Page 17 of 17 FirstFirst ... 7151617
Results 337 to 345 of 345

Thread: Articole din ziare

  1. #337
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Fotbalistul român Cosmin Contra a transmis mulțumiri azi conducerii clubului Pandurii pentru că a fost alături de el într-un moment greu al vieții sale. Meciul dintre Pandurii Târgu Jiu și Poli Timișoara a început cu un moment de reculegere care s-a ținut în memoria tatălui marelui fotbalist timișorean. În faxul transmis președintelui Marin Condescu, și semnat chiar de Cosmin Contra, fotbalistul a precizat că este mulțumit că lumea fotbalului din România nu uită că el a făcut ceva pentru fotbalul românesc: „Țin să vă mulțumesc pentru că ați fost alături de mine în cel mai greu moment al vieții mele. Momentul de reculegere ținut în memoria tatălui meu m-a impresionat și mă face să fiu mândru că lumea fotbalului din țară nu uită că am făcut ceva pentru fotbalul românesc. Totodată, vă rog să transmiteți jucătorilor echipei dumneavoastră salutul și mulțumirile mele, iar cu prima ocazie o voi face personal, când timpul îmi va permite.”

  2. #338
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Pandurii-tg-jiu.ro: PREPARATOR FIZIC / Pandurii l-au luat pe preparatorul fizic Marius Dima

    Pandurii vor avea un nou preparator fizic după ce portughezul Jose Vilaca a plecat de la echipă împreună cu antrenorul Joaquim Teixeira și staff-ul acestuia. La antrenamentul de astăzi, antrenorul Eugen Neagoe l-a prezentat jucătorilor pe noul prepartaor fizic Marius Dima, care a lucrat până acum la Sportul Studențesc iar în prezent este profesor universitar. „Aveam nevoie de un preparator fizic și l-am ales pe Marius Dima în urma recomandărilor primite de la domnul Mircea Rădulescu. Am discutat și cu președintele Marin Condescu și a fost de acord să-l aducem la echipă pentru că este un lucru bun și normal în ziua de azi și toate echipele de primă ligă au preparator fizic. Așa trebuie să arate orice staff al unei echipe de fotbal și în special în liga I și chiar și în divizia B marea majoritate a echipelor au preparator fizic” a motivat antrenorul Eugen Neagoe lărgirea staff-ului tehnic al echipei Pandurii.
    Noul preparator fizic s-a prezentat deja azi la primul antrenament de dimineață al echipei și a stat de vorbă cu staff-ul tehnic și cu jucătorii, acesta cunoscând o parte dintre fotbaliștii mai vechi de la Pandurii.
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  3. #339
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Neagoe: „Dacă jucătorii nu aveau valoare nu mă întorceam”

    Antrenorul Eugen Neagoe a dezvăluit motivul pentru care a revenit la Pandurii după ce demisionase la finalul anului 2007. Tehnicianul a menționat înaintea meciului pe care echipa sa îl va susține la Buzău că nici nu concepe ca echipa sa să nu câștige acolo bazându-se pe faptul că jucătorii au valoare: „Nu se pune problema să nu câștigăm la Buzău. Trebuie să batem acolo. Asta discut zilnic și cu jucătorii, pentru că au valoare și știu că pot mai mult. De asta le cer și eu zilnic mai mult. Pentru că dacă nu aveau valoare eu nu mă întorceam la echipă. Dacă eu credeam că nu putem să ne salvăm de la retrogradare nu veneam. Spuneam clar că nu pot să mă mai întorc la echipă pentru că nu avem cu cine juca. Eu nu reveneam dacă nu credeam că sunt șanse de salvare. Se știe foarte bine că nu s-a pus problema de bani când am discutat să revin ci am venit pentru că am crezut în ei, pentru că îi cunosc foarte bine și e păcat să retrogradeze. E păcat să nu sperăm până la ultimul meci atâta timp cât mai sunt șanse de salvare. Avem în continuare șanse dar depinde în continuare numai de noi dacă le fructificăm.”

    Pentru a reuși salvarea de la retrogradare, Neagoe le-a cerut jucătorilor să uite de orice probleme în cele două luni care vor urma și să se concentreze doar la joc: „Jucătorilor le-am cerut să lase absolut tot, să uite de problemele personale pentru că în nici două luni de zile trebuie să facem, toți cei care suntem în acest vestiar, absolut tot pentru a rămâne în Liga I.”
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  4. #340
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Primia victorie dupa 17 etape... un 3-1 frumos la Buzau! cu steaua 2
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  5. #341
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Stângă s-a accidentat


    În minutul 93 al partidei de la Buzău, căpitanul Florin Stîngă a fost faultat dur la mijlocul terenului de către Vlaicu, acesta din urmă fiind iertat de arbitrul Martiș. După ce a primit îngrijiri medicale preț de cîteva secunde, mijlocașul a revenit pe teren pentru a evolua deși era evident că nu juca la parametrii optimi.

    Imediat ce Martiș a fluierat finalul meciului, moment în care Stîngă s-a prăbușit pe teren de durere, el fiind apoi purtat pe brațe spre vestiar de doctorul și maseurul echipei oltene. Astfel, prezența în teren a lui Stîngă la meciul de miercuri, cu Ceahlăul, este sub semnul întrebării.
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  6. #342
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    S-au pus în vânzare biletele pentru meciul cu Ceahlaul
    Suporterii Pandurilor care nu detin abonamente sau nu beneficiaza de gratuitati din partea clubului pot, de astazi, sa-si procure bilete pentru meciul de mâine, pe care elevii lui Neagoe îl vor sustine în compania moldovenilor de la Ceahlaul Piatra Neamt. Astazi, biletele se vor gasi doar la casa de bilete din incinta stadionului „Municipal”, intrarea dinspre Primaria Târgu Jiu, între orele 12:00 si 18:00, iar mâine, casa de bilete de la stadion va functiona doar între orele 09:00 si 16:00, dupa aceasta ora ele putând fi procurate doar din fata sediului clubului, pâna la ora de începere a jocului. Pretul biletelor ramâne nemodificat si pentru aceasta întâlnire, un bilet la tribuna 0 fiind cel mai scump, 15 lei, în timp ce un bilet la tribuna a II-a costa 10 lei. Cele mai ieftine bilete sunt cele de la peluza, un loc la peluza stadionului costând doar 5 lei.


    decat 3000 de bilete...restu sunt rezervate pentru abonati
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  7. #343
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Rezerva Păcurar a adus trei puncte vitale gorjenilor cu o superexecuție

    Nemțenii au uitat de precauție și s-au aruncat în atac în debutul jocului de aseară. Iluzie optică! Entuziasmul vizitatorilor s-a stins după mai puțin de 10 minute, cînd elevii lui Neagoe au decis să pună piciorul în prag. În minutul 27 a venit și primul șut pe poartă. Iordache l-a servit pe Pițurcă în 6 metri, iar fiul selecționerului a deviat în bară. Vasilache l-a încercat și el pe Savu din lovitură liberă, însă portarul Ceahlăului a replicat pe măsură. În zadar a răgușit "Geană" pe margine, la pauză s-a intrat fără gol.

    Nou-intratul Păcurar a bifat a doua bară a gazdelor, reluînd violent în "transversală" (48), iar Rusmir a decis să aducă mai multă adrenalină meciului în minutul 56, încasînd două "galbene" în cîteva zeci de secunde! Imediat a picat eurogolul lui Păcurar (foto). Din 18 metri, mijlocașul a desenat cu măiestrie un trasor în vinclul porții lui Savu (58). Electrocutați, moldovenii au oferit o ripostă mai firavă ca o păpădie. Alb-albaștrii au rămas și ei cu un om în minus în prelungiri, Vasilache fiind eliminat, însă boacăna "decarului" nu avea cum să mai strice explozia de bucurie a oltenilor de la final.
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  8. #344
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1

    COMUNICAT DE PRESĂ / PANDURII TÂRGU JIU


    Clubul Sportiv Pandurii Lignitul Târgu Jiu anunță că informațiile apărute în presă referitoare la o eventuală stimulare financiară a fotbaliștilor echipei Pandurii Târgu Jiu pentru jocul cu CFR Cluj din etapa a 27-a sunt false și nu au acoperire în fapte. Fotbaliștii echipei Pandurii nu vor primi, în caz de victorie sau a uni rezultat de egalitate la Cluj, decât primele obișnuite pentru un joc în deplasare stabilite prin Regulamentul de Ordine Interioară al clubului. Pandurii Târgu Jiu joacă la Cluj pentru a câștiga punctele necesare salvării de la retrogradare și nu pentru a ajuta alte echipe din prima ligă.

    PREȘEDINTE CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
    MARIN CONDESCU
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  9. #345
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Eșec după 346 de zile
    Trupa lui Andone a suferit aseară prima înfrîngere de pe teren propriu din acest sezon. 346 de zile trecuseră de la precedentul eșec al CFR-ului acasă, 1-2 cu Steaua. De-atunci au fost 13 succese și 3 remize. Prestația slabă a "feroviarilor" a determinat o facțiune a galeriei din Gruia să-și sancționeze favoriții. "Jucați fotbal!", "Vă bateți joc de noi" au fost cîteva din scandările fanilor.


    Pandurii mai buna la cluj decat ..steaua , rapid, dinamo , timisoara urziceni
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •