Page 17 of 19 FirstFirst ... 71516171819 LastLast
Results 337 to 357 of 392

Thread: Schi alpin 2008-2009

  1. #337
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Pacat de Bode Miller ca se retrage atat de devreme...cred ca nu mai are motivatie...e un fel de Poiree ...dupa ce ca a inceput tarziul schiul in cupa mondiala...
    Sau poate ca nu mai are bani, dat fiind ca s-a retras din echipa Americii si se autofinanta in ultimele 2 sezoane.

  2. #338
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Miller a declarat ca se retrage dupa JO din Canada

  3. #339
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Osborne Paradis produce surpriza si castiga, Walchhofer al doilea, Svindal al treilea la coborare, Cuche al 15-lea deocamdata. Kostelic nu puncteaza, probabil nici Raich (momentan e pe 29).
    La general, Svindal trece pe 3 se apropie la 20 de puncte de Kostelic. Cuche ramane pe 5, dar se mai apropie si el un pic - e la sub 100 de puncte de lider. Cert e ca titlul nu se decide in Norvegia, ci abia saptamana viitoare la Are.
    La coborare, Walchhofer are acum vreo 70 de puncte in fata lui Defago, dar sansele de recuperare pt. Defago inca exista.

    Sa vedem si coborarea de maine...

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Coborarea maine si poimaine, azi a fost antrenament

    Mai sunt 5 probe de viteza si 2 tehnice. Kostelic si Grange n-au nici o sansa in opinia mea. Cuche si Svindal sunt favoritii
    Parca imi placeau mai mult rezultatele de la antrenamentul ala, faceau lupta la varf si mai stransa.
    Last edited by JJ; 6th March 2009 at 13:56.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  4. #340
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Lasa ca e bine ca azi Cuche a mers slab, nu de alta dar daca Svindal si Cuche iau podium in urmatoarele 3 probe de viteza cred ca s-a cam decis Cupa Mondiala, nu va mai fi suspans la ultimul slalom. Grange a renuntat deja, au mai ramas 4. Svindal pare marele favorit acum

  5. #341
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    La uriasul feminin a castigat Zettel. Cu un loc 4 azi, Vonn devenea matematic campioana. Asa cu locul 8, decizia se amana pentru slalomul de maine, unde daca Vonn termina pe langa Riesch (cu maxim 14 puncte in spate), ia matematic globul de cristal.
    Zettel e aproape sa castige si cupa la urias, are 41 de puncte peste Poutiainen, cu o singura cursa ramasa.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #342
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Lasa ca e bine ca azi Cuche a mers slab, nu de alta dar daca Svindal si Cuche iau podium in urmatoarele 3 probe de viteza cred ca s-a cam decis Cupa Mondiala, nu va mai fi suspans la ultimul slalom. Grange a renuntat deja, au mai ramas 4. Svindal pare marele favorit acum
    Si eu zic la fel.Raich nu prea mai are de unde sa adune puncte decat la slalom si slalom urias la Are,in timp ce Svindal mai are 4 probe unde ar trebui sa-l devanseze pe Raich in clasament.Cuche e imprevizibil

  7. #343
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Dupa coborarea a doua de la Kvitfjell

    Kostelic 837
    Raich 837
    Svindal 831
    Grange 777
    Cuche 765

  8. #344
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    FIS a decis anularea superG-ului de la Kvitfjell. Bineinteles marii castigatori sunt doi austrieci: Raich si Maier. Nu inteleg de ce nu se vor disputa doua superG-uri la Aare. Nu ar fi fost un mare efort organizatoric, avand in vedere ca se decid doua Globuri de cristal

  9. #345
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Oare va reusi Kostelic sa-i smulga globul de cristal la slalom lui Grange? La coborare lupta se da, culmea, intre Miki Walchoffer, Kroell si Defago. La slalom urias conduce Cuche, urmat indeaproape de Raich si Ligety, Blardone neamaiavand nici o sansa.
    La Super G Maier conduce cu doar 19 pct. in fata lui Svindal si 21 in fata lui Defago, iar la combinata Janka conduce cu 11 puncte in fata lui Zubringgen.
    La feminin Vonn a castigat deja marele glob de cristal, la o diferenta mare.Riesch a castigat slalomul, iar la slalom urias Zettel conduce in fata lui Poutiainen.
    Paerson e lider la combinata cu 25p. in fata lui Vonn, iar la Super-G se bat Fabiene Suter si Lindsey Vonn cu Nadia Fanchini. Totul se va decide in ultima etapa.

  10. #346
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Teoretic, Vonn poate sa piarda globul de cristal, cu conditia ca Riesch sa castige toate cele 4 curse, iar Vonn sa nu puncteze mai deloc. Sunt 400 puncte in joc si diferenta e de 369. Iar combinatele s-au terminat deja.

    Iar la coborare masculin mi-am ratat pronosticul - Defago nu mai are nici o sansa , cam la fel si la slalom urias - greu sa il depaseasca Raich pe Cuche cu diferenta de 51 de puncte dintre ei.

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    FIS a decis anularea superG-ului de la Kvitfjell. Bineinteles marii castigatori sunt doi austrieci: Raich si Maier. Nu inteleg de ce nu se vor disputa doua superG-uri la Aare. Nu ar fi fost un mare efort organizatoric, avand in vedere ca se decid doua Globuri de cristal
    Cred ca era cam greu sa mai faca un traseu de super g din scurt - ar fi trebuit sa fie azi sau maine. Nu puteau sa il puna ca ultima cursa, si de poimaine sunt mereu curse oficiale.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #347
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Decalau cursele cu o zi si anulau proba pe echipe care oricum nu intereseaza mai pe nimeni. La Mondiale au anulat-o fara probleme

  12. #348
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Unicul antrenament oficial pentru coborarea masculina a fost reprogramat pentru maine la ora 8:00. In mod normal cursa ar trebui sa inceapa la 9:30. Presupun ca vor face rocada cu proba fetelor care ar trebui sa inceapa la 12:30

  13. #349
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Coborarea masculina castigata de Svindal cu Cuche pe doi. Micul glob de cristal la coborare l-a luat Walchhofer, Svindal a ajuns pe primul loc la general.
    Grange a iesit din cursa la general - la Super G nu participa, si la urias nu are cum sa castige, asa ca slalomul l-ar castiga degeaba.

    Nu inteleg de ce la coborare au punctat doar primii 15??? Lui Kostelic nu-i venea rau cu inca 14 puncte, cat ar fi trebuit sa ia pt. locul 17.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  14. #350
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Aceasta e regula pentru orice proba din finalele Cupei Mondiale. Datorita faptului ca nu pot participa decat primii 25 (plus primii 10 din clasamentul general) puncteaza doar primii 15

  15. #351
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Vonn a castigat in mod oficial a doua cupa mondiala azi, pe doi e sigur Riesch, pt. 3 e lupta intre Pärsson si Zettel.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  16. #352
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Din 5 au mai ramas 2. Globul se decide intre Svindal si Raich. 102 puncte intre cei doi, Svindal a castigat Globul pentru SuperG
    Last edited by rob_din; 12th March 2009 at 11:20.

  17. #353
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Eu il vad ca favorit pe Svindal, dar sa vedem daca vor mai aparea surprize...In schi se poate intampla orice, la fel ca-n fotbal Ar fi totusi ca o incununare pentru Svindal castigarea marelui glob dupa o pauza fortata de 1 an de zile.

  18. #354
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Svindal ia minim 30 de puncte in urias. Lui Raich i-ar trebui macar doua locuri 2, sau o victorie si un loc 4. Cam greu... daca nu se lasa cu blat la slalom.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  19. #355
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Si acum am vazut ca am nimerit pronosticurile la Super G... Vonn a castigat iar. Pana acum am 5 din 6, doar coborarea masculin am ratat-o.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  20. #356
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Cred ca e cea mai stransa lupta la general la baieti din ultimii ani. Matematic si Cuche mai are sanse, cu doar 150 de puncte in spatele lui Svindal. Asta numai cu conditia sa castige ambele curse ramase, cea de slalom si slalom urias. Presimt insa ca iar va pierde la mustata
    Ar fi prima oara cand avem 5 castigatori diferiti la toate cele 5 probe. Nu avem pana acum nici un sportiv care sa fi castigat 2 probe.
    Lui Cuche ii trebuie 53 de puncte sa castige slalomul urias in cazul in care Raich ar castiga cursa.
    Maier m-a dezamagit, incepuse bine, chiar credeam ca va castiga Super-G dupa ce a fost mai bine de juma de sezon lider. Clasare la general locul 26, cea mai slaba din ultimii 6 ani.

  21. #357
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Raich primul la urias dupa prima mansa, Svindal risca sa nu ia puncte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •