Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 89

Thread: Dacia x90 Logan

  1. #22
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In opinia mea s-a cam pastrat aspectul de la Solenza, au reusit insa sa elimine unghiurile drepte la caroserie. Probabil ca si interiorul va fi mai ingrijit, sa speram ca si inchiderile, chestia cu bordul (de fapt pare doar panoul central) de la Clio nu aduce mari schimbari fata de Solenza. Fata este aproape la fel ca la Solenza, model care abia acum imi dau seama ca a fost gandit ca sa asigure tranzitia de la Supernova la L90.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #23
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Asa e, doar o imbunatatire a Solenzei...mai, rahatu facut praf ramane praf...mai bine faceau direct Megane sau Laguna sau Nissan Micra la Pitesti si gata...

  3. #24
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    e super masina ... arata klumea
    cel putin mie imi place... mai ales partea din fatza
    multă lume... PUŢINI OAMENI

  4. #25
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ADelPiero
    e super masina ... arata klumea
    cel putin mie imi place... mai ales partea din fatza
    E destul de marfa... Are cineva idee cam cat costa? Estimativ (macar varianta de 1,6l)?
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #26
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    O sa fie la inceput 5.700 de euro, iar apoi in Romania se va vinde cu 5.000 cel mai slab model.

  6. #27
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Bog_toame,pozele tale sunt facaturile de la AMS.Asta una...A doua:poate de la 5 mii de euroi,nu de dolari...Analiza ta e foarte interesanta si pare credibila,dar...e doar parerea ta!Despre ambitiile francezilor,ce sa mai vb...sunt latini ca si noi si pe deasupra mult mai parsivi si mincinosi.So...creca "mult zgomot pt nimic" se poate spune.Si daca vrei poze reale,uita-te la cele puse de Adrian.Alea chiar sunt poze"spion".Si inca ceva pt baiatu' cu oglinda...Chestiile astea cu oglinzi,bari si alte acarete,vopsite sau nevopsite...tin de gradul de echipare al fiecarui model in parte.Solenza o stii numai fara bari vopsite?sau cielo numai cu oglinzi vopsite?Mai uita-te si pe strada,nu numai in AMS...

  7. #28
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by uglykid
    Bog_toame,pozele tale sunt facaturile de la AMS.Asta una...A doua:poate de la 5 mii de euroi,nu de dolari...Analiza ta e foarte interesanta si pare credibila,dar...e doar parerea ta!Despre ambitiile francezilor,ce sa mai vb...sunt latini ca si noi si pe deasupra mult mai parsivi si mincinosi.So...creca "mult zgomot pt nimic" se poate spune.Si daca vrei poze reale,uita-te la cele puse de Adrian.Alea chiar sunt poze"spion".Si inca ceva pt baiatu' cu oglinda...Chestiile astea cu oglinzi,bari si alte acarete,vopsite sau nevopsite...tin de gradul de echipare al fiecarui model in parte.Solenza o stii numai fara bari vopsite?sau cielo numai cu oglinzi vopsite?Mai uita-te si pe strada,nu numai in AMS...
    uglykid-e, eu nu sunt proprietarul pozelor si analiza aceea preluata si de Onlinesport nu e facuta de mine ! atentie deci la ce scriu eu ...

    am vazut toate pozele fie ca au fost reale sau facaturi si astept sa vad pozele oficiale de la lansarea din luna iunie... oricum nu imi iau masina ca am deja
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  8. #29
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Eu, daca o sa ramân in Romania probabil ca o sa-mi iau inca o Dacia (in prezent am o SupeRNova)... sa vad la cât o sa iasa modelul de top al Daciei VOLA (sau cum s-o numi... )

    Am auzit ca o sa scoata si un model cu motor 1,6l si 90 CP preluat de la seria Megane. Sa vedem cât de performant va fi!
    Last edited by rasheedkpenny; 14th May 2004 at 10:39.

  9. #30
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    salut! vreau si eu poze cu dacia X90

  10. #31
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Exclamation

    e naspa, naspa

  11. #32
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Location
    RM VALCEA
    Posts
    31
    Reputatie
    1
    daca tinem cont de faptul ca un Clio diesel cu toate dotarile este 10.000 euro si noua Dacia va avea preturi intre 5 si 7 mii euro , fiind masini din aceeasi clasa si facute de aceeasi firma, avand caracteristici identice , eu cred ca românii vor opta pentru Dacia si 3.000 de euro ramasi in buzunar ca nu strica.
    si s-ar putea sa fie facilitati mai bune la vanzarile in rate pentru Dacia decat sunt la Clio, un alt punct forte pentru cumparatorii de la noi care isi doresc o masina ieftina .
    oricum nu se compara cu caricatura de Matiz , eu daca ar fi sa aleg intre Clio , Matiz, Cielo si Dacia asta noua as alege ultima varianta pentru ca este mai buna decat Matizul si mai ieftina decat celelalte.

  12. #33
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Daca O Sa Fie La Pretzul Care Zic Ei .cel Putzin In Romaniacred Ca Da.
    Fiind O Tzara De Plugari Nu Prea Shtim Ce E Calitatea

  13. #34
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Presedintele grupului Renault, Louis Schweitzer, l-a informat pe primarul Moscovei, Iuri Luzhkov, ca filiala rusa Avtoframos va lansa, in primavara anului 2005, productia noului modelul Renault X90, transmite Mediafax. Avtoframos este o societate mixta detinuta in proportie de 62% de grupul francez, restul actiunilor aflandu-se in proprietatea Primariei Moscovei. Avtoframos va asmbla anual 60.000 de unitati, productie care se va dubla in anii urmatori. Proiectul X90, anuntat din anul 1998, este pe punctul de a se concretiza. Renault va prezenta automobilul la inceputul lunii iunie, urmand sa-l lanseze, in septembrie, pe pietele din Romania si Europa Centrala, sub marca Dacia. Compania Automobile Dacia, liderul pietei auto din Romania, va incepe productia X90 la sfarsitul acestui an. Societatea este detinuta de Renault, care a preluat pachetul majoritar de actiuni in 1999

    (c) Ziua 24 mai 20004
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #35
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    azi va fi lansarea noului model Dacia - Dacia Logan
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  15. #36
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post

    Renault prezinta astazi, la Paris, cel mai proaspat rod al mariajului cu uzina din Pitesti, supranumit “Dacia de 5.000 de euro“. Dupa apusul soarelui, masina va fi prezentata si la Bucuresti, la Palatul Parlamentului, de catre conducerea Renault.


    Francezii de la Renault au reusit sa se tina de cuvant: noua Dacie botezata Logan va fi pusa in vanzare la un pret de 5.000 de euro cu tot cu TVA. Acesta este primul model cu un design complet nou, de la achizitionarea Uzinelor Dacia Pitesti. La lansarea in Romania vor participa Louis Schweitzer, presedintele director general al grupului Renault, Luc-Alexandre Menard, presedintele Dacia, premierul Adrian Nastase si presedintele Ion Iliescu.


    Derivata din Solenza

    Noua masina pastreaza liniile cu care ne-a obisnuit Solenza. Parbrizul este inclinat, fata plonjata, portbagajul scurt si inalt, iar geamul usii spate, dintr-o bucata. Desenul usor agresiv al farurilor si cel al parasocurilor sunt idei dezvoltate tot pe baza Solenzei, dar au o cu totul alta forma. Masina se remarca prin noua grila a radiatorului, care se aseamana cu Solenza, si prin noua emblema a marcii Dacia, care este prezenta si pe capacul portbagajului. Stopurile din spate pastreaza designul de la Solenza. Linia laterala a caroseriei este destul de inalta, inspirand soliditate. Tabloul de bord este imprumutat de la Renault Clio 2004, cu iluminare pe fond portocaliu, iar volanul este aproape identic cu cel al modelului Solenza.


    Preturi si variante

    Versiunea de baza care va fi pusa in vanzare la 5.000 de euro nu dispune de o echipare prea bogata: jante de 14 inch, bare de protectie si carcasele oglinzilor retrovizoare vopsite gri antracit. Incepand cu nivelul de echipare intermediar, care se va vinde cu circa 5.700 de euro, apar dotarile suplimentare: servodirectia, radioul de 2x6 W, geamurile fata electrice. Varianta de top, care se va vinde cu circa 7.000 de euro, include aer conditionat, faruri de ceata, scaun reglabil pe inaltime, barele si carcasele oglinzilor vopsite in culoarea caroseriei, airbag pentru sofer. Al doilea airbag si sistemul ABS din aliaj de 15 inch sunt optionale chiar si la echiparea de varf.

    Dupa lansare, noua Dacia se va mai produce in Rusia, Maroc, Iran, Columbia si China. Pana la sfarsitul anului, Renault estimeaza ca se vor comercializa circa 10.000-12.000 de Dacii Logan. De altfel, grupul Renault are planuri mari pentru “juniorul“ sau: 700.000 de exemplare vandute pana in 2010, dintre care 200.000 in Rusia si Iran.



    Mariajul Dacia – Renault

    Investitiile Renault la Dacia au ajuns, la inceputul lui 2004, la 360 de milioane de euro, dar pana la finalizarea procesului de retehnologizare vor atinge jumatate de miliard de euro, sustine Constantin Stroe, vicepresedintele Dacia. De altfel, volumul acestora depaseste cu mult planul asumat de Renault la cumpararea pachetului majoritar de actiuni, in septembrie 1999 (219 milioane dolari in primii cinci ani). Motivul: fabrica de la Pitesti era “dotata“ cu utilaje arhaice, se fura din ea “ca-n codru“, iar in loc de o productie de 100.000 de masini pe care se baza Renault in primul an, doar 50.000 de exemplare au iesit pe poarta fabricii. In aceste conditii, planurile conducerii de reducere a pierderilor au fost an de an depasite. Daca in 2001 estimarile vizau pierderi de 40 milioane euro, la sfarsitul anului acestea erau de 86 milioane euro. In 2002, cele 56 de milioane de euro estimate s-au transformat in 96 de milioane de euro. Abia in toamna anului trecut, Dacia a reusit obtinerea primului profit operational de la venirea Renault, in luna octombrie.


    Date tehnice – Dacia Logan

    Pret: 5.000 de euro cu TVA (versiunea de baza)

    Lungime: 4,26 metri

    Latime: 1,70 metri

    Inaltime: 1,5 metri

    Cilindree: 1,6 litri, benzina

    Putere: 90 CP

    Capacitate portbagaj: 480 litri

    Viteza maxima: 175-185 km/h

    Consum mediu: 8,7 litri/100 km (urban), 6,5 litri/100 km (extraurban)



    Vanzarile Dacia in 36 de ani de existenta

    Dacia 1100 38.000 buc.

    Dacia Berlina 1.700.000 buc.

    Dacia Break 200.000 buc.

    Dacia 1320, Liberta, Dacia Sport 12.000 buc.

    Dacia Solenza 50.000 buc.

    Dacia Nova si SupeRNova 200.000 buc.

    Dacii utilitare 200.000 buc.
    Total 2.400.000 buc.

    (c) Jurnalul 2 iunie 2004
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  16. #37
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post poze noi (1)

    poze noi - www.planetarenault.com
    Attached Images Attached Images
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  17. #38
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post poze noi (2)

    poze noi - www.planetarenault.com
    Attached Images Attached Images
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  18. #39
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Hmm... destul de frumoasa! Vreau sa o vad si pe viu...

    Iata si alte poze:
    Attached Images Attached Images
    Last edited by rasheedkpenny; 2nd June 2004 at 15:40.

  19. #40
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  20. #41
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    si partea a doua:

    Intre "noi" fie vorba numele de Logan suna ca dracu' ... parca e marca turceasca! Dogan.. Logan... Daca mai adaugau si ei un "e" la sfârsit, parca era mai bine!
    Attached Images Attached Images

  21. #42
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    si partea a doua:

    Intre "noi" fie vorba numele de Logan suna ca dracu' ... parca e marca turceasca! Dogan.. Logan... Daca mai adaugau si ei un "e" la sfârsit, parca era mai bine!
    sau daca adaugau za obtineam Loganza
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •