...masina e de vina !
    Ca EL e...catastrofa !

  5. #5
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    E tind sa cred mai mult ca e valabila varianta cu multa benzina in rezervor. Cursa trecuta Barichello a facut 2 opriri cand toata lumea a facut 3, si a iesit pe locul 2, adica cel mai sus posibil. La Monaco se stie ca e cel mai lent circuit din F1, adica se consuma cea mai putina benzina. Si cum depasirile sunt imposibile s-ar putea ca asta sa fie strategia. Apropos de frantatul gresit, la conferinta de presa M. Schumacher n-a zis nimic legat de asta, doar s-a plans ca a fsot pista murdara si ca d-aia nu a scos un timp mai bun.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  6. #6
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by fia
    (?De ce au fost joi si nu vineri ca deobicei?).
    tocmai ca "de obicei" la monaco, sesiunea de antrenamente are loc joia... din considerente de marketing si turisti... vinerea se redeschide circulatia pe strazi, sa nu fie prea multe zile consecutive "inghetate" pentru traficul auto

    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  7. #7
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Cum am spus, n-am vazut calificarile.
    La RADIO au spus ca SCHUMI, intr-o curba, a frinat pre tirziu si a pierdut timp.
    Ei, sa vedem azi !
    Oricum, e mai interesanta cursa cu SCHUMI mai in spate...

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Smile Liberele de joi

    Quote Originally Posted by cocomic
    tocmai ca "de obicei" la monaco, sesiunea de antrenamente are loc joia... din considerente de marketing si turisti... vinerea se redeschide circulatia pe strazi, sa nu fie prea multe zile consecutive "inghetate" pentru traficul auto

    Eu as mai adauga ca, liberele se tin joi si datorita faptului ca, circuitul este cel mai neiertator cu cei care gresesc, astfel ziua de vineri este binevenita pentru reparatii. Adica este necesar mai mult timp pentru reparatii. Bine, nu este motivul principal, nici cel mai important (mai ales ca pilotii sunt mai maturi si grijulii) dar este unul din ele. Sursa: RTL

    Pronostic: castiga Schumi :p
    Forza Ferrari!

  9. #9
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Pana acum Schumi are o cursa groaznica, alfandu-se pe locul 5! Trulli este primul!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #10
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Schumi a fost scos din cursa de Montoya! Comentatorul englez a spus ca Montoya a fost de vina pentru ca Schumi se afla in tunel in spatele Safety Car si isi incalzea franele, dar Montoya n-a franat si a intrat cu viteza in roata lui Schumi, iar acesta a abandonat!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #11
    Siempre Barēa! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    la accident a fost vina masinii, in reluare s-a vazut ca roata s-a desprins pur si simplu!!!
    [B]TOTS UNITS FEM FORĒA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Nici pomeneala de asa ceva!

  13. #13
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Roata nu s-a desprins, Montoya l-a agatat pe Schumi, iar acesta s-a dus in parapet! Mai sunt 3 laps si Trulli castiga!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  14. #14
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Trulli a castigat!!!! Button pe 2
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #15
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Insfarsit o cursa palpitanta!!!
    Ma bucur pt Trulli, mai ales ca ar fi castigat si daca n-ar fi iesit Schumacher.
    Nu stiu exact ce, dar s-ar parea ca Montoya va fi pedepsit pt faza cu Schumacher din tunel. Acesta a franat brusc (nu se stie de ce, poate ca sa-si incalzeasca franele), iar Montoya nu era la distanta regulamentara fata de el.
    Alonzo mai are de invatat... pacat ca a facut acea greseala, ar fi fost frumos sa fie si el pe podium.
    Daca mai aflu ceva nou va anunt.
    Sa moara oaia vecinului.

  16. #16
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bapsy
    Ma bucur pt Trulli, mai ales ca ar fi castigat si daca n-ar fi iesit Schumacher.
    [...]iar Montoya nu era la distanta regulamentara fata de el.
    Nu fii asa sigur(a) ca Trulli ar fi castigat! In momentul safety car-ului, Schumi era primul cu un pit-stop ramas, iar Trulli, locul 2, era la vreo 6-7 masini in spate... In plus, Schumi a aratat ca, avand "cale libera" ramane cel mai rapid pe circuit. Nu zic ca ar fi reusit sa scoata vreo 20 sec avantaj fata de Trulli, dar... nu se stie niciodata. Pit-stop -ul lui ar fi fost unul scurt oricum. Poate nici nu avea nevoie de 20 sec avantaj, Eu zic ca ar fi fost sanse de locul 1.
    Nu stiu sa existe "distanta regulamentara" in F1. Montoya a lovit din spate, cel putin o parte din vina ii apartine columbianului. Dar distanta pe care o pastreza el fata de monopostul din fata, in faza de safety car, nu e impusa de vreun regulament. Fiecare pe riscul sau. Sunt curios de ce a franat asa violent/brusc Schumi in tunel, totusi.
    Barrichello ramane aceasi deziluzie, pentru mine.

    Forza Ferrari!

  17. #17
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Schumi a franat brusc ca sa-si incalzeasca franele precum am spus si in mesajul meu de mai sus...cand e Safety Car-ul in cursa, masinile nu merg cu viteza si nu mai pun frane bruste, asa ca atunci cand este SC, franele trebuie incalzite...dar Schumi a dat dovada de lipsa de inteligenta pt ca in acel tunel, unde se poate circula cu cea mai mare viteze din circuit, normal nu se franeaza, dar asta este...mai gresesc si marii campioni!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  18. #18
    Siempre Barēa! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    aici, in spania au aratat imaginea care se vedea chiar din masina lui schumacher si s-a vazut clar cum roata s-a desprins, chiar si comentatorii au spus lucrul acesta!!!
    in fine.............sa fie cum spuneti voi
    [B]TOTS UNITS FEM FORĒA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  19. #19
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Pai eu am urmarit pe RTL, si nu s-a vehiculat ideea ca acea blocare a rotii fata-stanga s-a datorat desprinderii ei partiale de masina. Inca Schumi nu a dat o declaratie de presa in acest sens.
    Schumi a franat brusc ca sa-si incalzeasca franele precum am spus si in mesajul meu de mai sus...cand e Safety Car-ul in cursa, masinile nu merg cu viteza si nu mai pun frane bruste, asa ca atunci cand este SC, franele trebuie incalzite...dar Schumi a dat dovada de lipsa de inteligenta pt ca in acel tunel, unde se poate circula cu cea mai mare viteze din circuit, normal nu se franeaza, dar asta este...mai gresesc si marii campioni!
    Nu sunt de acord.
    Pilotii fac aceste manevre sub safety-car, de incalzire a pneurilor, de fapt de mentinere a temperaturii in pneuri si de incalzire a franelor. Totusi, nu se executa asa, cum am vazut la Schumi. Acolo nu a fost o manevra de incalzire... Schumi a blocat acea roata (!), ceea ce nu e deloc de dorit, deoarece afecteaza cauciucul. Sunt curios care a fost motivul.
    Apoi, vezi ca te contrazici in mesajul tau. Sub safety-car, indiferent de portiunea de circuit, pilotii incalzesc cauciucurile si franele. De fapt, chiar pe portiunile mai drepte, acel "dans" stanga-dreapta, si acceleratiile-franele bruste se executa.

  20. #20
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    exact, si eu m-am uitat la RTL si astept interviul cu Schumi.
    cat despre sansele lui schumi de locul intai, ma indoiesc, mai ales ca safety-car-ul i-a adus foarte aproape si erau multi intarziati intre ei, nu cred ca putea sa mai scoata 20 si ceva de secunde incat sa-si asigure primul loc.
    Sa moara oaia vecinului.

  21. #21
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    bapsy

    Interviul nu a mai venit, dar asta am gasit fe f1-live:
    Brawn said: "It was very unfortunate. You don't want to go out of a race for that reason. We were informed that the safety car was coming in and it is normal to warm your brakes up."
    "Juan Pablo hit the back of him. We had a chance of winning the race, not a great one but a chance. We had a lot of fuel left in the car and it may have been possible. It is very frustrating to go out like that."
    Nu am crezut ca acea manevra s-a dorit a fi una de incalzire a franelor. De fapt asta a fost, dupa spusele lui Brawn, dar a fost o manevra evident executata gresit... un moment in care si-a pierdut concentrarea Schumi,un moment de neinspiratie... in fine. Pacat. Banuiam ca a avut alte probleme Schumi, care au cauzat acea... frana, mai ales ca Sato ia atins masina un pic la start.
    Montoya si Schumi nu vor fi penalizati in nici un fel, iar incidentul a fost catalogat ca unul de cursa.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •