View Poll Results: Care a fost cea mai mare dezamagire a Jocurilor Olimpice?

Voters
86. You may not vote on this poll
  • Nationala de handbal feminin

    52 60.47%
  • Marian Dragulescu

    25 29.07%
  • Echipa masculina de gimnastica

    9 10.47%
  • Nicoleta Grasu

    7 8.14%
  • Camelia Potec

    3 3.49%
  • Mihai Covaliu

    0 0%
  • Ionut Gheorghe

    4 4.65%
  • Canotaj 8+1

    14 16.28%
  • Conducatorii sportului romanesc

    24 27.91%
Multiple Choice Poll.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 148 to 168 of 205

Thread: Deziluzie la J.O. pentru sportivii romani.

  1. #148
    incepator daniella's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Pe langa votul pe care l-am dat, as vrea sa fac un comentariu.
    Am votat nationala de handbal. Si nu antrenorul. Pentru ca se stie de ani de zile cum este Tadici. Le-a apucat acum orgoliul, la cele mai importante meciuri ale carierei lor? Sa fim seriosi!
    Daca nu era Tadici, nu era nationala acolo!
    Plus ca nu au fost in stare sa respecte indicatiile tactice date de antrenori. Tadici le zicea...'jucati pe extreme'. Mandrele ce faceau? Trageau pe centru si interi.

    Sa le fie rusine! Nu meritau sa fie acolo!

  2. #149
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by daniella View Post
    Pe langa votul pe care l-am dat, as vrea sa fac un comentariu.
    Am votat nationala de handbal. Si nu antrenorul. Pentru ca se stie de ani de zile cum este Tadici. Le-a apucat acum orgoliul, la cele mai importante meciuri ale carierei lor? Sa fim seriosi!
    Daca nu era Tadici, nu era nationala acolo!
    Plus ca nu au fost in stare sa respecte indicatiile tactice date de antrenori. Tadici le zicea...'jucati pe extreme'. Mandrele ce faceau? Trageau pe centru si interi.

    Sa le fie rusine! Nu meritau sa fie acolo!
    Daca nu era Tadici, azi erau cu medaliile la gat.

    In rest cine esti tu sa-ti bati joc de niste sportive care au indurat ani la randul un badaran? Sa-ti fie tie rusine

  3. #150
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu stau si ma ingrozesc de cati suporteri are peste tot Tadici. Dar nu ma mir, la cati badarani sunt in Romania care cred ca singura metoda este "metoda pumnului" mi se pare o reactie normala.

    Sa ziceti mersi ca deocamdata inca se mai duc copii la sport pentru a fi batjocoriti de badarani care se cred antrenori. Insa incetul cu incetul n-o sa se mai duca nimeni si sa vedeti jale atunci. Pe cine o sa mai antreneze Tadici, Belu sau Bitang? Singura solutie pentru ei este sa se mute intr-o tara din lumea a treia unde inca se mai accepta asa ceva

  4. #151
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by daniella View Post
    Pe langa votul pe care l-am dat, as vrea sa fac un comentariu.
    Am votat nationala de handbal. Si nu antrenorul. Pentru ca se stie de ani de zile cum este Tadici. Le-a apucat acum orgoliul, la cele mai importante meciuri ale carierei lor? Sa fim seriosi!
    Daca nu era Tadici, nu era nationala acolo!
    Plus ca nu au fost in stare sa respecte indicatiile tactice date de antrenori. Tadici le zicea...'jucati pe extreme'. Mandrele ce faceau? Trageau pe centru si interi.

    Sa le fie rusine! Nu meritau sa fie acolo!

    ce fain este sa ne bagam in seama si noi ca e la moda.desigur mai lipsea sa spui si ca le striga sa atace,sa suteze si ele pasau pana in extrema...ia-l draga la tine acasa pe Tadici daca iti place atat de mult.nu Tadici a facut echipa asta,echipa l-a facut pe Tadici vicecampion mondial.el e un biet absolvent de facultate de educatie fizica,sectia fotbal...

  5. #152
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    tot acuzam in stanga si-n dreapta, inclusiv eu, dar nimeni nu a spus o solutie rapida pentru ca la viitoarea olimpiada sa nu ne mai facem de cacao

    ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pt. ca sportivii nostri sa reuseasca sa urce pe prima treapta a podiumului in 2012?

    sa schimbam antrenorii doar de dragul de a schimba iar mai apoi acestia sa aibe rezultate slabe, sa ii ridicam pe sportivi in brate pt. ca castiga un concurs iar la olimpiada cedeaza psihic?

    credeti ca daca am avea infrastructura mai performanta sportivii nostrin se vor prezenta mai bine sau ur si simplu romania duce lipsa de talente sau talente exista dar nu are cine sa le descopere?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  6. #153
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    tot acuzam in stanga si-n dreapta, inclusiv eu, dar nimeni nu a spus o solutie rapida pentru ca la viitoarea olimpiada sa nu ne mai facem de cacao

    ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pt. ca sportivii nostri sa reuseasca sa urce pe prima treapta a podiumului in 2012?

    sa schimbam antrenorii doar de dragul de a schimba iar mai apoi acestia sa aibe rezultate slabe, sa ii ridicam pe sportivi in brate pt. ca castiga un concurs iar la olimpiada cedeaza psihic?

    credeti ca daca am avea infrastructura mai performanta sportivii nostrin se vor prezenta mai bine sau ur si simplu romania duce lipsa de talente sau talente exista dar nu are cine sa le descopere?

    NU exista solutii rapide, in 2012 ne vom prezenta si mai slab. Dar daca nu se incepe sa se ia masuri nu ne vom mai reveni niciodata


    Trebuie infrasatructura moderna, trebuiesc sali de antrenament moderne cu toate conditiile, trebuie sa aducem antrneori staraini in unele discipline fiindca ai nostrii sunt depasiti, trebuie salarii mai mari pentru putinii antrenori buni pe care-i avem, trebuiesc adusi inapoi antrnori buni care acum sunt in strainatate, trebuiesc salarii mai mari pentru sportivi (nu toti ajung sa ia aur olimpic pentru a lua 100000 de mii de dolari), trebuie o sala polivalenta care sa poate gazdui competitii mari (stim cu toti ce inseamna sa gazduiesti o mare competitie, asta inseamna automat un beneficu pentru sportul respectiv), trebuie reorganizate cluburile sportive, trebuie un stadion national de atletism, trebuie o pista olimpica de canotaj, trebuiesc bazine olimpice de inot, trebuie un bazin pentru sarituri in apa, trebuie bazine de polo (astea toate intra la infrastructura) trebuiesc psihologi la loturile nationale, trebuie o mai buna po****rizare a sporturilor olimpice etc

    Trebuiesc multe, dar nu intelegi ca daca nu ne apucam odata ne prabusim complet?
    Last edited by rob_din; 23rd August 2008 at 22:40.

  7. #154
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Acum ce vreti sa fac eu un program de guvernare? Si sa stiti ca nu sunt sume exorbitante necesare, la cat s-a furat in tara asta sunt chiar infime

    Si atentie eu acum vorbesc doar de sporturile de vara. O minte desteapta ar face ceva si pentru cele de iarna in care ne facem de ras mereu

  8. #155
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Din pacate solutii rapide nu exista,totul trebuie schimbat de jos,incepind cu educatia pentru sport a copiilor;in loc sa se investeasca masiv in cluburile locale,acestea s-au inchis de tot sau doar unele sectii,si mi-e greu sa cred ca se vor reinfiinta.

    Dupa parerea mea trebuie investitii masive in infrastructura si antrenori,acces facil la bazele sportive,si pentru suporteri rabdare,nimic nu se poate obtine peste noapte,este nevoie de citeva cicluri olimpice pentru a reveni din nou in virful ierarhiei.

    Talente avem cred,destule.

  9. #156
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Din pacate solutii rapide nu exista,totul trebuie schimbat de jos,incepind cu educatia pentru sport a copiilor;in loc sa se investeasca masiv in cluburile locale,acestea s-au inchis de tot sau doar unele sectii,si mi-e greu sa cred ca se vor reinfiinta.

    Dupa parerea mea trebuie investitii masive in infrastructura si antrenori,acces facil la bazele sportive,si pentru suporteri rabdare,nimic nu se poate obtine peste noapte,este nevoie de citeva cicluri olimpice pentru a reveni din nou in virful ierarhiei.

    Talente avem cred,destule.
    Talente nu avem!..degeaba ziceti ca avem talente dar nu avem conditii pentru ca nu-i asa.Nu avem nici conditii nici talente...Ma intreb in ce conditii se antreneaza jamaicanii?

  10. #157
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Talente nu avem!..degeaba ziceti ca avem talente dar nu avem conditii pentru ca nu-i asa.Nu avem nici conditii nici talente...Ma intreb in ce conditii se antreneaza jamaicanii?
    Se antreneaza toti in SUA, nu mai crede povestile telenovelistice din ziare. La fel si kenienii sau etiopinii, de mult nu se mai antreneaza prin tarana cum spun povestile senzationalistice din ziare


    Talente avem cu carul, altfel la conditiile pe care le avem trebuia sa fim la nivelul Mozambicului

  11. #158
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Talente nu avem!..degeaba ziceti ca avem talente dar nu avem conditii pentru ca nu-i asa.Nu avem nici conditii nici talente...Ma intreb in ce conditii se antreneaza jamaicanii?
    Normal ca nu suntem talentati la toate sporturile,trebuie exploatat potentialul existent;n-ai cum sa scoti sprinteri valorosi,dar poti forma canotori valorosi(ti-am dat doar un exemplu).
    Unii dintre jamaicani sunt studenti la universitatile americane si acolo se antreneaza;evident ca nu s-au dus acolo amatori si-au devenit campioni peste noapte,in tara lor atletismul este foarte iubit si se antreneaza de mici.

  12. #159
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    si eu cred ca talente avem destule dar din pacate nu avem un antrenor care sa le caute.

    oare urmareste cineva din cadrul federatiilor de sport competitiile juvenile?

    sincer, eu am ramas impresionat de fetele de la tenis de masa, dar si decizia antrenorului e laudabila. oare cati antrenori ar fi mers cu junioarele la J.O
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  13. #160
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    si eu cred ca talente avem destule dar din pacate nu avem un antrenor care sa le caute.

    oare urmareste cineva din cadrul federatiilor de sport competitiile juvenile?

    sincer, eu am ramas impresionat de fetele de la tenis de masa, dar si decizia antrenorului e laudabila. oare cati antrenori ar fi mers cu junioarele la J.O
    Nu avea cu cine altcineva sa mearga

    Avem noi competitii juvenile care sa fie urmarite?

  14. #161
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu avea cu cine altcineva sa mearga

    Avem noi competitii juvenile care sa fie urmarite?
    doar in resita anul asta au fost vreo 4 concursuri nationale de lupte, box etc

    sunt destule stai tu linistit si de aici ar trebui cautati viitoriiiii campioni.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  15. #162
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    doar in resita anul asta au fost vreo 4 concursuri nationale de lupte, box etc

    sunt destule stai tu linistit si de aici ar trebui cautati viitoriiiii campioni.
    Trebuie un sistem bine pus la punct pentru juniori, altfel degeaba se tine nu stiu ce concurs la Resita si altul la Iasi.

  16. #163
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Restructurarea sportului romanesc trebuie sa incepa cu cele doua cluburi de elita Dinamo si Steaua

  17. #164
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Restructurarea sportului romanesc trebuie sa incepa cu cele doua cluburi de elita Dinamo si Steaua
    sa se desfiinteze
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  18. #165
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    sa se desfiinteze
    Poate in gluma, cele doua trebuie sa stranga tot ce e mai bun in Romania, trebuie sa fi varful piramidei sportului romanesc, asa cum se intampla in multe tari europene

  19. #166
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    de ce?

    vrei sa ne intoarcem la perioada dinainte de 89' cand existau doar 2 cluburi mari si ari care adunau tot din tara?

    da, eu ca sportiv la resita (exemplu) ma duc la steaua sau dinamo daca imi ofera un supliment financiar, baza de antrenament performante, cantonamente etc. dar daca ele nu ofera nimic mai mult decat cei de la resita de ce sa ma duc?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  20. #167
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    sa se desfiinteze
    ala ar fi un mare pas inainte.un urias pas as putea adauga.

  21. #168
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Chiar nu intelegi ca in multe tari ce fac performanta in sport cele mai importante cluburi sunt cele ale armatei si ale internelor?

    Sa zici mersi ca au existat cele 2 cluburi fiindca altfel acum eram la pamant.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •