Page 11 of 33 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 211 to 231 of 678

Thread: Secretele Tenisului

  1. #211
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    DJ klaus . uita-te ce am scris la ajutor si explica-mi

  2. #212
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by daroczi
    DJ klaus . uita-te ce am scris la ajutor si explica-mi
    Da, sa traiiti ! Imediat ...sa ma leg la sireturi ca nu ne mai tragem asa tare.

  3. #213
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    ce am facut sa-mi vorbesti asa ? lumea asta.........plina de persoane mediocre

  4. #214
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Vezi atach

    Quote Originally Posted by Timm
    Am o fata care are 10 ani si joaca tenis.
    As vrea sa va intreb referitor la pregatirea fizica.
    Eu m-am gandit sa faca atletism in paralel.
    Ce imi recomandati? Puteti da cateva detalii?
    Tabelul atasat este o mostra de antrenament al unui jucator de tenis pe o perioada de 7 saptamani.Antrenamentul incepe cu sprinturi lungi pe distante medii in primele saptamani. Aceasta pentru a crea o baza pregatind jucatorul pentru o intensitate mai mare in urmatoarele saptamani de antrenament. In saptmanile 5, 6 si 7 mai vedeti cateva sprinturi lungi, dar cele mai multe sunt pe distante scurte si de mare intensitate. Acest tip de antrenament ajuta jucatorul sa atinga o pregatire fizica foarte buna in vederea participarii la turnee.

    IMPORTANT: Cea mai mare a energiei folosita de un jucator de tenis este de tip anaerobic(cantitate mica de oxigen). Asadar este foarte important sa urmeze un program de antrenament bun pentru rezistenta anaerobica si agilitate.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by DJ Klaus; 24th February 2006 at 03:38.

  5. 24th February 2006, 03:35


  6. #215
    junior K1M's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    intre vis si realitate
    Posts
    130
    Reputatie
    1
    Dj Klaus am consultat programul de pregatire fizica oferit cu atata amabilitate...Practic tenisul de camp din placere iar nu la nivel competitional ( as fi vrut...conditiile nu au permis) si il consider un sport care poate fi practicat la orice varsta pentru mentinerea formei fizice si sustinerea celei psihice.Permite-mi o intrebare...ce parere ai despre antrenamentul cu bicicleta?Am observat ca este destul de practicat de cateva jucatoare de top...departe insa de mine comparatia cu ele...nici gand.Exista o anumita tipologie in acest sens?Cum ar trebui practicat ciclismul ca sa imbunatateasca forma fizica necesara in jocul de tenis?Multumesc anticipat pentru raspuns

  7. #216
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Help pls

    Cautam un rezultat de la turneul de la Rotterdam si am gasit pe siteul turneului urmatorul rezultat. Ancic | Johansson w. - o.
    Berdych | Suk ,calificati ultimii. Ce anume inseamna w. - o.? Va dau si linkul in caz ca vreti sa ma lamuriti. Mersi.
    http://www.abnamrowtt.nl/

  8. #217
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Help pls

    Ce inseamna in tenis w. - o. Cautam un rezultat si asta scria in loc de scor. Ms

  9. #218
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    wo . inseamna un fel de abandon . win.............. victorie prin neprezentare

  10. #219
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by over
    Ce inseamna in tenis w. - o. Cautam un rezultat si asta scria in loc de scor. Ms
    w.o. inseamna "walk over" adica primul jucator castiga "trecand peste" celalalt care se retrage inainte sa inceapa meciul din diferite motive.

  11. #220
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    kim antrenamentul cu bicicleta este f bun.multi jucatori profesionisti fac bicicleta chiar dupa ce termina meciul.nu mult cam un sfert de ora.

  12. #221
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    dk klaus tot mai crezi ca safin este mai bun ca federer?.imi place ca le dai sfaturi la multi de pe forumul asta.pacat ca nu poti sa-ti dai seama din timp cine este adevaratul jucator.

  13. #222
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    stie cineva de ce nu mai apare Dj Klaus pe forum?

  14. #223
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    va rog

  15. #224
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Sper ca nu s-a suparat din cauza unora care nu-i apreciaza sfaturile.
    Eu personal l-am ascultat si pot sa spun ca jocul meu practic a crescut in mod inexpicabil pentru partenerii mei de joc.Pt ai lamuri cit de mult m-au ajutat sfaturile dinsului am facut o mica sinteza pe care am dat-o si lor si pe care o atasez aici .
    Il rog pe Dj Klaus sa isi arune ochii peste ce am cules eu din forum si de pe net si sa corecteze sau sa adauge ce crede dinsul ca este necesar.
    Apropo am 32 de ani si incec sa-mi initiez singur baiatul de 5 ani in tainele tenisului.Personal joc tenis de 8 luni , odata pe saptamina si pot sa va spun ca m-am apucat de tenis pt ca baiatul meu a fost respins de antrenorul de tenis din orasul meu pentru ca , zice el ,este prea mic.
    Alti antrenori spun copiilor ca sint prea mari si ca este tirziu pentru performanta.
    Invat sa joc pentru a putea sa-l initiez singur pe copilul meu.Sfaturile lui Dj Klaus imi sint de mare ajutor si poate ma poate ajuta cu altele si de acum incolo.
    Am avut ocazia sa joc cu elevi ai acestui antrenor care se antrenau de 7-8 ani .
    Foarte chinuit au reusit sa ma bata pe mine care am avut bratul drept fracturat , muschi zdobiti si probleme la coloana in urma unui accident acum un an si ceva.
    Deci , pina la urma , a fost mai bine ca l-a refuzat pentru ca elevii lui , cu participari la competitii se chinuiau cu mine.
    Le lipseau strategia , viziunea asupra jocului si constanta.
    Multe greseli nefortate si , ceea ce am observat eu , erau forte surprinsi cind le returnam mingi grele si parca se scurtcircuitau si greseau executiile de raspuns.
    Asta denota lipsa de respect fata de adversar si ca nu l-au ascultat pe Federer care spunea ca nu-i este deama de nimeni , dar ca-i trateaza cu respect pe toti adversarii sai.

  16. #225
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Am atasat explicatiile in format arhivat si cred ca vor fi probleme pt vizualizare
    Attached Files Attached Files

  17. #226
    incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Aveti nevoie de un dezarhivator si de Office instalate.

  18. #227
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ursus
    stie cineva de ce nu mai apare Dj Klaus pe forum?
    Draga ursus apar pe forum dar nu asa de des. Totusi ma bucura enorm faptul ca cineva are de invatat din ceea ce spun si am sa te ajut si pe tine si pe baietelul tau cum pot de la o asemenea distanta. Oricum ma bucur ca ai luat decizia care trebuie si ai continuat singur cu baietelul tau. Iar pt a invata cu toti unii de la altii te invit in "cafeneaua antrenorilor" la o cafea cu gust de tenis unde Timm este deja si , ca si tine, isi antreneaza copilul. Apropo ,ursus,...bravo pt rezumatul realizat.
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=11809

    @K1M - antrenamentul cu bicicleta este bun dar nu este unul de baza. Este bun pt programe pt musculatura picioarelor sau pt arderea grasimilor dar eu as recomanda bicleta persoanelor care vor sa slabeasca iar jucatorilor de tenis le-as recomanda folosirea bicicletei pt 10 min de incalzire inaintea unui antrenament. Oricum folosirea bicicletei pt cresterea rezistentei sau vitezei de reactie nu o recomand. Nu poate inlocui exercitiile de agilitate sau cele de viteza sau rezistenta (vei tabelul de pregatire)
    Last edited by DJ Klaus; 10th March 2006 at 04:32.

  19. #228
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Am descoperit cu plăcere acest forum al pasionaţilor de tenis şi doresc şi eu o îndrumare. Am 16 ani şi fac tenis de aproximativ 6 ani. Doresc să obţin un carnet de instructor de tenis şi nu ştiu unde trebuie să mă adresez şi care sunt condiţiile de obţinere. Dacă este cineva amabil să mă lumineze şi pe mine îi sunt recunoscătoare.

  20. #229
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1

    Talking sALUT SUNT NOU!

    Hei DJ Klaus!De-abia m-am inscris in OnlineSport.Am citit tot de la Secretele Tenisului si consider ca tu faci o treaba minunata. Si as dori sa te intreb cateva lucruri:
    1.Eu am reverul cu o mana.Dau foarte usor voleul dar am un dezavantaj........nu le dau prea puternice.Ce trebuie sa fac?
    2.Lovitura de dreapta nu e buna aproape ne nimik cand se pune in dicutie de lung de linie.Ce tre sa fac?Trebuie o pozitie anume?Cum sa o lovesc?
    3.Serviciul.Am incercat serviciul slice dar nu prea imi iese(am aflat cum din alte surse).Poti sa-mi trimiti un filmuletz cu felul in care se procedeaza?(preferabil cu incetinitorul).Mersi!

  21. #230
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    merge bine

    da tata...cand joci cu pasiune nu ti tre buie 16000 de vizionari pentru prize si alte dedesubturi...am inceput tenisul acum vreo sase luni...si acum ii bat cam pe toti cei care ma snopeau altadata...cheia este in a avea curaj...incearca serviciul puternic....joaca des pe reverul adversarului...si pune pasiune...rezuktatele nu au cum sa intarzie....m am indragoistit efectiv de tenis....

  22. #231
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    care

    vreau sa stiu care sunt avantajele unui jucator inalt fata de jucatorul scund si cum poate cel scund sa i dejoace planurile???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •