Page 12 of 312 FirstFirst ... 210111213142262112 ... LastLast
Results 232 to 252 of 6548

Thread: Cluj Arena (30.335 locuri)

  1. #232
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    nu frate iulian are dreptate...clujul are deja un stadion modern....De ce sa se mai faca inca unul in conditiile in care in alte judete nu exista macar care sa ia licenta pt liga I?Dar cat e Boc la guvernare clujul o sa fie cel mai avantajat judet din tara....si pentru cine se face stadion...pt u cluj o echipa in care nimeni nu vrea sa bage bani?asta e culmea....hai sa ii facem stadion dar nu o finantam cu nimic...poate sa folosesca stadionul in liga III nu?
    Puii mei in alte tari echipele atrag sponsorizari...fac credite...nu le da primaria stadion
    Clujul are deja un stadion privat. + ca stadionul nu este neaparat al lui "U", e stadionul municipal, stadionul pe care probabil o sa se joace si meciuri ale echipei nationale, exact ca si noul stadion national. Nu contesti constructia stadionului national, ca doar tot din banii nostri se face?

    Asta este, Clujul este primul dintre orasele mari care face un pas spre normalitate, prin constructia acestui stadion.
    Last edited by zebe; 23rd April 2009 at 13:53.
    Am zis!

  2. #233
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    lasa sa-l faca si din banii publici si din ce-or mai vrea ei numai sa-l vedem in picioare. parca pana acum banii nostrii ar fi fost investiti tot pe unde-a trebuit...

  3. #234
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Magnații clujeni din construcții își dau mâna pentru stadion

    Oamenii de afaceri care controleazã companiile Transilvania Construcții, ACI, Grup 4 Instalații, Napoca Construcții, TIM și Ben&Ben fac planuri de asociere pentru construirea arenei “Ion Moina”.

    Cei mai importanți constructori din Cluj poartã în aceste zile negocieri asidue pentru a participa împreunã la licitația Consiliului Județean ce vizeazã refacerea stadionului “Ion Moina”. Contractul a fost evaluat la peste 45 de milioane de euro, proiectare și construcție. Pentru mai multe șanse, acționarii ACI, Grup 4 și TIM, precum și cei ai Napoca Construcții, Ben&Ben și chiar Transilvania Construcții sunt dispuși la suficiente compromisuri pentru a ajunge la o înțelegere, spun sursele ZIUA de CLUJ.



    In cel puțin douã rânduri, în ultimul timp, directori și acționari ai celor mai importante societãți de construcții din Cluj s-au întrunit pentru a negocia posibilitatea unei asocieri în vederea obținerii contractului de execuție a stadionului “Ion Moina”. Sursele ZIUA de CLUJ au declarat cã acționarii ACI, Grup 4 Instalații și TIM sunt dispuși sã atragã în “barca” lor atât societatea comercialã de construcții Napoca SA, cât și companiile Ben&Ben și Transilvania Construcții.



    Aceasta din urmã, conform acelorași surse, ar fi mai puțin interesatã de parteneriatul clujean. Motivul? Acționarii ar prefera sã se alãture firmei austriece Strabag (de asemenea, cunoscutã pe piața româneascã de construcții, cele mai multe contracte obținute vizând reabilitarea unor drumuri naționale).



    Președintele Transilvania Construcții, Mircea Timofte, respinge însã varianta Strabag. “Da, suntem interesați de un potențial parteneriat cu firmele clujene. Nu sunt, deocamdatã, stabilite detaliile legate de societãțile care vor participa ori despre condițiile acestei asocieri. Dar, cu siguranțã, intrã în discuție cele mai puternice firme din Cluj”, a precizat Timofte. El a adãugat cã în acest mod cresc șansele jucãtorilor de pe piața localã a construcțiilor în fața marilor grupuri internaționale. “Noi mai avem și experiențã în acest domeniu, întrucât am realizat stadionul CFR din Gruia”, a adãugat directorul general al societãții Transilvania Construcții, Felicia Felecan.



    Nici reprezentanții celorlalte societãți clujene nu resping parteneriatul. “Dacã se va întâmpla sã creãm un astfel de parteneriat, veți fi primii care veți afla, pentru cã, cel mai probabil, o astfel de reuniune a societãților de construcții va desemna și un purtãtor de cuvânt”, a spus Ștefan Dimitriu, unul dintre cei care conduce societatea de construcții Napoca SA (în spatele cãreia, spun surse de pe piațã, s-ar afla celebrul businessman Ion Țiriac).



    Tot el a adãugat cã “întotdeauna, armatele au reunit oameni pentru a izbândi”, iar la întrebarea directã dacã societatea sa va intra în cursa pentru stadion, acesta a rãspuns: “Nu poți întreba un flãmând dacã îi este foame”. Mai mult, Dimitriu a afirmat cã pentru partea de proiectare inclusã în licitație, în parteneriat ar urma sã fie atrasã tot Universitatea Tehnicã Cluj-Napoca (UTCN), cea care a executat proiectul autorizației de construire, precum și studiul de fezabilitate pentru stadion: “Consider cã, la ora actualã, mai importanți în probleme de proiectare și arhitecturã sunt cei reuniți sub sigla Universitãții Tehnice Cluj-Napoca”. “Nu comentez. Puteți sã o luați ca pe o tãcere strategicã”, a rãspuns Radu Munteanu, rectorul UTCN.



    Ioan Bene, acționar al societãții Ben&Ben, a afirmat, la rândul sãu, cã este interesat sã intre în parteneriatul pentru stadion. “Suntem în discuții. Așa este cel mai convenabil, sã ne unificãm forțele. In prezent nu sunt în Cluj, dar știu cã se fac demersuri pentru un astfel de parteneriat”, a declarat Bene. Conform Registrului Comerțului, societatea Ben&Ben a intrat în procedura de insolvențã și, conform legislației, nu poate participa la licitație. Omul de afaceri Ioan Bene mai deține însã și alte firme, dar nu a precizat cu care dintre ele va intra în parteneriatul pentru stadion.



    Acționar al societãților ACI, TIM și Grup 4 Instalații, Ioan Așchilean, confirmã și el inițierea unor discuții în perspectiva asocierii. “Deocamdatã sunt tatonãri, discuții și propuneri. E greu sã luãm niște decizii clare pânã când nu cunoaștem condițiile din caietul de sarcini. Fiecare vrea sã lucreze la aceastã construcție. Existã mai multe variante, sã mergem singuri, sã colaborãm cu firme locale sau sã colaborãm cu firme strãine”, a susținut Așchilean. Sursele ZIUA au informat cã asociații Grup 4, ACI și TIM ar fi negociat pentru un eventual parteneriat și cu o firmã germanã de specialitate.



    Președintele Consiliului Județean, Alin Tișe, s-a declarat mulțumit de faptul cã societãțile clujene de construcții ar putea intra în parteneriat, la licitația pentru stadion. “Eu am spus, public, cã mi-aș dori ca proiectul sã rãmânã și sã fie derulat de societãțile clujene, pentru cã, în aceste condiții, tot noi am avea de câștigat, s-ar pãstra locurile de muncã aici, taxele s-ar plãti tot aici. însã, vorbim de o licitație publicã și nu putem exclude jucãtorii externi. Este un proiect special și tot ce sper este ca reprezentanții societãților clujene sã aibã înțelepciunea sã înțeleagã acest lucru. Pentru a face fațã, ar trebui sã-și uneascã forțele. Noi, tot ce putem face este sã respectãm legislația și caietul de sarcini al licitației”, a spus Tișe.



    Potențialul societãților de construcții



    1. ACI Cluj

    Cifra de afaceri: 107.575.582 lei

    Numãr mediu de salariați: 619



    2. Grup 4 Instalații

    Cifrã de afaceri: 47.389.588 lei

    Salariați: 231



    3. TIM

    Cifrã de afaceri 61.356.537 lei

    Salariați 741



    4. Transilvania Construcții

    Cifrã de afaceri: 67.889.102 lei

    Salariați 334



    5. Ben Ben SA

    Cifrã de afaceri: 83.323.852 lei

    Salariați 470



    6. Societatea Comercialã de Construcții Napoca

    Cifrã de afaceri: 27. 545.121 lei

    Salariați 314



    Sursa: Ministerul Finanțelor, 2007





    Acționariatul celor mai puternice firme de construcții



    ACI CLUJ

    Conform datelor de la Registrul Comerțului, acționariatul societãții este “tip listã”. Apar doar datele administratorilor - Ioan Așchilean, Horia Ciorcilã, Dorel Goia, Gicu-Agenor Gânscã, Gicã Mereu și Ioan Pușcaș.



    GRUP 4 INSTALAȚII

    Situație similarã și la aceastã societate. Administratori sunt Ioan Așchilean, Marilena Valeria Rusnac, Radu Domnița, Mihail Mândruțiu, Lucian Gherasim.



    CONSTRUCȚII NAPOCA

    Asociat - IT Transilvania Invest - 53.82 %. Alți asociați - “tip listã”. Administratori - Ștefan Dimitriu, Teodor Groza, Emil Culda.



    TIM CLUJ

    Asociați “tip listã”. Administratori - Ioan Așchilean, Mircea Irimuș.

    sursa: www.ziuadecj.ro
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  4. #235
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Aschilean asta e cam pe la multe firme de constructii din cluj..cacr cica mai sunt si rivale.....
    Nu cumva parteneriatul asta e dorit tocmai pentru a pute fi ridicate costurile constructiei si pentru a putea fi castigata licitatia la un pret cat mai mare?

  5. #236
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Nu, pentru ca oricum o sa participe la licitatie si firme din afara tarii. Eu zic ca ar fi un lucru bun ca o firma/un parteneriat intre firme romanesti sa construiasca noul stadion..
    Am zis!

  6. #237
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1

    16:00 CLUJ-NAPOCA CJ Cluj demarează licitația pentru un nou Moina

    Consiliul Județean Cluj a publicat azi anunțul de licitație pentru proiectarea și execuția noului stadion „Ion Moina”. Autoritatea județeană dorește ca firma care va cîștiga licitația să realizeze o arenă cu o capacitate de 29.648 locuri la gradene și 948 locuri în loje, precum și amenajarea terenului de fotbal după normativele FIFA și UEFA. De asemenea, constructorul și proiectantul vor trebui să amenajeze pista de atletism categoria A, accese, parcaje, rețele și racorduri utilități.
    „Ne apropiem cu pași repezi de momentul în care una dintre marile așteptări ale clujenilor – construirea unui stadion nou al județului, ancorat în cerințele modernității, este pe punctual de a fi împlinită. Depunerea ofertelor se poate face pînă în data de 15.06.2009, ora 10, urmînd a fi deschise prin procedură publică la ora 11.00, în aceeași zi. În contextul în care nu vor fi înregistrate contestații, în data de 06.07.2009 va fi semnat contractul de execuție. În aceste condiții, lucrările pentru execuția stadionului vor fi demarate la mijlocul lunii iulie”, consideră președintele CJ Cluj, Alin Tișe.
    Instituția a alocat pentru lucrările care se vor desfășura în cursul acestui an suma de 38.328.000 lei, urmînd ca pentru următorii doi ani, sumele necesare să fie asigurate din bugetul propriu al Consiliului Județean. Termenul de finalizare prevăzut în documentația de atribuire este de doi ani de la data semnării contractului.

    www.foaiatransilvana.ro
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  7. #238
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Daca totul merge bine, in 6 iulie se semneaza contractul. Sa speram ca nu o sa apara tot felul de contestatii cum suntem prea obisnuiti.
    Am zis!

  8. #239
    iluminati
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    departe de oi
    Posts
    1,639
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by U Cluj 1919 View Post
    Judetul Cluj este a-II-a forta economica din tara dupa Bucuresti, deci nu cred ca tre sa ne bagam si in buzunarele celorlalte judete.
    Plus ca Clujul trimite o gramada de bani la Bucuresti si primeste cu taraita, deoarece alte judete nu produc aproape nimic.
    In situatia noastra se afla multe alte judete care trebe sa sprijine judetele care stau foarte prost financiar
    sunt de acord. daca nici la cluj nu e normal sa se faca stadion, atunci unde ? in ferentari ? in teleorman? judetele transilvanene vireaza o gramada de bani la buget si contribuie la PIB, primind mult mai putin inapoi. Boc-clujeanul ar trebui sa contribuie si el cu bani de la guvern pt stadion(nu doar din finantele locale), ca sunt banii ardelenilor. sa se invete minte sudistii si moldovenii sa puna mana la munca. la inundatii , cei mentionati stateau la bar, asteptand ca armata sa le reconstruiasca bordeiele.

  9. #240
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bob View Post
    sunt de acord. daca nici la cluj nu e normal sa se faca stadion, atunci unde ? in ferentari ? in teleorman? judetele transilvanene vireaza o gramada de bani la buget si contribuie la PIB, primind mult mai putin inapoi. Boc-clujeanul ar trebui sa contribuie si el cu bani de la guvern pt stadion(nu doar din finantele locale), ca sunt banii ardelenilor. sa se invete minte sudistii si moldovenii sa puna mana la munca. la inundatii , cei mentionati stateau la bar, asteptand ca armata sa le reconstruiasca bordeiele.
    Ei,mai sunt si exceptii,Galati,Bacau din Moldova si Arges,Prahova,Gorj,Ilfov + Constanta in sud

  10. #241
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bob View Post
    sunt de acord. daca nici la cluj nu e normal sa se faca stadion, atunci unde ? in ferentari ? in teleorman? judetele transilvanene vireaza o gramada de bani la buget si contribuie la PIB, primind mult mai putin inapoi. Boc-clujeanul ar trebui sa contribuie si el cu bani de la guvern pt stadion(nu doar din finantele locale), ca sunt banii ardelenilor. sa se invete minte sudistii si moldovenii sa puna mana la munca. la inundatii , cei mentionati stateau la bar, asteptand ca armata sa le reconstruiasca bordeiele.
    bine bah ca sunteti voi mai cu trei oua...poate ne faceti vreo bucurie si va autoexilati in ungaria ca vad ca e clujul mai ceva ca Barcelona.S pentru cine fac ei stadion...pentru marea echipa u cluj care mai are putin si pica in c si pentru sanatatea cluj.....bah bogatilor...daca sunteti asa tari pe finante de ce nu puneti voi mana de la mana si va faceti un camp nou...sau un santiago bernabeu?

  11. #242
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    pai isi cam fac

    in fiecare oras mare e nevoie de un stadion mare plurisportiv !

    uite - dinamo joaca in CL la Cluj in bucuresti nu au unde, iar in alta parte nu ii primeste nimeni ...

  12. #243
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    pai isi cam fac

    in fiecare oras mare e nevoie de un stadion mare plurisportiv !

    uite - dinamo joaca in CL la Cluj in bucuresti nu au unde, iar in alta parte nu ii primeste nimeni ...
    pai nu ii primeste nimeni...multumita sefilor lor....dinamo si steaua cred ca au cei mai antipatici sefi din liga I

  13. #244
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    bine bah ca sunteti voi mai cu trei oua...poate ne faceti vreo bucurie si va autoexilati in ungaria ca vad ca e clujul mai ceva ca Barcelona.S pentru cine fac ei stadion...pentru marea echipa u cluj care mai are putin si pica in c si pentru sanatatea cluj.....bah bogatilor...daca sunteti asa tari pe finante de ce nu puneti voi mana de la mana si va faceti un camp nou...sau un santiago bernabeu?
    Care-i faza cu Ungaria? Nu m-am prins...

    Ori ai ceva cu Clujul, ori ai ceva cu sportul in general...
    Ti s-a mai explicat. Tu nu vrei sa intelegi ca stadionul nu va fi a lui 'U', ci va fi un stadion municipal pe care orice oras cu pretentii ar trebui sa-l aiba. Da, va juca 'U' pe el. Si ce? Tot pe stadionul ala probabil se va juca intr-un campionat european, asta cu conditia sa organizam unul. Tot aici vor juca echipe romanesti in cupe europene. Competitii sportive in afara fotbalului. Copii care probabil se vor indrepta spre sport. Nu putem ramane in Evul Mediu pt. totdeauna.

    Nu te-am vazut dand argumente, numai cu ironii...Te anunt ca de-astea stim si restu sa aducem, nu-i ceva foarte complicat. Cu argumentele e alta poveste insa....
    Am zis!

  14. #245
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    bine bah ca sunteti voi mai cu trei oua...poate ne faceti vreo bucurie si va autoexilati in ungaria ca vad ca e clujul mai ceva ca Barcelona.S pentru cine fac ei stadion...pentru marea echipa u cluj care mai are putin si pica in c si pentru sanatatea cluj.....bah bogatilor...daca sunteti asa tari pe finante de ce nu puneti voi mana de la mana si va faceti un camp nou...sau un santiago bernabeu?
    Io zic sa tu din Romania si ai scapat de noi
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  15. #246
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Care-i faza cu Ungaria? Nu m-am prins...

    Ori ai ceva cu Clujul, ori ai ceva cu sportul in general...
    Ti s-a mai explicat. Tu nu vrei sa intelegi ca stadionul nu va fi a lui 'U', ci va fi un stadion municipal pe care orice oras cu pretentii ar trebui sa-l aiba. Da, va juca 'U' pe el. Si ce? Tot pe stadionul ala probabil se va juca intr-un campionat european, asta cu conditia sa organizam unul. Tot aici vor juca echipe romanesti in cupe europene. Competitii sportive in afara fotbalului. Copii care probabil se vor indrepta spre sport. Nu putem ramane in Evul Mediu pt. totdeauna.

    Nu te-am vazut dand argumente, numai cu ironii...Te anunt ca de-astea stim si restu sa aducem, nu-i ceva foarte complicat. Cu argumentele e alta poveste insa....
    n-am nimic cu clujul dar cand vad cum va umflati pe toate site-urile cum ca voi sunteti cei mai adevarati si mai buni dintre romani,ca voi sunteti singurii civilizati si corecti,ca voi sunteti buricul romaniei ma apuca groaza.Faza cu ungaria era faptul ca tot va comparati voi cu ungurii...ca deh voi sunti mai la vest decat noi astia ragatenii...il invitam pe prietenul tau de mai sus sa faca o ghidusie si sa se traslateze in tara aia minunata....
    Ce argumente vrei?am zis si eu ca daca voi tot aveti un stadion la norme europene poate era cazul ca sa ii lasati si pe altii sa primeasca si ei un stadion...uite de exemplu prahova care da la buget mai mult decat voi...si care primeste de asemenea mai putin....are o ruina de stadion...ilie oana....Da probabil ca daca boc era prahovean poate aveau si ei stadion acum.
    Repet...nu am nimic cu clujul si nici cu clujenii in general

  16. #247
    manager
    Join Date
    May 2006
    Location
    Logroño
    Posts
    152
    Reputatie
    1
    Cine imi zice si mie? Se mai face stadionul nou la Cluj sau nu?

  17. #248
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Ti-e greu sa citesti in urma?

  18. #249
    sport legend ensic's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj
    Posts
    1,971
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    ...am zis si eu ca daca voi tot aveti un stadion la norme europene poate era cazul ca sa ii lasati si pe altii sa primeasca si ei un stadion...
    De la cine ma rog sa primeasca un stadion? Clujul de la cine a primit sau primeste stadion/stadioane?

  19. #250
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    n-am nimic cu clujul dar cand vad cum va umflati pe toate site-urile cum ca voi sunteti cei mai adevarati si mai buni dintre romani,ca voi sunteti singurii civilizati si corecti,ca voi sunteti buricul romaniei ma apuca groaza.Faza cu ungaria era faptul ca tot va comparati voi cu ungurii...ca deh voi sunti mai la vest decat noi astia ragatenii...il invitam pe prietenul tau de mai sus sa faca o ghidusie si sa se traslateze in tara aia minunata....
    Ce argumente vrei?am zis si eu ca daca voi tot aveti un stadion la norme europene poate era cazul ca sa ii lasati si pe altii sa primeasca si ei un stadion...uite de exemplu prahova care da la buget mai mult decat voi...si care primeste de asemenea mai putin....are o ruina de stadion...ilie oana....Da probabil ca daca boc era prahovean poate aveau si ei stadion acum.
    Repet...nu am nimic cu clujul si nici cu clujenii in general
    Tartacuta ta face diferenta intre proprietate publica si privata? Stadionul CFR e proprietate privata, ce legatura are cu stadionul judetului Cluj?
    Din partea mea sa-si faca prahovenii 3 stadioane, nu 1, mai ales ca, dupa ce zici tu, le permite si bugetul.... Nu stiu insa daca se vrea asta...
    Ps: vorba lui ensic: noua nu ne da nimeni stadion, nu ne face nimeni stadion; ne facem noi

  20. #251
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Invidia...daca ar fi toti ca el nu s-ar face nimic niciodata,sa moara si capra vecinului.

  21. #252
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Invidia...daca ar fi toti ca el nu s-ar face nimic niciodata,sa moara si capra vecinului.
    Invidie era daca ziceam sa se faca la targoviste stadion...dar eu am zis sa se faca la ploiesti ca aia cam au nevoie,la tulcea ca au o ruina in loc de stadion,la satu mare ca arata rau.Nici stadionul nostru nu arata rau dar stiu ca sunt altii la rand pana la noi.
    La ploiesti nu se face stadion pantru ca nu ii ajuta nimeni pe cei de acolo...si ca ei sunt multi altii...
    In fine vad ca mi-am pus toti filoclujenii in cap asa ca ma opresc aici....sper sa se darame stadioanele in toate celelalte orase si sa se joace liga I numai la cluj in cuplaje....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •