Page 11 of 171 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 211 to 231 of 3578

Thread: Tennis ***NEWS***

  1. #211
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Pavel a pierdut again din primu tur la suedezul Jonnas Bjorkman si este total iesit din forma . Lasa impresia ca poate fi batut de oricine.

    Hanescu joaca acum cu Ljubicic , 1-1 la seturi

  2. #212
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    Cei trei fosti castigatori ai Roland Garros-ului Carlos Moya, Gaston Gaudio si Albert Costa nu vor fi prezenti la Wimbledon.

    Spaniolul Moya este accidentat la umar si va fi inlocuit de jucatorul ceh Bohdan Ulihrach.

    Compatriotul acestuia Costa, a trecut printr-o operatie la genunchi si va fi inlocuit de australianul Scott Draper.

    Si argentinianul Gaudio acuza o acidentare la umar iar in locul lui va fi luat de Janko Tipsarevic.

    Guga, Agassi, Mardy Fish si cred ca si Schalken de asemenea vor lipsi...cate nume vor lipsi, incredibil!!

  3. #213
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Hai sa nu facem o tragedie,din cei enumerati,bag mina in foc ca n-ajungea nici unu'-n sferturi.Conteaza ca e Federer,altfel chiar ar fi pustie iarba tocita de la All England Tennis & Crocket Club.

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  4. #214
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    Si ce daca exista posibilitatea de a nu ajunge in sferturi? Aveam meciuri interesante pana acolo

    Chiar crezi ca Federer este pionul principal? Sincer cred ca exista o presiune mult prea mare acum pe elvetian, din moment ce n-a castigat nici un turneu de Grand Slam si tare imi este ca va claca

  5. #215
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Hai sa fim seriosi,ca n-are adversar.Decit poate vreo (*bat in lemn*) accidentare,dar aia chiar ar omorī spectacolul,cu o finala Roddick-Hewitt (n-am vazut inca tabloul,poate sint in aceeasi jumatate).

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  6. #216
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    N-ar omori spectacolul, l-ar infrumuseta...nu sunt eu un mare fan Federer tocmai pt ca m-am saturat de el. Nu mai este asa mare concurenta in tenis..deja se stie: finala turneului X, Federer- "Cutarica", castigator Federer Asta se cheama spectacol?

    Asta a fost pana acum, dar anul asta a mai existat un Marat Safin, un Nadal care sa faca finalele turneelor de Grand Slam mai interesante...si sper ca la Wimbledon sa exista un Andy Roddick mai bun ca Federer

  7. #217
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Nu stiu cit e scorul intre ei,dar stiu ca la un meci 3/5 americanul n-are nici o victorie.Spectacol e atunci cind un jucator te incinta prin jocul pe care il face.Care e problema daca e Federer,ma rog,aproape la fiecare turneu...?Pe principiul asta si Sampras omora spectacolul "bigtime",pentru ca la 7 turnee la Wimbledon,ceilalti 127 de jucatori se bateau pentru locul 2...

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  8. #218
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    Uite de asta il prefer io pe Agassi.

    Si apropo de jocul lui Federer nu ma incita...am mai zis k il prefer oricand pe Roddick sau Safin care sunt mai temperamentali si mai rup si o racheta, se mai cearta si cu un arbitru..asta numesc eu spectacol. Nu imi place sa tin cu cel mai bun si dovada nu tin cu Federer si nici cu Sampras n-am tinut la vremea lui...poate sa imi placa si un jucator care nu se afla in primii 10..asa cum anul trecut mi-a placut de Nadal si nu m-am inselat in privinta lui.

    Singura finala posibila in care cred ca as tine cu Federer ar fi una disputata intre el si Hewitt..nu imi place jocul australianului si nici atitudinea lui de pe teren

  9. #219
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Asta cu temperamentul e cu dus-intors.Adica banuiesc ca un spectator care plateste "x" €/$ pe bilet nu vine sa il vada pe Safin dind cu racheta de pamint si injurind in ruseste la fiecare greseala de incepator.Psihicul ramine cel mai important element intr-un sport.Ori Safin,cu temperamentul lui,n-are cum sa ajunga acolo unde a fost MacEnroe,singurul "bad boy" cu rezultate.

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  10. #220
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    E na! S-a plans pana acum vreun spectator ca un jucator face spectacol si starneste interesul? Majoritatea asta asteapta...ma rog nu spun ca asta ar conta mai mult decat un tenis de buna calitate, dar elvetianul e "de piatra".Sau poate cine stie o fi vreo tactica de joc: sa nu-i dea nimic de inteles adversarului.

  11. #221
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Scuza-ma,dar eu inca mai cred ca exista o diferenta intre spectacol si ridicol.Sa te maimutaresti si sa rupi rachete nu e spectacol.Federer joaca relaxat,e o diferenta.

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  12. #222
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    Pai vezi, asta din perspectiva ta. Eu n-as numi-o maimutareala, de parca ar rupe rachete si nimic mai mult. L-am dat exemplu pe Safin pt ca imi era mai la indemana si dar uite revenind la exemplul tau, McEnroe, s-o fi maimutarit el dar acum toata lumea isi aduce aminte cu zambetul pe buze de nebuniile lui, el e ala nebunu de se certa cu arbitrii dar care a castigat 3 titluri la Wimbledon..deci nu cred ca atitudinea asta in teren ar fi vreun dezavantaj atata timp cat joci si tenis desigur, si jocul nu se reduce doar la a face atmosfera prin ce-am zis mai sus.

    Am zis ca un meci de tenis presarat cu astfel de "incidente" mi se par mai interesante ca spectator vorbind.Tu zici k Federer joaca relaxat, eu zic ca uneori exagereaza cu stapanirea de sine si pare un robot.

  13. #223
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Bine,draga,ca tine. Robot...

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  14. #224
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Ma scuzati ca va intrerup aceasta discutie interesanta, Razvan Sabau tocmai a trecut in turul 2 al turneului challenger din Cuenca, Ecuador, dupa ce l-a invins greu pe un american venit din calificari, Mashiska Washington, 2-6 6-3 7-5.

    Pe situl oficial al turneului http://www.cuencachallenger.com Sabau se bucura de atentia acordata favoritului nr. 1, fiind mediatizat foarte bine.
    In articolul referitor la meciul din primul tur se aminteste si ca a fost primit cu ostilitate de public; oare e adversitatea generala Lumea Noua - Europa, doar au simpatizat cu outsiderul, sau nu au uitat intalnirea de pomina din Cupa Davis din 2003 ?
    Sa incerc o traducere aproximativa a articolului respectiv (scuze, dar nu stiu spaniola mai deloc, nu-mi placeau telenovelele):

    "Tenismenul roman Razvan Sabau, favorit numarul 1 al Challengerului ATP de la Cuenca, a trebuit sa intoarca un meci care i-a inceput potrivnic, impotriva americanului Mashiska Washington, pentru a avansa in optimile de finala ale turneului mentionat.

    Sabau a trecut de Washington cu 2-6 6-3 7-6, in partida jucata pe terenul principal al Cuenca Tenis y Golf Club, in fata unui numar mare de spectatori.
    Europeanul a pierdut clar primul set cu 6-2, dupa care a venit recuperarea romanului care a revenit demonstrand de ce e primul favorit al turneului, gratie locului sau 108 ATP, castigand setul al 2-lea cu 6-3 si al treilea cu 7-5.

    In ultimul set momentul cheie s-a petrecut in game-ul al 11-lea cand Sabau a preluat conducerea cu 6-5 si a invins apoi desi americanul a salvat trei mingi de meci.

    Romanul a obtinut astfel a sasea victorie consecutiva, dupa ce saptamana trecuta a castigat Challengerul de la Kosice, de altfel si motivul pentru care a debutat in acest turneu abia azi, miercuri.

    De mentionat ca Sabau a jucat in fata unui public ostil si si-a pierdut controlul cu cateva ocazii comentand erorile nefortate care erau pe punctul de a-l costa eliminarea din turneu.

    La sfarsitul partidei romanul a admis ca a avut mari dificultati in a se adapta cu altitudinea in Cuenca, mai ales ca a avut doar cateva ore pentru aclimatizare. "M-a incomodat altitudinea, saritura mingii e diferita si am jucat mai prost, comitand multe erori" a declarat romanul.

    In optimile de finala il va intalni pe japonezul Toshihide Matsui care in primul tur a trecut de tanarul argentinian Federico Ciarrochi cu 6-4 6-2.

    Sabau si Matsui se vor intalni in premiera in turneele ATP si fara indoiala va fi o partida care va incanta spectatorii prezenti pe terenurile Cuenca Tenis y Golf Club."
    Last edited by dlgicu; 15th June 2005 at 23:08.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  15. #225
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    A jucat atunci impotriva lor,e normal sa nu-l fi uitat.Discutia era oricum off-topic,nu era nici o stire la mijloc.

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  16. #226
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Azi o noua victorie a lui Sabau care se califica in sferturi, unde il va intalni pe un american venit din calificari, Zack Fleishman.

    Iata ce spune site-ul oficial al turneului, http://www.cuencachallenger.com (traducere aproximativa din spaniola):

    Meciurile de simplu de joi s-au incheiat cu victoriile lui Sabau si Ghem

    A patra zi a Challenger ATP Cuenca 2005 desfasurat pe terenurile Tenis y Golf Club s-a incheiat cu victoriile romanului Razvan Sabau, favorit nr. 1 si a brazilianului Andre Ghem. Ambii jucatori s-au calificat in sferturile de finala ale turneului trecand de japonezul Toshihide Matsui si respectiv de americanul John Paul Fruttero.

    ............

    Sabau l-a invins pe japonezul Toshihide Matsui cu 6-2 6-3 in cel de-al doilea meci de pe terenul centra. Romanul s-a prezentat mai bine adaptat la altitudinea din Cuenca, mai ales la viteza diferita a mingii, decat in prima partida a sa la acest turneu cand a trecut de Mashiska Washington.

    "M-am simtit mai bine, partida a fost diferita fata de cea anterioara contra lui Mashiska, Matsui mi-a permis sa joc mai linistit", au fost primele cuvinte ale lui Sabau dupa victoria care l-a dus in sferturile de finala.

    "Altitudinea este o problema pentru mine pentru ca mingea sare diferit aici si nu pot sa o anticipez foarte bine, dar incet-incet incep sa ma adaptez, desi asta imi cere mai multe eforturi", a mai comentat romanul, care spera sa castige acest turneu pentru a accede intre primii 100 jucatori ATP.


    Legat de curiozitatea pe care si-o manifesta un alt user pe acest forum in legatura cu maratonul lui Sabau pe tot globul, iata si un detaliu al regulamentului pe care nu il stiam, si de care romanul a profitat saptamana asta, gasit pe acelasi site intr-un interviu cu supervizorul turneului:

    In fine, supervizorul Challengerului din Cuenca a explicat ca regulamentul i-a permis jucatorului roman Razvan Sabau sa debuteze in acest turneu miercuri: "E o exceptie permisa de regulament atunci cand un jucator care urmeaza sa participe la un turneu a jucat duminica anterioara intr-un alt turneu disputat pe un continent diferit, daca Sabau ar fi jucat saptamana trecuta in oricare turneu din America de Sud, atunci ar fi fost obligat sa joace marti, conform regulamentului; este un risc pe care jucatorii il cunosc si si-l asuma, caci e parte din regulile jocului" a declarat acesta.

    Ca o ultima remarca, am observat ca totusi Sabau nu s-a calificat direct pe tabloul principal de la Wimbledon si a fost optiunea lui sa nu participe, sa speram ca tactica aleasa de el ii va aduce mai mult succes, pentru ca totusi saptamanile care urmeaza multi jucatori din primii 150-200 vor avea sansa sa puncteze foarte bine la turneul de Mare Slem, lasandu-l din nou in afara primelor 100 de locuri.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  17. #227
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    Puteti sa urmariti in fiecare zi incepand cu ora 19:30(11:30 in Ecuador) ora Romaniei meciurile din turneul de la Cuenca........
    http://www.etvtelerama.com/web/vivo.php
    Daca Sabau reuseste sa castige si saptamana aceasta , luni va ateriza pe locul 90 in clasament......
    Saptamana viitoare este inscris la turneul de la Regio Emillia unde este cap de serie numarul 1.....Oare cum se va descurca cu atat de multe fuse orare schimbate in decursul a 3 saptamani

  18. #228
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Cred ca respectiva televiziune a transmis doar rezumate, nu si meciuri in direct, dar oricum de azi nu mai avem ce urmari acolo, caci Sabau s-a oprit in sferturi. O saptamana foarte proasta pentru tenismenii romani, eliminati rapid mai pe la toate turneele, la toate nivelurile. Iata ce zice site-ul oficial al turneului din Ecuador despre meciul de azi:

    Fleishman produce surpriza eliminandu-l pe Sabau

    Tenismanul american Zack Fleishman a produs marea surpriza, probabil nu numai a zilei ci si a turneului, eliminand vineri pe favoritul numarul 1 al turneului Challenger din Cuenca, romanul Razvan Sabau.

    Intr-o partida jucata pe terenul central al Cuenca Tenis y Golf Club si avand si suportul publicului, Fleishman a trecut de Sabau cu 2-6 7-5 6-4, o intalnire spectaculoasa, urmarita de un numar mare de spectatori.

    Partida-vedeta a zilei a fost cea in care toata lumea isi dorea sa vada jucand primul favorit dar care s-a incheiat cu urale pentru inaltul nivel al jocului americanului Fleishman.

    Fara nici o indoiala, nord americanul a jucat partida vietii sale; Fleishman anticipand ca va fi o intalnire memorabila i-a incredintat directorului turneului Fabricio Valdivieso camera pentru a inregistra jocul sau, inainte de a sti ce se va petrece.

    Fleishman a avut nevoie de trei seturi pentru a castiga intalnirea. In primul set Sabau a fost net superior, dar in al doilea situatia s-a reechilibrat.

    Al treilea si ultimul set a fost unul strans, pana in al noualea game cand Sabau a incercat sa isi mentina serviciul si sa treaca la conducere cu 5-4, dar americanul a facut break si apoi a castigat si meciul.

    Cu aceasta victorie Fleishman s-a calificat in semifinale dupa ce venise din calificarile turneului, din acest motiv jucatorul fiind foarte bucuros si dedicand victoria tatalui sau care si-a sarbatorit azi ziua de nastere.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  19. #229
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Victor Crivoi a cīştigat ieri McCann Futures Cup, īnvingīndu-l īn finală, īn două seturi, pe chilianul Jorge Aguilar. E a patra izbīndă a romānului īn circuitul futures de la noi.

    Crivoi se apropie cu pasi mari de un wild card la Open Romania

  20. #230
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Nu am mai auzit de el pana acum........ e tanar,promite ?

  21. #231
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Toti promit la varsta lui ... sa vedem cum se descurca in continuare ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •