Quote Originally Posted by Sifodias View Post
Pana la urma,dezastru,rusinos sunt niste cuvinte mult prea mari.Hai sa nu ne mai jucam cu cuvintele...Dezastre sunt altele,nu in sport.Ce naibii contau in plus 3 bronzuri si 2 arginturi?Ce doamne iarta-ma conta ca eram pe locul 11,14 sau ca suntem pe 17.Asta cu graficul si cu obiectivul,pentru o natie ca a noastra e o tampenie.Sportul de asta e frumos,pentru ca-i imprevizibil.O natiune mica ca a nostra nu are asigurate din start 13,14 medalii.Trebuie sa lupti si sa le castigi pe fiecare dintre ele.In sport,favoritii mai rateaza,cei cotati cu sanse mari la medalii mai prind zile proaste,sportul nu e stiinta exacta.Ne asteptam la aur de la Dragulescu si 8+1 si cand colo aurul a venit de la Dumitru,Tomescu si Izbasa.A venit de unde nu ne asteptam!Eu ma asteptam in scenariul super-optimist la maxim 3 medalii de aur.Au fost 4!!!!Chiar daca nu castigam decat 4 medalii in total si alea erau toate de aur eu as fi considerat Olimpiada o reusita.Suntem obsedati de numere si comparatii cu editiile anterioare si de fapt nu realizam ca medaliile nu-ti vin de-a gata.Daca te numesti Romania,ai traditie si castigat la Olimpiada anterioara 19 medalii asta nu inseamna ca trebuie neaparat ca si acum sa castigam tot atatea sau mai multe.In ciclul sportiv al fiecarei natiuni sunt variatii,cum spunea jenei,nu-mi fac iluzii ca sa nu am deziluzii...
Pai atunci de ce mai participam? Conteaza fiecare medalie si fiecare pozitie pierduta sau castigata.

Poate in 1900 mai era valabila ideea de "important e sa participi", acum e valabila ideea de "important e sa castigi"