Page 45 of 55 FirstFirst ... 354344454647 ... LastLast
Results 925 to 945 of 1143

Thread: Progresul sezonului National 2006-2007

  1. #925
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Bine, nici eu nu am exclus asta, cu stadionul, dar asta inseamna ca schimbarea numelui in Progresul este un act gandit de Iacov sa le forteze mana celor care ii dau cu taraita...stadionul. Concluzia, vom deveni o noua Timisoara, cu doua echipe, o echipa, Progresul, a la Zambon si o alta, National, in spatele careia se afla cei care ii dau VALEA lui Costi si atunci nu mai putem vorbi de traditie. Sper sa nu fie asa, desi repet, BNR-ul trebuia sa isi spuna demult cuvantul, pe rolul de propietar al stadionului, adica, noi, BNR, vrem fotbal sau nu in Cotroceni si daca da sa punem conditii, la toate nivelele, incepand cu presedintele echipei.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #926
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Problema este un pic mai ampla. BNR are aceasta baza, terenul de tenis este excelent, ilputem inchiria in weekend la milionari. Dar stadionul de fotbal, gandit pentru echipa Bancii, nu prea mai are uz, banca neputand suporta (direct) o echipa de fotbal.

    Dar nici nu poate darama stadionul, construit cu banii lor. Nici nu va inchipuiti cite semnaturi trebuie ca sa arunci o masina de scris din 1988.....

    Iar cata vreme guvernatorul actual va ramane, vulturii doar vor da tarcoale. Insa doar se uita.

    Lamuriti-ma si pe mine, la ce licenta va referiti? Iacov a luat licenta pe anul acesta avand contractul de inchiriere cu BNR (pina la sfarsitul lui 2007, daca nu ma insel).

  3. #927
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Nu despre asta este vorba. Echipele din Liga 1 au trebuit sa introduca dosarele pentru licentiere privind sezonul care vine. Toate echipele cu exceptia Jiului, au introdus dosare complete, implicit si FC National, una din conditii fiind prezentarea unei dovezi ca echipa are un stadion pe care va juca si care respecta standardul impus de UEFA, daca nu ma insel sau poate FIFA. Concluzia, Iacov are stadion pe care echipa poate juca in Liga 1, daca nu vom retrograda din varii motive. Intrebarea este daca stadionul este Cotroceni sau nu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #928
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O echipa retrogradata si National-ii ei:

    Lotul lui Piti pentru amicalul de marti

    Selectionerul Victor Piturca a anuntat, vineri, numele celor 16 jucatori convocati pentru jocul contra echipei nationale de tineret, ce se va disputa, marti, de la ora 11.30, pe stadionul de la Centrul National si Academia de Fotbal de la Mogosoaia.

    Reunirea jucatorilor este programata, luni, de la ora 12.00.

    Au fost convocati urmatorii fotbalisti: Mircea Bornescu (Universitatea Craiova), Eduard Stancioiu (CFR Cluj) - portari; Cristian Panin, Romeo Surdu (ambii CFR Cluj), Madalin Ciuca, Dorel Stoica, Mihai Dina (toti Universitatea Craiova), Dorin Semeghin, Janos Szekely, Gabriel Jula (toti Otelul Galati), Liviu Rusu, Ovidiu Herea (ambii FC National), Gabriel Muresan (Gloria Bistrita), Andrei Prepelita (FC Arges), Ilie Iordache (Pandurii Targu Jiu) si Bogdan Stancu (Unirea Urziceni) - jucatori de camp.

    Antrenorul echipei nationale de tineret, Emil Sandoi, a convocat, pentru aceasta actiune, 19 jucatori. Reunirea lotului de tineret va avea loc, tot luni, dar de la ora 13.00: Costel Pantilimon (Poli Timisoara), Ciprian Tatarusanu (Gloria Bistrita) - portari; Adrian Scarlatache (Dinamo), Cristian Scutaru (Poli Timisoara), Emil Ducu Ninu (FC National), Stefan Mardare (FC Vaslui), Cristian Sarghi (Otelul Galati), Alexandru Filip (FC Caracal), Nichita Patriche (Sportul Studentesc) - fundasi; Adrian Ropotan (Dinamo Bucuresti), Cristian Tanase (FC Arges), Vasile Pacuraru (Farul Constanta), Cornel Predescu (Gloria Bistrita), Razvan Ochirosii (Steaua Bucuresti), Ciprian Deac (CFR Cluj) - mijlocasi; Razvan Neagu (FC Vaslui), Liviu Ganea (Dinamo Bucuresti), Valentin Simion (UTA), Gabriel Torje (Poli Timisoara) - atacanti.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #929
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Care milionari sa vina sa joace penis, pardon, tenis in Cotroceni? Pai aia is cumpara ei un teren si fac ce vor. Mai bat ei drumul pana in Cotroceni? E alambicat. Eu cred ca a luat licenta pe un stadion aiurea... In cur dupa ureche, era o vorba, acolo vom juca.

  6. #930
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    O echipa retrogradata si National-ii ei:
    iata si stirea din gsp, atentie la titlu. autorul- viroel tudorache, a name which will live in infamy



    Trial fără bucureșteni
    Selecționerul a convocat 16 jucători din Liga I, nici unul de la Dinamo, Steaua și Rapid, pentru testul cu "naționala" de tineret, programat marți, de la ora 11:30, la Mogoșoaia. Aceștia sînt: Bornescu, Stăncioiu, Panin, Semeghin, M. Ciucă, D. Stoica, G. Mureșan, L. Rusu, J. Szekely, Herea, Prepeliță, Dina, Surdu, E. Jula, I. Iordache, B. Stancu.

  7. #931
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O fi stiind el ceva! Progresul Clinceni, ceva?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #932
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Univ. Craiova - FC National 1-0 / Strictul necesar
    http://www.prosport.ro/usr/imagini/0...ozacronica.jpg

    LINISTITI
    Juvetii au câstigat la limita în fata lui FC National si par sa fi iesit din hora retrogradarii
    Jocul Stiintei se leaga anevoios, dar al Nationalului nu se leaga deloc. Puse fata în fata, cele doua echipe au înotat pe gazon timp de aproape o repriza.
    Cioroianu a folosit echipa care a câstigat la Piatra Neamt iar nou-instalatul Romulus Chihaia a schimbat pe ici, pe colo, dar nu în puncte esentiale. Pâna în minutul 39, când s-a deschis scorul, n-a fost nici un sut pe spatiul portii singura ocazie a Craiovei consemnându-se în minutul 28, când Ninu a respins cu capul în transversala propriei porti. Oltenii au intrat cu 1-0 la pauza gratie unei faze fixe. Dorel Stoica a executat în bara o lovitura libera de la 18 metri, mingea a ricosat la Rose care a sutat imparabil din apropiere.
    Dupa pauza meciul a avut ceva mai multa viata. Oaspetii au iesit la joc, Craiova a avut mai multe spatii iar driblingurile lui Wobay si sutul sau în trasbversala din ultimul minut au primit aplauze. Doar portarii au cam somat: Munteanu a respins în fata un sut de la 30 de metri al lui Stoica (’65) iar Bornescu a retinut mingea trimisa de Chihaia de la marginea careului (’68). In prelungirile meciului, craiovenii sunt la un pas de un 2-0, cand Ionescu intra in careu, dribleaza doi adversari si suteaza in blocaj iar mingea ajunge la Wobay care trimite cu capul in bara. In rest, nimic.
    Universitatea Craiova: 23. Bornescu - 7. Ciucă, 6. D. Stoica, 4. Mitchell - 18. Dănănae, 33. A. Ionescu, 29. Gărgălie, 27. Rose (19. Velcovici '70) - 10. Fl. Costea (9. Njock '81), 20. Dina, 17. Baird (77. Wobay '62). Antrenor: Florin Cioroianu
    FC Național: 12. Munteanu - 14. Ghindeanu, 16. Papură, 32. Oprsal, 3. Ninu, 5. Panc - 15. I. Savu (9. Borbely '46), 20. Ilin (29. R. Costin '77), 10. Herea, 24. R. Iancu (19. Cl. Drăgan '65) - 23. Chihaia. Antrenor: Romulus Chihaia.
    Cartonașe galbene: Gărgălie '53 / Ninu '51, Papură '69, R. Costin '82.
    La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori Formația FC Național a fost încurajată la Craiova de șapte suporteri.
    Atacantul camerunez Jeremie Njock s-a supărat pentru că nu a fost introdus mai devreme în teren și, după ce s-a încălzit o perioadă, i-a cerut socoteală antrenorului Florin Cioroianu. Tehnicianul l-a trimis din nou la încălzire, dar atacantul s-a așezat pe bancă și a început să se descalțe, fiind însă avertizat de Cioroianu. În cele din urmă, Njock a fost trimis în teren în minutul 80.
    Sursa: Prosport.

  9. #933
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Exact cum am prevazut. Din ciclul: ce faci Nae acolo, in baie?

    Eugen Nae, principal în Cotroceni




    EUGEN NAE Portarul “bancarilor” a fost numit în functia de antrenor principal al echipei din Cotroceni dupa demisia lui Sorin Cârtu.

    Desi Romeo Chihaia ocupa functia de director tehnic al echipei din Parcul cu Platani, goalkeeperul Eugen Nae a stat pe banca la Craiova si va conduce echipa si în meciul de duminica, de pe propriul teren, cu UTA.

    Ai ajuns antrenor principal la FC National...
    Este vorba doar de o conjunctura de moment. Domnul Iacov mi-a propus aceasta functie, iar eu acceptat-o pentru ca nu am absolut nimic de pierdut.

    Se parea ca directorul tehnic, Romeo Chihaia va conduce echipa de pe banca
    Domnul Chihaia are doar rol consultativ, am discutat cu dânsul înaintea partidei de la Craiova si acum însa nu s-a bagat peste mine. Eu fac programul echipei, eu decid lotul si echipa si tot eu port responsabilitatea rezultatelor.

    Ai ramas pe banca de rezerve la meciul cu Craiova. Asa se va întâmpla si cu UTA?
    Cu siguranta, trebuie sa conduca cineva echipa de pe banca. Eu pregatesc echipa si în aceasta saptamâna si trebuie stabilite toate detaliile meciului cu UTA.

    Care este obiectivul echipei pe acest final de sezon?
    Cu siguranta, îndeplinirea baremului. Avem de recuperat opt puncte, primul prilej de a reduce acest handicap este meciul cu UTA.

    Vei ramâne antrenor si din vara?
    In fotbal nu se stie nimic de azi pe mâine, daramite din vara. Cred ca o sa mai bag mânusile în mâna. Eu mai am contract cu Nationalul înca un an de zile, asa ca voi ramâne pe loc indiferent de postura care mi se va propune.

    Ce probleme de lot ai pentru meciul de duminica?
    Nu îl voi putea utiliza pe fundasul Corneliu Papura care este suspendat dupa cartonasul primit la Craiova. Ovidiu Burca este accidentat înca de anul trecut si nu stiu când va putea reveni. Ionut Savu are si el niste probleme medicale, însa este recuperabil.

    www.prosport.ro

  10. #934
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Acum am inteles ce vrea sa spuna Sfantul Iacov cu foste glorii si alte branduri. Isi pregateste scuzele de B ca apus antrenori fara experienta, etc, etc. Sa nu disperam, totusi, ca daca o face explodam si nu mai putem participa la discutiile de pe forum. Asta da pierdere.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #935
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Si Razvan Lucescu a fost portar...
    Daca echipa va merge bine cu Nae, vom putea incepe reconstructia ei, deoarece avem un antrenor tanar, care stie ce sa le spuna jucatorilor si care nu are asa mari pretentii financiare.
    Doamne Ajuta!

  12. #936
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Din pacate se pare ca asta urmareste in primul rand Iacov, chestia cu pretentii financiare. Sa nu-l condamnam, insa, inainte devreme.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #937
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ba eu il condamn. Nae nu va face treaba. Asa cred eu. Iar daca va face treaba va pleca.

  14. #938
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Dragi tovarasi si prietini (sic!),
    Pai de abia vorbiram (dublu sic) de greselile noastre, cum am cazut in pacat si am pus antrenori cu putina experienta. Si apoi, cu o seninatate draceasca, punem unul cu experienta nula.

    Ce mai urmeaza? Sa numim magazionerul director tehnic? Iacov nu isi da seama ca nu face decat sa distruga?

    Sa dea Dumnezeu sa nu fie asa, dar nu vom rezista nici macar in Liga a 2-a cu o astfel de gandire si management.

  15. #939
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Iata de ce:

    FC NAȚIONAL Pleacă toți GSP
    Retrogradați în Liga a doua, jucătorii "bancari" părăsesc în masă gruparea din Cotroceni. Cristi Munteanu, Burcă, Papură, Sandulovici, Oprsal, plecaci, Andrei Neagoe, Borbely, Ionuț Savu și Chihaia își termină contractele cu formația din Parcul cu Platani, în timp ce pentru alții s-au primit oferte. Atacantul Claudiu Drăgan este dorit de echipe din Ungaria, mijlocașul Ajuwa Binaware din Olanda și din Germania, iar mijlocașul Ovidiu Herea este ofertat de Rapid și de Steaua
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #940
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Exact!!! Intr-ucat "milionarul" Iacov nu are bani pentru echipa, cu certitudine va mai vinde din cei ramasi.

    Asa ca sa ne bucuram de derby-urile din Liga a 2-a, cat vom putea!

  17. #941
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ajuwa in Olanda? Unde? La PSV, sper... Dragan a facut *****ul praf. Munteanu? Unde se mai duce Munteanu? Nu l-a mai vrut nimeni. Sa se duca, nu ma supar. Sandulovic, Papura, Oprsal, Chihaia, Savu erau numai pentru 6 luni de fiecare. Nu e o noutate, stiam si noi. De Neagoe asta imi pare rau, dar nu cred ca un jucator de 19-20 de ani despre care nu a auzit nimeni vine pe 6 luni.
    Lui Herea ii tzatzaie gaoaza ca il baga Iacov in B. Hahahahahahaha... Futu-l in gura de nemernic. Nu a jucat nimic zeci de meciuri. Nimic. Si acum spune in spt ca trebuie sa aiba si el sansa lui. Lasa ca i-o da dragomir. Nu cer jucatorilor sa fie atasati de clubul asta. Asa ceva nu mai exista si nici nu va mai fi. Trebuie sa ne obisnuim cu asta. Dar macar sa respecte locul in care au crescut si in care au castigat un ban. De asta ma mir de gestul tampit facut de cel din FANS care tinea steagul cu "cacamarin". Cara a zis ca respecta Nationalul si ca aici s-a format. E o forma de respect pe care o arata. Altii sunt inca aici si se pisa pe ele de culori si de club. Nici noi nu stim ce vrem. Ce sa mai asteptam de la ei... ?

  18. #942
    senior ATHC's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    178
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    De asta ma mir de gestul tampit facut de cel din FANS care tinea steagul cu "cacamarin". Cara a zis ca respecta Nationalul si ca aici s-a format. E o forma de respect pe care o arata. Altii sunt inca aici si se pisa pe ele de culori si de club. Nici noi nu stim ce vrem. Ce sa mai asteptam de la ei... ?
    Tot respectu, d-le bancar, dar ai memoria cam scurta.

    Permite-mi sa-ti reamintesc :
    1) ce a declarat d-l caramarin cand a plecat la timispara (atunci, imediat dupa plecare) .. nu-mi amintesc cuvintele exact, insa era ceva de genul " ma bucur ca am venit la timisoara, iubesc publicul minunat de aici, e foarte frumos, nu ca in cotroceni unde atmosfera era ca la teatru, si singurii suporteri erau los platanos"
    2) la 2 luni dupa ce s-a transferat, la meciul National - Poli Tm, in Cotroceni, dupa ce a dat gol impotriva noastra, A TRAVERSAT TOT TERENUL CA SA SE BUCURE CU GALERIA ALB-VIOLETA, cum nu a facut-o nicodata cand era la noi, se comporta de parca marcase gol in finala Champions Lig, nu altceva!
    3) Plecarea in sine, MAI ALES IN CONJUNCTURA DE ATUNCI.

    Dupa toate astea, cum sa nu-l urasti?

    JUcatori mercenari, se pisa pe valorile clubului, pun banul inaintea oricarui alt lucru; noi- sustinem din pura pasiune clubul FC NATIONAL de 3 ani si jumatate ca grup organizat, si pt ca ii facem un mesaj care oricum nu reprezinta decat 1% din ce ar merita, suntem "urecheati" pt asta?

  19. #943
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ATHC, tot respectul, dar este platit de clubul ala acum. E bine ca isi aminteste de unde a plecat. Altii nici macar atat, si au jucat NUMAI la noi pana la plecare.
    In privinta mercenariatului ai dreptate, dar nu poti nega faptul ca Gabi Caramarin si+a facut datoria fata de club. Daca aveam bani sa ii dam ramanea.

  20. #944
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Rezultat inechitabil, dar Dragan a ratat incredibil, Panc a fost ca...deobicei, la fel si arbitrul, mie mi s-a parut deposedare corecta a lui Liviu Rusu, cred, el fiind primul la balon. Deci, vom pleca cu -7 in Liga 2, daca...vom pleca.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #945
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Este de adaugat ca Nae a aranjat destul de bine echipa in teren,si faptul ca Cristi Munteanu nu mai joaca nimic.
    Altamir a avut noroc la golul ala, in rest a jucat cam slab.
    Ce arbitraj...
    Last edited by georgemp; 6th May 2007 at 23:40. Reason: 10x

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •